Інститут історії України НАН України

ЕНЦИКЛОПЕДІЯ ІСТОРІЇ УКРАЇНИ

УКРАЇНСЬКИЙ ІСТОРИЧНИЙ ЖУРНАЛ

ПЕРІОДИЧНІ ТА СЕРІЙНІ ВИДАННЯ ІНСТИТУТУ

ВИДАННЯ ІНСТИТУТУ (1936-2016)

АВТОРЕФЕРАТИ. ДИСЕРТАЦІЇ

ІСТОРИЧНІ СТУДІЇ В УКРАЇНІ ТА СВІТІ: МАТЕРІАЛИ ДО БІБЛІОГРАФІЇ

НОВИНИ З КНИЖКОВОЇ ПОЛИЦІ

FaceBook Інститут у FaceBook

RSS-стрічкиRSS
Отримувати новини порталу на e-mail:


Delivered by FeedBurner

Якщо Ви помітили помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter
Таким же чином можете повідомити про непрацюючі посилання
Система Orphus

Події за

Матеріали розділу генеруються автоматично на базі серії довідників 'Україна: хроніка подій ХХ століття'. На разі до календаря “підключено” лише частину хронікального масиву. Робота над наповненням бази календаря триває.


5 травня   1915   (середа)  -  В кімнаті читальні “Просвіти” у Відні відбулося перше засідання Загальної Української Ради, в яку була перетворена Головна Українська Рада, створена при початку війни. Відповідно до своїх організаційних засад ЗУР виступала як головна репрезентація всього українського народу на час війни. До її складу увійшли 25 представників українських політичних партій Галичини, 6 – Буковини і 3 – від російської України в особі 3-х представників Союзу визволення України, які отримали право голосу у справах дотичних до інтересів всього українського народу. У справах австрійської України ЗУР виступала як найвища і єдина репрезентація українського населення. Головою ЗУР обрали К.Левицького, заступниками – М.Василька, Є.Петрушевича, Л.Бачинського, М.Ганкевича, секретарями – Л.Цегельського, І.Семаку, О.Назарука, В.Темницького.

4–8 квітня   1919   (четвер–понеділок)  -  Васильків. Напад на місто повстанських загонів, в результаті якого було розгромлено караульну частину (біля 100 вояків). Відбувався під гаслом “Геть комуну і жидів!”.

5 травня   1919   (понеділок)  -  Переїзд уряду УНР з Рівного до Радивилова. Туди ж переїхали члени Директорії С.Петлюра, Ф.Швець та А.Макаренко.

5 травня   1919   (понеділок)  -  Київ. Рада робітничої і селянської оборони УСРР ухвалила постанову про боротьбу з торбарством (мішечництвом). У ній йшлося, що торбарство набирає все більшого розмаху, порушує хід хлібозаготівель. Тому приватним особам дозволялося перевозити не більше 20 фунтів продовольства. Усе, що перевищувало 20 фунтів, підлягало конфіскації.

5 травня   1919   (понеділок)  -  Київ. Народний комісаріат військових справ (наркомвійськсправ) УСРР віддав наказ про створення 1–ї інтернаціональної радянської дивізії.

5 травня   1919   (понеділок)  -  Москва. В.Ленін телеграмою оголосив партійну догану Х.Раковському і В.Антонову–Овсієнку за те, що вони нічого не зробили для допомоги Донбасу.

5 травня   1919   (понеділок)  -  Київ. Ухвалено ЦВК рад України декрету про створення Всеукраїнського видавництва (Всеукрвидав) з метою керівництва усіма радянськими видавництвами, що на той час існували при відомствах та організаціях. Протягом травня Всеукрвидав провів облік видань попередніх років, створив зведений каталог літератури.

5 травня   1920   (середа)  -  Вінниця. До міста прибув Головний отаман військ УНР С. Петлюра у супроводі військового міністра УНР В. Сальського та міністра єврейських справ П. Красного. З Вінниці С. Петлюра поїхав до Козятина, де його урочисто вітали широкі громадські кола, потім він прибув на ст. Кожанка, Васильківського повіту, де зустрівся з робітниками і адміністрацією цукрового заводу.

