Інститут історії України НАН України

ЕНЦИКЛОПЕДІЯ ІСТОРІЇ УКРАЇНИ

УКРАЇНСЬКИЙ ІСТОРИЧНИЙ ЖУРНАЛ

ПЕРІОДИЧНІ ТА СЕРІЙНІ ВИДАННЯ ІНСТИТУТУ

ВИДАННЯ ІНСТИТУТУ (1936-2016)

АВТОРЕФЕРАТИ. ДИСЕРТАЦІЇ

ІСТОРИЧНІ СТУДІЇ В УКРАЇНІ ТА СВІТІ: МАТЕРІАЛИ ДО БІБЛІОГРАФІЇ

НОВИНИ З КНИЖКОВОЇ ПОЛИЦІ

FaceBook Інститут у FaceBook

RSS-стрічкиRSS
Отримувати новини порталу на e-mail:


Delivered by FeedBurner

Якщо Ви помітили помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter
Таким же чином можете повідомити про непрацюючі посилання
Система Orphus

Події за

Матеріали розділу генеруються автоматично на базі серії довідників 'Україна: хроніка подій ХХ століття'. На разі до календаря “підключено” лише частину хронікального масиву. Робота над наповненням бази календаря триває.


28 травня   1916   (понеділок)  -  м. Львів. Помер Іван Франко. Похорон відбувся у середу 31 травня.

28 (15) травня   1918   (вівторок)  -  На засіданні Ради міністрів Української держави запропоновано подавати частіше урядові повідомлення про хід переговорів з російською делегацією. Міністру шляхів сполучення дозволили збільшити залізничні тарифи по всім перевезенням, окрім 68 млн. пудів хліба, якщо на цьому будуть наполягати німецькі військові власті. Рада міністрів розглянула наказ генерала Г.Ейхгорна, яким була встановлена широка підсудність різного роду злочинів і проступків, що здійснювались на території України. Рада ухвалила вступити у зносини з німецьким і австро-угорським командуванням для більш точного визначення підсудності їх військовим судам. З’ясування цих питань було доручено міністрам юстиції і закордонних справ. Утворено також Міжвідомчу комісію із представників міністерств юстиції, військового, внутрішніх справ, Державної канцелярії і німецької комендантури. По доповіді міністра іноземних справ порушено питання про приєднання до Української Держави Карачевського, Більського, Льговського, Дмитріївського, Суджанського і Мозирського повітів. Рада міністрів ухвалила надати 2 млн. крб для виплати робітникам і адміністрації Луганського патронного заводу, реорганізувати завод так, щоб кількість робітників відповідала виробництву. Рада міністрів ухвалила і проект про військову підсудність.

28 (15) травня   1918   (вівторок)  -  Правління Союзу поляків-землевласників і землеробів на Україні звернулося з “Прошеніем” з приводу утворення Особливих при земствах комісій для встановлення розмірів збитків і засобів їх погашення. Виходячи з того, що згаданий союз об’єднував досить значну частину землевласників Київської, Подільської та Волинської губерній і вважав себе представником найбільш постраждалої останнім часом частини населення, а тому вимагав забезпечення йому на кожному засіданні згаданої комісії не менше двох місць.

28 (15) травня   1918   (вівторок)  -  У Київ для переговорів прибула кубанська делегація, яку очолював голова Кубанської законодавчої ради М.Рябовол. Делегація мала на меті заручитися політичною та військовою підтримкою Кубані Українською Державою в боротьбі з більшовиками. 3 червня 1918 р. Україна щомісяця надсилала на Кубань озброєння та інші військові матеріали. Для кубанської делегації важливим питанням було обговорення можливості приєднання до України. Але проти цього виступало керівництво Дону і Добровольчої армії А.Денікіна. І ця справа з місця не зрушила.

28 травня   1919   (середа)  -  Кременець. Війська Запорізької групи (6-а, 7-а, 8-а дивізії) почали наступальну операцію на протибільшовицькому фронті, якою керував начальник штабу армії полковник В.Тютюнник. 29 травня до наступу перейшли корпус Січових стрільців і 9-а дивізія, 1 червня — 3-я дивізія полковника О.Удовиченка, 3 червня — 6-а дивізія отамана Ю.Божка. Удари завдавалися відповідно у напрямах Проскурів-Старокостянтинів, Старокостянтинів-Ляхівці, Волочиськ, Кам'янець-Подільський -Нова Ушиця. Єрошевич П.

