ЕНЦИКЛОПЕДІЯ ІСТОРІЇ УКРАЇНИ


Пошук
у тексті
статей
логіка:
А  Б  В  Г  Ґ  Д  Е  Є  Ж  З  И  І  Ї  Й  К  Л  М  Н  О  П  Р  С  Т  У  Ф  Х  Ц  Ч  Ш  Щ  Ю  Я  
Том (Україна - Українці) Кн. 1    Том (Україна - Українці) Кн. 2
Гасла
(пошук у заголовках)
логіка:

СРСР, СОЮЗ РАДЯНСЬКИХ СОЦІАЛІСТИЧНИХ РЕСПУБЛІК

  Бібліографічне посилання: Кульчицький С.В. СРСР, Союз Радянських Соціалістичних Республік [Електронний ресурс] . URL: http://www.history.org.ua/?termin=SRSR (останній перегляд: 19.03.2024)
СРСР, СОЮЗ РАДЯНСЬКИХ СОЦІАЛІСТИЧНИХ РЕСПУБЛІК

СРСР, Союз Радянських Соціалістичних Республік — д-ва, що постала після смуги міжнар., міжнац. і громадян. війн (1917—22) на території Рос. імперії. Проіснувала із 30 грудня 1922 по 26 грудня 1991. Специфіка рад. влади, яка була поєднанням організаційно відокремлених одна від одної диктатури компарт. к-тів з управлінською владою виконавчих к-тів рад, давала можливість конструювати унітарну централізовану д-ву навіть у вигляді сукупності незалежних рад. республік. Надаючи статус незалежних тим республікам, які межували з ін. країнами, кер-во більшовицької партії полегшувало собі завдання боротьби з національно-визвол. рухом пригноблених царизмом народів і створювало умови для можливої радянізації сусідніх країн. Утворена більшовиками "незалежна" УСРР прийняла 1919 Конституцію, в якій заявляла "про свою тверду рішучість увійти до складу Єдиної Міжнародної Соціалістичної Радянської Республіки, як тільки створяться умови для її виникнення" (ст. 4).

Після зникнення надій на негайну світ. революцію і завершення воєнних дій (із Далекого Сх. більшовики витіснили білогвард. і япон. війська тільки в жовтні 1922) в Москві вирішили трансформувати конгломерат рад. республік із незалежним статусом на чолі з РСФРР (насправді цей конгломерат був унітарною країною без назви) в єдину централізовану д-ву. Це означало, що нац. республіки мусили втратити державність і перетворитися на автономні республіки, подібні вже існуючим у складі Рос. Федерації. В умовах диктатури трансформація була можливою, але частина керівників нац. республік, яких В.Ленін іронічно назвав "незалежниками" (у лапках), висловили незадоволення пониженням свого статусу. Беручи до уваги необхідність йти назустріч прагненням народів країни, які мали в минулому нац. державність, керівник комуніст. партії зробив поступку цим "незалежникам" і запропонував альтернативний "автономізації"(див. Автономізація радянських держав) спосіб побудови єдиної багатонац. д-ви. Суть його пропозиції полягала в тому, що Рос. Федерація разом і нарівні з ін. рад. республіками, які мали статус незалежних, утворювала новий держ. союз. Такий спосіб побудови робив гарантом єдності держ. союзу партію, яка будувалася на засадах "демократичного централізму" (див. Демократичного централізму принцип). Це не порушувало диктатури парт. вождів. Разом із тим нова д-ва набувала привабливого вигляду союзу рівноправних республік.

Пропозиція В.Леніна була схвалена жовтневим (1922) пленумом ЦК РКП(б). За сценарієм, розробленим в оргбюро ЦК, упродовж двох місяців було реалізовано процедуру утворення єдиної багатонац. д-ви. 30 грудня 1922 делегати 1-го Всесоюзного з’їзду рад, обрані на з’їздах рад Російської і Закавказької Федерацій, України та Білорусії, затвердили Декларацію про утворення СРСР і Союзний договір. В обох документах зазначалося, що за кожною союзною республікою зберігається право вільного виходу із Союзу. У Декларації додатково оголошувалося, що доступ у Союз відкритий усім рад. республікам — як тим, що існують, так і тим, що мали виникнути в майбутньому. Керівники партії й надалі плекали надії на світ. революцію.

СРСР недовго складався з чотирьох союзних республік. Результатом національно-державного розмежування рад. республік Середньої Азії стала поява 27 жовтня 1924 Туркменської та Узбецької СРР. 16 жовтня 1929 з Узбецької СРР виділилася Таджицька СРР, яка 5 грудня 1929 увійшла до складу СРСР. Зі вступом у дію Конституції СРСР 1936 замість розформованої Закавказ. Рад. Федеративної Соціаліст. Республіки (див. Закавказька Федерація) з’явилися 3 самостійні союзні республіки — Азербайджанська, Вірменська і Грузинська. Одночасно статус союзних одержали 2 автономні республіки РРФСР — Казахська і Киргизька. 31 березня 1940 було утворено Карело-Фінську РСР (16 липня 1956 вона стала Карельською Автономною РСР у складі РРФСР). В умовах рад. військ. присутності Латвія, Литва та Естонія 21 липня 1940 були проголошені рад. республіками. У серпні 1940 вони увійшли до складу СРСР як союзні республіки. Нарешті, 2 серпня 1940 з осн. частини повернутої від Румунії Бессарабії (6 центр. повітів із 9-ти) і вилученого в УРСР Придністров’я було утворено Молдавську РСР.

СРСР будувався на засадах "демократичного централізму" й етнократизму. Через усі ланки його адм.-тер. устрою йшли дві вертикалі влади — компартійна і радянська. Реалізацію диктатури забезпечувала зрощена з партійною додаткова вертикаль органів держ. безпеки. "Наукове поняття диктатури, — підкреслював В.Ленін, — означає не що інше, як нічим не обмежену, ніякими законами, ніякими абсолютно правилами не зв’язану владу, що безпосередньо на насильство спирається". Завдяки покладеним на виконкоми рад управлінським функціям комуніст. партія звільнялася від відповідальності за повсякденні справи. Позбавлені політ. впливу, ради залишалися всепроникною владою, нерозривно зрощеною з орг. структурою комуніст. партії. Саме вони визначали перетворення більшовиків з політичної на держ. партію. "Внутрішня партія", яка складалася з керівних функціонерів усіх трьох вертикалей, була не носієм, а лише провідником влади. Унаслідок обов’язковості рішень вищих органів для нижчих і відсутності повноважень у нижчих органів, які не міг би оспорити вищий орган, влада в повному обсязі зосереджувалася у вождів — у політбюро ЦК РКП(б)/ВКП(б)/ КПРС (див. Політбюро).

Усі орг. структури СРСР вожді побудували вертикально. Багатомільйонна "зовнішня партія", органи держ. безпеки з навербованими примусом сотнями тисяч сексотів ("сексот" — від рос. "секретный сотрудник"), ради, в яких працювали на штатних і позаштатних посадах сотні тисяч громадян, професійні спілки, комсомол із піонерською організацією, сотні громад. т-в будувалися так само на засадах "демократичного централізму" й виконували роль "передавальних пасів", які прошивали всю товщу населення, тримаючи його під невсипущим контролем влади. Водночас вожді знищили майже всі осередки громадянського суспільства, які будувалися горизонтально, тобто були незалежні від вертикалей влади. Осередки, які мусили залишатися горизонтальними внаслідок своєї природи (сім’я, реліг. громади), просочувалися сексотами. Існую-чим структурам, не виключаючи парткомів, було заборонено спілкуватися на горизонтальному рівні без відома вищих ланок. Поставлене в політ. й екон. залежність від д-ви і наскрізь прошите "передавальними пасами", рад. сусп-во перетворювалося на продовження д-ви, а д-ва — на продовження сусп-ва. Населення наділялося через ради, профспілки і комсомол цілком реальними управлінськими або контрольними функціями. У народності такої системи влади годі було сумніватися ще й тому, що свої керівні кадри вона брала з нар. "низів". Водночас у знаних в історії сусп-вах (не виключаючи рабовласницьких) не існувало такої сліпої покірливості громадян перед обличчям влади. Рад. лад із великою натяжкою можна назвати тоталітарним. Більш точним є визначення, яке дав йому у "Квітневих тезах" засновник комуніст. доктрини, партії і д-ви: "держава-комуна".

Принцип "демократичного централізму" в побудові СРСР доповнювався принципом етнократизму, який містив у собі 3 осн. елементи: концепт "титульної нації", політику коренізації і держ. фіксацію національності громадян — не за власним бажанням, а на підставі документально засвідченого етнічного походження (5-та графа анкет і 4-та — запроваджених із 1933 внутр. паспортів).

Титульними оголошувалися етнічні спільноти, які становили більшість населення у відповідній політико-адм. або адм.-тер. одиниці. В Україні до числа титульних націй відносилися росіяни (конституційно не визначена, тобто неофіц. титульна нація загальносоюзного масштабу), українці і молдовани (до розформування 1940 Молдавської Автономної Радянської Соціалістичної Республіки), а також поляки, німці, греки, болгари, євреї і росіяни в межах 33-х сільс. нац. р-нів (до втрати правових гарантій їх існування за Конституцією СРСР 1936 і остаточного розформування 1939). Наявність кількох титульних націй в союзній республіці не давала можливості розвиватися в ній природному процесу формування громадян. (політ.) нації.

Кампанія коренізації, яка розгорнулася одразу після утворення СРСР, сприяла розвиткові к-р титульних націй, хоча режим у першу чергу розраховував на укорінення влади, тобто поповнення її апаратів функціонерами титульної нації. Успіхи українізації політики в Україні і на Пн. Кавказі обернулися превентивними репресіями, спрямованими на ліквідацію політ. змісту в нац. відродженні.

Існування СРСР було поставлене під знак запитання конституційною реформою 1988. Реформа відділила ради від парт. к-тів і ліквідувала фактичний статус Комуністичної партії Радянського Союзу як держ. партії. Унаслідок цього норми рад. конституцій (включно з нормою про можливість виходу із Союзу) негайно перетворилися з декларативних на діючі.

Повзуча дезінтеграція СРСР почалася із прийняття ВР Естонської РСР 16 листопада 1988 поправки до респ. конституції (ст. 74) про те, що вищі органи влади республіки можуть у певних випадках призупинити або встановити межі використання законодавчих та ін. актів СРСР. Президія ВР СРСР 23 листопада 1988 заявила, що поправка суперечить положенням Конституції СРСР 1977 і завдає шкоди вищим інтересам СРСР як соціаліст. федерації. Поправка справді суперечила союзній і республіканським конституціям, але в них були відсутні норми, які визначали неоспорювані права республік. Тому через це саме поняття федерації як форми держ. устрою зависало в повітрі.

18 квітня 1989 Литов. РСР задекларувала пріоритет респ. законодавства над союзним, а 28 липня 1989 таку декларацію прийняла й Латв. РСР. У грудні 1989 З’їзд нар. депутатів СРСР дав політико-правову оцінку секретному протоколу до договору про ненапад між Німеччиною і СРСР від 23 серпня 1939 (пакт Молотова-Ріббентропа), після якого було здійснене поглинення країн Балтії в 1940. На цій підставі Литов. РСР проголосила 11 березня 1990 днем відновлення своєї незалежності.

Та існування СРСР реально було поставлене під знак запитання тільки після перших вільних виборів у респ. парламенти в березні 1990. 26 травня 1990 ВР Грузин. РСР прийняла декларацію про суверенітет. Ланцюгова реакція почалася після прийняття такої декларації рос. парламентом. Коли утворювався СРСР, партійний (ЦК РКП(б)) і радянський (Всерос. ЦВК і РНК РСФРР) центри рос. влади були перетворені на загальносоюзні. Щоб уникнути протистояння загальносоюзного і рос. центрів влади в Москві, творці СРСР залишили за створеною заново РНК РСФРР мізерні повноваження й підпорядкували собі розміщені в Росії парткоми, відмовившись створювати окрему Рос. комуніст. партію. 12 червня 1990 ВР РРФСР на пропозицію Б.Єльцина прийняла декларацію про держ. суверенітет і відмежувалася від загальносоюзного центру на чолі з М.Горбачовим. Услід за Росією таку декларацію прийняли: 20 червня — Узбекистан, 23 червня — Молдова, 16 липня — Україна, 27 липня — Білорусь, 22 серпня — Туркменія, 24 серпня — Вірменія і Таджикистан, 18 жовтня — Азербайджан, 25 жовтня — Казахстан, 15 грудня — Киргизія.

