Інститут історії України НАН України

ЕНЦИКЛОПЕДІЯ ІСТОРІЇ УКРАЇНИ

УКРАЇНСЬКИЙ ІСТОРИЧНИЙ ЖУРНАЛ

ПЕРІОДИЧНІ ТА СЕРІЙНІ ВИДАННЯ ІНСТИТУТУ

ВИДАННЯ ІНСТИТУТУ (1936-2016)

АВТОРЕФЕРАТИ. ДИСЕРТАЦІЇ

ІСТОРИЧНІ СТУДІЇ В УКРАЇНІ ТА СВІТІ: МАТЕРІАЛИ ДО БІБЛІОГРАФІЇ

НОВИНИ З КНИЖКОВОЇ ПОЛИЦІ

FaceBook Інститут у FaceBook

RSS-стрічкиRSS
Отримувати новини порталу на e-mail:


Delivered by FeedBurner

Якщо Ви помітили помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter
Таким же чином можете повідомити про непрацюючі посилання
Система Orphus

Події за

Матеріали розділу генеруються автоматично на базі серії довідників 'Україна: хроніка подій ХХ століття'. На разі до календаря “підключено” лише частину хронікального масиву. Робота над наповненням бази календаря триває.


27 (14) серпня   1913   (вівторок)  -  У м. Києві військовий льотчик П.М.Нестеров виконав на літаку Ньюпорті на висоті 300 м. "мертву петлю" (описав повне коло у вертикальній площині).

27 (14) серпня   1915   (п’ятниця)  -  Дпутація від українських культурних товариств у складі письменниці С.Русової та публіциста й співробітника закритої з початком війни газети “Рада” Ф.Матушевського була прийнята у Петрограді за посередництва депутата 4-ї Державної Думи від Києва професора С.Іванова міністром народної освіти Російської імперії графом П.М.Ігнатьєвим, перед яким висловила домагання заведення української викладової мови в народних школах українських губерній імперії.

27 (14) серпня   1916   (неділя)  -  Румунія оголосила війну Австро-Угорщині.

27 серпня   1919   (середа)  -  Кам'янець-Подільський. Постановою Директорії УНР звільнено з посади голову Ради народних міністрів Б.Мартоса та призначено замість нього І.Мазепу; відбулись зміни у складі Ради народних міністрів. До нового уряду увійшли: І.Мазепа (голова), М.Ковалевський, Б.Мартос, О.Безпалко, В.Петрів, А.Лівицький, С.Тимошенко, М.Шадлун, Д.Одрина, І.Паливода, Т.Черкаський, І.Огієнко, П.Красний, Н.Григоріїв. Як і раніше, в уряді переважали члени соціалістичних партій УСДРП і УПСР, лише три посади передбачалося віддати соціалістам-федералістам.

27 серпня   1919   (середа)  -  Українською армією взято Білу Церкву і Васильків.

27 серпня   1919   (середа)  -  Українські війська урочисто увійшли до Житомира. Назустріч вийшла міська дума у повному складі, населення вітало армію з великим ентузіазмом.

27 серпня   1919   (середа)  -  Київ. Опубліковано повідомлення від ВУЧК, що Червона армія контролює становище під Києвом і безпосередньої загрози місту нема; опублікований наказ по військах Київського укріпленого району: терміново з'явитись усім дезертирам та тим, хто загубив свої частини. У бесіді з кореспондентом комендант укріпрайону Я.Петерс запевнив, що "просування неприятеля буде зупинено, до міста ми його не допустимо".

27 серпня   1920   (п’ятниця)  -  Нижнів. Приїзд Головного отамана військ УНР С. Петлюри і командарма М. Омельяновича-Павленка на огляд Дієвої армії УНР.

27 серпня   1920   (п’ятниця)  -  Частини Дієвої армії УНР форсували р. Дністер і рушили у напрямку на м. Галич.

27 серпня   1920   (п’ятниця)  -  Варшава (Польща). Засідання Ради оборони держави, на якому вирішено рекомендувати польській делегації на конференції в Мінську за лінію кордона Польщі взяти лінію по течіях р. Горинь і р. Збруч.