5 травня   1920   (середа)  -  Харків. До міста прибув голова ВЧК Ф.Е. Дзержинський, який очолив тил Південно-Західного фронту для боротьби з проявами анархо-бандитизму і контрреволюції.

5 травня   1920   (середа)  -  Вінниця. Наказ губерніального комісара Поділля Є. Колодяжного “До населення Поділля”, в якому сповіщалося про те, що населення Поділля підлягає цивільній владі УНР, а в Кам’янецькому, Ушицькому, Проскурівському та Літичівському повітах тимчасово залишається польська цивільна влада. Всі державні установи мали негайно приступити до праці.

5 травня   1920   (середа)  -  с. Писарівка, Ямпільського повіту, Подільської губернії. Зустріч полку Чорних Запорожців армії УНР, що перебувала в Зимовому поході, з роз’їздом Донського кінного полку сотника М. Фролова. Б. Монкевич датує цю зустріч 6 травня.

5 травня   1920   (середа)  -  Постанова головного комісара уряду УНР К. Лоського про встановлення на всьому терені України, звільненому від більшовицької окупації, валюти в гривнях і карбованцях. До спеціального розпорядження дозволялося приймати “царські” гроші за курсом рубль за карбованець або за 2 гривні.

5 травня   1920   (середа)  -  Київ. Пленум Всеукраїнської православної церковної ради одноголосно проголосив автокефалію Української православної церкви.

5 травня   1921   (понеділок)  -  Згідно з угодою між Польщею та РСФРР і УСРР уряд С. Петлюри вислано за кордони Польщі.

5 травня   1921   (понеділок)  -  Харків. Політбюро ЦК КП(б)У затвердило персональний склад главків та наркоматів УСРР.

5 травня   1921   (понеділок)  -  Харків. Політбюро ЦК КП(б)У затвердило проект постанови про амністію польських підданих.

5 травня   1921   (понеділок)  -  Донецька губернія. На Юзівському та Макіївському металургійних заводах пущено коксові печі.

5 травня   1921   (понеділок)  -  Київ. Засновано театр “Центростудію”. (Режисер – М. Терещенко).

5 травня   1921   (понеділок)  -  Київ. Відбувся перший випуск курсантів Вищих політичних курсів Правобережної України.

5 травня   1921   (понеділок)  -  Львів, Польща. Відкрито виставку творів українського художника О. Новаківського.

5 травня   1921   (понеділок)  -  Одеса. Засновано Інститут прикладної хімії та радіології для підготовки фахівців хімічної промисловості, а також перший в Україні Будинок санітарної освіти (організатор – професор Заболотний).

5-8 травня   1921   (понеділок – четвер)  -  Харків. Відбулася друга сесія ВУЦВК V скликання. Порядок денний: про стан транспорту; про проведення засівної кампанії; про паливне становище та відбудову сільськогосподарського машинобудування в Україні; про продовольчий план України; положення про ВУЦВК; про перегляд колегій главків та центрів; об’єднання статистичних закладів РСФРР та УСРР.

5 травня   1922   (п’ятниця)  -  Харків. Зважаючи на відсутність вільних коштів для розвитку видобування бурого вугілля, Українська економічна рада постановила закрити Полтавський, Балашевський і Махаринський рудники.

5 травня   1922   (п’ятниця)  -  Харків. Українська економічна рада постановила організувати Всеукраїнське акціонерне товариство по заготівлі шкірсировини із залученням іноземного капіталу.

5 травня   1922   (п’ятниця)  -  Керівникам українських залізниць надано розпорядження про термінову відбудову газового й електричного освітлення пасажирських вагонів.

5 травня   1922   (п’ятниця)  -  Литовський парламент ратифікував договір між УСРР і Латвією, укладений 14 лютого 1921 р.

5 травня   1923   (субота)  -  Москва. Рада праці і оборони РСФРР ухвалила статут Акціонерного товариства торгівлі хлібними та іншими сільськогосподарськими продуктами (”Хлібопродукт”).