У ході путчу керівників загальносоюзних відомств 19—21 серпня 1991 громадяни України гостро відчули свою цілковиту безпорадність перед грізною небезпекою, яку випромінював загальносоюзний центр. Прийнятий Верховною Радою УРСР Акт проголошення незалежності України був схвалений 1 грудня 1991 на всенародному референдумі. 8 грудня лідери трьох східноєвроп. слов’ян. республік Б.Єльцин, Л.Кравчук і С.Шушкевич зібралися під Мінськом і констатували, що СРСР як геополіт. реальність і суб’єкт міжнар. права більше не існує. 25 грудня президент СРСР М.Горбачов оголосив про свою відставку із цієї посади. 26 грудня 1991 Рада Республік ВР СРСР на останньому засіданні прийняла рішення, в якому визнала факт припинення існування СРСР.

У січні 1992 МЗС РФ розіслало головам дипломатичних представників у Москві ноту, в якій заявлялося, що Рос. Федерація продовжує здійснювати права й виконувати обов’язки за всіма договорами, укладеними СРСР. Міжнар. спільнота прийняла до відома цю заяву. За Рос. Федерацією залишалося місце постійного члена Ради Безпеки Організації Об’єднаних Націй.

Дж.: Российский центр хранения и изучения документов новейшей истории: Краткий путеводитель: Фонды и коллекции, собранные Центральным партийным архивом. М., 1993; Архивы КПСС и советского государства: Каталог описей и документов. [Cambridge, UK], 1995; Путеводитель по фондам и коллекциям личного происхождения [серия "Справочно-информационные материалы к документальным фондам РЦХИДНИ"]. М., 1996; Государственный архив Российской Федерации: Путеводитель, т. 2: Фонды Государственного архива Российской Федерации по истории РСФСР. М., 1996; Т. 3: Фонды Государственного архива Российской Федерации по истории СССР. М., 1997; Архивы России: Москва и Санкт-Петербург: Справочник-обозрение и библиографический указатель. М., 1997; Государственные хранилища документов бывшего архивного фонда КПСС: Справочник. Новосибирск, 1998; Archives of Russia: A Directory and Bibliographic Guide to Holdings in Moscow and St. Petersburg, vol. 1—2. New York, 2000; Archives of Russia: ArcheoBiblioBase. Web: http://www. iisg.nl/abb; Путеводители по архивам России. Web: http://guides. rusarchives.ru; Фонды по истории СССР: Информационно-поисковая система по фондам Государственного архива РФ. Web: http://statearchive. ru/383.

Бібліогр. довідники: Basic Russian Publications: An Annotated bibliography on Russia and the Soviet Union. [Chicago, 1962]; Guide to Russian reference books. Stanford, California, 1962; Russia and the Soviet Union: A Bibliographic Guide to Western-Language Publications. Chicago, 1965; Books on Soviet Russia, 1917—1942: A Bibliography and a Guide to Reading. Twickenham, Middlesex, 1969; Russia, the USSR, and Eastern Europe: A Bibliographic Gui- de to English Language Publications, 1964—1974. Littleton, Colorado, 1978; Американские советологи: Справочник. М., 1981; Russia, the USSR, and Eastern Europe: A Bibliographic Guide to English Language Publications, 1975—1980. Littleton, Colorado, 1982; Russia, the USSR, and Eastern Europe: A Bibliographic Guide to English Language Publications, 1981—1985. Englewood, Colorado, 1987; Dictionary of Russian Literature since 1917. New York, 1988; A Biographical Dictionary of the former Soviet Union: Prominent People in all Fields from 1917 to the Present. New Jersey, 1992; The Cambridge Encyclopedia of Russia and the former Soviet Union. New York, 1994; Russia and the Former Soviet Union: A Bibliographic Guide to English Language Publications, 1986—1991. Englewood, Colorado, 1994; Bibliography of the Soviet Union, Its Predecessors and Successors. Metuchen, New Jersey — Lanham, Maryland, 1995; Reinterpreting Russia: An Annotated Bibliography of Books on Russia, the Soviet Union, and the Russian Federation, 1991—1996. London — Pasadena, California, 1997; Who’s Who in Russia and the Soviet Union: From 1900—1991. London — New York, 1997. Soviet Union Bibliography — Library of Congress. Web: http://lcweb2.loc.gov/frd/cs/soviet_union/su_bibl.html; Российская библиография зарубежного россиеведения. Web: http://petrov5.tripod.com/Russian_Bibliography.htm; Период социализма — История СССР после 1917 г. [Библиография]. Web: http://www.prometeus.nsc.ru/biblio/new-rus/cccp.ssi.


Посилання:
  • АКТ ПРОГОЛОШЕННЯ НЕЗАЛЕЖНОСТІ УКРАЇНИ
  • АВТОНОМІЗАЦІЯ РАДЯНСЬКИХ ДЕРЖАВ
  • БЕССАРАБІЯ
  • БІЛЬШОВИКИ
  • ДЕМОКРАТИЧНОГО ЦЕНТРАЛІЗМУ ПРИНЦИП
  • ЄЛЬЦИН БОРИС МИКОЛАЙОВИЧ
  • ГОРБАЧОВ МИХАЙЛО СЕРГІЙОВИЧ
  • ГРОМАДЯНСЬКЕ СУСПІЛЬСТВО
  • КОМУНІСТИЧНА ПАРТІЯ РАДЯНСЬКОГО СОЮЗУ
  • КОНСТИТУЦІЯ СРСР 1936
  • КОНСТИТУЦІЯ СРСР 1977
  • КОНСТИТУЦІЙНА РЕФОРМА В СРСР 1988
  • КОРЕНІЗАЦІЯ
  • КРАВЧУК ЛЕОНІД МАКАРОВИЧ
  • КВІТНЕВІ ТЕЗИ В.ЛЕНІНА
  • ЛЕНІН ВОЛОДИМИР ІЛЛІЧ
  • МІНСЬК
  • МОЛДАВСЬКА АРСР
  • МОСКВА
  • ПАКТ МОЛОТОВА-РІББЕНТРОПА 1939
  • ПОЛІТБЮРО, ПОЛІТИЧНЕ БЮРО ЦЕНТРАЛЬНОГО КОМІТЕТУ РКП(Б)/ВКП(Б)/КПРС
  • РАДА БЕЗПЕКИ ОРГАНІЗАЦІЇ ОБ'ЄДНАНИХ НАЦІЙ (РБ ООН)
  • УКРАЇНІЗАЦІЇ ПОЛІТИКА
  • ВЕРХОВНА РАДА УРСР
  • ЗАКАВКАЗЬКА ФЕДЕРАЦІЯ