27 серпня   1921   (неділя)  -  С. Софіївка на межі Єлисаветградського та Миколаївського повітів Миколаївської губернії. Розгромлено збройний загін отамана Н. Махно. Вбито 100 махновців, у тому числі сам Махно, начальник махновського штабу Лас та начальник розвідки Іванів. Захоплено зброю махновців та 100 коней.

27 серпня   1921   (неділя)  -  Повідомлялося про викриття Київською губернською надзвичайною комісією низки підпільних петлюрівських організацій, які намагалися організувати антирадянські заколоти для відновлення УНР: Всеукраїнського центрального повстанського комітету (у складі І. Чепілки, Ф. Наконечного, О, Грудницького, С. Махині, М. Суходольської, Коротюка, Онищука, М. Комара, І. та А. Авраменків, К. Бендриха, Черкеса, Криницької, Г. Чупринки, та інших у кількості 180 членів), Української військової організації січових стрільців (Т. Шостака, І. Бойка, О. Баньківського, Відварського, В. Тимошенка та інших), Київської міської військової організації (у складі Кудриша-Івашко, Дашківського, Оксаненка, І. Філоненка, Я. Шаповалова, Ковтуновича, І. Лимаренка, Л. і П. Никофоренків та інших у кількості 60 осіб), Уманської повітової військової організації (у складі Мирона, Саврова, Балабана, Новика, Обсага, Галки, Буняка, Еллінського, Галая, Багряничного, Звєрєва, Луканевського, Ланцького, Дудника), Канівського повітового повстанського комітету (у складі Шарави, Білошкурського, Голуба, Правдивого, Дорошенка, Гончара, Куделі, Хоменка, Грищенка та інших, Звенигородського повітового повстанського комітету (у складі Щердина, Кирила, Цездольського, Словенка, Юркевича, Ткаченка, Драги, Заремби та інших). Усі вони були пов’язані з С. Петлюрою, Ю. Тютюнником та другим відділом 6-ої польської армії.

27 серпня   1921   (неділя)  -  Переяславський повіт Полтавської губернії. Відбувся суд над учасниками антирадянської петлюрівської змови на чолі з представником Центрального українського повстанського комітету Філіпповичем, який в середині квітня прибув з Києва до Переяславського повіту для організації повстанського комітету. За вироком революційного трибуналу 19 членів переяславського повстанкому, які намагалися захопити владу в повітовому центрі, було розстріляно.

27 серпня   1921   (неділя)  -  Уповноважений Наркомзовніштогу РСФРР при РНК УСРР надіслав делегацію в Румунію та Болгарію для закупки хліба для голодуючих. Представникам Наркомзовніштогу та Наркомпроду УСРР й Вукоопспілки доручалося з’ясувати можливості закупівлі хліба за кордоном та виробити план його імпорту.

27 серпня   1921   (неділя)  -  Варшава. Створено українське радянське посольство.

27 серпня   1921   (неділя)  -  Харків. ЦК допомоги голодуючим постановила надіслати уповноважених до неврожайних місцевостей.

27 серпня   1922   (неділя)  -  Львів. Відбувся з’їзд широкої управи Української радикальної партії.

27 серпня   1922   (неділя)  -  Київ. Оголошено про відкриття художньої галереї. В основу експозиції покладено зібрання Ханенків, а також картини старих митців і сучасних відомих художників, зібрані в усіх губерніях Правобережної України. Київська художня галерея стала найбільшою збіркою картин художників 15-18 ст. італійської, голландської, французької і російської шкіл. Галерея підпорядкована Головполітосвіті.

27 серпня   1923   (понеділок)  -  Одеса. Встановлено новий порядок надання кімнат громадянам, не забезпеченим житлом. Заяви з клопотанням про отримання кімнат мали прийматися тільки від приїжджих, що належали до категорії трудящих, а в екстрених випадках – від місцевих членів профспілок. Житлові органи зобов’язувалися підбирати кімнати громадянам на наступний день після отримання заяв, а громадяни – протягом доби давати згоду або відмову щодо запропонованого житла.