28 травня   1919   (середа)  -  Москва. Телеграма В.Леніна, у якій він вимагав від Раднаркому України посилення військової допомоги Донбасу.

28 травня   1920   (п’ятниця)  -  Київ. Наказ головного комісара уряду УНР К. Лоського про відновлення діяльності усіх державних вищих, середніх та нижчих освітніх закладів з українською мовою викладання в м. Києві та на Київщині. Школи з неукраїнською мовою викладання до розпорядження уряду визнавалися приватними і відкривалися з дозволу комісара народної освіти. Всі будинки та майно Університету Св. Володимира ухвалено передати у власність Київському українському державному університету.

28 травня   1920   (п’ятниця)  -  Київ. Відкриття виставки творчих робіт студентів Українського архітектурного інституту. На відкритті були присутні Головний отаман С. Петлюра, міністри В. Прокопович та О. Саліковський.

28 травня   1920   (п’ятниця)  -  Кам’янець-Подільський. Міністерство ісповідань звернулося до православної єпархіальної влади з директивою видати розпорядження духовенству про негайне введення української мови у служіння Служби Божої, виголошення проповідей та читання Євангелія. Інша мова допускається лише з дозволу єпархіального керівництва в порозумінні з міністерством ісповідань. Зазначене розпоряження Міністерством освіти оголошене обов’язковим для шкіл та законоучителів.

28 травня   1920   (п’ятниця)  -  Кам’янець-Подільський. Наказ Міністерства ісповідань УНР про негайну організацію тимчасової Київської губерніальної церковної ради, до якої переходили усі функції “Киевского епархиального совета”, який було ліквідовано.

28 травня   1920   (п’ятниця)  -  Кам’янець-Подільський. Затверджено І. Приймак-Приймачевського комісаром релігійних справ міста Києва й Київщини. Одним із перших наказів нового комісара було розпорядження про обов’язкове ведення усього діловодства по Київській губерніальній церковній раді державною українською мовою.

28 травня   1920   (п’ятниця)  -  Київ. Початок видання офіційного часопису “Київські Губерніальні вісті”.

28 травня   1920   (п’ятниця)  -  Харків. Затвердження Наркомземом УСРР положення про реєстрацію сільськогосподарсььких виробничих колективів. Кооперативи, комуни, артілі, товариства з громадської обробки землі були зобов’язані зареєструватися в губернському земельному відділі до 1 жовтня 1920 р.

28 травня   1920   (п’ятниця)  -  Повідомлення про те, що головним комісаром уряду УНР К. Лоським видано наказ про скасування розпоряджень радянської влади в галузі націоналізації цукрової та гуральницької промисловості. Власники відповідних заводів мали вступити у володіння рухомим майном і приміщеннями, за виключенням цукру та спирту, які ставали предметом державної монополії.

28 травня   1920   (п’ятниця)  -  Харків. Початок видання центральної республіканської газети “ Вісті ВУЦВК”.

28 травня   1920   (п’ятниця)  -  Харків. Згідно постанови Наркомосу УСРР “Про літню шкільну кампанію”, починаючи з 15 червня усі учні організовувались у трудові дружини для првелення сільськогосподарських робіт.

28 травня   1920   (п’ятниця)  -  Кам’янець-Подільський. Постанова подільського губерніального комісара про тимчасову заборону жителям Поділля полювати з використанням вогнепальної зброї. Метою заборони було врегулювання безконтрольної стрілянини, яка чинила паніку серед населення.

28 – 31 травня   1920   (п’ятниця – понеділок)  -  Вінниця. Вшанування товариством “Просвіта” 4-х роковин зі дня смерті українського поета І. Франка.

28 травня   1920   (п’ятниця)  -  Після проведення політичних консультацій голова Директорії УНР С. Петлюра та частина новопризначених членів уряду (В. Прокопович, А. Ніковський, О. Саліковський) приїхали до Вінниці.

28 травня   1921   (субота)  -  Варшава. Уряд Польської демократичної республіки надіслав ноту протесту уряду УСРР, звинувативши його у сприянні діяльності на території України організації „Закордот” (відділ по закордонній роботі ЦК КП(б)У – Авт.), що мала на меті повалення законного польського уряду з метою встановлення комуністичного режиму.