5-9 травня   1923   (субота – середа)  -  Харків. Відбулася Всеукраїнська нарада працівників соціального забезпечення. Порядок денний: про стан соціального забезпечення на Україні; звіт Наркомсоцзабезу; про інвалідну кооперацію; про селянську взаємодопомогу; про державне забезпечення.

5 травня   1924   (п’ятниця)  -  Харків. Укрдержплан прийняв постанову про денаціоналізацію поліграфічного тресту шляхом передання декількох друкарень їх колишнім володарям.

5 травня   1925   (вівторок)  -  Харків. Політбюро ЦК КП(б)У затвердило відредаговані на минулому засіданні проекти резолюцій з’їзду, порядок виборів делегатів на Всесоюзний з’їзд рад та затвердило принципи формування та склад ВУЦВК.

5 травня   1928   (неділя)  -  Москва, м. Відкрився 5 з’їзд ВЛКСМ.

5 травня   1928   (неділя)  -  УСРР. У республіці традиційно відзначали День преси. За інформацією Відділу преси ЦК КП(б)У в УСРР у цей час виходило 87 назв газет, у тому числі українською мовою – 53, російською – 24, національними –9.

5 травня   1928   (неділя)  -  Харків, м. Преса повідомила про хід переселення євреїв на Далекий Схід до Біробіджанського району. 30 квітня, 1-2 травня через столицю УСРР до Пензи потягом вирушили 100 родин євреїв-переселенців. У місцях зупинки потягу влаштовано мітинги.

5 травня   1928   (неділя)  -  Харків, м. ВРНГ УСРР видала наказ № 290 „Про складання контрольних цифр української промисловості на 1928/29 рік”.

5 травня   1929   (неділя)  -  УСРР. Урочисто відзначався День преси. У містах і селищах республіки влаштовувалися мітинги, виставки газет. У Харкові в робітничих клубах проведені урочисті збори, учасники яких заслухали доповіді про досягнення української радянської преси.

5 травня   1929   (неділя)  -  Харків, м. Напередодні Пасхи відбувся “комсомольський антирелігійний карнавал”.

Травень, 5   1932   (четвер)  -  Харків. Постанова політбюро ЦК КП(б)У про продовольчу та насіннєву допомогу районам Вінницької і Київської областей. Бюро КП(б)У цих областей були зобов’язані відрядити постійних уповноважених на місця для розподілу продовольчої та насіннєвої допомоги селянам найбільш нужденних сіл. Перед Наркомпостачем поставлено завдання повністю забезпечити продуктами робітників підприємств прикордонних районів (Полонне, Славута, Дунаївці, Бронниці) та студентів Кам’янець-Подільського й інших прикордонних пунктів. Секретаріату ЦК КП(б)У доручено висунути відповідальних партійних працівників для райкомів та виконкомів Вінницької області

Травень, 5   1932   (четвер)  -  Станція Сенча, Чорнухинський район, Харківська область. Голодуючі селяни скоїли неодноразові напади на зерносховище «Союзхліба», відбиті охороною

Травень, 5   1932   (четвер)  -  Зіньківський район, Харківська область. План засіву виконано на 42 %, зокрема колгоспним сектором – на 67 %, одноосібним – на 30 %. Засів тривав 40 днів

Травень, 5   1932   (четвер)  -  Зіньківський район, Харківська область. Пірківська сільрада виконала план засіву на 25 %. Голова сільради Лисенко замість того, щоб організувати масову роботу з мобілізації селян на сівбу, вдався до арештів і знущань над селянами, які не виконали планового завдання

Травень, 5   1932   (четвер)  -  Села Яновщина, Тарасівка, Зіньківський район, Харківська область. Сільради замість того, щоби допомогти сім’ям червоноармійців у проведенні сівби, вдались до конфіскації їхнього майна за невиконання плану засіву

Травень, 5   1932   (четвер)  -  Уманський район, Вінницька область. Через голодування селян, виснаження та загибель худоби засіяно 18,8 % площі ранніх ярих культур. Половина придатних коней через фізичне виснаження виробила від 40 % до 10 % норми польових робіт. Через брак продуктів припинилося громадське харчування колгоспників. Голод охопив усі села району, крім Яроватки, збільшилася смертність від голоду. В селі Дмитрушки щоденно помирало 5–6 осіб. У селі Стетківці виявлено факт людоїдства. Значна частина населення опухла від голоду, працездатні виїхали за хлібом до промислових центрів. Колгоспники виходять на роботу лише за наявності харчування. Для активізації засівної кампанії РПК надсилає до сіл уповноважених та розповсюджує газети