27 серпня   1925   (четвер)  -  Запоріжжя. Колегія окружного суду ухвалила організувати єврейську камеру в центрі єврейських сільськогосподарських колоній – містечку Гуляй-Полі, а в центрі німецьких колоній Хортиці – німецьку камеру. До штату окружного суду введено перекладачів німецької та єврейської мов.

27 серпня   1925   (четвер)  -  Повідомлялося, що селянству Уманського округу передано в користування 7 тис. дес. лісу, що становило 18% лісової площі округу.

27 серпня   1928   (вівторок)  -  Париж, м. Франції. Прийнято Пакт Келлога – договір про заборону війни у якості знаряддя національної політики. Документ підписали представники Німеччини, Бельгії, США, Франції, Великобританії, Італії, Японії, Польщі, Чехословаччини. Від імені СРСР пакт підписав тимчасово виконуючий обов’язки наркома закордонних справ М.Литвинов. Договір ратифікований СРСР 29 серпня 1929 р. (Ф.Б. Келлог (1856–1937) – американський державний діяч і дипломат, у 1925–1929 р. – держсекретар США).

27 серпня   1929   (вівторок)  -  Москва, м. Завершив роботу Всесоюзний піонерський зліт.

27 серпня   1929   (вівторок)  -  Москва, м. Політбюро ЦК ВКП(б) ухвалило постанову на доповідь ЦК КП(б)У про висування жінок на керівну роботу. Констатувалися недоліки в роботі української парторганізації – низький відсоток жінок-робітниць, комсомолок, українок серед керівництва партійних органів. Містилися вимоги щодо виправлення такої ситуації, зокрема запропоновано у 1930 р. направити 10 жінок на керівні посади в центральному партапараті республіки.

27 серпня   1929   (вівторок)  -  Харків, м. Президія ВРНГ УСРР затвердила Статут Українського державного промислового тресту „Укртремас”. Окреслювалися мета, порядок діяльності треста з „виробництва та збуту металевих виробів, а саме: емальованого посуду, молочарського цільнотянутого посуду, залізопрокатних виробів, ваг, крицевих канатів, рур, ланцюгів, топорів та різних інструментів, цвяхів, болтів, гайок, терпугів, різних замків, залізних коробок для укупорки, дроту тощо”; визначалися статутний капітал, права та обов’язки управління, порядок керівництва виробничими підприємствами тресту, порядок звітності, ревізії, припинення діяльності тресту.

27 серпня   1929   (вівторок)  -  УСРР. У частинах Української військової округи відбулися урочистості з нагоди 10-ти річного ювілею 45-ї Волинської стрілецької дивізії. Вітальні телеграми бійцям з’єднання надійшли від ЦК КП(б)У, першого командира дивізії Уншліхта, ряду громадських організацій і трудових колективів.

27 серпня   1929   (вівторок)  -  Харків, м. Постановою РНК УСРР затверджено Статут Українського науково-дослідного інституту споруджень при Вищій Раді Народного Господарства УСРР.

27 серпня   1929   (вівторок)  -  Харків, м. РНК УСРР видано постанову про утворення і витрати фондів фінансування місцевого шляхового будівництва. Встановлено правило відрахування на потреби ремонту і будівництва шляхів 25% місцевих податків, зібраних за провезення вантажів.

Серпень, 27   1932   (субота)  -  Москва. Телеграма заступника голови Комітету заготівель при РПО СРСР М. Чернова керівникам заготівельних органiзацій УСРР про негайне відвантаження зерна для млинів, які забезпечували борошном північні райони СРСР

Серпень, 27   1932   (субота)  -  Москва. Телеграма заступника голови РПО В. Куйбишева до ЦК КП(б)У про необхідність прискорення відвантаження зерна в Україні на експорт. Вказувалося на зрив плану хлібного експорту через слабке відвантаження зерна до портів республіки: 20 тис. т замість запланованих 190 тис. Для виправлення ситуації пропонувалося відвантажити до кінця серпня 30 тис. т пшениці, 20 тис. т ячменю та 10 тис. т жита, незважаючи на раніше вивезене