  • Пов'язані терміни:
  • ПЕРША СВІТОВА ВІЙНА І ДРУГА УКРАЇНСЬКА РЕВОЛЮЦІЯ
  • АДВЕНТИЗМ В УКРАЇНІ
  • АФГАНСЬКА ВІЙНА 1979-1989
  • АЙНЗАТЦГРУПИ
  • АКТ ПРОГОЛОШЕННЯ НЕЗАЛЕЖНОСТІ УКРАЇНИ
  • АКЦІОНЕРНІ ТОВАРИСТВА
  • АКЦИЗ
  • АЛЕКСАНДРОВ ІВАН ГАВРИЛОВИЧ
  • АЛМА-АТИНСЬКА ДЕКЛАРАЦІЯ 1991
  • АЛЬТОНА СИГНАЛ
  • АМОСОВ МИКОЛА МИХАЙЛОВИЧ
  • АНАРХІЗМ
  • АНДЕРСА АРМІЯ, 1942-1945
  • АНДРОПОВ ЮРІЙ ВОЛОДИМИРОВИЧ
  • АНЕКДОТИ
  • АНГЕЛІНА ПАРАСКОВІЯ МИКИТІВНА
  • АННАЛІВ ШКОЛА
  • АНТОНЕСКУ (ANTONESCU) ЙОН
  • АНТОНОВ ОЛЕГ КОСТЯНТИНОВИЧ
  • АНТОНОВИЧ МИХАЙЛО ДМИТРОВИЧ
  • АНТИБІЛЬШОВИСТСЬКИЙ БЛОК НАРОДІВ (АБН)
  • АНТИГІТЛЕРІВСЬКА КОАЛІЦІЯ У ІІ СВІТОВІЙ ВІЙНІ
  • АНТИСЕМІТИЗМ В УКРАЇНІ
  • АРХИВ РУССКОЙ РЕВОЛЮЦИИ
  • АРХИВНОЕ ДЕЛО
  • АРМІЯ КРАЙОВА
  • АРМІЯ ПОЛЬСЬКА В СРСР
  • АРОН РЕЙМОН КЛОД ФЕРДІНАНД
  • АТЕЇЗМ
  • АУФБАУ ОСТ
  • АВТОНОМІЗАЦІЯ РАДЯНСЬКИХ ДЕРЖАВ
  • АВТОНОМНА РЕСПУБЛІКА КРИМ
  • АВТОРИТАРНІ РЕЖИМИ
  • АЗЕРБАЙДЖАН
  • БАГНЕТ
  • БАКАЛО ІВАН ІВАНОВИЧ
  • БАХЧИСАРАЙ
  • БАЛТІЙСЬКО-ЧОРНОМОРСЬКА ДУГА
  • БАНКИ
  • БАРАЛЬ АРНОЛЬД ГУСТАВОВИЧ
  • БАРДАХ ЮЛІУШ
  • БАШКИРИ В УКРАЇНІ
  • БЕЙЛІС ВОЛЬФ МЕНДЕЛЕВИЧ
  • БЕЛЗ
  • БЕНЕШ ЕДВАРД
  • БЕРЕЗНЯК ЄВГЕН СТЕПАНОВИЧ
  • БЕРІЯ ЛАВРЕНТІЙ ПАВЛОВИЧ
  • БЕРЛІНСЬКА (ПОТСДАМСЬКА) КОНФЕРЕНЦІЯ 1945 Р.
  • БЕСІДОВСЬКИЙ ГІРШ ЗЕЛІКОВИЧ
  • БЕССАРАБІЯ
  • БЕЗПАЛКО ЙОСИП ІВАНОВИЧ
  • БІБЛІОГРАФІЯ НАЦІОНАЛЬНА
  • БІБЛІОТЕКА НАУКОВА ІМЕНІ В. Г. КОРОЛЕНКА В ХАРКОВІ
  • БІБЛІОТЕКА ІМЕНІ СИМОНА ПЕТЛЮРИ В ПАРИЖІ
  • БІБЛІОТЕКА НАЦІОНАЛЬНА ІМЕНІ В. І. ВЕРНАДСЬКОГО
  • БЄЛГРАДСЬКА КОНФЕРЕНЦІЯ 1948 Р.
  • БІЛА РУСЬ (БІЛОРУСІЯ, БІЛОРУСЬ, БІЛАРУСЬ)
  • БІЛОРУСЬ, РЕСПУБЛІКА БІЛОРУСЬ
  • БІЛОВЕЗЬКА УГОДА ПРО СТВОРЕННЯ СНД 1991
  • БІРЧАК ВОЛОДИМИР ІВАНОВИЧ
  • БІРМАН ІШТВАН
  • БІРОБІДЖАНСЬКИЙ ПРОЕКТ
  • БІРЖА
  • БІРЖА ПАРЦІ, БІРЖА РОБОЧОЇ СИЛИ
  • БІРЖОВІ КОМІТЕТИ
  • БІЦІЛЛІ ПЕТРО МИХАЙЛОВИЧ
  • БІЗАНЦ АЛЬФРЕД
  • БЛІЦКРИГ
  • БОГДАНА ХМЕЛЬНИЦЬКОГО ОРДЕН
  • БОЇ ОБОРОННІ 1941
  • БОЛГАРИ В УКРАЇНІ
  • БОЛЬШАЯ СОВЕТСКАЯ ЭНЦИКЛОПЕДИЯ
  • БОНЧ-ОСМОЛОВСЬКИЙ ГЛІБ АНАТОЛІЙОВИЧ
  • БОНЧКОВСЬКИЙ ВОЛОДИМИР
  • БОРКАНЮК ОЛЕКСА ОЛЕКСІЙОВИЧ
  • БОЦЮРКІВ БОГДАН
  • БРАНДЕНБУРГ-800
  • БРАТАННЯ ФРОНТОВЕ
  • БРІЛІНГ ГУСТАВ ВОЛЬДЕМАРОВИЧ
  • БРИДЬКО ІВАН ІВАНОВИЧ
  • БУДЬОННИЙ СЕМЕН МИХАЙЛОВИЧ
  • БУКОВИНА
  • БУКОВИНА ПІВНІЧНА
  • БУКШОВАНИЙ ОСИП ІВАНОВИЧ
  • БУЛГАНІН МИКОЛА ОЛЕКСАНДРОВИЧ
  • БИТВА ТАНКОВА В ЗАХІДНІЙ УКРАЇНІ 1941 Р.
  • БЮРОКРАТИЗАЦІЯ СУСПІЛЬНОГО ЖИТТЯ
  • БЖЕЗИНСЬКИЙ ЗБІГНЕВ
  • ЧЕХІЯ, ЧЕСЬКА РЕСПУБЛІКА
  • ЧЕРНІГІВ, ОБЛАСНИЙ ЦЕНТР
  • ЧЕРНІВЕЦЬКА ОБЛАСТЬ
  • ЧЕРНІВЕЦЬКИЙ ОБЛАСНИЙ КРАЄЗНАВЧИЙ МУЗЕЙ
  • ЧЕРНІВЦІ, ОБЛАСНИЙ ЦЕНТР
  • ЧЕРВОНА КАЛИНА, ВИДАВНИЦТВО
  • ЧЕРВОНОГРАД, МІСТО ЛЬВІВСЬКОЇ ОБЛ.
  • ЧОРНОБИЛЬСЬКА КАТАСТРОФА 1986
  • ЧОРНОВІЛ В'ЯЧЕСЛАВ МАКСИМОВИЧ
  • ЧУБАР ВЛАС ЯКОВИЧ
  • ДАХАУ
  • ДАЛЕКОСХІДНІ ПОСЕЛЕННЯ УКРАЇНЦІВ
  • ДАЛЬТОН-ПЛАН
  • ДАНИЛЕНКО ФЕДІР
  • ДАВНЯ ІСТОРІЯ
  • ДАВОСЬКИЙ ЕКОНОМІЧНИЙ ФОРУМ
  • ДЕКАДИ УКРАЇНСЬКОГО МИСТЕЦТВА ТА ЛІТЕРАТУРИ В МОСКВІ
  • ДЕКЛАРАЦІЯ ПРО ДЕРЖАВНИЙ СУВЕРЕНІТЕТ УКРАЇНИ 1990
  • ДЕМОГРАФІЧНІ ВТРАТИ УКРАЇНИ В ПЕРШІЙ ПОЛОВИНІ 20 СТ.
  • ДЕМОКРАТІЯ
  • ДЕМ'ЯНЮКА СПРАВА
  • ДЕНЬ ПЕРЕМОГИ, ДЕНЬ ПЕРЕМОГИ НАД НАЦИЗМОМ У ДРУГІЙ СВІТОВІЙ ВІЙНІ 1939–1945 РОКІВ
  • ДЕПОРТАЦІЇ В РЕТРОСПЕКТИВІ УКРАЇНСЬКОЇ ІСТОРІЇ
  • ДЕРЕВ'ЯНКО КУЗЬМА МИКОЛАЙОВИЧ
  • ДЕРЖАВНІ НАГОРОДИ СРСР
  • ДЕРЖАВНІ НАГОРОДИ УКРАЇНСЬКОЇ РСР
  • ДЕРЖАВНА ПЛАНОВА КОМІСІЯ ПРИ РАДІ НАРОДНИХ КОМІСАРІВ УСРР
  • ДЕРЖАВНЕ ВИДАВНИЦТВО УКРАЇНИ
  • ДЕРЖАВА
  • ДЕРЖАВА ЯК ЦИВІЛІЗАЦІЙНИЙ ФЕНОМЕН
  • ДЕРЖАВНЕ ПОЛІТИЧНЕ УПРАВЛІННЯ УСРР
  • ДЕСТАЛІНІЗАЦІЯ
  • ДНІПРО, ЧАСОПИС
  • ДНІПРОДЗЕРЖИНСЬК
  • ДНІПРОПЕТРОВСЬКА ОБЛАСТЬ
  • ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ НАЦІОНАЛЬНИЙ УНІВЕРСИТЕТ (ДНУ)
  • ДОБОША СПРАВА 1972
  • ДОБРОЧИННІСТЬ, БЛАГОДІЙНИЦТВО
  • ДОБРЯНСЬКИЙ ЛЕВ
  • ДОГОВІР ПРО РЕЖИМ РАДЯНСЬКО-РУМУНСЬКОГО КОРДОНУ 1961
  • ДОГОВІР ПРО ДРУЖБУ, СПІВРОБІТНИЦТВО І ПАРТНЕРСТВО МІЖ УКРАЇНОЮ І РОСІЙСЬКОЮ ФЕДЕРАЦІЄЮ 1997
  • ДОГОВІР ПРО НЕРОЗПОВСЮДЖЕННЯ ЯДЕРНОЇ ЗБРОЇ ТА ПРО ПРИЄДНАННЯ ДО НЬОГО УКРАЇНИ
  • ДОГОВІР МІЖ СРСР І ЧЕХОСЛОВАЦЬКОЮ РЕСПУБЛІКОЮ ПРО ЗАКАРПАТСЬКУ УКРАЇНУ 1945
  • ДОГОВІР МІЖ СРСР І РЕСПУБЛІКОЮ ПОЛЬЩА ПРО РАДЯНСЬКО-ПОЛЬСЬКИЙ ДЕРЖАВНИЙ КОРДОН 1945
  • ДОГОВІР МІЖ УКРАЇНСЬКОЮ РСР І РОСІЙСЬКОЮ РФСР 1990
  • ДОЛЕНКО ГРИГОРІЙ НАЗАРОВИЧ
  • ДОМНИЦЬКИЙ (ДУМНИЦЬКИЙ) МОНАСТИР РІЗДВА БОГОРОДИЦІ
  • ДОВГЕ
  • ДРАНҐ НАХ ОСТЕН
  • ДРОГОБИЦЬКА ОБЛАСТЬ
  • ДРУГА СВІТОВА ВІЙНА 1939–1945
  • ДРУГИЙ УКРАЇНСЬКИЙ ФРОНТ
  • ДРУКАРСТВО І КНИГОВИДАННЯ В УКРАЇНІ
  • ДРУЖБА, МІСТО
  • ДРУЖБИ НАРОДІВ ОРДЕН
  • ДУБ-ДУБОВСЬКИЙ (DUB-DUBOWSKI) ІГНАЦИ
  • ДУХОБОРИ, ДУХОБОРЦІ
  • ДУХОВ МИКОЛА ЛЕОНІДОВИЧ
  • ДУХОВЕНСТВО
  • ДУМКА
  • ДУМИ
  • ДУНАЙСЬКА КОМІСІЯ
  • ДУНАЙСЬКА ВІЙСЬКОВА ФЛОТИЛІЯ
  • ДВАДЦЯТЬ СЬОМА АРМІЯ
  • ДВАДЦЯТИП'ЯТИТИСЯЧНИКИ
  • ДИКТАТУРА ПРОЛЕТАРІАТУ
  • ДИПЛОМАТИЧНА СЛУЖБА УКРАЇНИ
  • ДИПЛОМАТІЯ УКРАЇНСЬКОЇ СРР 1920–1922
  • ДИРЕКТИВА РНК СРСР ТА ЦК ВКП(Б) ВІД 29 ЧЕРВНЯ 1941
  • ДИРЕКТИВНЕ ПЛАНУВАННЯ В СРСР
  • ДИСКРИМІНАЦІЯ РЕЛІГІЙНА