Травень, 5   1933   (п’ятниця)  -  Постанова Епідемічної комісії при РНК УСРР. Про необхідність боротьби з черевним тифом та іншими інфекціями, а також про заходи щодо ліквідації «висипно-тифозних захворювань» на Донбасі

5 травня   1939   (п’ятниця)  -  Київ. Політбюро ЦК КП(б)У розглянув клопотання Ворошиловградського ОПК і Облоргкомітету Верховної Ради УРСР про надання колгоспам області продовольчої позики. Ухвалено в наданні продовольчої позики відмовити; запропонувати ОПК і облоргкомітету організувати торгівлю хлібом по селах області.

5 травня   1939   (п’ятниця)  -  Київ. Політбюро ЦК КП(б)У ухвалило перевести „Дитвидав„ ЦК ЛКСМУ з Харкова до Києва „з метою поліпшення керівництва Дитвидавом”.

5 травня   1939   (п’ятниця)  -  Київ. Політбюро ЦК КП(б)У затвердило поданий Головлітом УРСР список № 42 (40 найменувань) „на вилучення з бібліотек та книготорговельної мережі книг, в яких вихваляються вороги народу, наводяться їх цитати, та книг, які застаріли і не являють ніякої цінності”. Серед багатьох інших ухвалено вилучити, як „шкідливі”, наступні видання: Е.Шнейдерман „Робота з відсталими дітьми” (Х., 1934) – „лженаукову, шкідливу педагогічну брошуру”; Х.Гільдін „В нашім краї Травень” (Х., 1932) – „у книжці зустрічаються нахабні вирази відносно геніїв людства Леніна і Сталіна, наклеп на єврейську націю, в книжці провадиться контрреволюційна куркульська агітація проти колективізації сільського господарства” та ін.

5 травня   1939   (п’ятниця)  -  УРСР. У містах республіки відбулися святочні заходи з нагоди Дня преси. У шахово-шашковому турнірі в Києві змагалися 28 працівників редакцій періодичних видань. Республіканська преса повідомила про значні досягнення СРСР у справі друку. В царській Росії видавалося 859 найменувань газет з разовим тиражем 2,7 млн. примірників. На початку 1939 р. в Радянському Союзі виходило 8550 назв газет на 70 мовах народів СРСР загальним накладом 37, 5 млн. примірників. У 1938 р. видано 693 млн. книг. Наклад “Короткого курсу історії ВКП(б)” до 1 січня 1939 р. сягнув 13745 тис. примірників. Випуск україномовної продукції в СРСР порівняно з царською Росією збільшився в 161 раз.

5 травня   1939   (п’ятниця)  -  Вінниця. До Ворошиловграда на роботу до шахт Донбасу виїхало 500 колгоспників, у тому числі 29 жінок.

5 травня   1939   (п’ятниця)  -  Київ. ЦК КП(б)У обговорив питання про стан підготовки до іспитів у початкових, неповних середніх та середніх школах України. Народний комісар освіти УРСР Редько поінформував про досягнуті в навчальних закладах успіхи у зв’язку із розгортанням “соціалістичного змагання імені ХУІІІ з’їзду ВКП(б) та імені третьої Сталінської п’ятирічки”. У середніх школах республіки навчалося 5435 тис. дітей, з них близько 3 млн. – у 4-10 класах.

5 травня   1939   (п’ятниця)  -  Москва. Комітет у справах мистецтв при РНК СРСР замовив скульптору В.І.Мухіній бюст Героя Радянського Союзу В.К.Коккінакі для організації “Галереї видатних радянських людей”.