Серпень, 27   1932   (субота)  -  Харків. Постанова Верховного суду про звільнення з-під варти селянина Г. Калінчука як несправедливо засудженого до позбавлення волі на 4 роки з виселенням за межі України на 5 років та обмеженням виборчих прав на 3 роки, а також із конфіскацією майна на 300 крб. за несплату податку в розмірі 277 крб. 20 коп. та невиконання плану хлібозаготівель із власних засівів у розмірі 4 ц хліба

Серпень, 27   1933   (неділя)  -  Книги запису смерті Мокиївської сільської ради Чорнухинського району Харківської області. Помер 2-річний хлопчик М. Бойко від «паралічу серця»

Серпень, 27   1933   (неділя)  -  О 10.40 швидким потягом Одеса–Москва до Києва прибув Е. Ерріо, якого зустріли голова Київського облвиконкому М. Василенко, заступник голови Київської міськради Хитрик. Е. Ерріо відвідав Софійський собор та Всеукраїнську академію наук, Золоті ворота, здійснив подорож по р. Дніпро на пароплаві «Калінін», побував у Києво-Печерській лаврі

27 серпня   1939   (недлія)  -  Дніпропетровськ. Підписано Договір про соціалістичне змагання між Сталінською і Дніпропетровською областями на краще виконання постанови РНК СРСР і ЦК ВКП(б) “Про заходи по розвитку громадського тваринництва в колгоспах”.

27 серпня   1939   (недлія)  -  Київ. Народився Трушковський Василь Тимофійович – український оператор, заслужений діяч мистецтв УРСР (1990). Закінчив 1970 Всесоюзний Державний інститут кінематографії, з 1971 на Київській кіностудії художніх фільмів; зняв фільми: „Осяяння” (1972), „Повість про жінку” (1974), „Таємниця партизанської землянки” (1975), „Автопортрет невідомого”, „Дама з папугою” (обидва в 1988), „Розпад” (1989) та ін.

27 серпня   1939   (недлія)  -  Київ. 27-30 серпня відбулася Всесоюзна спартакіада багатоборців. Змагалися близько 250 фізкультурників з Москви, Ленінграду, Києва, Тбілісі, Баку, Харкова, Одеси, Ростову, Іванова, Чечено-Інгушетії, Алтайського краю та ін.

27 серпня   1941   (середа)  -  Сформований 2-й Харківський партизанський загін: з листопада 1942 р. – загін ім. М.Хрущова, з жовтня 1943 р. – Тернопільське партизанське з’єднання.

27 серпня   1941   (середа)  -  Радянські війська залишили з боями районні центри Витязівка Кіровоградської області; Шостка Сумської області; Калінінське Миколаївської області; Грем’яч Чернігівської області.

27 серпня   1941   (середа)  -  РНК СРСР ухвалила постанову “Про порядок призначення і виплати допомоги родинам партизана у воєнний час”.

27 серпня   1942   (четвер)  -  Начальникам штабів партизанського руху направлена директива ЦШПР про організацію підготовки партизанських загонів до зими.

27 серпня   1942   (четвер)  -  Рейхсміністр А.Розенберг видав наказ про обов’язкову трудову повинність населення окупованих областей.

27 серпня   1942   (четвер)  -  У Челябінську відбулися урочисті збори, присвячені 98 випуску Київського медичного інституту. Він підготував за рік 510 лікарів, 71% з них отримали на державних іспитах відмінні і хороші оцінки. 300 лікарів, серед них 100 жінок виїхали на фронт.

27 серпня   1942   (четвер)  -  З Чортківа Тернопільської області депортовано в табір знищення Белжец 2120 євреїв, на місці убито 300 осіб, з Ягельнця – 550, убито – 65, з Товстого – вивезено 300 осіб.

27 серпня   1942   (четвер)  -  Почалася ліквідація євреїв в “гебіті Костополі”. В Новомосковську Дніпропетровської області знищено 400 євреїв, в Покровському та Веселинівському районах Миколаївської області – 2660 осіб. Ліквідовані євреї в “гебіті Сарни” Ровенської області, всього знищено 13,5 тис. осіб.

27 серпня   1943   (п’ятниця)  -  Окупанти спалили повністю село Кіровка Ярунського району Житомирської області, загинуло 2 жителі; село Ядлівка Новобасанського району Київської області, розстріляно 167 жителів, 40 військовополонених.