  • ДИСИДЕНТСЬКІ (ОПОЗИЦІЙНІ) РУХИ 1960–1980-Х РОКІВ В УКРАЇНІ
  • ДИТЯЧІ ТА ПІДЛІТКОВІ ОРГАНІЗАЦІЇ СКАУТІВ І ПІОНЕРІВ В УКРАЇНІ
  • ДЖЕМІЛЄВ МУСТАФА
  • ДЖЕРЕЛОЗНАВСТВО ІСТОРИЧНЕ
  • ДЗВІН
  • ДЗИГАР ОЛЕКСАНДР
  • ДЗЮБА ІВАН МИХАЙЛОВИЧ
  • ЄВРЕЙСЬКИЙ АНТИФАШИСТСЬКИЙ КОМІТЕТ (ЄАК)
  • ЄВРОПЕЙСЬКА ЕКОНОМІЧНА КОМІСІЯ (ЄЕК)
  • ЄФИМЕНКО ПЕТРО ПЕТРОВИЧ
  • ЄГОВІСТИ, СВІДКИ ЄГОВИ
  • ЄВАНГЕЛЬСЬКІ ХРИСТИЯНИ-БАПТИСТИ (ЄХБ)
  • ЕКОЛОГІЧНИЙ РУХ
  • ЕКОНОМІКА ПЕРЕХІДНОГО ПЕРІОДУ ВІД КАПІТАЛІЗМУ ДО СОЦІАЛІЗМУ
  • ЕКСПОРТ РЕВОЛЮЦІЇ
  • ЄЛЬЦИН БОРИС МИКОЛАЙОВИЧ
  • ЕМІГРАЦІЯ
  • ЕМІГРАЦІЯ УКРАЇНСЬКОГО НАСЕЛЕННЯ
  • ЕНЦИКЛОПЕДІЯ УКРАЇНОЗНАВСТВА (ЕУ)
  • ЕРБІНЬЇ МІШЕЛЬ ДЕ
  • ЕРДЕЛІ АДАЛЬБЕРТ МИХАЙЛОВИЧ
  • ЕРЕНБУРГ ІЛЛЯ ГРИГОРОВИЧ
  • ЄРОШЕВИЧ ПЕТРО КОСТЯНТИНОВИЧ
  • ЕСТОНІЯ, ЕСТОНСЬКА РЕСПУБЛІКА
  • ЕТНІЧНІ УКРАЇНСЬКІ ЗЕМЛІ
  • ЕТНІЧНИЙ СКЛАД ТА ЕТНОМОВНА КОМПЕТЕНЦІЯ НАСЕЛЕННЯ УКРАЇНИ ЗА ПЕРЕПИСАМИ НАСЕЛЕННЯ 1959, 1970, 1979, 1989, 2001 ТА РЕЗУЛЬТАТАМИ СОЦІОЛОГІЧНИХ ДОСЛІДЖЕНЬ 1994 ТА 2001
  • ЕТНОЛОГІЯ, ЕТНОГРАФІЯ, НАРОДОЗНАВСТВО
  • ЕВАКУАЦІЙНІ ЗАХОДИ УРЯДІВ УРСР І СРСР НА ТЕРИТОРІЇ УРСР В РОКИ ВЕЛИКОЇ ВІТЧИЗНЯНОЇ ВІЙНИ СРСР 1941–1945
  • ЄВАНГЕЛЬСЬКІ ХРИСТИЯНИ
  • ЄДИНА ВСЕРОСІЙСЬКА ОРГАНІЗАЦІЯ СІОНІСТСЬКОЇ МОЛОДІ (ЄВОСМ)
  • ЄВРЕЇ В УКРАЇНІ
  • ЄВРЕЙСЬКІ АНТИФАШИСТСЬКІ ОРГАНІЗАЦІЇ ДОПОМОГИ СРСР 1941–1945
  • ЄВРЕЙСЬКОЇ ІСТОРІЇ І КУЛЬТУРИ КАБІНЕТ
  • ЄВРОАТЛАНТИЧНА ЦИВІЛІЗАЦІЯ
  • ЄВРОПЕЙСЬКА ІНТЕГРАЦІЯ
  • ЄЖОВЩИНА
  • ФАЛЕРИСТИКА
  • ФАЛЬЦ-ФЕЙН ЕДУАРД ОЛЕКСАНДРОВИЧ ФОН
  • ФІНЛЯНДІЯ
  • ФРАНЦИСКАНЦІ
  • ФРУНЗЕ МИХАЙЛО ВАСИЛЬОВИЧ
  • ГАЛАН ЯРОСЛАВ ОЛЕКСАНДРОВИЧ
  • ГЕРАСИМОВ ІВАН ОЛЕКСАНДРОВИЧ
  • ГЕРОЙ РАДЯНСЬКОГО СОЮЗУ
  • ГЕРОЙ СОЦІАЛІСТИЧНОЇ ПРАЦІ
  • ГІРНИК ОЛЕКСА МИКОЛАЙОВИЧ
  • ГЛУШКО ВАЛЕНТИН ПЕТРОВИЧ
  • ГОГОЛЬ МИКОЛА ВАСИЛЬОВИЧ
  • ГОЛОДОМОР 1932–1933 РОКІВ В УСРР
  • ГОРЬКИЙ МАКСИМ
  • ГОРТІ МІКЛОШ
  • ГОЩАНСЬКИЙ СВЯТО-МИХАЙЛІВСЬКИЙ МОНАСТИР
  • ГРАЦІОЗІ АНДРЕА
  • ГРЕЧУХА МИХАЙЛО СЕРГІЙОВИЧ
  • ГРЕЦЬКА АНТИРАДЯНСЬКА КОНТРРЕВОЛЮЦІЙНА ПОВСТАНСЬКА ШПИГУНСЬКА ПІДПІЛЬНА ОРГАНІЗАЦІЯ 1937–1938
  • ГРЕКОВ БОРИС ДМИТРОВИЧ
  • ГРЕКИ В УКРАЇНІ
  • ГРОМАДСЬКІ ТОВАРИСТВА І ОБ'ЄДНАННЯ УРСР
  • ГРОМАДСЬКИЙ КОМІТЕТ ХАРКОВА 1941–1942
  • ГРОМАШЕВСЬКИЙ ЛЕВ ВАСИЛЬОВИЧ
  • ГРОМИКО АНДРІЙ АНДРІЙОВИЧ
  • ГРОШОВА РЕФОРМА 1922–1924
  • ГРОШОВА РЕФОРМА 1947
  • ГРОШОВА РЕФОРМА 1961
  • ГРУПА КЮНСБЕРГА
  • ГРУШЕЦЬКИЙ ІВАН САМІЙЛОВИЧ
  • ГРУЗІЯ (САКАРТВЕЛО)
  • ГРУЗИНИ В УКРАЇНІ
  • ГРИНЬКО ГРИГОРІЙ ФЕДОРОВИЧ
  • ГРИВЕНИК
  • ГУЛАГ
  • ГУРЕНКО СТАНІСЛАВ ІВАНОВИЧ
  • ХАГЕН МАРК ФОН
  • ІЛЬФ ІЛЛЯ
  • ІМПЕРІЯ
  • ІНДІЯ, РЕСПУБЛІКА ІНДІЯ
  • ІНДУСТРІАЛІЗАЦІЯ У ВЕЛИКІЙ БРИТАНІЇ, РОСІЙСЬКІЙ ІМПЕРІЇ, СРСР, ЛІВОБЕРЕЖНІЙ ТА ПІВДЕННІЙ УКРАЇНІ, УРСР
  • ІНСТИТУТ ІСТОРІЇ ПАРТІЇ ПРИ ЦК КОМПАРТІЇ УКРАЇНИ
  • ІНСТИТУТ ДОСЛІДЖЕНЬ НАЦІОНАЛЬНИХ СПРАВ
  • ІНСТИТУТ ІСТОРІЇ УКРАЇНИ НАН УКРАЇНИ
  • ІНСТИТУТ З ВИВЧЕННЯ СРСР
  • ІНТЕЛІГЕНЦІЯ ТА ІНТЕЛЕКТУАЛИ
  • ІНТЕЛІГЕНЦІЯ УКРАЇНСЬКА
  • ІНТЕРНАЦІОНАЛ КОМУНІСТИЧНИЙ, ТРЕТІЙ ІНТЕРНАЦІОНАЛ, КОМІНТЕРН
  • ІНТЕРНАЦІОНАЛІЗМ
  • ІНТЕРВЕНЦІЯ
  • ІОАНН ПАВЛО ІІ
  • ІРАК, РЕСПУБЛІКА ІРАК
  • ІРАН, ІСЛАМСЬКА РЕСПУБЛІКА ІРАН
  • ІСПАНІЯ, КОРОЛІВСТВО ІСПАНІЯ
  • ІСТОРИЧНИЙ МУЗЕЙ У МОСКВІ
  • ІСТОРИЧНА НАУКА В УКРАЇНІ ТА В УКРАЇНСЬКІЙ ДІАСПОРІ
  • ІСТОРИЧНІ НАУКОВІ ТОВАРИСТВА
  • ИСТОРИЧЕСКИЕ ЗАПИСКИ
  • ИСТОРИЯ ФАБРИК И ЗАВОДОВ
  • ІСТОРІЯ КИЄВА
  • ІСТОРІЯ НАУКИ
  • ІСТОРІЯ ПРЕСИ В УКРАЇНІ
  • ІСТОРІЯ УКРАЇНСЬКОЇ ФІЛОСОФІЇ
  • ІТАЛІЯ, ІТАЛІЙСЬКА РЕСПУБЛІКА
  • ІУДАЇЗМ В УКРАЇНІ
  • ІВАНОВ АНДРІЙ ОЛЕКСІЙОВИЧ
  • ІВАНОВ МИХАЙЛО ФЕДОРОВИЧ
  • ІВАШКО ВОЛОДИМИР АНТОНОВИЧ
  • ЯЦКІВ ЯРОСЛАВ СТЕПАНОВИЧ
  • ЮЩЕНКО КАТЕРИНА ЛОГВИНІВНА
  • КАЦИР ЄФРАЇМ
  • КАГАНОВИЧ ЛАЗАР МОЙСЕЙОВИЧ
  • КАЛЬЧЕНКО НИКИФІР ТИМОФІЙОВИЧ
  • КАЛЕНДАР
  • КАЛІНІН КОСТЯНТИН ОЛЕКСІЙОВИЧ
  • КАЛМАНОВИЧ МОЙСЕЙ ЙОСИПОВИЧ
  • КАМПОВ ПАВЛО ФЕДОРОВИЧ
  • КАНАДА
  • КАНДИБА ІВАН ОЛЕКСІЙОВИЧ
  • КАНЮК СЕРГІЙ ІВАНОВИЧ
  • КАППЕЛЕР АНДРЕАС
  • КАРАЇМИ
  • КАРБОВАНЕЦЬ
  • КАРПАТИ УКРАЇНСЬКІ
  • КАРР ЕДВАРД-ХЬЮЛЕТТ
  • КАРСАВІН ЛЕВ ПЛАТОНОВИЧ
  • КАЩЕНКО АДРІАН ФЕОФАНОВИЧ
  • КАСІЯН ВАСИЛЬ ІЛЛІЧ
  • КАТАЄВ ВАЛЕНТИН ПЕТРОВИЧ
  • КАТАКОМБНА ЦЕРКВА
  • КАТОЛИЦЬКА ЦЕРКВА
  • КАТОЛИЦЬКА ЦЕРКВА В УКРАЇНІ
  • КАТОРГА, КАТОРЖНІ РОБОТИ
  • КАЗАХСТАН, РЕСПУБЛІКА КАЗАХСТАН
  • КАЗАНЕЦЬ ІВАН ПАВЛОВИЧ
  • КЕНГІРСЬКЕ ПОВСТАННЯ В'ЯЗНІВ ГУЛАГУ 1954
  • КЕРЧ
  • КЕРЗОНА ЛІНІЯ
  • КЕЙРНС ЕНДРЮ
  • КЕЙТЕЛЬ ВІЛЬГЕЛЬМ
  • ХАРКІВ
  • ХОЛМ
  • ХОМЕНКО АРСЕНІЙ ПЕТРОВИЧ
  • ХОЗАРСЬКІ МІФИ
  • ХРОНИКА ТЕКУЩИХ СОБЫТИЙ
  • ХРУЩОВ МИКИТА СЕРГІЙОВИЧ
  • ХУСТ, МІСТО ЗАКАРПАТСЬКОЇ ОБЛ.
  • КІЛІЯ
  • КІРОВ СЕРГІЙ МИРОНОВИЧ
  • КІРОВОГРАД
  • КІРОВСЬКИЙ НАБІР
  • КІСТЯКОВСЬКИЙ ДЖОРДЖ
  • КЛАСИ СУСПІЛЬНІ
  • КЛЕЙСТ ПАУЛЬ-ЛЮДВІГ-ЕВАЛЬД ФОН
  • КЛІНТОН БІЛЛ
  • КАБІНЕТ МІНІСТРІВ УКРАЇНИ
  • КНЯЗЬ
  • КОЧЕРГА ІВАН АНТОНОВИЧ
  • КОЧУР ГРИГОРІЙ ПОРФИРОВИЧ
  • КОДИФІКАЦІЙНІ РОБОТИ В УРСР, ДРУГА КОДИФІКАЦІЯ УКРАЇНСЬКОГО РАДЯНСЬКОГО ЗАКОНОДАВСТВА
  • КОДИКОЛОГІЯ
  • КОГУТ ЗЕНОН
  • КОХ ГАНС
  • КОХ ЕРІХ
  • КОЛАБОРАЦІОНІЗМ, ПОНЯТТЯ
  • КОЛГОСПИ
  • КОМУНІСТИЧНА ПАРТІЯ УКРАЇНИ ДОБИ НЕЗАЛЕЖНОСТІ, КОМУНІСТИЧНА ПАРТІЯ УКРАЇНИ