5 травня   1940   (неділя)  -  Москва. РНК СРСР і ЦК ВКП(б) видана постанова «Про відзначення 100-річчя з дня народження П.І.Чайковського та увічнення його пам’яті». Ухвалено збудувати пам’ятник композитору у Москві, видати повне зібрання музикальних і літературних творів П.Чайковського, містився дозвіл Комітету у справах мистецтв при РНК СРСР присвоїти ім’я композитора музикальному училищуу м. Воткинсі, музикальній школіу м. Клин та концертному залу у Москві; пропозиція Московський міській раді перейменувати Новинський бульвар на вулицю П.І.Чайковського; встановити 10 стипендій імені Чайковського по 400 рублів кожна на композиторських факультетах консерваторій; зобов’язати Народний комісаріат зв’язку випустити у 1940 р. ювілейні поштові марки із зображенням П.Чайковського та ін.

5 травня   1941   (понеділок)  -  Розпочався черговий пленум ЦК КП(б)У, на якому обговорювалися такі питання: про перевірку виконання будівельної програми на 1941 рік по УРСР і про заходи розширення виробництва місцевих будівельних матеріалів; про хід виконання рішення ХVІІІ з’їзду.

5 травня   1941   (понеділок)  -  У Москві відбулися урочисті збори на честь випускників воєнних академій. На прийомі в Кремлі Й.Сталін зокрема, сказав: “проводя оборону нашей страны, мы обязаны действовать наступательным образом. От обороны перейти к политике наступательных действий. Нам необходимо перестроить наше воспитание, нашу пропаганду, агитацию, нашу печать в наступательном духе. Красная армия есть современная армия, а современная армия – армия наступательная”.

5 травня   1941   (понеділок)  -  РНК СРСР і ЦК ВКП(б) ухвалили постанову “Про виробництво танків Т–34 в 1941 р.”, згідно якої планувалося 1800 танків з 2800 – випустити на Харківському заводі №183, а 2300 комплектів бронедеталей корпусу – на Маріупольському заводі.

5 травня   1942   (вівторк)  -  ЦК ВКП(б) і РНК СРСР прийняла постанову “Про план прийому до вузів в 1942 р. і заходи щодо зміцнення вищих навчальних закладів”.

5 травня   1942   (вівторк)  -  РНК УРСР прийняла постанову про поновлення роботи Київського театру російської драми ім. Лесі Українки в м. Сталінграді. З цією метою було виділено в м. Сталінграді самостійний майданчик.

5 травня   1943   (середа)  -  Авіація Чорноморського флоту бомбардувала Констанцу та об’єкти противника в Ялті.

5 травня   1943   (середа)  -  Житомирська область. Окупанти спалили частково село Топільня Лугинського району, загинуло 50 жителів.

5 травня   1943   (середа)  -  Авіація Чорноморського флоту бомбардувала Констанцу та об’єкти противника в Ялті.

5 травня   1943   (середа)  -  Житомирська область. Окупанти спалили частково село Топільня Лугинського району, загинуло 50 жителів.

5 січня   1944   (середа)  -  Німецький каральний загін спалив 285 дворів села Криштопівка Дашівського району (загинуло 36 жителів), 476 дворів села Мітлинці Ситковецького району (загинуло 15 жителів), (Вінницька обл.).

5 травня   1945   (субота)  -  Війська 2-го Українського фронту звільнили в Чехословаччині м. Кромержіж.

5 травня   1945   (субота)  -  Закінчилася Моравсько-Островська операція: війська 4-го Українського фронту нанесли поразку 1-й ТА ворога і оволоділи Моравсько-Островським промисловим районом.

5 травня   1945   (субота)  -  Поблизу с. Біличів Старосамбірського району Дрогобицької області, упівці зробили засідку на партійно-радянський актив району, вбивши 25 осіб, у тому числі секретаря райкому КП(б)У Нудьгу, районного прокурора Степанова, оперуповноважених НКВС Авдєєва, Зілинського, Росадіна, Кириченка, директора маслозаводу Коновалова та інших.

5 травня   1945   (субота)  -  Київ. Народний комісар освіти академік П.Тичина підписав, і отже, надав чинності схваленій 1943 року новій (3-й) редакції правопису, що її почали розробляти 1938 року. У правописі 1945 р. не невідновлено жодного з вилучених правил 1928 р. Деякі елементи далі наближено до російського правопису, зокрема введено флексію -і в родовому відмінку однини іменників із -ен: імені замість імени.

