ЕНЦИКЛОПЕДІЯ ІСТОРІЇ УКРАЇНИ


Пошук
у тексті
статей
логіка:
А  Б  В  Г  Ґ  Д  Е  Є  Ж  З  И  І  Ї  Й  К  Л  М  Н  О  П  Р  С  Т  У  Ф  Х  Ц  Ч  Ш  Щ  Ю  Я  
Том (Україна - Українці) Кн. 1    Том (Україна - Українці) Кн. 2
Гасла
(пошук у заголовках)
логіка:

БУЛАТНИЦЬКИЙ (БУЛАТИНСЬКИЙ) ЄГОР

  Бібліографічне посилання: Чухліб Т.В. БУЛАТНИЦЬКИЙ (Булатинський) Єгор [Електронний ресурс] // Енциклопедія історії України: Т. 1: А-В / Редкол.: В. А. Смолій (голова) та ін. НАН України. Інститут історії України. - К.: В-во "Наукова думка", 2003. - 688 с.: іл.. URL: http://www.history.org.ua/?termin=Bulatnytskyj_Y (останній перегляд: 28.03.2024)
Енциклопедія історії України ( Т. 1: А-В ) в електронній біблотеці

БУЛАТНИЦЬКИЙ (БУЛАТИНСЬКИЙ) ЄГОР

БУЛАТНИЦЬКИЙ (Булатинський) Єгор (1-ша пол. 18 ст. – 1767) – викладач, перекладач. У 2-й пол. 40-х – на поч. 50-х рр. 18 ст. навч. у Київ. акад. (див. Києво-Могилянська академія), пізніше – в одному з італ. ун-тів. Один із перших укр. студентів Моск. ун-ту. Згодом був направлений в петерб. Акад. мист-в викл. історії, міфології, катехізису і, можливо, італ. мови. У лют. 1762 звільнений за власним проханням. За роки навч. в Моск. ун-ті склав перший рос. підручник з італ. мови, що був виданий під заголовком "Новая италианская грамматика. Собрана из разных авторов и переведена на русский язык Московского университета студентом Егором Булатницким" (М., 1759). Анонімно перевидана 1774, ця кн. була осн. підручником італ. мови в г-зії при Моск. ун-ті та в петерб. Акад. мист-в протягом 20 років.

Як перекладач Б. першим в Рос. імперії звернувся до творчості італ. драматурга К.Гольдоні. На поч. 1759 він опублікував пер. з італ. "драмы увеселительной" "Сер- дечный магнит" (М., 1759) – лібрето Гольдоні до однойменної комічної опери Б.Галуппі, яка 29 січ. 1759 була представлена на відкритті оперного театру на Красному Ставі (Москва) італ. трупою Дж.-Б. Локателлі і мала великий успіх. У пер. відчувається добре знання мови і перекладацька впевненість.

П. у м. Москва.

дата публікації: 2003 р.

Література:
  1. Шевырев С.П. История императорского Московского университета (1755–1855). М., 1855
  2. Сборник материалов для истории Императорской Академии Наук в XVIII веке, ч. 1. СПб., 1864
  3. Забелин И.И. Из хроники общественной жизни в Москве в XVIII ст. В кн.: Сборник Общества любителей российской словесности на 1891 г. М., 1891.

Посилання:
  • КИЄВО-МОГИЛЯНСЬКА АКАДЕМІЯ (КМА), КИЇВСЬКА БРАТСЬКА ШКОЛА, КИЇВСЬКИЙ КОЛЕГІУМ, КИЇВСЬКА АКАДЕМІЯ
  • КИЇВ
  • МОСКВА


  • (тексти та зображення доступні на умовах ліцензії Creative Commons
    із зазначенням авторства — розповсюдження на тих самих умовах)