28 травня   1921   (субота)  -  Харків. Харків. Політбюро ЦК КП(б)У прийняло постанову про арешт іноземців в УСРР. ВУЧК запропоновано проводити арешти іноземців лише за згодою НКВС. Запропонувати НКВС і ВУЦК погоджувати з Наркомзаксправ питання „Про боротьбу з фіктивними іноземцями, які прикривалися своїм підданством для контрреволюційної діяльності”.

28 травня   1921   (субота)  -  Харків. Політбюро ЦК КП(б)У прийняло постанову про настрої робітників. Циркулярно запропоновано губкомам КП(б)У посилити роботу серед пролетарів, надавши їм вказівки практичного характеру, зокрема, щодо підняття партдисципліни в осередках, та звернути увагу на роботу Південбюро ВЦРПС. Останньому було запропоновано зробити доповідь про свою діяльність на політбюро ЦК КП(б)У. Зважаючи на відкликання М. Іванова до Москви, відрядити до Південбюро ВЦРПС Любимова, а також Робінзона та Сиромолотова. Вжити заходів до того, щоб „влити” свіжі сили до заводів.

28 травня   1921   (субота)  -  Москва. В.І. Ленін підписав постанову Ради праці та оборони від 27 травня про відбудову кам’яновугільної та антрацитної промисловості Донбасу.

28 травня   1921   (субота)  -  Харків. РНК УСРР прийняла постанову “Про натуральний податок на хліб, картоплю та олійне насіння”. Визначено розмір цих податків у загальнореспубліканському масштабі в сумі 117 млн. пудів на хліб, 15 млн. пудів – на картоплю та 2,7 млн. пудів – на олійне насіння.

28 травня   1921   (субота)  -  Харків. Політбюро ЦК КП(б)У винесло догану Х. Раковському за недостатньо енергійну продовольчу роботу. Вирішено повідомити про це губкоми КП(б)У та запропонувати їм посилити продовольчу роботу.

28 травня   1921   (субота)  -  Харків. Політбюро ЦК КП(б)У прийняло постанову про автокефальну церкву в УСРР. Ухвалено рішуче боротися проти релігійно-філософських вишукувань та активної участі в відповідних товариствах членів партії, але щодо населення з цього питання дотримуватися нейтралітету. Наркомюсту УСРР запропоновано поставити на розгляд та затвердження РНК УСРР проект закону про відокремлення церкви від держави, попередньо зібравши довідки про автокефальний рух, його зв’язки з петлюрівськими елементами й т. ін. ВЧК доручено “суворо спостерігати за контрреволюцією, що прикривалася релігійними питаннями”.

28 травня   1921   (субота)  -  Харків. Організовано товариство революційних письменників “Літературний більшовик”.

28 травня   1922   (неділя)  -  Відень, Австрія. Український комітет допомоги голодним, що об’єднував представників різних політичних угруповань української еміграції, надіслав пакунки з продуктами до УСРР.

28 травня   1922   (неділя)  -  Харків. На загальних зборах представників спортивних організацій міста обрано Харківський олімпійський комітет у складі голів Б. Добриніна, Р. Бредіса, В. Васюка і членів Н. Мільфорта, М. Маєвського, З. Зеліксона і Л. Бизеєва.

28 травня   1925   (середа)  -  Прага. З ініціативи Українського університету засновано Музей визвольної боротьби українського народу. Директором музею обрано професора Д. Антоновича.

28 травня - 5 червня   1925   (середа - п'ятниця)  -  Київ. Губернський військовий трибунал 15-го стрілецького корпусу розглянув справу групи польських шпигунів на чолі з генералом Бєлавіним. На лаві підсудних опинилося 17 звинувачених. Трибунал засудив найбільш активних членів групи Бєлавіна, Кржечковську, Іванова та Білозерова - до вищої міри соціального захисту - розстрілу, а інших підсудних - до різних строків ув'язнення.

28 травня - 5 червня   1925   (середа - п'ятниця)  -  Харків. Президія Держплану УСРР постановила внести до відділу надзвичайних витрат Українського управління місцевого транспорту 4 млн. 140 тис. крб. на побудову нових мостів у Миколаєві та Переяславі.