5 травня   1945   (субота)  -  Київ. РНК УРСР схвалила проект українського правопису, розроблений Інститутом мовознавства АН УРСР під керівництвом дійсного члена АН УРСР тов. Л. Булаховського.

5 травня   1945   (субота)  -  Київ. Пленум ЦК КП(б)У прийняв постанову “Про відбудову і будівництво міського господарства, будівництво житлових будинків колгоспників, виробничих будівель в колгоспах і культурно-побутових будівль на селі”.

5 травня   1947   (понеділок)  -  УМВС Київської області повідомило Міністерство внутрішніх справ УРСР про фіксацію в області 3583 хворих на дистрофію, з них дітей – 2124, госпіталізацію – 1131 особи.

5 травня   1950   (п’ятниця)  -  Луцьк. Волинський обком КП(б)У і облвиконком прийняли постанову про облік, зберігання і реалізацію конфіскованого майна виселеного населення. Відмічалося, що окремі районні виконавчі комітети і райкоми КП(б)У безвідповідально ставились до даної справи. В Ківецівському, Ратнівському, Маневичському районах будівлі не передавалися на зберігання, в Камінь-Каширському, Оликському, Ованднівському, Лубківському районах допускалося захоплення конфіскованих будівель і майна радянськими і фінансовими працівниками, органи прокуратури не боролися з подібними фактами, проявляли тяганину і протидіяли розгляду справ. Облвиконком і обком КП(б)У зобов’язали голів райкомів і райвиконкомів під особисту відповідальність навести лад в обліку й реалізації майна, в двотижневий строк виявити всі факти його розкрадання і розбазарювання та притягти винних до кримінальної відповідальності. Партійним і радянським працівникам заборонено купувати конфісковане майно.

5 травня   1953   (вівторок)  -  Мелітополь. Повідомлялося про створення на Мелітопольському машинобудівному заводі ім. Воровського нової машини – овочесушильного автомату “КСА – 80”. За добу машина висушує 35–40 тонн картоплі.

5 травня   1954   (середа)  -  с.Топорів Бусського району Львівської області. Відкриття пам’ятника Богдану Хмельницькому.

5 травня   1955   (четвер)  -  Київ. Відкрилася Республіканська нарада будівельників, скликана, щоб обговорити важливі питання, пов’язані з корінним покращенням діяльності будівельних організацій України і намітити шляхи здійснення заходів, розроблених Всесоюзною нарадою будівельників.

5 травня   1956   (субота)  -  Золочів Львівської області. Повідомляється про відкриття великих покладів мергелей – сировини, з якої безпосереднім обпалюванням отримують клінкери (напівпродукт для виробництва високоякісного цементу).

5 травня   1956   (субота)  -  Київ. Прибуття делегації Британської радіомовної корпорації – Бі-Бі-Сі, на чолі з директором іномовлення, членом правління Бі-Бі-Сі Джоном Кларком.

5 травня   1961   (п’ятниця)  -  З метою посилення боротьби з особливо небезпечними злочинами президія Верховної Ради СРСР допускала застосування смертної кари (розстрілу) за розкрадання державного або громадського майна в особливо великих розмірах, підробку або збут цінних паперів, щодо особливо небезпечних рецидивістів і осіб, які засуджені на тяжкі злочини, тероризують у місцях позбавлення волі ув’язнених, або чинять напади на адміністрацію тощо і рекомендувала президіям союзних республік внести зміни у кримінальні кодекси республік.

5 травня   1962   (субота)  -  Президія Верховної Ради УРСР присвоїла почесне звання заслуженого діяча науки УРСР доктору медичних наук, професору О.Котову та доктору медичних наук, професору П.Родіонову.

5 травня   1963   (неділя)  -  Повідомлялося, що у Вінниці на площі 8 га закладено міський ботанічний сад.

5 травня   1963   (неділя)  -  Аргентина. У передмісті м. Буенос-Айрес відбулося відкриття вулиці ім.І.Франка.