27 серпня   1943   (п’ятниця)  -  Окупанти спалили повністю село Кіровка Ярунського району Житомирської області, загинуло 2 жителі; село Ядлівка Новобасанського району Київської області, розстріляно 167 жителів, 40 військовополонених.

27 серпня   1944   (неділя)  -  Війська 2-го Українського фронту оволоділи містами Фокшани і Римнікул Серат (Римнік) і з боями зайняли понад 150 інших населених пунктів, у тому числі великі населені пункти Коменешті, Дарманешті, Тиргул Окна, Паунешті, Панчу, Одобешті, Голешті.

27 серпня   1944   (неділя)  -  Війська 3-го Українського фронту оволоділи великим залізничним вузлом і портом на Дунаї містом Галац і зайняли районний центр Молдавської РСР Вулканешті і населені пункти Кіргани, Вадилуй Ісакі, Колибаш, Валени, Слободзея Маре, Кісліца.

27 серпня   1944   (неділя)  -  Рада народних комісарів УРСР прийняла постанову про утворення спеціальних дитячих будинків для дітей воїнів Червоної армії і партизан.

27 серпня   1946   (вівторок)  -  Київ. Почала роботу VIII сесія Верховної Ради Української РСР.

27 серпня   1946   (вівторок)  -  Київ. Почала роботу VIII сесія Верховної Ради Української РСР.

27 серпня   1949   (субота)  -  Міністерство освіти УРСР надіслало Раді міністрів УРСР доповідну записку про хід ліквідації неписьменності і малописьменності в західних областях Української РСР. Ішлося про завершення ліквідації неписьменності у Львівській, Рівненській, Тернопільській областях та в більшості районів Дрогобицької і Чернівецької областей. Залишилося ненавчених у західних, Ізмаїльській, Чернівецькій і Закарпатській областях близько 200 тис. чоловік.

27 серпня   1949   (субота)  -  Польща. Урядовим декретом українці позбавлені права на господарства, з яких вони були виселені під час акції «Вісла» і на залишене там нерухоме майно.

27 серпня   1950   (неділя)  -  Сталіно. Відкрився новий стадіон спортивного товариства «Шахтар».

27 серпня – 5 вересня   1953   (четвер – субота)  -  Київ. Експонувалася виставка індійського образотворчого мистецтва.

27 серпня   1956   (понеділок)  -  Київ. Президія АН УРСР затвердила комплекс заходів для відзначення ювілею І.Франка: провести пленарне засідання загальних зборів АН УРСР за участю представників АН СРСР і Академій наук союзних республік; закінчити видання 20-томної збірки творів І.Франка; опублікувати ряд наукових праць, присвячених поету; виступити з доповідями і лекціями про його творчість та громадську діяльність.

27 серпня   1956   (понеділок)  -  Москва. Указ президії ВР СРСР “Про грошовий податок з громадян, які мають худобу в містах”. Президія ВР СРСР надала право Радам міністрів союзних республік запроваджувати грошовий податок в порядку цього указу з громадян – власників худоби (крім колгоспників) у великих містах, що не є республіканськими, крайовими, й обласними центрами. Податок стягається за такими ставками за одну голову худоби на рік (з 1 жовтня по 30 вересня): за корову – 500 руб., свиню старше 2 місяців – 150 руб., вівцю або козу старше року – 40 руб., робочого коня – 1500 руб., іншу робочу худобу – 750 руб. За кожну голову худоби, що є в господарстві зверх однієї корови або однієї свині, або двох овець (кіз) податок стягається в подвійному розмірі.

27 серпня – 5 вересня   1956   (понеділок – середа)  -  Румунія. Проходила декада української літератури і мистецтва присвячена 100-річчю з дня народження І.Франка.

27 серпня   1957   (вівторок)  -  В Київському державному університеті ім. Тараса Шевченка відбулися збори вчених міста, присвячені забороні ядерних випробувань і використанні атомної енергії у воєнних цілях. Учасники зборів підтримали заяву групи радянських учених, які запропонували скликати міжнародну конференцію науковців, присвячену відверненню атомної війни.