28 травня - 5 червня   1925   (середа - п'ятниця)  -  Миколаїв. На заводі сільськогосподарського машинобудування "Плуг і молот" після технічної реконструкції було налагоджено виробництво плугів, що конкурували з закордонними. Річна продукція, що планувалася в розмірі 60 тис. плугів, мала експортуватися для турецького акціонерного агрономічного товариства.

28 травня - 5 червня   1925   (середа - п'ятниця)  -  Харків. РНК УСРР постановила асигнувати 7 млн. 740 тис. крб. на кредитування землевпорядних робіт у посушливих районах УСРР.

28 травня - 5 червня   1925   (середа - п'ятниця)  -  Сталінський округ Донецької губернії. Пущено Путейніковський керамічний завод, що виробляв 3, 5 тис. шт. цегли щомісячно. Завод було механізовано за останнім словом техніки.

28 травня - 5 червня   1925   (середа - п'ятниця)  -  Харків. РНК УСРР асигнувала 52 тис. крб. для організацій громадських робіт у неврожайних місцевостях Запорізької губернії, де населення харчувалося сурогатами.

28 травня - 5 червня   1925   (середа - п'ятниця)  -  Харків. Президія Держплану УСРР затвердила план Вищої ради народного господарства УСРР по робітничому житловому будівництву для трестів союзного значення в розмірі 10 млн. 300 тис. крб. і республіканського значення - 3 млн. 95 тис. крб.

28 травня - 5 червня   1925   (середа - п'ятниця)  -  Харків. Відбулася І конференція по краєзнавству. Порядок денний: організаційні питання; про принципи та форми роботи; про матеріальну базу краєзнавчих організацій.

28 травня - 5 червня   1925   (середа - п'ятниця)  -  Харків. Організовано перший в УСРР психоневрологічний диспансер.

28 травня - 5 червня   1925   (середа - п'ятниця)  -  У зв'язку з початком літньої курортної кампанії донецьким робітникам було вирішено надати 90% місць на курортах України. Для будинків відпочинку в Донбасі асигнувалося 70% коштів, призначених для утримання будинків відпочинку УСРР. Під час літнього курортного сезону планувалося оздоровити 3,5 тис. донецьких робітників.

28 травня   1928   (вівторок)  -  Москва, м. На Білоруському вокзалі відбулася урочиста зустріч М.Горького. Письменника зустрічали М.Бухарин, К.Ворошилов, Г.Орджонікідзе, М.Литвинов, А.Луначарський, А.Бубнов, інші партійні і державні керівники.

28 травня   1928   (вівторок)  -  Харків, м. НКЮ і НКВС УСРР видали постанову „Про оформлення прав власників домобудівель, що їх не можна було націоналізувати”.

28 травня   1929   (вівторок)  -  Москва, м. 5-й з’їзд Рад Союзу РСР затвердив постанови „За звітом уряду Союзу РСР”, „Про п’ятирічний план розвитку народного господарства”, „Про шляхи підйому сільського господарства і кооперативне будівництво на селі”.

28 травня   1929   (вівторок)  -  Харків, м. Відбувся урочистий випуск 118 курсантів Комуністичного університету ім. Артема, після чого всі слухачі виїхали до округ для проведення хлібозаготівель.

28 травня   1929   (вівторок)  -  Харків, м. Пройшла нарада вищого політичного складу УВО, на якій обговорювалося питання про підготовку “кадрів соціалістичного будівництва”. Нарада пройшла під гаслом “На заклик партії і командування “Даєш селу 6000 колгоспників” бійці УВО відповідають: “Так!”

28 травня   1929   (вівторок)  -  Харків, м. Президія ВУЦВК ухвалила Положення про Всеукраїнську і окружні комісії для організації та керування фондом імені В.І.Леніна. Всеукраїнський комітет утворювався при Президії ВУЦВК, складався з 5 осіб і мав спеціальне призначення – боротися з безпритульністю в Україні.

28 травня   1929   (вівторок)  -  Харків, м. РНК УСРР видала постанову “Про заходи по обмеженню торгівлі спиртними напоями”.

