ЕНЦИКЛОПЕДІЯ ІСТОРІЇ УКРАЇНИ


Пошук
у тексті
статей
логіка:
А  Б  В  Г  Ґ  Д  Е  Є  Ж  З  И  І  Ї  Й  К  Л  М  Н  О  П  Р  С  Т  У  Ф  Х  Ц  Ч  Ш  Щ  Ю  Я  
Том (Україна - Українці) Кн. 1    Том (Україна - Українці) Кн. 2
Гасла
(пошук у заголовках)
логіка:

АВСТРАЛІЯ

  Бібліографічне посилання: Ковальчук О.О. АВСТРАЛІЯ [Електронний ресурс] // Енциклопедія історії України: Т. 1: А-В / Редкол.: В. А. Смолій (голова) та ін. НАН України. Інститут історії України. - К.: В-во "Наукова думка", 2003. - 688 с.: іл.. URL: http://www.history.org.ua/?termin=Avstraliia (останній перегляд: 28.03.2024)
Енциклопедія історії України ( Т. 1: А-В ) в електронній біблотеці

АВСТРАЛІЯ

АВСТРАЛІЯ (Australia), Австралійський Союз– держава у Пд. півкулі, на материку Австралія, о-ві Тасманія та дрібних прибережних о-вах. Омивається водами Індійського океану й морями Тихого океану. Пл. 7,68 млн км 2. Нас. 19,435 млн осіб (2001). Столиця – м. Канберра. Адм.-тер. поділ: 6 штатів і 2 території. Офіц. мова – англ. А. – парламентарна монархія. Глава д-ви – король/королева Великої Британії (з 1952 – Єлизавета II), якого/яку репрезентує генерал-губернатор. За формою держ. устрою – федерація. Входить до Співдружності, очолюваної Великою Британією. Законодавчу владу здійснює федеральний двопалатний парламент (складається з палати представників і сенату). Виконавчу владу здійснює уряд, що формується парламентом, на чолі з прем'єр-міністром.

Корінне нас. до відкриття А. європейцями (1770 – Дж. Кук) жило первіснообщинним ладом. 1778 створено перше брит. поселення – Сідней. З того часу в А. одна за одною виникають колонії Великої Британії: 1824 – Новий Пд. Уельс, 1829 – Зх. Австралія, 1836 – Пд. Австралія, 1851 – Вікторія, 1859 – Квінсленд. До 1868 тер. А. використовувалася як місце відбування каторги для брит. злочинців. 1 січ. 1901 за законом брит. парламенту колонії в А. об'єднались у федерацію штатів – Австрал. Союз, якому було надано статус домініону (внутр. самоврядування).

В роки Першої світової війни А. воювала на боці Антанти, в роки Другої світової війни – антигітлерівської коаліції. 1950–53 брала участь у корейській війні, 1965–71 – у в'єтнамській війні на боці США.

На поч. 20 ст. австрал. м'ясо, вовна, зернові зайняли провідне місце на світ. ринку. Водночас за участі амер., брит. та япон. капіталів інтенсивно здійснювався індустріальний розвиток. Сьогодні А. – економічно високорозвинута країна. У 2-й пол. 20 ст. суттєво збільшилася чисельність емігрантів із азійських країн.

У листоп. 2000 більшість австралійців на референдумі проголосували проти пропозиції партії лейбористів створити республіку на чолі з президентом.

Дипломатичні відносини між А. та Україною встановлені 26 груд. 1991.

Українці в Австралії.

Укр. спільнота в А. – одна з наймолодших серед укр. діаспор. Масова еміграція до А. почалася після II світ. війни. Згідно з даними перепису нас. А. 1997, в країні проживало бл. 30 тис. українців, 85 % із них було зосереджено в містах Сідней, Мельбурн, Аделаїда, Брісбен, Перт та їхніх околицях.

