ЕНЦИКЛОПЕДІЯ ІСТОРІЇ УКРАЇНИ


Пошук
у тексті
статей
логіка:
А  Б  В  Г  Ґ  Д  Е  Є  Ж  З  И  І  Ї  Й  К  Л  М  Н  О  П  Р  С  Т  У  Ф  Х  Ц  Ч  Ш  Щ  Ю  Я  
Том (Україна - Українці) Кн. 1    Том (Україна - Українці) Кн. 2
Гасла
(пошук у заголовках)
логіка:

БРАНДЕНБУРГ-800

  Бібліографічне посилання: Вронська Т.В. БРАНДЕНБУРГ-800 [Електронний ресурс] // Енциклопедія історії України: Т. 1: А-В / Редкол.: В. А. Смолій (голова) та ін. НАН України. Інститут історії України. - К.: В-во "Наукова думка", 2003. - 688 с.: іл.. URL: http://www.history.org.ua/?termin=Brandenburg_800 (останній перегляд: 29.03.2024)
Енциклопедія історії України ( Т. 1: А-В ) в електронній біблотеці

БРАНДЕНБУРГ-800

"БРАНДЕНБУРГ-800" – військ. диверсійний спец. підрозділ особливого призначення у системі абверу. Ств. 1939 в курортному м-ку Слияч (Чехія) спочатку під назвою "Навчальна будівельна рота № 800", потім "батальйон Баулера", 1940 – полк "Бранден- бург-800". 1942 став д-зією. В абвері вона мала назву "домашнє військо Канаріса". "Б.-800" безпосередньо підпорядковувався управлінню "Абвер-II", яке організовувало саботаж, диверсії, терор і повстання. Окремі підрозділи "Б.-800" іноді підпорядковувалися регулярним військам і діяли як десантні підрозділи. Формувався спочатку із німців, що володіли іноз. мовами, згодом – мешканців окупованих країн. У складі д-зії було три батальйони: 1-й дислокувався у Бранденбурзі, призначався для дій на "східному фронті", 2-й – в Дюрені (обидва в Німеччині), 3-й – у Бадені поблизу Відня. Першому, найчисельнішому, батальйону підпорядковувалися спец. формування – "Нахтігаль" ("Соловей"), "Бергман" ("Горець") та ін.

"Б.-800" діяв на рад.-нім. фронті з метою здійснення військ. та агентурної розвідки переднього краю частин Червоної армії (див. Радянська армія), терористичних актів у тилу, захоплення "язиків". 1941–42 він повинен був, з одного боку, перешкоджати знищенню рад. військами під час відступу запасів продовольства, сировини та пром. товарів, руйнуванню з-дів оборонної пром-сті, шахт, мостів військ. значення, залізничних шляхів сполучення, з ін. – захоплювати на тер. СРСР оперативно важливі об'єкти – мости, тунелі – і утримувати їх до підходу передових частин нім. армії. На його базі йшла підготовка диверсантів.

Батальйон "Нахтігаль" у черв. 1941 діяв на тер. України. У період відступу рад. військ диверсантів із "Б.-800" перекидали у формі бійців Червоної армії в тил, де вони завдавали "удари в спину". Під час відступу нім. військ з тер. Рад. Союзу завданням "Б.-800" було руйнування стратегічних комунікацій, важливих пром. об'єктів. Наприкінці 1944, у зв'язку з ліквідацією абверу, "Б.-800" було перетворено на змішану д-зію, а потім перейменовано на "Бойову групу Кюльвайн", яка діяла переважно проти балканських партизанів. У верес. її підрозділи передано танк. з'єднанню "Велика Німеччина".

дата публікації: 2003 р.

Література:
  1. Богданов А.А. В поединке с абвером. М., 1968
  2. Мельников Д., Черная Л. Империя смерти. М., 1987
  3. Сергеев Ф. Тайные операции нацистской разведки 1933–1945. М., 1991
  4. Органы государственной безопасности СССР в Великой Отечественной войне: Сборник документов, т. 1, кн. 1. М., 1995.

Посилання:
  • АБВЕР
  • НАХТІГАЛЬ
  • РАДЯНСЬКА АРМІЯ
  • СРСР, СОЮЗ РАДЯНСЬКИХ СОЦІАЛІСТИЧНИХ РЕСПУБЛІК
  • ВІДЕНЬ

  • Пов'язані терміни:
  • АБВЕР
  • НАХТІГАЛЬ


  • (тексти та зображення доступні на умовах ліцензії Creative Commons
    із зазначенням авторства — розповсюдження на тих самих умовах)