Травень, 28   1932   (субота)  -  Москва. Шифрограма Й. Сталіна С. Косіору і В. Чубарю про відправку з Ростова 400 тис. пудів кукурудзи для забезпечення посівної кампанії в Одеській області та з вимогою про дотримання її цільового призначення

Травень, 28   1932   (субота)  -  Москва. Відбулося засідання політбюро ЦК ВКП(б), на якому ухвалено рішення про видачу Україні з фондів Держкомрезерву 1200 тис. пудів вівса та 500 тис. пудів фуражу в рахунок 2 млн пудів, «дозволених Москвою 25 травня», про завезення насіннєвої допомоги в обсязі 1300 тис. пудів зерна, з них – 500 тис. пудів проса та 800 тис. пудів гречки

Травень, 28   1932   (субота)  -  Москва. Політбюро ЦК ВКП(б) ухвалило рішення про видачу 200 млн крб. селянам – німецьким підданим у районах масової колективізації

Травень, 28   1932   (субота)  -  Новогеоргіївський райвиконком Харківської області повідомив про наслідки перевірки скарги щодо голодування колгоспників артілі «Більшовик». Виявлено, що члени артілі перебували в «скрутному стані» через те, що одержували лише 300 г хліба на день на працюючого та 100 г – на утриманця

Травень, 28   1933   (неділя)  -  Правління артілі «Шлях до нового життя» другої Андріївської сільради Балаклійського району просило президію райвиконкому надати продовольчу допомогу, а «харчування – нема змоги прохарчувати довше, як до 15 червня 1933 року»

28 травня   1939   (недлія)  -  Львів. На Єврейському цвинтарі відбувся мітинг на могилі загиблого студента 1-го курсу М. Лянгесберга, який помер внаслідок важкого побиття польськими студентами Львівської політехніки. Крім великої кількості представників єврейського населенняв в мітингу взяли участь представники польської демократичної партії та ППС, які госто засудили „терор у вищій школі і тим, хто йому потурає”.

28 травня   1939   (недлія)  -  Львів. Відбувся з’їзд польських „соколів” . У параді на Марійській площі взяло участь біля 10 тис. осіб „соколів” та колишніх комбатантів.

28 травня   1939   (недлія)  -  Київ. Управління у справах мистецтв при РНК УРСР замовлено у композиторів понад 100 творів, у тому числі ораторію “Сталін”, пісні на оборонні теми та ін.

28 травня   1940   (вівторок)  -  Москва. 28-29 травня відбулося скликана комісією з етногенезу при відділенні історії і філософії АН СРСР нарада з питання про походження народів Півночі.

28 травня   1941   (середа)  -  У Львові відбулося урочисте вручення 52-м західноукраїнським письменникам квитків Спілки радянських письменників України.

28 травня   1942   (четвер)  -  Штадткомісаріат м. Дніпропетровська зобов’язав біржі праці Фрунзенського відділення направити тисячу радянських громадян на примусову роботу в Німеччину.

28 травня   1942   (четвер)  -  Дніпропетровська міська допоміжна управа видала наказ про здачу населенням кольорових металів і заборону під загрозою суворих покарань торгівлі ними на базарах.

28 травня   1942   (четвер)  -  Опубліковане повідомлення про створення при Комітеті зі справ мистецтв при РНК СРСР Комісії з обліку й охорони пам’ятників мистецтва.

28 травня   1943   (п’ятниця)  -  Підписано радянсько-чехословацьку Угоду про надання уряду Чехословацької республіки коштів, матеріалів та обслуговування для утримання Чехословацької бригади на території СРСР під час війни.

28 травня   1943   (п’ятниця)  -  Підписано радянсько-чехословацьку Угоду про надання уряду Чехословацької республіки коштів, матеріалів та обслуговування для утримання Чехословацької бригади на території СРСР під час війни.

28 травня   1944   (неділя)  -  У Вінніпезі відбувся мітинг і збір коштів канадських українців для допомоги у відновленні зруйнованого господарства УРСР. Захід організувала Українська канадська асоціація.

28 травня   1944   (неділя)  -  Німецька авіація піддала потужному бомбардуванню залізничні вузли Рівне та Сарни.

