ЕНЦИКЛОПЕДІЯ ІСТОРІЇ УКРАЇНИ


Пошук
у тексті
статей
логіка:
А  Б  В  Г  Ґ  Д  Е  Є  Ж  З  И  І  Ї  Й  К  Л  М  Н  О  П  Р  С  Т  У  Ф  Х  Ц  Ч  Ш  Щ  Ю  Я  
Том (Україна - Українці) Кн. 1    Том (Україна - Українці) Кн. 2
Гасла
(пошук у заголовках)
логіка:

РУТЕНИ

  Бібліографічне посилання: Ісаєвич Я.Д. РУТЕНИ [Електронний ресурс] . URL: http://www.history.org.ua/?termin=Ruteny (останній перегляд: 29.03.2024)
РУТЕНИ

РУТЕНИ (Rutheni, Ruteni) — лат. відповідник етноніма "русини". Спершу слово "Rutheni" вживалося лише щодо одного з кельтських племен у Галлії. Західноєвроп. автори вже з 11 ст. (Августинські аннали за 1087) почали використовувати його на позначення населення Київської Русі згідно із середньовічним звичаєм надавати невідомим раніше народам назви неіснуючих на той час антич. етносів. У джерелах 15—17 ст. визначення "рутени" часто застосовували щодо українців та білорусів (або лише до українців — у випадках, коли білорусів зараховували до "литвинів" — "Lithuani"). У такому сенсі це поняття протиставлялося "московитам", тобто росіянам. Залежно від контексту слово "рутени" могло мати різне значення — етнічне, територіально-політ. або конфесійне (щодо людей "грецького" обряду на Сході Європи — православних і греко-католиків). У середньовічній нім. мові "рутени" перекладалось як "Reussen", пізніше — як "Ruthenen", а в англійській — як "Ruthenians". Похідним від "рутени" словом "рутенці" М.Драгоманов, І.Франко, М.Павлик та їхні однодумці таврували консервативно настроєних галичан, лояльних підданих Габсбурзької монархії.


Література:
  1. Isajewicz J. Rusini a Ukraińcy: Dwa etapy rozwoju jednego narodu. В кн.: Christianitas et culturae Europae: Księga Jubileuszowa prof. J. Kloczowskiego, cz. 1. Lublin, 1998

Посилання:
  • ДРАГОМАНОВ МИХАЙЛО ПЕТРОВИЧ
  • ФРАНКО ІВАН ЯКОВИЧ
  • КИЇВСЬКА РУСЬ, СТАНОВЛЕННЯ ТА РОЗВИТОК ЯДРА ДЕРЖАВИ
  • ПАВЛИК МИХАЙЛО ІВАНОВИЧ
  • РУСИНИ

  • Пов'язані терміни:
  • РУСИНИ


  • (тексти та зображення доступні на умовах ліцензії Creative Commons
    із зазначенням авторства — розповсюдження на тих самих умовах)