27 серпня   1957   (вівторок)  -  Опубліковано повідомлення ТАРС про успішні випробування в СРСР міжконтинентальної багатоступеневої баллістичної ракети великої дальності.

27 серпня   1958   (середа)  -  Ізмаїл. В порт міста прибула делегація рейсу миру по Дунаю і Чорному морю, що був організований з ініціативи Австрійського, Болгарського і Угорського національних комітетів захисту миру. В рейсі брали участь 440 чоловік з Австрії, Чехословаччини, НДР, ФРН, Румунії, Болгарії, Угорщини, Польщі, Англії, Данії, Голландії, СРСР. Громадськість міста зустріла посланців миру 12 країн багатотисячним мітингом.

27 серпня   1959   (четвер)  -  Москва. Рада міністрів СРСР прийняла постанову про нагородження медалями випускників загальноосвітніх шкіл.

27 серпня   1960   (субота)  -  У Бориславі почалася експлуатація нової фонтанової свердловини, яка пробурена на глибину майже 2500 метрів.

27 серпня   1960   (субота)  -  Львів. Повідомляється про спорудження великого холодильника – найбільшого у західних областях України. Він розрахований на зберігання 3000 тонн м’яса та заморожування 100 тонн.

27 серпня   1960   (субота)  -  Червоноград. Здано в експлуатацію Великомостівську шахту № 5.

27 серпня   1963   (вівторок)  -  м. Київ. Відбулася республіканська нарада начальників виробничих колгоспно-радгоспних управлінь, секретарів парткомів, інспекторів-організаторів і інспекторів-парторганізаторів. З доповіддю виступив міністр виробництва і заготівель сільськогосподарської продуктів УРСР Н.Кальченко. Він вказав на позитивні наслідки перебудови керівництва сільським господарством, охарактеризував становище в галузі, вказав кращі господарства та назвав невстигаючих. Доповідач закликав краще організувати роботу по заготівлі молока, посилити вимогливість до виконання планів перед державою, зміцнити дисципліну, підвищити продуктивність праці.

27 серпня   1964   (четвер)  -  Повідомлялося, що у Кривому Розі (Дніпропетровська область) відкрито перший широкоформатний кінотеатр. Першим фільмом, який переглянули глядачі, стала “Кріпосна актриса”.

27 серпня   1964   (четвер)  -  м. Бєлград (СФРЮ). У Будинку радянської культури відбувся заключний концерт групи провідних солістів Київського академічного театру опери та балету ім. Т.Шевченка. За майже місяць гастролей в Югославії група дала близько 30 концертів.

27 серпня   1965   (п’ятниця)  -  м. Ялта (Кримська область). Відкрито пам’ятник діячу італійського комуністичного руху Пальміро Тольятті.

27 серпня   1966   (субота)  -  м. Маріуполь (Донецька область). Стала до ладу найбільша в Європі аглофабрика металургійного заводу ім. Ілліча.

27 серпня   1970   (четвер)  -  м. Харків. Уперше в СРСР на Харківському електротехнічному заводі розроблено і виготовлено автоматичну пральну машину “ Електра” з програмним управлінням.

27 серпня   1975   (середа)  -  Рада міністрів УРСР затвердила делегацію УРСР у складі 15 чоловік на ХХХ сесію Генеральної Асамблеї ООН, яка мала відкритися 16 вересня 1975 р. у Нью-Йорку, (голова делегації – Г.Шевель, міністр закордонних справ УРСР).

27 серпня   1977   (субота)  -  У Полтаві проходила нарада спеціалістів країн Ради економічної взаємодопомоги (РЕВ) присвячена обговоренню і погодженню проектів стандартів РЕВ у галузі електротехніки.

27 серпня   1980   (середа)  -  Унікальний електричний кран, здатний підіймати конструкції вагою до 400 т, виготовили і достроково відвантажили на адресу гідробудівників Колимської ГЕС трудівники Запорізького енергомеханічного заводу. Вперше у вітчизняній практиці агрегат такого типу виконаний у північному варіанті.

27 серпня   1982   (п’ятниця)  -  В багатьох місцевостях Аргентини відзначалося 85-річчя українського поселення в цій державі, яке започатковано датою 27 серпня 1897 року.