28 травня   1945   (понеділок)  -  Груберів (Польща). Стався спільний напад 120 вояків УПА і 25 – АК на підрозділ польської служби безпеки і батальйон НКВС, приміщення місцевого комітету Польської робітничої партії, пошту. Під час нападу вбито 15 польських і радянських військовослужбовців, визволено 20 в’язнів, зруйновано будівлю польської служби безпеки, знищено документи ПРП, спалено шість житлових будинків.

28 травня   1945   (понеділок)  -  На адресу РНК УРСР надійшло звернення керівників “Ініціативного комітету для об’єднання Греко-католицької церкви з Російською православною церквою” (т.зв. “Ініціативної групи”) отців Г. Костельника, М. Мельника й А. Пельвецького, в якому у вірнопідданицькому дусі викладається мотивація об’єднавчої акції й міститься клопотання затвердити “Ініціативну групу” та покласти на неї керівництво цією справою.

28 травня   1952   (середа)  -  Київ. Повідомляється про нараду методистів з театрального жанру обласних Будинків народної творчості республіки, скликану з метою поліпшення дальшої роботи самодіяльних колективів України.

28 травня   1953   (четвер)  -  Ворошиловградська область. Повідомлялося, що на вугільних підприємствах області розгорнуто соціалістичні змагання за перетворення шахт у шахти суцільної циклічності.

28 травня   1955   (субота)  -  Київ. Відбувся ювілейний вечір, присвячений 50-річчю з дня народження письменника О.Корнійчука.

28 травня – 3 червня   1956   (понеділок – неділя)  -  Київ. Відбувся фестиваль югославських кінофільмів.

28 травня   1958   (середа)  -  Москва. ЦК КПРС прийняв постанову “Про виправлення помилок в оцінці опер “Велика дружба”, “Богдан Хмельницький” і “Від щирого серця”. В постанові засуджено негативну критику опер К.Данькевича “Богдан Хмельницький” і Г.Жуковського “Від щирого серця”, яка пролунала на їх адресу в редакційній статті газети “Правда” в 1951 році. Суб’єктивний підхід Й.Сталіна до оцінки окремих творів мистецтва оправдовувався негативним впливом на нього в розв’язанні цих питань Молотова, Маленкова, Берія. В постанові ухвалено визнати неправильною односторонню оцінку в редакційних статтях газети “Правда” опер “Богдан Хмельницький” і “Від щирого серця”, доручити редакції газети “Правда” на основі цього рішення підготувати редакційну статтю з всебічним і глибоким аналізом основних питань розвитку радянського музичного мистецтва.

28 травня   1958   (середа)  -  Київ. Рада міністрів УРСР прийняла постанову “Про підготовку до відкриття виставки передового досвіду в народному господарстві УРСР”.

28 травня   1958   (середа)  -  Сталіно. Створено філіал Інституту теплоенергетики АН УРСР.

28 травня   1958   (середа)  -  Львів. Повідомляється про відкриття міського Будинку атеїста, призначення якого – поширювати серед населення науково-природничі та атеїстичні знання. Першим заходом було проведення вечору запитань і відповідей на тему “Наука і релігія”.

28 травня   1964   (четвер)  -  м. Київ. Відбувся вечір дружби літератур народів СРСР. Учасники заслухали нові поезії авторів союзних республік, присвячені Т.Шевченку.

28 травня   1965   (п’ятниця)  -  Відкрито пряме повітряне сполучення Київ – Прага.

28 травня   1966   (субота)  -  м. Київ. Завершився ІІІ Всесоюзний кінофестиваль, на якому фільм Київської кіностудії художніх фільмів ім. О. П. Довженка “Тіні забутих предків” удостоєно спеціального призу (режисер С. Параджанов, оператор Ю. Іллєнко).

28 травня   1969   (середа)  -  м. Москва. Створено “Ініціативну групу захисту прав людини в СРСР”, до складу якої увійшли Л. Плющ (Київ), Г. Алтунян (Харків).

28 травня   1969   (середа)  -  м. Харків. У Будинку вчителя відбулись урочисті збори представників міста, присвячені Дню визволення Африки.

28 травня   1976   (п’ятниця)  -  Відбувся пленум ЦК Компартії України. З доповіддю “Про організаційно-політичні заходи ЦК Компартії України по здійсненню рішень XXV з’їзду КПРС і ХХV з’їзду Компартії України” виступив член політбюро ЦК КПСС, перший секретар ЦК Компартії України В.Щербицький.