5 травня   1964   (вівторок)  -  Рада міністрів СРСР знизила державні роздрібні ціни на годинники в середньому на 19%, на баяни і акордеони в середньому на 24 %.

5 травня   1965   (середа)  -  Повідомлялося, що президія Спілки журналістів України присудила премію ім.Я.Галана за кращі твори з журналістики і публіцистики журналісту, письменнику Ю.Мельничуку (посмертно).

5 травня   1966   (четвер)  -  Кримська область. Завершено прокладання магістрального газопроводу Глібівка-Сімферополь довжиною понад 100 км.

5 травня   1967   (п‘ятниця)  -  Указом президії Верховної Ради УРСР утворено Державний комітет Ради міністрів Української РСР по використанню трудових ресурсів

5 травня   1967   (п‘ятниця)  -  Рада міністрів УРСР надала дозвіл на будівництво Дніпропетровської книжкової друкарні.

5 травня   1970   (вівторок)  -  м. Донецьк. Органами КДБ при Раді міністрів викритий асистент кафедри експериментальної фізики Донецького університету А. Демчишин, який займався розробкою програми “Партії народних комуністів”.

5 травня   1979   (неділя)  -  Відкрито міжнародну авіалінію Київ – Дюссельдорф(ФРН).

5 травня   1981   (вівторок)  -  В Київському педагогічному інституті імені М. Горького, який є колективним членом Товариства радянсько-польської дружби, відбулися збори, присвячені 115-й річниці з дня народження Ю. Мархлевського – визначного діяча польського і міжнародного робітничого руху.

5 травня   1983   (четвер)  -  У Львові створено Інститут проблем природокористування (з 1995 – Інститут проблем природокористування та екології).

5 травня   1984   (субота)  -  У Віденському міжнародному центрі працювала ХVIII сесія Ради по промисловому розвитку ЮНІДО – керівного органу ООН по промисловому розвитку. На пленарному засіданні виступив глава делегації УРСР М. Решетняк. Він заявив, що “імперіалістичні кола продовжують нагнітати міжнародну напруженість, в результаті чого над людством дедалі виразніше нависає загроза світового ядерного конфлікту”. Далі він підкреслив: “Українська РСР бере активну участь у поданні допомоги країнам, які розвиваються, направляючи туди спеціалістів, здійснює поставки устаткування, подає допомогу в будівництві промислових підприємств тощо”.

5 травня   1984   (субота)  -  Київ. Відбувся пленум правління Українського товариства охорони пам’яток історії та культури. На ньому відмічалося, що у містах і селах України на громадських засадах діє 15 тисяч музеїв, музейних кімнат і кутків.

5 травня   1985   (неділя)  -  Київ. Меморіальний комплекс “Український державний музей історії Великої Вітчизняної війни 1941 – 1945 років” прийняв шестимільйонного відвідувача.

5 травня   1986   (понеділок)  -  150 років від дня народження Сидора Воробкевича (05.05.1836, Чернівці –19.09.1903, Чернівці) – видатного українського композитора, диригента, письменника, педагога, фольклориста, громадського діяча, який жив і працював на Буковині.

5 травня   1990   (субота)  -  Київ. Біля пам’ятника св. Володимиру відбувся молебень Української автокефальної православної церкви з нагоди 60-річчя заборони цієї церкви та “процесу СВУ”.

5 травня   1992   (вівторок)  -  Верховна Рада Республіки Крим прийняла Акт "Про проголошення державної самостійності Республіки Крим".

5 травня   1994   (четвер)  -  Авіакомпанія "Міжнародні авіалінії України" відкрила авіалінію Київ-Цюріх (Швейцарія).

5 травня   1994   (четвер)  -  Газета " Голос України" повідомила, що у столиці Данії відбулася виставка серії картин "Зірка Полин" самодіяльного художника з селища Іванків Київщини В. Скопича.

5 травня   1996   (неділя)  -  На засіданні Кабінету міністрів України розглянуто проблеми реструктуризації вугільної галузі. У засіданні брав участь Президент України Л.Кучма.

5 травня   1996   (неділя)  -  Створено Державну акціонерну холдингову компанію "Укргаз".