27 серпня   1982   (п’ятниця)  -  Протокольний відділ МЗС УРСР організував для керівників консульських установ соціалістичних країн у Києві зустріч у Центральному комітеті Товариства Червоного Хреста УРСР. Дипломати дізналися про діяльність цієї масової організації, її участі у міжнародних акціях Союзу Червоного Хреста і Червоного Півмісяця, зарубіжні зв’язки.

27 серпня   1988   (субота)  -  Повідомлялось про проведення розширеної колегії прокуратури УРСР з участю керівників ряду міністерств і відомств України. На ній відзначалось, що напруженим залишається стан використання, охорони водних ресурсів республіки; продовжується забруднення Азовського і Чорного морів, Дніпра, Дністра, Південного Бугу. Тільки 1987 р. у водойми було скинуто більше мільярда кубічних метрів забруднених стоків.

27 серпня   1989   (неділя)  -  Київ. Повідомлялось про зустріч у ЦК Компартії України представників болгарського, угорського, грецького, єврейського, караїмського, кримськотатарського, кримчакського, молдавсько-румунського, німецького, польського культурно-просвітницьких товариств. Відкриваючи цю зустріч, завідуючий ідеологічним відділом ЦК Компартії України Л.Кравчук підкреслив на необхідності “зробити уже тепер все необхідне, щоб не міг бути затьмарений день завтрашній, щоб шляхом спільних дружніх дій зняти негативні нашарування там, де вони з’явилися, створити постійно діючий механізм гармонізації міжнаціональних відносин на основі ідей проекту платформи КПРС “Національна політика партії в сучасних умовах”. Розмова вилилася, власне, в обговоренні цього документа, а висловлені пропозиції були направлені на вдосконалення всієї системи міжнаціональних відносин у республіці і в цілому в СРСР.

27 серпня   1989   (неділя)  -  Львів. Відбувся 30-тисячний мітинг у справі релігійної свободи в Україні УКЦ і УАПЦ.

27 серпня   1990   (понеділок 6 годин 30 хвилин)  -  На Чорнобильській АЕС через несправність електричного автомата була частково порушена функція управління енергоблоком. Обслуговуючий персонал зупинив його.

27 серпня – 3 вересня   1990   (понеділок –понеділок)  -  Київ. Перший конгрес Міжнародної асоціації україністів, у роботі якого взяли участь 450 вчених з УРСР, інших республік СРСР, країн Європи, США, Канади, Австралії, всього з 23 країн світу. Головою МАУ обрано Г.Грабовича (США).

27 серпня   1991   (вівторок)  -  Військові комісаріати на території України підпорядковано міністерству оборони України.

27 серпня   1991   (вівторок)  -  Президія Верховної Ради України прийняла указ про передачу документів архівів Компартії України у підпорядкування Головного архівного управління при Кабінеті міністрів України та його установам на місцях разом з приміщеннями, технологічним обладнанням та штатом працівників.

27 серпня   1991   (вівторок)  -  Постановою президії Верховної Ради України на базі Українського відділення інформаційного агентства "Новини" (м. Москва) створене Українське незалежне інформаційне агентство новин (УНІАН).

27 - 29 серпня   1992   (четвер - п’ятниця)  -  У Львові у крипті собору святого Юра відбулися заходи у зв'язку з перепохованням тлінних останків кардинала Й. Сліпого, а у Львівському політехнічному університеті - наукова конференція, на якій вітчизняні та зарубіжні теологи обговорили про його внесок у скарбницю української культури.

27 серпня   1993   (п’ятниця)  -  У концертному залі столичного готелю "Київ" відбулась урочиста церемонія прийняття присяги добровольцями американського Корпусу миру (створеного президентом Джоном Кеннеді), які в Україні організовували роботи по налагодженню англійської мови в навчальних закладах України.

27 серпня   1993   (п’ятниця)  -  Верховна Рада України прийняла постанову "Про підвищення мінімальних розмірів заробітної плати та пенсії за віком". З 1 вересня вводився мінімальний розмір зарплати - 20 тис. крб, пенсії - 40 тис. крб на місяць.