  • КОМУНІСТИЧНА ПАРТІЯ УКРАЇНИ РАДЯНСЬКОЇ ДОБИ, КОМУНІСТИЧНА ПАРТІЯ УКРАЇНИ
  • КОМУНІСТИЧНА ПАРТІЯ ЗАХІДНОЇ УКРАЇНИ
  • КОМАНДНА ЕКОНОМІКА
  • КОМІСІЯ АКАДЕМІЇ НАУК УРСР З ІСТОРІЇ ВІТЧИЗНЯНОЇ ВІЙНИ В УКРАЇНІ
  • КОМПАРТІЙНО-РАДЯНСЬКА СИСТЕМА ДЕРЖАВНОЇ ВЛАДИ В СРСР: ТВОРЕННЯ, ОСНОВНІ ЕТАПИ РОЗВИТКУ, КРАХ
  • КОМУНА СІЛЬСЬКОГОСПОДАРСЬКА
  • КОМУНІСТИЧНОЇ ПРАЦІ БРИГАДИ
  • КОМУНІЗМ, ЯК ТЕРМІН
  • КОНЦЕНТРАЦІЙНІ ТАБОРИ БІЛЬШОВИЦЬКОГО ТА НАЦИСТСЬКОГО ТОТАЛІТАРНИХ РЕЖИМІВ НА ТЕРИТОРІЇ УСРР–УРСР
  • КОНФЕРЕНЦІЯ ЗІ СКОРОЧЕННЯ ТА ОБМЕЖЕННЯ ОЗБРОЄНЬ 1932–1934
  • КОНГРЕСИ НАЦІОНАЛЬНИХ МЕНШИН, КОНГРЕСИ НАЦІОНАЛЬНИХ МЕНШИН ЄВРОПИ МІЖВОЄННОЇ ДОБИ
  • КОНСТИТУЦІЯ АВТОНОМНОЇ МОЛДАВСЬКОЇ СОЦІАЛІСТИЧНОЇ РАДЯНСЬКОЇ РЕСПУБЛІКИ 1925
  • КОНСТИТУЦІЯ СРСР 1924
  • КОНСТИТУЦІЯ СРСР 1936
  • КОНСТИТУЦІЯ СРСР 1977
  • КОНСТИТУЦІЯ УКРАЇНСЬКОЇ РАДЯНСЬКОЇ СОЦІАЛІСТИЧНОЇ РЕСПУБЛІКИ 1937
  • КОНСТИТУЦІЯ УКРАЇНСЬКОЇ РАДЯНСЬКОЇ СОЦІАЛІСТИЧНОЇ РЕСПУБЛІКИ 1978 (ПІСЛЯ ВНЕСЕНИХ 1991 ДО ТЕКСТУ КОНСТИТУЦІЇ ЗМІН – КОНСТИТУЦІЯ УКРАЇНИ)
  • КОНСТИТУЦІЯ УКРАЇНСЬКОЇ СОЦІАЛІСТИЧНОЇ РАДЯНСЬКОЇ РЕСПУБЛІКИ 1919
  • КОНСТИТУЦІЯ УКРАЇНСЬКОЇ СОЦІАЛІСТИЧНОЇ РАДЯНСЬКОЇ РЕСПУБЛІКИ 1929
  • КОНСТИТУЦІЙНА РЕФОРМА В СРСР 1936
  • КОНСТИТУЦІЙНА РЕФОРМА В СРСР 1988
  • КОНСТИТУЦІЙНІ ПРОТЕСТИ УСРР
  • КОНСТИТУЦІЙНІ ЗМІНИ В СРСР 1944, РОЗШИРЕННЯ ПРАВ СОЮЗНИХ РЕСПУБЛІК СРСР
  • КОНСТИТУЦІЙНИЙ ПРОЕКТ ДОГОВОРУ ПРО УТВОРЕННЯ СРСР У РЕДАКЦІЇ УСРР, УКРАЇНСЬКИЙ ПРОЕКТ КОНСТИТУЦІЇ СРСР 1924
  • КОНСТИТУЦІЙНИЙ ПРОЦЕС В УКРАЇНІ 1990–1996
  • КОНЦЕРТ
  • КОНЦЕСІЯ
  • КОНВЕРГЕНЦІЇ ТЕОРІЯ
  • КООПЕРАТИВНИЙ РУХ В УКРАЇНІ
  • КООПЕРАТИВНОГО СОЦІАЛІЗМУ КОНЦЕПЦІЯ
  • КОПНІН ПАВЛО ВАСИЛЬОВИЧ
  • КОРДОНИ ДЕРЖАВНІ УКРАЇНИ, ПРИНЦИПИ ТА ІСТОРИЧНА ПРАКТИКА ЇХ ВИЗНАЧЕНЬ
  • КОРЕНІЗАЦІЯ
  • КОРЕЦЬКИЙ ВОЛОДИМИР МИХАЙЛОВИЧ
  • КОРНІЄЦЬ ЛЕОНІД РОМАНОВИЧ
  • КОРНІЙЧУК ОЛЕКСАНДР ЄВДОКИМОВИЧ
  • КОРОЛЬОВ СЕРГІЙ ПАВЛОВИЧ
  • КОРОЛЮК ВОЛОДИМИР ДОРОФІЙОВИЧ
  • КОРОТКОВ ФЕДІР ІВАНОВИЧ
  • КОРСУНОВ ІВАН МИКОЛАЙОВИЧ
  • КОРЬЮС МІЛІЦА
  • КОШОВИЙ ОЛЕГ ВАСИЛЬОВИЧ
  • КОСИГІН ОЛЕКСІЙ МИКОЛАЙОВИЧ
  • КОСІОР СТАНІСЛАВ ВІКЕНТІЙОВИЧ
  • КОСТЮК ПЛАТОН ГРИГОРОВИЧ
  • КОСЯЧЕНКО ГРИГОРІЙ ПЕТРОВИЧ
  • КОТЛЯРЕВСЬКИЙ НЕСТОР ОЛЕКСАНДРОВИЧ
  • КОТОВСЬКИЙ ГРИГОРІЙ ІВАНОВИЧ
  • КОВАЛЬ ВІКТОР САВОВИЧ
  • КОВАЛЕНКО ОЛЕКСАНДР ВЛАСОВИЧ
  • КОВАЛЕВСЬКИЙ МИКОЛА МИКОЛАЙОВИЧ
  • КОЗАК ЕДВАРД ТЕОДОРОВИЧ
  • КОЖАН ОЛЕКСІЙ ВАСИЛЬОВИЧ
  • КОЗЮЛЯ ІВАН КОРНИЛОВИЧ
  • КРАКІВСЬКІ ВІСТІ
  • КРАКІВСЬКИЙ УНІВЕРСИТЕТ
  • КРАМАТОРСЬК
  • КРАСКОВСЬКИЙ ІВАН ГНАТОВИЧ
  • КРАТКИЕ СООБЩЕНИЯ ИНСТИТУТА АРХЕОЛОГИИ
  • КРАВЧЕНКО ВІКТОР АНДРІЙОВИЧ
  • КРАВЧУК ЛЕОНІД МАКАРОВИЧ
  • КРИЛЕНКО МИКОЛА ВАСИЛЬОВИЧ
  • КРИМ, ПЕРЕБІГ ОСНОВНИХ ДОІСТОРИЧНИХ ТА ІСТОРИЧНИХ ПОДІЙ НА ПІВОСТРОВІ КРИМ
  • КРИМЧАКИ ТА СТАРОДАВНЄ ЄВРЕЙСЬКЕ НАСЕЛЕННЯ КРИМУ
  • КРИМСЬКА КОНФЕРЕНЦІЯ 1945, ЯЛТИНСЬКА КОНФЕРЕНЦІЯ 1945
  • КРИМСЬКА ВЛАДА В ПЕРІОД ОКУПАЦІЇ ПІВОСТРОВА ВЕРМАХТОМ
  • КРИМСЬКІ ТАТАРИ
  • КРИМСЬКОТАТАРСЬКИЙ ПРАВОЗАХИСНИЙ РУХ
  • КРІПАЦТВО, КРІПОСНЕ ПРАВО
  • КРИСА ОЛЕГ ВАСИЛЬОВИЧ
  • КРИВИЙ РІГ
  • КРИВИЦЬКИЙ ВАЛЬТЕР ГЕРМАНОВИЧ
  • КРИЗИ, ОСНОВНІ КОНЦЕПТУАЛЬНІ ПІДХОДИ ДО АНАЛІЗУВАННЯ СУСПІЛЬНИХ КРИЗ (З ДОСВІДУ МІЖНАРОДНОЇ ПОЛІТОЛОГІЇ)
  • КРУШЕЛЬНИЦЬКА МАРІЯ ТАРАСІВНА
  • КРУШЕЛЬНИЦЬКА ВОЛОДИМИРА АНТОНІВНА
  • КРУШЕЛЬНИЦЬКИЙ ІВАН АНТОНОВИЧ
  • КРУТЕНЬ ЄВГРАФ МИКОЛАЙОВИЧ
  • КУБА, РЕСПУБЛІКА КУБА
  • КУЧІН ГЕОРГІЙ ДМИТРОВИЧ
  • КУЧМА ЛЕОНІД ДАНИЛОВИЧ
  • КУКУРУЗА СТЕПАН
  • КУЛЯБКО-КОРЕЦЬКИЙ ВІКТОР
  • КОНГРЕС УКРАЇНСЬКИХ НАЦІОНАЛІСТІВ (КУН)
  • КУПОН БАГАТОРАЗОВОГО ВИКОРИСТАННЯ, КУПОН, КУПОНО-КАРБОВАНЕЦЬ, УКРАЇНСЬКИЙ КАРБОВАНЕЦЬ
  • КУРАС ІВАН ФЕДОРОВИЧ
  • КУРІЯ
  • КУРОМІЯ ГІРОАКІ
  • КУРОНЬ ЯЦЕК
  • КУТЕПОВ ОЛЕКСАНДР ПАВЛОВИЧ
  • КУТУЗОВ МИХАЙЛО ІЛАРІОНОВИЧ
  • КУТУЗОВА ОРДЕН
  • КУЗНЕЦОВ АНАТОЛІЙ ВАСИЛЬОВИЧ
  • КУЗНЕЦОВ СТЕПАН МАТВІЙОВИЧ
  • КВАЗІЦИВІЛІЗАЦІЇ
  • КВІРІНГ ЕМАНУЇЛ ЙОНОВИЧ
  • КВІСЛІНГ ВІДКУН-АБРАХАМ-ЛОРІЦ
  • КИБАЛЬЧИЧ ВІКТОР ЛЬВОВИЧ
  • КИЇВ
  • КИЇВСЬКІ ІЄРАРХИ, ЗАГАЛЬНИЙ ПЕРЕЛІК КИЇВСЬКИХ ЄПИСКОПІВ, АРХІЄПИСКОПІВ, МИТРОПОЛИТІВ І ПАТРІАРХІВ
  • КИЇВСЬКИЙ ДЕРЖАВНИЙ ЄВРЕЙСЬКИЙ ТЕАТР
  • КИЇВСЬКИЙ НАЦІОНАЛЬНИЙ УНІВЕРСИТЕТ ІМЕНІ ТАРАСА ШЕВЧЕНКА
  • КИЇВСЬКИЙ ВІЙСЬКОВИЙ ОКРУГ
  • КИРГИЗСТАН, КИРГИЗЬКА РЕСПУБЛІКА
  • КИРИЛЕНКО АНДРІЙ ПАВЛОВИЧ
  • КИРИЛИЦЯ
  • КИРИЛЮК ЄВГЕН ПРОХОРОВИЧ
  • КИСУНЬКО ГРИГОРІЙ ВАСИЛЬОВИЧ
  • КИТАЙ
  • КИТАЙЦІ В УКРАЇНІ
  • ЛАКОТА ГРИГОРІЙ
  • ЛАТИНІНА ЛАРИСА СЕМЕНІВНА
  • ЛАТВІЯ , ЛАТВІЙСЬКА РЕСПУБЛІКА
  • ЛЕМКІН РАФАЕЛ
  • ЛЕНІН ВОЛОДИМИР ІЛЛІЧ
  • ЛЕНІНА ОРДЕН
  • ЛЕНІНСЬКІ ПРЕМІЇ ТА ПРЕМІЇ ІМЕНІ ЛЕНІНА
  • ЛЕЩЕНКО ПЕТРО КОСТЯНТИНОВИЧ
  • ЛЕВИЦЬКИЙ БОРИС ВАСИЛЬОВИЧ
  • ЛІБЕРМАН ОВСІЙ
  • ЛИФАР СЕРЖ
  • ЛІГА НАЦІЙ
  • ЛИХОЛАТ АНДРІЙ ВАСИЛЬОВИЧ
  • ЛІКВІДАЦІЯ КУРКУЛЬСТВА ЯК КЛАСУ
  • ЛИПКОВСЬКА ЛІДІЯ ЯКІВНА
  • ЛИТВА, ЛИТОВСЬКА РЕСПУБЛІКА
  • ЛІТОПИС РЕВОЛЮЦІЇ
  • ЛОСЬ ФЕДІР ЄВДОКИМОВИЧ
  • ЛОВМЯНСЬКИЙ ГЕНРИК
  • ЛОЗИНСЬКИЙ МИХАЙЛО МИХАЙЛОВИЧ
  • ЛУНАЧАРСЬКИЙ АНАТОЛІЙ ВАСИЛЬОВИЧ
  • ЛЬВІВ
  • ЛЬВІВСЬКА ОБЛАСТЬ
  • ЛЬВІВСЬКИЙ НАЦІОНАЛЬНИЙ УНІВЕРСИТЕТ, ЛЬВІВСЬКИЙ НАЦІОНАЛЬНИЙ УНІВЕРСИТЕТ ІМЕНІ ІВАНА ФРАНКА
  • ЛЬВІВСЬКИЙ СОБОР 1946