5 травня   1996   (неділя)  -  Верховна Рада України ухвалила Закон України "Про звільнення від обкладання митом кредитів, які вивозяться (пересилаються) громадянами за митний кордон України ".

5 травня   1997   (понеділок)  -  Кабінет міністрів України ухвалив постанову "Про регулювання фондів оплати праці працівників підприємств-монополістів".

5 травня   1997   (понеділок)  -  Рівне. Пройшла багатогалузева виставка "Рівне - прем'єр 97" і відбулася ділова зустріч промисловців і підприємців восьми західних областей України. На ній представили свою продукцію понад 30 підприємств Рівненщини та ряду областей регіону.

5 травня   1997   (понеділок)  -  Київ. У приміщенні посольства Німеччини в Україні відкрилася виставка українських художників.

5 травня   1998   (вівторок)  -  Відбулися багатолюдні похорони відомого громадського діяча, члена ТУМ, НРУ, НКТ "Бойківщина", голови самбірської організації "Меморіал" Костянтина Куб'яка.

5 травня   1999   (середа)  -  Український незалежний центр політичних досліджень за підтримки фонду "Ноу-Хау" уряду Великобританії. Провів "круглий стіл" "Гуманітарні аспекти інтеграції кримськотатарського народу в українське суспільство". На засіданні обговорювалися сучасний стан кримськотатарської культури: досягнення та проблеми; - історико-культурні набутки кримськотатарського народу; - державна політика України стосовно виявлення та розвитку кримськотатарських культурних джерел; - питання функціонування і розвитку кримськотатарської мови в Україні; - питання освіти, зокрема освіти кримськотатарською мовою.

5 травня   1999   (середа)  -  Міністерство фінансів України затвердило форму декларування кандидатом у Президенти України інформації про його майно та доходи за 1998 рік.

5 травня   1999   (середа)  -  Президент України Л.Кучма прийняв Прем'єр-міністра землі Баварія (ФРН) Е.Штайбера.


Етичний кодекс
членів Фулбрайтівського
товариства України

Етичний кодекс ученого України

Recommendation Rec(2001)15 on history teaching in twenty-first-century Europe.
(переклад з англійської)«Про викладання історії в Європі у ХХІ столітті»

European Parliament resolution of 2 April 2009 on European conscience and totalitarianism
(переклад з англійської)«Резолюція Європейського Парламенту від 2 квітня 2009 року щодо європейської свідомості та тоталітаризму»

L`association Liberté pour l`histoire
(переклад з англійської)«Блуазьке звернення» Асоціації французьких істориків «Свободу історії!»

Міжнародний комітет
історичних наук (ICHS)

Універсальна декларація архівів

Підтримати

Principles of Access to Archives
Adopted by International Council on Archives
Annual General Meeting on August 24, 2012
Internet Encyclopedia Of Ukraine
The Internet Encyclopedia
of Ukraine

Український історичний
портал
Iзборник. Історія України IX-XVIII ст.
ІЗБОРНИК:
Історія України IX-XVIII ст.
Першоджерела та інтерпретації

Web-бібліографія старої України.1240–1800

Європейська бібліотека:
Ресурси 47 національних бібліотек

Портал Ukrainica

VIFAOST
Віртуальна бібліотека "Східна Європа"

Історія та гуманітарні дисципліни

"Міста та села України"
Багатотомне енциклопедичне видання

Фонд «Osrodka KARTA»

Портал
«Уроки истории»

EuroDocs: Online Sources
for European History

Europeana

"Відлуння віків"

The History Network for Young Europeans

Military Ukraine
Воєнно-історичний форум

Історія цивілізацій

"Історична правда"

Україна Incognita:
Історичний веб-проект

"Український воєнно-історичний портал"

Історія:
Сумський історичний портал

Historians.in.ua

КРИТИКА
простір незалежної думки

История городов и сел

Фото-Планета.
Фотографії міст,
селищ, сіл.
Україна

АРГУМЕНТ:
История

Старожитності

CEJSH – The Central European Journal of Social Sciences and Humanities

Российский индекс научного цитирования – портал е-Library.ru

Slavic
Humanities Index

Index Copernicus

EBSCO. Journal & e-Package Services