28 травня   1979   (понеділок)  -  У Києві розпочалась наукова конференція “Сучасні слов’янські культури: розвиток, взаємодія, міжнародний контекст”, яку проводили Академія наук УРСР та комісія УРСР у справах ЮНЕСКО. В ній взяли участь понад двісті учених з 18 країн Європи і Америки. На пленарному засіданні були заслухані доповіді професора Ю. Лукіна, члена – кореспондента Болгарської академії наук А. Стойнова, члена – кореспондента АН СРСР Д. Маркова, професора Г. Недошивіна, віце – президента Польської академії наук Я. Шепанського та інші.

28 травня   1981   (четвер)  -  У м. Рівне розпочався обласний музичний фестиваль “Пісня над Горинню” з участю художніх колективів Костромської, Могильовської областей, Литовської РСР, Тувинської та Абхазької автономних Республік, митців Мінська, Києва, Дніпропетровська.

28 травня   1982   (п’ятниця)  -  Віце-президент США Дж. Буш на з’їзді Українського національного союзу заявив про повну підтримку Сполученими Штатами Америки поневоленого українського народу. Промова закінчувалася словами “Ще не вмерла Україна!”.

28 травня   1982   (п’ятниця)  -  Київ. Відбулися збори, присвячені 1500-річчю Києва і врученню місту ордена Дружби народів. Були присутні делегації з Москви, Ленінграда, Російської Федерації, Білоруської РСР, столиць союзних республік, міст-героїв Волгограда, Севастополя, Одеси, Новоросійська, Керчі, Тули, фортеці-героя Бреста та ін. міст.

28 травня   1984   (понеділок)  -  В цеху Коломийського філіалу Івано-Франківського художнього комбінату почалося промислове виробництво гобеленів.

28 травня   1984   (понеділок)  -  У м. Львів відкрився клуб літераторів імені І. Франка, який зібрав провідних майстрів слова Прикарпаття.

28 травня – 2 червня   1989   (неділя – п’ятниця)  -  Неаполь. Міжнародна конференція “Історія культури України: проблеми і перспективи”. Одним із найважливіших актів цього наукового форуму було створення Міжнародної асоціації україністів (МАУ). Її президентом обрано директора Інституту мовознавства імені О.Потебні АН УРСР, академіка АН УРСР В.Русанівського. МАУ заснована за ініціативою вчених різних країн, які працюють у галузі гуманітарних і суспільних наук і які досліджують історію і культуру України. Вона складається з рівноправних національних осередків і у своїй діяльності спирається на науковий потенціал Академії наук УРСР та інших наукових україністичних центрів світу. Як зазначено у статуті, це “організація науковців і діячів культури, яка ставить за мету сприяти україністичним студіям у різних країнах світу, обмінові інформацією щодо джерельної бази і наукових досліджень, їх координації, науковій підготовці дослідників різних сторін української культури в їх зв’язку з культурами інших народів, поширенню знань про українську культуру у світі”. Була ухвалена декларація, яка містила звернення до україністів світу створювати національні і регіональні асоціації.

28 травня   1989   (неділя)  -  Постанова Ради міністрів УРСР про створення музею партизанської слави в Яремчі Івано-Франківської області.

28 травня   1990   (понеділок)  -  Львів. Повідомлялось, що у двох середніх школах міста розпочалися заняття на теми релігійного виховання, з історії Української автокефальної православної церкви.

28 травня   1993   (п’ятниця)  -  Міністерство закордонних справ України вручило ноту послові Російської Федерації Л. Смолякову у зв'язку з підняттям Андріївського прапора на кораблях і допоміжних суднах Чорноморського флоту. МЗС України визнало подібні дії як пряме порушення Ялтинської угоди , що підривало основи можливої домовленості щодо розподілу Чорноморського флоту.

28-29 травня   1994   (субота-неділя)  -  У Батурині пройшли урочистості з нагоди 350-річчя від дня народження гетьмана України Івана Мазепи. У колишній гетьманській столиці відбулася наукова конференція, сесія Україснької Всесвітньої Координаційної Ради, панахида-зняття анафеми з імені І. Мазепи, яку відслужив заступник Патріарха Київського і Всієї Руси-України митрополит Філарет і козацьке свято. Колишню гетьманську столицю відвідали посли ФРН та Франції в Україні А. Арно та М.-І. Пессік. Урочисті заходи також відбулися у Києві, Чернігові та ін. містах України.