  • ЛЯЩЕНКО ПЕТРО ІВАНОВИЧ
  • ЛЯШКО ОЛЕКСАНДР ПАВЛОВИЧ
  • ЛЯТОШИНСЬКИЙ БОРИС МИКОЛАЙОВИЧ
  • ЛИСЕНКО ТРОХИМ ДЕНИСОВИЧ
  • ЛЮБАЧІВСЬКИЙ МИРОСЛАВ-ІВАН
  • ЛЮШКОВ ГЕНРІХ САМІЙЛОВИЧ
  • ЛЮТЕРАНСТВО
  • МАКЕДОНІЯ, РЕСПУБЛІКА МАКЕДОНІЯ
  • МАКІЇВКА
  • МАКСИМЕНКО ФЕДІР ПИЛИПОВИЧ
  • МАЛЕНКОВ ГЕОРГІЙ МАКСИМІЛІАНОВИЧ
  • МАЛИНОВСЬКИЙ РОДІОН ЯКОВИЧ
  • МАННЕРГЕЙМА ЛІНІЯ
  • МАНШТЕЙН (MANSTEIN) ЕРІХ, ФОН
  • МАНЖУЛА СТЕПАН ФЕДОРОВИЧ
  • МАРАМОРОЩИНА
  • МАРЧЕНКО МИХАЙЛО ІВАНОВИЧ
  • МАРЧЕНКО ВАЛЕРІЙ ВЕНІАМІНОВИЧ
  • МАРЧИШИН ПЕТРО
  • МАРІЇНСЬКИЙ ПАЛАЦ
  • МАРІУПОЛЬ
  • МАРКС КАРЛ ТА УКРАЇНА
  • МАРКСИЗМ В ІСТОРИЧНІЙ НАУЦІ
  • МАРКСИЗМ ЯК ІДЕОЛОГІЧНА ТЕЧІЯ
  • МАРТИНЕНКО ВОЛОДИМИР НИКИФОРОВИЧ
  • МАШИННО-ТРАКТОРНІ СТАНЦІЇ (МТС)
  • МАТЕРІАЛІЗМ ІСТОРИЧНИЙ, МАТЕРІАЛІСТИЧНЕ РОЗУМІННЯ ІСТОРІЇ
  • МАТЕРІАЛИ З АНТРОПОЛОГІЇ УКРАЇНИ
  • МАТЕРИНСЬКА СЛАВА, ОРДЕН
  • МАТРІАРХАТ
  • МАЦКЕВИЧ ВОЛОДИМИР ВОЛОДИМИРОВИЧ
  • МАЦЬКІВ ТЕОДОР ІВАНОВИЧ
  • МАУТГАУЗЕН
  • МАЙДАНЕК (MAJDANEK)
  • МЕДАЛІ СРСР
  • МЕДІЄВІСТИКА
  • МЕДВЕДЄВ ДМИТРО МИКОЛАЙОВИЧ
  • МЕЛЬНИКОВ ЛЕОНІД ГЕОРГІЙОВИЧ
  • МЕМОРІАЛЬНИЙ КОМПЛЕКС
  • МЕНШОВИКИ
  • МЕНТАЛЬНІСТЬ, МЕНТАЛІТЕТ
  • МЕНЖИНСЬКИЙ (MIENŻYNSKI, MĘŻYŃSKI) В'ЯЧЕСЛАВ (WIACZESŁAW) РУДОЛЬФОВИЧ
  • МЕРТВА ГОЛОВА
  • МЕТРОЛОГІЯ ІСТОРИЧНА
  • МІФ ІСТОРИЧНИЙ
  • МІГРАЦІЯ ЗОВНІШНЯ (МІЖДЕРЖАВНА)
  • МІНІСТЕРСТВО ОКУПОВАНИХ СХІДНИХ ТЕРИТОРІЙ
  • МІНСЬК
  • МІСТО-ГЕРОЙ
  • МЮНХЕНСЬКА УГОДА 1938
  • МІЖНАРОДНА КОМІСІЯ З РОЗСЛІДУВАННЯ ГОЛОДУ В УКРАЇНІ 1932–1933 РОКІВ
  • МІЖНАРОДНА ОРГАНІЗАЦІЯ ДОПОМОГИ БОРЦЯМ РЕВОЛЮЦІЇ (МОДР)
  • МІЖНАРОДНА РАДА ДЛЯ ЦЕНТРАЛЬНО- ТА СХІДНОЄВРОПЕЙСЬКИХ СТУДІЙ
  • МІЖНАРОДНЕ АГЕНТСТВО З АТОМНОЇ ЕНЕРГІЇ
  • МІЖНАРОДНІ КОНФЕРЕНЦІЇ КРУГЛОГО СТОЛУ АРХІВІВ (МККСА)
  • МІЖНАРОДНІ КОНФЕРЕНЦІЇ З РОЗЗБРОЄННЯ
  • МІЖНАРОДНІ КОНГРЕСИ ІСТОРИКІВ
  • МІЖНАРОДНІ РЕГІОНАЛЬНІ ОРГАНІЗАЦІЇ
  • МІЖНАРОДНІ ВІДНОСИНИ
  • МІЖНАРОДНИЙ ЧОРНОБИЛЬСЬКИЙ ПРОЕКТ (МЧП)
  • МІЖНАРОДНИЙ КОМІТЕТ ІСТОРИЧНИХ НАУК (МКІН)
  • МІЖНАРОДНИЙ ВАЛЮТНИЙ ФОНД (МВФ)
  • МОДЕРНІЗАЦІЇ ТЕОРІЇ
  • МОЛДОВАНИ В УКРАЇНІ
  • МОЛДОВА
  • МОЛОДА ГВАРДІЯ
  • МОЛОТОВ (СКРЯБІН) В'ЯЧЕСЛАВ МИХАЙЛОВИЧ
  • МОНДОК ІВАН
  • МОНЕТНИЙ ДВІР
  • МОНОПОЛІЯ ЗОВНІШНЬОЇ ТОРГІВЛІ
  • МОРОЗ ВАЛЕНТИН ЯКОВИЧ
  • МОСКОВСЬКИЙ ПАТРІАРХАТ
  • МОСКВА
  • МОСКВОФІЛЬСТВО
  • МУШКЕТИК ЮРІЙ МИХАЙЛОВИЧ
  • МУЗЕЙ ВИЗВОЛЬНОЇ БОРОТЬБИ УКРАЇНИ
  • МУЗИКА МАКСИМ МАКСИМОВИЧ
  • МИХАЙЛОВ ОЛЕКСАНДР ОЛЕКСАНДРОВИЧ
  • МИШКО ДМИТРО ІВАНОВИЧ
  • МИТНА СЛУЖБА УКРАЇНИ
  • МИТНА СИСТЕМА
  • НАХІМОВА ОРДЕН
  • НАРОДНИЙ РУХ УКРАЇНИ
  • НОВІТНЯ ІСТОРІОГРАФІЯ
  • ОБ'ЄДНАННЯ УКРАЇНЦІВ У ПОЛЬЩІ
  • ОБЛАСТЬ
  • ОБНОВЛЕНСТВО
  • ОДЕСЬКА ТОВАРНА БІРЖА
  • ОДЕСЬКЕ АРХЕОЛОГІЧНЕ ТОВАРИСТВО
  • ОЛЕКСАНДР НЕВСЬКИЙ
  • ОЛЕКСАНДРА НЕВСЬКОГО ОРДЕН
  • ОЛЬХОВСЬКИЙ АНДРІЙ ВАСИЛЬОВИЧ
  • ОЛИКА
  • ОЛЬЖИЧ О.
  • ОНУФРІЇВСЬКИЙ ЛАВРІВСЬКИЙ МОНАСТИР
  • ОПЕРАТИВНИЙ ШТАБ РАЙХСЛЯЙТЕРА РОЗЕНБЕРГА
  • ОРДЕНИ СРСР
  • ОРГАНІЗАЦІЯ З БЕЗПЕКИ І СПІВРОБІТНИЦТВА В ЄВРОПІ
  • ОРГАНІЗАЦІЯ ОБ'ЄДНАНИХ НАЦІЙ
  • ОРГАНІЗАЦІЯ УКРАЇНСЬКИХ НАЦІОНАЛІСТІВ
  • ОРЛОВ МИХАЙЛО ФЕДОРОВИЧ
  • ОСАДЧУК БОГДАН ІВАНОВИЧ
  • ОСЬМАК КИРИЛО ІВАНОВИЧ
  • ОСТ
  • ОСТАРБАЙТЕРИ
  • ПАЙПС РИЧАРД ЕДГАР
  • ПАКТ МОЛОТОВА-РІББЕНТРОПА 1939
  • ПАКИСТАН
  • ПАЛЕОГЕОГРАФІЯ
  • ПАНСЛАВІЗМ
  • ПАНТЮРКІЗМ
  • ПАП МИХАЙЛО
  • ПАРАДЖАНОВ СЕРГІЙ ЙОСИПОВИЧ
  • ПАРТІЯ СОЦІАЛІСТІВ-РЕВОЛЮЦІОНЕРІВ
  • ПАРТНЕРСТВО ЗАРАДИ МИРУ
  • ПАРИЗЬКА МИРНА КОНФЕРЕНЦІЯ 1946
  • ПАРИЗЬКІ МИРНІ ДОГОВОРИ 1947
  • ПАСПОРТИЗАЦІЯ НАСЕЛЕННЯ
  • ПАСТЕРНАК БОРИС ЛЕОНІДОВИЧ
  • ПАТОН БОРИС ЄВГЕНОВИЧ
  • ПАТРІОТИЧНІ РУХИ В УКРАЇНІ 1941–1945
  • ПАУСТОВСЬКИЙ КОСТЯНТИН ГЕОРГІЙОВИЧ
  • ПЕРЕБУДОВА
  • ПЕРЕМІЩЕНІ ОСОБИ
  • ПЕРЕМИШЛЬ
  • ПЕРЕМИСЬКА ЄПАРХІЯ
  • ПЕРЕПИСИ НАСЕЛЕННЯ
  • ПЕРШИЙ БІЛОРУСЬКИЙ ФРОНТ
  • ПЕРВОМАЙСЬКИЙ ЛЕОНІД СОЛОМОНОВИЧ
  • ПЕТЛЮРА СИМОН ВАСИЛЬОВИЧ
  • ПІДДУБНИЙ ІВАН МАКСИМОВИЧ
  • ПІДГОРНИЙ МИКОЛА ВІКТОРОВИЧ
  • ПІДОПЛІЧКО ІВАН ГРИГОРОВИЧ
  • ПІДПІЛЛЯ НАЦІОНАЛІСТИЧНЕ В УКРАЇНІ
  • ПІДПРИЄМНИЦТВО В УКРАЇНІ
  • ПІДВОЛОЧИСЬК
  • ПІЛСУДСЬКИЙ ЮЗЕФ-КЛЕМЕНС
  • ПІОНЕРСЬКА ОРГАНІЗАЦІЯ
  • ПІВНІЧНОАТЛАНТИЧНИЙ АЛЬЯНС
  • ПОХІДНІ ГРУПИ ОУН
  • ПОЛІСЬКА СІЧ
  • ПОЛІССЯ, ПРИП'ЯТСЬКЕ ПОЛІССЯ
  • ПОЛІТБЮРО ЦК КПУ, ПОЛІТИЧНЕ БЮРО ЦК КОМПАРТІЇ УКРАЇНИ
  • ПОЛІТИЧНІ ВІДДІЛИ
  • ПОЛІТИКА ДЕМОГРАФІЧНА
  • ПОЛЯКИ В УКРАЇНІ
  • ПОЛОЗ (ПОЛОЗОВ) МИХАЙЛО МИКОЛАЙОВИЧ
  • ПОЛЬСЬКО-РАДЯНСЬКА ВІЙНА 1939
  • ПОЛЬСЬКОЇ ВІЙСЬКОВОЇ ОРГАНІЗАЦІЇ СПРАВА 1938
  • ПОЛЬСЬКОЇ ОРГАНІЗАЦІЇ ВІЙСЬКОВОЇ СПРАВА 1933–1935
  • ПОЛЬСЬКИЙ КОМІТЕТ НАЦІОНАЛЬНОГО ВИЗВОЛЕННЯ
  • ПОПОВИЧ ПАВЛО РОМАНОВИЧ
  • ПОСТУПУ ТЕОРІЇ
  • ПРАВЕДНИКИ НАРОДІВ СВІТУ
  • ПРАВОТРОЦЬКІСТСЬКОГО БЛОКУ ПРОЦЕС 1938
  • ПРАВОЗАХИСНИЙ РУХ В УРСР В 1960–1980-ТІ РОКИ
  • ПРАЗЬКА ВЕСНА 1968
  • ПРАЗЬКИЙ АРХІВ
  • ПРЕЗИДЕНТ УКРАЇНИ
  • ПРЯШІВЩИНА
  • ПРІЦАК ОМЕЛЯН ЙОСИПОВИЧ
  • ПРОХОДА ВАСИЛЬ ХОМОВИЧ
  • ПРОЦИК АННА
  • ПРИДНІСТРОВСЬКА МОЛДАВСЬКА РЕСПУБЛІКА (ПМР; ПРИДНІСТРОВ'Я)
  • ПУД
  • РАБСТВО В УКРАЇНІ
  • РАДА БЕЗПЕКИ ОРГАНІЗАЦІЇ ОБ'ЄДНАНИХ НАЦІЙ (РБ ООН)
  • РАДА ЕКОНОМІЧНОЇ ВЗАЄМОДОПОМОГИ (РЕВ)
  • РАДА НАРОДНИХ КОМІСАРІВ УРСР
  • РАДГОСПИ