27 серпня   1994   (субота)  -  Президент України Л. Кучма видав указ "Питання посилення боротьби з корупцією та іншими злочинами в сфері економіки". Указ спрямовувався на забезпечення спільних дій Генеральної Прокуратури України, Міністерства внутрішніх справ і Служби безепеки України по створенню слідчо-оперативних груп із розслідування особливо складних злочинів проти особи у сфері економіки.

27 серпня   1994   (субота)  -  Газета " Голос України" повідомила, що на акціонерному товаристві "Запорізький автомобільний завод" розпочався серійний випуск мікролітражного автомобіля ЗАЗ-1105 "Дана".

27 серпня   1995   (неділя)  -  Кабінет міністрів України встановив від 1 вересня 1995 року чотирирічний мораторій на експорт Україною протипіхотних мін у контексті вимог відповідної резолюції Генеральної Асамблеї ООН від 9 січня 1995 року.

27 серпня   1996   (вівторок)  -  Прем'єр-міністр України П.Лазаренко здійснив робочу поїздку до Москви .

27 серпня   1997   (середа)  -  Кабінет міністрів України прийняв зміни та доповнення до порядку ліцензування, атестації та акредитації закладів освіти.

27 серпня   1998   (четвер)  -  Державний комітет України по матеріальних резервах спільно з Міністерствами енергетики та фінансів України й Державною акціонерною компанії " Хліб України" затвердили механізм здійснення взаємозаліку між хлібоприймальними підприємствами за зберігання зерна держрезерву і енергогенеруючими компаніями за спожиту електроенергію.

27-28 серпня   1999   (п'ятниця - субота)  -  Відбувся візит до Москва голови уряду України В.Пустовойтенка. Проведено переговори з новопризначеним головою уряду Російської Федерації В.Путіним.

27 серпня   2000   (неділя)  -  Указом Президента України Державному ансамблю солістів "Київська камерата" надано статус національного.


Етичний кодекс
членів Фулбрайтівського
товариства України

Етичний кодекс ученого України

Recommendation Rec(2001)15 on history teaching in twenty-first-century Europe.
(переклад з англійської)«Про викладання історії в Європі у ХХІ столітті»

European Parliament resolution of 2 April 2009 on European conscience and totalitarianism
(переклад з англійської)«Резолюція Європейського Парламенту від 2 квітня 2009 року щодо європейської свідомості та тоталітаризму»

L`association Liberté pour l`histoire
(переклад з англійської)«Блуазьке звернення» Асоціації французьких істориків «Свободу історії!»

Міжнародний комітет
історичних наук (ICHS)

Універсальна декларація архівів

Підтримати

Principles of Access to Archives
Adopted by International Council on Archives
Annual General Meeting on August 24, 2012
Internet Encyclopedia Of Ukraine
The Internet Encyclopedia
of Ukraine

Український історичний
портал
Iзборник. Історія України IX-XVIII ст.
ІЗБОРНИК:
Історія України IX-XVIII ст.
Першоджерела та інтерпретації

Web-бібліографія старої України.1240–1800

Європейська бібліотека:
Ресурси 47 національних бібліотек

Портал Ukrainica

VIFAOST
Віртуальна бібліотека "Східна Європа"

Історія та гуманітарні дисципліни

"Міста та села України"
Багатотомне енциклопедичне видання

Фонд «Osrodka KARTA»

Портал
«Уроки истории»

EuroDocs: Online Sources
for European History

Europeana

"Відлуння віків"

The History Network for Young Europeans

Military Ukraine
Воєнно-історичний форум

Історія цивілізацій

"Історична правда"

Україна Incognita:
Історичний веб-проект

"Український воєнно-історичний портал"

Історія:
Сумський історичний портал

Historians.in.ua

КРИТИКА
простір незалежної думки

История городов и сел

Фото-Планета.
Фотографії міст,
селищ, сіл.
Україна

АРГУМЕНТ:
История

Старожитності

CEJSH – The Central European Journal of Social Sciences and Humanities

Российский индекс научного цитирования – портал е-Library.ru

Slavic
Humanities Index

Index Copernicus

EBSCO. Journal & e-Package Services