28 травня   1995   (неділя)  -  Зустріч неурядових екологічних організацій США та Євразії "Екофорум-95" відбувалася у Пущі-Озерній під Києвом.

28 травня   1995   (неділя)  -  Тернопіль. Урочисто відкрито й освячено пам'ятник видатному українському письменнику і громадському діячу І.Франку.

28 травня   1995   (неділя)  -  У с.Гримайлове Гусятинського району Тернопільської області відкрито пам'ятник українському вченому-фізику та громадському діячу І.Пулюю.

28 травня   1995   (неділя)  -  У колишній гетьманській столиці Батурині проходило святкування з нагоди 400-річчя від дня народження гетьмана Б.Хмельницького.

28 травня   1996   (вівторок)  -  Прем'єр-міністром України призначено П.Лазаренка відповідно до указу Президента України .

28 травня   1996   (вівторок)  -  Київ. Проходив Всеукраїнський конгрес бібліотекарів у рамках Всесвітнього десятиріччя розвитку культури під назвою "Бібліотеки - суспільству, суспільство - бібліотекам".

28 травня   1996   (вівторок)  -  Об 11 годині зупинено енергоблок № 3 на Рівненській АЕС. Причиною зупинки стало протікання в трубній системі парогенератора № 3. Терміново були проведені роботи по усуненню виявлених неполадок. Викидів в оточуюче середовище не зареєстровано .Радіаційна обстановка навколо станції в межах норми

28-29 травня   1998   (четвер - п'ятниця)  -  Відбувся візит президента України Л.Кучми до Бонна, в ході якого пройшли перші українсько-німецькі міжурядові консультації на найвищому рівні.

28 травня   1999   (п’ятниця)  -  У Києві відбувся міжнародний театральний фестиваль міст-побратимів "Київ травневий".


Етичний кодекс
членів Фулбрайтівського
товариства України

Етичний кодекс ученого України

Recommendation Rec(2001)15 on history teaching in twenty-first-century Europe.
(переклад з англійської)«Про викладання історії в Європі у ХХІ столітті»

European Parliament resolution of 2 April 2009 on European conscience and totalitarianism
(переклад з англійської)«Резолюція Європейського Парламенту від 2 квітня 2009 року щодо європейської свідомості та тоталітаризму»

L`association Liberté pour l`histoire
(переклад з англійської)«Блуазьке звернення» Асоціації французьких істориків «Свободу історії!»

Міжнародний комітет
історичних наук (ICHS)

Універсальна декларація архівів

Підтримати

Principles of Access to Archives
Adopted by International Council on Archives
Annual General Meeting on August 24, 2012
Internet Encyclopedia Of Ukraine
The Internet Encyclopedia
of Ukraine

Український історичний
портал
Iзборник. Історія України IX-XVIII ст.
ІЗБОРНИК:
Історія України IX-XVIII ст.
Першоджерела та інтерпретації

Web-бібліографія старої України.1240–1800

Європейська бібліотека:
Ресурси 47 національних бібліотек

Портал Ukrainica

VIFAOST
Віртуальна бібліотека "Східна Європа"

Історія та гуманітарні дисципліни

"Міста та села України"
Багатотомне енциклопедичне видання

Фонд «Osrodka KARTA»

Портал
«Уроки истории»

EuroDocs: Online Sources
for European History

Europeana

"Відлуння віків"

The History Network for Young Europeans

Military Ukraine
Воєнно-історичний форум

Історія цивілізацій

"Історична правда"

Україна Incognita:
Історичний веб-проект

"Український воєнно-історичний портал"

Історія:
Сумський історичний портал

Historians.in.ua

КРИТИКА
простір незалежної думки

История городов и сел

Фото-Планета.
Фотографії міст,
селищ, сіл.
Україна

АРГУМЕНТ:
История

Старожитності

CEJSH – The Central European Journal of Social Sciences and Humanities

Российский индекс научного цитирования – портал е-Library.ru

Slavic
Humanities Index

Index Copernicus

EBSCO. Journal & e-Package Services