  • РАДЯНСЬКА АРМІЯ
  • РАДЯНСЬКО-ФІНЛЯНДСЬКА ВІЙНА 1939–1940
  • РАДЯНСЬКО-ЯПОНСЬКА ВІЙНА 1945
  • РАДЯНСЬКО-НІМЕЦЬКІ ДОГОВОРИ 1939
  • РАДІО СВОБОДА
  • РАДНАРГОСПИ, РАДИ НАРОДНОГО ГОСПОДАРСТВА
  • РАЙХЕНАУ ВАЛЬТЕР ФОН
  • РАЙОН
  • РАХІВ
  • РАХЛІН НАТАН ГРИГОРОВИЧ
  • РАХМАНІНОВ СЕРГІЙ ВАСИЛЬОВИЧ
  • РАКОВСЬКИЙ ХРИСТИЯН ГЕОРГІЙОВИЧ
  • РЕАБІЛІТАЦІЙНІ ПРОЦЕСИ В УКРАЇНІ
  • РЕАБІЛІТОВАНІ ІСТОРІЄЮ
  • РЕФОРМАТСЬКІ ЦЕРКВИ
  • РЕПАТРІАЦІЯ
  • РЕШЕТАР ДЖОН-СТІВЕН
  • РЕСТИТУЦІЯ КУЛЬТУРНИХ ЦІННОСТЕЙ
  • РЕВОЛЮЦІЇ
  • РІХТЕР СВЯТОСЛАВ ТЕОФІЛОВИЧ
  • РЯБЧЕНКО ПЕТРО ФЕДОРОВИЧ
  • РОДИМЦЕВ ОЛЕКСАНДР ІЛЛІЧ
  • РОЙ ЮРІЙ
  • РОКОССОВСЬКИЙ КОСТЯНТИН КОСТЯНТИНОВИЧ
  • РОЛАНД
  • РОМИ
  • РОРБАХ ПАУЛЬ
  • РОСІЯ
  • РОСІЙСЬКИЙ ФАШИЗМ
  • РОТАРУ СОФІЯ МИХАЙЛІВНА
  • РОЗБУДОВА ДЕРЖАВИ
  • РОЗЕНБЕРГ АЛЬФРЕД
  • РОЖЕНКО МИКОЛА МАРКОВИЧ
  • РОЗВИНУТИЙ СОЦІАЛІЗМ
  • РУБЛЬ
  • РУДЕНКО БЕЛЛА АНДРІЇВНА
  • РУХ ОПОРУ
  • РУМУНІЯ
  • РУМУНІЗАЦІЯ
  • РУМУНИ В УКРАЇНІ
  • РУСЬКА ДАВНЬОПРАВОСЛАВНА ЦЕРКВА
  • РУСЬКА ПРАВОСЛАВНА СТАРООБРЯДСЬКА ЦЕРКВА
  • РУССКИЙ МИР
  • РУСИФІКАЦІЯ В УКРАЇНСЬКОМУ КОНТЕКСТІ
  • РУЗВЕЛЬТ ФРАНКЛІН ДЕЛАНО
  • РИДЗ-СМІГЛИ ЕДВАРД
  • РИКОВ ОЛЕКСІЙ ІВАНОВИЧ
  • САДОВСЬКИЙ ВАЛЕНТИН ВАСИЛЬОВИЧ
  • САМБІР
  • САМВИДАВ
  • САН-ФРАНЦИСЬКА КОНФЕРЕНЦІЯ 1945
  • САНКТ-ПЕТЕРБУРГ
  • САНОК
  • САВІНКОВ БОРИС ВІКТОРОВИЧ
  • ЩАРАНСЬКИЙ АНАТОЛІЙ (НАТАН) БОРИСОВИЧ
  • ЩЕ НЕ ВМЕРЛА УКРАЇНИ, НАЦ. І ДЕРЖ. ГІМН УКРАЇНИ
  • ЩЕРБАК ЮРІЙ МИКОЛАЙОВИЧ
  • ЩОРС МИКОЛА ОЛЕКСАНДРОВИЧ
  • ЩИРЕЦЬ, СМТ ЛЬВІВСЬКОЇ ОБЛ.
  • СЕЛЯНСЬКА ВІЙНА
  • СЕЛО
  • СЕРБИН РОМАН
  • СЕВРЮК ОЛЕКСАНДР ОЛЕКСАНДРОВИЧ
  • ШАХТИНСЬКА СПРАВА (1928)
  • ШЕЛЕСТ ПЕТРО ЮХИМОВИЧ
  • ШЕПТИЦЬКИЙ АНДРЕЙ
  • ШЕВЧЕНКА ТАРАСА МУЗЕЇ ТА ЗАПОВІДНИКИ
  • ШЛЕНДИК ІВАН
  • ШЛЯХ ПЕРЕМОГИ, ТИЖНЕВИК
  • ШПОРЛЮК РОМАН ВАСИЛЬОВИЧ
  • ШУЛЬГИН ВАСИЛЬ ВІТАЛІЙОВИЧ
  • ШУМСЬКИЙ ОЛЕКСАНДР ЯКОВИЧ
  • ШУМУК ДАНИЛО ЛАВРЕНТІЙОВИЧ
  • ШИРАЇ, ШИРЯЇ
  • ШИРШОВ ПЕТРО ПЕТРОВИЧ
  • СІЧ ВІДЕНСЬКА - ОРГ-ЦІЯ У ВІДНІ
  • СІЯК ІВАН МИХАЙЛОВИЧ
  • СІКОРСЬКИЙ ВЛАДИСЛАВ-ЕВГЕНІУШ
  • СІМОВИЧ ВАСИЛЬ ІВАНОВИЧ
  • СКЛЯРЕНКО СЕМЕН ДМИТРОВИЧ
  • СКОРОПИС-ЙОЛТУХОВСЬКИЙ ОЛЕКСАНДР ФІЛАРЕТОВИЧ
  • СКРИПНИК МИКОЛА ОЛЕКСІЙОВИЧ
  • СЛЮСАРЕНКО АНАТОЛІЙ ГНАТОВИЧ
  • СЛОВАЧЧИНА
  • СЛОВАКИ В УКРАЇНІ
  • СЛУЖБА БЕЗПЕКИ ОУН
  • СМЕРШ
  • СМИРНОВ ВАСИЛЬ ДМИТРОВИЧ
  • СОКАЛЬ, МІСТО ЛЬВІВСЬКОЇ ОБЛ.
  • СОХОР АНТОНІН
  • СОЛОНИНИ, РІД
  • СОЛОВЕЙ ДМИТРО ФЕДОРОВИЧ
  • СОЛЖЕНІЦИН ОЛЕКСАНДР ІСАЙОВИЧ
  • СОЦІАЛІСТИЧНЕ ЗМАГАННЯ
  • СОЦІАЛІЗМ
  • СОВЕТСКАЯ ВОЕННАЯ ЕНЦИКЛОПЕДИЯ
  • СОВЕТСКАЯ ИСТОРИЧЕСКАЯ ЭНЦИКЛОПЕДИЯ
  • СПЕЦПОСЕЛЕННЯ
  • СПІЛКА ВИЗВОЛЕННЯ УКРАЇНИ (СВУ)
  • СПІВДРУЖНІСТЬ НЕЗАЛЕЖНИХ ДЕРЖАВ (СНД)
  • СПОЛУЧЕНІ ШТАТИ АМЕРИКИ
  • СТАХАНОВСЬКИЙ РУХ
  • СТАХІВ ЄВГЕН ПАВЛОВИЧ
  • СТАЛІНІЗМ
  • СТАЛІНСЬКІ ПРЕМІЇ, ПРЕМІЇ ІМЕНІ СТАЛІНА
  • СТАНІСЛАВ-АВГУСТ ПОНЯТОВСЬКИЙ
  • СТАРЧЕНКО ВАСИЛЬ ФЕДОРОВИЧ
  • СТАРКОВ АРСЕНІЙ ВІКТОРОВИЧ
  • СТАРООБРЯДСТВО
  • СТАРІНОВ ІЛЛЯ ГРИГОРОВИЧ
  • СТАВРОПІГІЙСЬКИЙ ІНСТИТУТ У ЛЬВОВІ
  • СТРУМИЛІН СТАНІСЛАВ ГУСТАВОВИЧ
  • СУЧАСНІСТЬ, ЧАСОПИС
  • СУХОМЛИНСЬКОГО В. ПЕДАГОГІЧНО-МЕМОРІАЛЬНИЙ МУЗЕЙ
  • СУХОМЛИНСЬКИЙ ВАСИЛЬ ОЛЕКСАНДРОВИЧ
  • СУРОВЦОВА-ОЛИЦЬКА НАДІЯ ВІТАЛІЇВНА
  • СУВОРОВ ВІКТОР
  • СВЕРЧЕВСЬКИЙ КАРОЛЬ
  • СВОБОДА ЛЮДВІК
  • СВОБОДА - ГАЗЕТА, США
  • СИНЕЛЬНИКОВ КИРИЛО ДМИТРОВИЧ
  • СИРІЯ, СИРІЙСЬКА АРАБСЬКА РЕСПУБЛІКА
  • СИВАЧЕНКО МИКОЛА ЄФРЕМОВИЧ
  • Т-34, ТАНК
  • ТАБІР
  • ТАБОРИ ДЛЯ ВІЙСЬКОВОПОЛОНЕНИХ НА ТЕРИТОРІЇ УКРАЇНИ
  • ТАДЖИКИСТАН, РЕСПУБЛІКА ТАДЖИКИСТАН
  • ТАТАРИ В УКРАЇНІ
  • ТЕГЕРАНСЬКА КОНФЕРЕНЦІЯ 1943
  • ТЕРОР І ТЕРОРИЗМ
  • ТЯЧІВ, МІСТО ЗАКАРПАТСЬКОЇ ОБЛ.
  • ТИЩЕНКО ЮРІЙ ПИЛИПОВИЧ
  • ТЮРМА НА ЛОНЦЬКОГО, НАЦІОНАЛЬНИЙ МУЗЕЙ-МЕМОРІАЛ ЖЕРТВ ОКУПАЦІЙНИХ РЕЖИМІВ
  • ТОПОНІМІКА
  • ТОРГЗІН
  • ТОТАЛІТАРИЗМ
  • ТРОЦЬКІСТСЬКО-ЗІНОВ'ЄВСЬКОГО ОБ'ЄДНАНОГО ЦЕНТРУ ПРОЦЕС 1936
  • ТРОЦЬКІСТСЬКО-ТЕРОРИСТИЧНОЇ ОРГАНІЗАЦІЇ В УКРАЇНІ СПРАВА 1936
  • ТРОЦЬКИЙ ЛЕВ ДАВИДОВИЧ
  • ТРУБЕЦЬКОЙ МИКОЛА СЕРГІЙОВИЧ
  • ТРУДОВОЇ СЕЛЯНСЬКОЇ ПАРТІЇ СПРАВА 1930-Х РОКІВ
  • ЦЕНТР ДОСЛІДЖЕНЬ ВИЗВОЛЬНОГО РУХУ (ЦДВР)
  • ЦЕНТРАЛЬНИЙ ШТАБ ПАРТИЗАНСЬКОГО РУХУ
  • ЦІЛИННИХ ЗЕМЕЛЬ ОСВОЄННЯ
  • ЦУМАНЬ, СМТ ВОЛИНСЬКОЇ ОБЛ.
  • ЦВЄТКОВ ГЛІБ МИКОЛАЙОВИЧ
  • ЦИГАНИ В УКРАЇНІ
  • ТИГІНА, МІСТО
  • ТИМЧАСОВІ УПРАВЛІННЯ
  • УГНІВ, МІСТО ЛЬВІВСЬКОЇ ОБЛ.
  • УГОРЩИНА
  • УГОРЦІ В УКРАЇНІ
  • УІТКРОФТ СТІВЕН
  • УКРАЇНСЬКЕ ТОВАРИСТВО ПРИХИЛЬНИКІВ ЛІГИ НАЦІЙ
  • УКРАЇНІЗАЦІЇ ПОЛІТИКА
  • УКРАЇНСЬКА КОМУНІСТИЧНА ПАРТІЯ (БОРОТЬБИСТІВ), УКП(Б), БОРОТЬБИСТИ
  • УКРАЇНСЬКА МОВА
  • УКРАЇНСЬКА НАРОДНА МІЛІЦІЯ
  • УКРАЇНСЬКА НАЦІОНАЛЬНА ПАРТІЯ
  • УКРАЇНСЬКА ПОВСТАНСЬКА АРМІЯ (УПА)
  • УКРАЇНСЬКА ПАРТІЯ ПРАЦІ (УПП)
  • УКРАЇНСЬКА ПРАВОСЛАВНА ЦЕРКВА (УПЦ)
  • УКРАЇНСЬКА РАДЯНСЬКА ЕНЦИКЛОПЕДІЯ (УРЕ)
  • УКРАЇНСЬКА РОБІТНИЧО-СЕЛЯНСЬКА СПІЛКА (УРСС)
  • УКРАЇНСЬКА СОЦІАЛІСТИЧНО-РАДИКАЛЬНА ПАРТІЯ (УСРП)
  • УКРАЇНСЬКЕ ДЕРЖАВНЕ ПРАВЛІННЯ
  • УКРАЇНСЬКЕ ТОВАРИСТВО ОХОРОНИ ПАМ’ЯТОК ІСТОРІЇ ТА КУЛЬТУРИ (УТОПІК)
  • УКРАЇНСЬКЕ ВИДАВНИЦТВО
  • УКРАЇНСЬКИЙ АКАДЕМІЧНИЙ КОМІТЕТ (УАК)
  • УКРАЇНСЬКИЙ ФРОНТ 1939
  • УКРАЇНСЬКИЙ НАУКОВИЙ ІНСТИТУТ ГАРВАРДСЬКОГО УНІВЕРСИТЕТУ