Громад. і політ. життя українців розпочалося відразу по приїзді до А. 1950 засновано Об'єднання українців в Австралії (від 1953 діє під назвою Союз укр. організацій), 1949 – Об'єднання укр. жінок (од 1951 – Союз українок Австралії), ці орг-ції є нині найбільш активними й впливовими. Поряд з ними постає низка ін. орг-цій: Станиця вояків УПА (1949), Союз укр. ветеранів (1950), Легіон ім. Симона Петлюри (поч. 1950-х рр.), Спілка визволення України (1953), Демократ. об'єднання колиш. репресованих совєтами українців (поч. 1950-х рр.), Об'єднання союзів укр. комбатантів А. (1958), Укр. антибільшовицька ліга (1965), К-т оборони нац. і людських прав в Україні (1967), Фундація допомоги дітям Чорнобиля (1990) та ін.

Важливе значення українці в А. приділяють шкільництву. 1952 постала Укр. центр. шкільна рада А., гол. завданням якої було об'єднання укр. шкіл усіх штатів, вид. підручників, підготовка вчителів.

НТШ в А. (1950) представляє укр. науку в цій країні. Його чл. відігравали і відіграють провідну роль у створенні основ громад., культ., церк. і наук. життя укр. громади. Українознавство в А. розвивається в укр. установах і в ун-тах. Діють лекторат україністики ім. М.Зерова в ун-ті ім. Монаша в Мельбурні (1983), Центр українознавчих студій при ун-ті Макворі в Сіднеї (1984), Асоціація україністів А. (1990). Їхнім завданням є сприяння розвиткові дослідницької й навч. діяльності з україністики, підтримування тісних контактів з наук. орг-ціями за кордоном. Чл. цих установ є не лише українці, а й представники ін. національностей, які займаються проблемами україністики.

Укр. преса з'явилась в А. з початком масової імміграції українців. Вона ніколи не була професійною, завжди базувалася на добровільній праці та фінансовій допомозі укр. орг-цій, церков. Це часописи: найбільші – "Вільна думка" та "Церква і життя", а також "Єдність", "Бюлетень Об'єднання українських католицьких організацій", "Інформаційний листок АБН", "Наш фронт", "Парафіяльні новини", "Праця і життя", "Українець в Австралії", "Australian Ukrainian Review", "Ukrainian Issues" та ін.

Театрально-мистецька творчість – одна з найпопулярніших серед українців А. Найбільш знані тут ансамблі бандуристів: ім. Г.Китастого, ім. Лесі Українки, ім. Г.Хоткевича, "Колорит", ансамбль пісні й танцю "Євшан", хори: "Боян", "Ластівка", "Сурма", "Чайка", танц. колективи: "Веселка", "Коломийка", "Кубанські козаки", "Дніпро", ім. В.Івасюка та інші.

дата публікації: 2003 р.

Література:
  1. Мельников Ф. До історії української еміграції в Австралії. В кн.: Українці у вільному світі. Джерсі-Сіті, 1954
  2. Українці в Австралії: Матеріали до історії поселення українців в Австралії. Мельбурн, 1966
  3. Історія українського поселення в Австралії: Доповіді з другої конференції. Мельбурн. 5–7 квіт. 1985. Мельбурн, 1985
  4. Зарубіжні українці: Довідник. К., 1991
  5. Зберігаючи українську самобутність. К., 1992
  6. Ukr
  7. Микитович Р. Українці в науці п'ятого континенту. "Українська діаспора", 1994, № 5
  8. Альманах українського життя в Австралії. Сідней, 1994; Трощинський В.П., Шевченко А.А. Українці в світі. К., 1999
  9. Українці: Історико-етнографічна монографія, кн. 1. Опішне, 1999
  10. Українці Австралії: Енциклопедичний довідник. Сідней, 2001.

див. також ресурси Електронної бібліотеки “Україніка” (НБУВ)


Посилання:
  • АНТАНТА
  • ДРУГА СВІТОВА ВІЙНА 1939–1945
  • ПЕРША СВІТОВА ВІЙНА І УКРАЇНА. ПЕРША СВІТОВА ВІЙНА (ВЕЛИКА ВІЙНА)
  • ВІЛЬНА ДУМКА


  • (тексти та зображення доступні на умовах ліцензії Creative Commons
    із зазначенням авторства — розповсюдження на тих самих умовах)