  • УКРАЇНСЬКИЙ ГОЛОС
  • УКРАЇНСЬКИЙ ІСТОРИЧНИЙ ЖУРНАЛ (УІЖ)
  • УКРАЇНСЬКИЙ КОНГРЕСОВИЙ КОМІТЕТ АМЕРИКИ
  • УКРАЇНСЬКИЙ НАЦІОНАЛЬНИЙ ЦЕНТР (УНЦ)
  • УКРАЇНСЬКИЙ ВІЛЬНИЙ УНІВЕРСИТЕТ (УВУ)
  • УКРАЇНСЬКИЙ ВІСНИК
  • УКРАЇНСЬКИЙ ЗБІРНИК, ПЕРІОДИЧНЕ ВИДАННЯ ІНСТИТУТУ З ВИВЧЕННЯ СРСР У МЮНХЕНІ
  • УКРАЇНЦІ
  • УКРАЇНЕЦЬ, УКРАЇНЕЦЬ: ПАВЛОГРАДСЬКИЙ ЧАСОПИС
  • УКРАЇНІКА АРХІВНА ЗАРУБІЖНА, АРХІВНА УКРАЇНІКА В ЗАРУБІЖНИХ КРАЇНАХ
  • УКРАЇНКА, ЖІН. ДВОТИЖНЕВИК
  • УКРАЇНОФОБІЯ
  • УКРАЇНСЬКА ДЕРЖАВА 1941
  • УКРАЇНСЬКА ІДЕЯ
  • УКРАЇНСЬКА ХАРТІЯ ВІЛЬНОЇ ЛЮДИНИ
  • УКРАЇНСЬКА ХРИСТИЯНСЬКО-ДЕМОКРАТИЧНА ПАРТІЯ (УХДП)
  • УКРАЇНСЬКА КОЗАЦЬКА МІФОЛОГІЯ
  • УКРАЇНСЬКА НАЦІОНАЛЬНА АРМІЯ (УНА)
  • УКРАЇНСЬКА НАЦІОНАЛЬНА ЛІГА ЖІНОК АМЕРИКИ (УНЛЖА)
  • УКРАЇНСЬКА РАДЯНСЬКА ДЕРЖАВА
  • УКРАЇНСЬКА СЛУЖБА ГОЛОСУ АМЕРИКИ
  • УКРАЇНСЬКЕ БЮРО, ІНФОРМАЦІЙНЕ БЮРО ПРЕСИ
  • УКРАЇНСЬКЕ ПОЛІССЯ, ЧАСОПИС
  • УКРАЇНСЬКЕ СЛОВО
  • УКРАЇНСЬКІ НОВИНИ, ЧАСОПИС РАЙОННОЇ УПРАВИ, СМІЛА
  • УКРАЇНСЬКІ ВІСТІ, ЧАСОПИС КІРОВОГР. ГЕБІТСКОМІСАРІАТУ
  • УКРАЇНСЬКІ ВІСТІ, ЩОДЕННИК, СОКАЛЬ
  • УКРАЇНСЬКО-ПОЛЬСЬКА СПІЛЬНА РОБОЧА ГРУПА З ПІДГОТОВКИ БАГАТОТОМНОГО ВИДАННЯ ПОЛЬЩА ТА УКРАЇНА У ТРИДЦЯТИХ – СОРОКОВИХ РОКАХ XX СТОЛІТТЯ: НЕВІДОМІ ДОКУМЕНТИ З АРХІВІВ СПЕЦІАЛЬНИХ СЛУЖБ
  • УКРАЇНСЬКО-ПОЛЬСЬКА ВІЙНА 1942–1947, ДРУГА УКРАЇНСЬКО-ПОЛЬСЬКА ВІЙНА
  • УКРАЇНСЬКО-РОСІЙСЬКА КОМІСІЯ ІСТОРИКІВ
  • УКРАЇНСЬКИЙ ЧЕРВОНИЙ ХРЕСТ (УЧХ)
  • УКРАЇНСЬКИЙ ЧЕРВОНИЙ ХРЕСТ УПА (СЛУЖБА ЗДОРОВ’Я) (УЧХ УПА)
  • УКРАЇНСЬКИЙ ДОБРОВОЛЕЦЬ
  • УКРАЇНСЬКИЙ ДОНБАС
  • УКРАЇНСЬКИЙ ГОЛОС, ЧАСОПИС, ЛУЦЬК
  • УКРАЇНСЬКИЙ ГРОМАДСЬКИЙ КОМІТЕТ РЯТУНКУ УКРАЇНИ (УГКРУ)
  • УКРАЇНСЬКИЙ ІНСТИТУТ АСПІРАНТУРИ НАРОДНОГО КОМІСАРІАТУ ЗЕМЕЛЬНИХ СПРАВ УСРР
  • УКРАЇНСЬКИЙ КОМІТЕТ СЛАВІСТІВ
  • УКРАЇНСЬКИЙ КУЛЬТУРОЛОГІЧНИЙ КЛУБ (УКК)
  • УКРАЇНСЬКИЙ КУР’ЄР
  • УКРАЇНСЬКИЙ КВАРТАЛЬНИК
  • УКРАЇНСЬКИЙ НАЦІОНАЛЬНИЙ КОМІТЕТ 1944
  • УКРАЇНСЬКИЙ ІСТОРИЧНИЙ КАБІНЕТ У ПРАЗІ
  • УКРІПЛЕНИЙ РАЙОН (УР)
  • УМАНСЬКО-БОТОШАНСЬКА ОПЕРАЦІЯ (1944)
  • УРБАНІСТИКА ІСТОРИЧНА
  • УТЬОСОВ ЛЕОНІД ЙОСИПОВИЧ
  • УЖГОРОД
  • УЖГОРОДСЬКИЙ НАЦІОНАЛЬНИЙ УНІВЕРСИТЕТ
  • ВАЛОВИЙ НАЦІОНАЛЬНИЙ ПРОДУКТ
  • ВАНАТ ІВАН
  • ВАРШАВСЬКИЙ ДОГОВІР 1955 Р.
  • ВАСИЛЕВСЬКА ВАНДА ЛЬВІВНА
  • ВАСИЛЕВСЬКИЙ ОЛЕКСАНДР МИХАЙЛОВИЧ
  • ВАТИКАН
  • ВЕЧОРИ - ОГЛЯДИ УКРАЇНСЬКОЇ КУЛЬТУРИ В МОСКВІ
  • ВЕЛИКА ВІТЧИЗНЯНА ВІЙНА РАДЯНСЬКОГО СОЮЗУ 1941-1945 РР.
  • ВЕЛИКОДЕРЖАВНИЙ ШОВІНІЗМ
  • ВЕЛИКОЇ ВІТЧИЗНЯНОЇ ВІЙНИ ОРДЕН
  • ВЕЛИКИЙ ПЕРЕЛОМ
  • ВЕНТУРІ ФРАНКО
  • ВЕРЕСНЕВИЙ ПЛЕНУМ ЦК КПРС 1953 Р.
  • ВЕРХОВНА РАДА СРСР
  • ВЕРХОВНА РАДА УРСР
  • ВЕСТЕРНІЗАЦІЯ
  • ВЕСТИ ИЗ СССР. ПРАВА ЧЕЛОВЕКА
  • ВІЙСЬКО ПОЛЬСЬКЕ
  • ВІЙСЬКОВА ІСТОРІЯ
  • ВІЙСЬКОВОПОЛОНЕНІ ЧЕРВОНОЇ АРМІЇ В ГІТЛЕРІВСЬКИХ СПЕЦТАБОРАХ
  • ВІЙСЬКОВІ ВІДЗНАКИ
  • ВІЛЬДЕ ІРИНА
  • ВІЛЬНЮС
  • ВІНТЕР ЕДУАРД
  • ВІРМЕНІЯ
  • ВІСЬ РИМ-БЕРЛІН
  • ВІСЛА, АКЦІЯ 1947
  • ВІСНИК РЕПРЕСІЙ В УКРАЇНІ
  • ВІСТНИК, МІСЯЧНИК ЛІТЕРАТУРИ, МИСТЕЦТВА, НАУКИ Й ГРОМАДСЬКОГО ЖИТТЯ
  • ВОЄННА ЕКОНОМІКА
  • ВОЄННІ ЗЛОЧИНЦІ
  • ВОЄННО-ПРОМИСЛОВИЙ КОМПЛЕКС (ВПК)
  • ВОЛШ ЕДМУНД
  • ВОЛИНСЬКА ТРАГЕДІЯ 1943 Р.
  • ВОЗЗ'ЄДНАННЯ УКРАЇНСЬКИХ ЗЕМЕЛЬ В ЄДИНІЙ ДЕРЖАВІ
  • ВСЕСОЮЗНА ЛЕНІНСЬКА КОМУНІСТИЧНА СІЛКА МОЛОДІ (ВЛКСМ)
  • ВСЕУКРАЇНСЬКІ ПРАВОСЛАВНІ ЦЕРКОВНІ СОБОРИ 1921, 1927, 1930 РР.
  • ВСЕУКРАЇНСЬКИЙ ІСТПАРТ
  • ВУЙЦІК ЗБІГНЄВ
  • ВИБОРИ
  • ВИННИЧЕНКО ВОЛОДИМИР КИРИЛОВИЧ
  • ВИНОГРАДІВ
  • ВИЩА ОСВІТА В УКРАЇНІ
  • ВИЩА РАДА НАРОДНОГО ГОСПОДАРСТВА 1917-1932
  • ВИЩА РАДА НАРОДНОГО ГОСПОДАРСТВА СРСР ПРИ РАДІ МІНІСТРІВ СРСР 1963-1965
  • ВИШИНСЬКИЙ АНДРІЙ ЯНУАРОВИЧ
  • ВИСТАВКИ ПРОМИСЛОВІ ТА СІЛЬСЬКОГОСПОДАРСЬКІ 19 - ПОЧ. 20 СТ.
  • ВИСУВАНСТВО
  • ВИЗВОЛЬНИЙ ПОХІД ЧЕРВОНОЇ АРМІЇ НА ТЕРИТОРІЇ ЗАРУБІЖНИХ КРАЇН 1944-1945
  • ЯПОНІЯ
  • ЯРОСЛАВ МІСТО
  • ЯЗИЧНИЦТВО
  • ЮГОСЛАВІЯ
  • З АРХІВІВ ВУЧК–ГПУ–НКВД– КГБ
  • ЗАГАЛЬНА ДЕКЛАРАЦІЯ ПРАВ ЛЮДИНИ 1948
  • ЗАКАРПАТСЬКА УКРАЇНА 1944– 1946
  • ЗАКАВКАЗЬКА ФЕДЕРАЦІЯ
  • ЗАКЕРЗОННЯ
  • ЗАХІДНОУКРАЇНСЬКА ЕМІГРАЦІЯ В УСРР 1920–1930-Х РОКІВ
  • ЗАКЛЮЧНИЙ АКТ НАРАДИ З БЕЗПЕКИ І СПІВРОБІТНИЦТВА В ЄВРОПІ 1975
  • ЗАКЛИНСЬКИЙ РОСТИСЛАВ РОМАНОВИЧ
  • ЗАКОН БОЖИЙ
  • ЗАКРИТИЙ СУДОВИЙ ПРОЦЕС У СПРАВІ ВІЙСЬКОВО-ФАШИСТСЬКОГО ЗАКОЛОТУ 1937
  • ЗАЛІЗНИЦІ, ЗАЛІЗНИЧНІ ШЛЯХИ НА УКРАЇНСЬКИХ ТЕРИТОРІЯХ В 19–20 СТ.
  • ЗАЛКА МАТЕ
  • ЗАПОРІЖСТАЛЬ
  • ЗАПОРІЖЖЯ
  • ЗАТОНСЬКИЙ ВОЛОДИМИР ПЕТРОВИЧ
  • ЗБРОЙНА АГРЕСІЯ РОСІЙСЬКОЇ ФЕДЕРАЦІЇ ПРОТИ УКРАЇНИ
  • ЗБРОЙНІ СИЛИ ОРГАНІЗАЦІЇ ОБ'ЄДНАНИХ НАЦІЙ (ЗС ООН)
  • ЗБРОЙНІ СИЛИ УКРАЇНИ 1990–Х РОКІВ
  • ЗЕЛЕНА ПАПКА Г. ГЕРІНГА
  • ЗЕЛІНСЬКИЙ ТАДЕЙ ФРАНЦОВИЧ
  • ЗЕМЕЛЬНІ КОНТРАКТИ
  • ЗЕМЛЕВОЛОДІННЯ
  • ЗЕМЛЯЧКА РОЗАЛІЯ САМІЙЛІВНА
  • ЖАРКО ЯКІВ ВАСИЛЬОВИЧ
  • ЖІНОЧИЙ РУХ В УКРАЇНІ
  • ЖОВТНЕВОЇ РЕВОЛЮЦІЇ ОРДЕН
  • ЖУЛИНСЬКИЙ МИКОЛА ГРИГОРОВИЧ
  • ЖУР ПЕТРО ВОЛОДИМИРОВИЧ
  • ЖИВА ЦЕРКВА
  • ЗМІЇНИЙ О–В
  • ЗМІНОВІХІВСТВО
  • ЗОЛОТА ЗІРКА, МЕДАЛЬ
  • ЗОНДЕРШТАБ Р
  • ЗУЯ
  • ЗВІД ЗАКОНІВ СРСР


  • (тексти та зображення доступні на умовах ліцензії Creative Commons
    із зазначенням авторства — розповсюдження на тих самих умовах)