Інститут історії України НАН України

ЕНЦИКЛОПЕДІЯ ІСТОРІЇ УКРАЇНИ

УКРАЇНСЬКИЙ ІСТОРИЧНИЙ ЖУРНАЛ

ПЕРІОДИЧНІ ТА СЕРІЙНІ ВИДАННЯ ІНСТИТУТУ

ВИДАННЯ ІНСТИТУТУ (1936-2015)

АВТОРЕФЕРАТИ. ДИСЕРТАЦІЇ

ІСТОРИЧНІ СТУДІЇ В УКРАЇНІ ТА СВІТІ: МАТЕРІАЛИ ДО БІБЛІОГРАФІЇ

НОВИНИ З КНИЖКОВОЇ ПОЛИЦІ

FaceBook Інститут у FaceBook

RSS-стрічкиRSS
Отримувати новини порталу на e-mail:


Delivered by FeedBurner

Якщо Ви помітили помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter
Таким же чином можете повідомити про непрацюючі посилання
Система Orphus

Події за

Матеріали розділу генеруються автоматично на базі серії довідників 'Україна: хроніка подій ХХ століття'. На разі до календаря “підключено” лише частину хронікального масиву. Робота над наповненням бази календаря триває.


27 (14) листопада   1918   (середа)  -  Міністр фінансів доповів про звернення до нього з приводу асигнування Добровольчій армії 10 млн. крб. Рада міністрів визнала бажаним скликання в Києві на другу половину грудня 1918 р. конференції урядів, що федеративно об’єднувалися з Росією. Уряд Української Держави вирішив заснувати свої представництва при арміях – Добровольчій, Південній Донській для спільних дій з Українською армією проти більшовиків. Міністру фінансів А.Ржепецькому запропонували вступити в переговори з представниками Добровольчої армії, визнавши, що за певних умов 10 млн. крб. можуть бути асигновані. Була внесена пропозиція про кандидатури президента Української Академії Наук – академіка В.Вернадського і секретаря – академіка А.Кримського Рада міністрів запропонувала відкласти скликання в грудні 1918 р. в Києві національного з’їзду південної Росії.

27 (14) листопада   1918   (середа)  -  Німецьке командування після обстрілу з гармат німецького полку, що йшов на ст.Боярка 25 листопада і зазнав значних втрат, кинуло проти лівого флангу повстанського війська три полки піхоти, підтримані кіннотою і гарматами. Зав’язався жорстокий бій, у якому обидві сторони зазнали великих втрат. Стрілецьке командування вступило в переговори з наступаючою групою німецьких військ і уклало тимчасове перемир’я на фронті.

27 (14) листопада   1918   (середа)  -  Директорія оголосила іменем УНР мобілізацію на всій території України всіх громадян, які пройшли військову муштру в усіх родах зброї, від 20 до 35 років включно, а старшин – до 43-х років.

27 (14) листопада   1918   (середа)  -  Цього дня С.Петлюра перебував у Феофанії і його штаб планував здійснити прорив звідси і через Пущу-Водицю.

27 (14) листопада   1918   (середа)  -  З’явилося повідомлення про розгортання в ніч на 25(12) листопада повстання у Катеринославі. Перервано телеграфний зв’язок. В разі наближення військ Антанти чи добровольчих загонів повстанці загрожували підривом мосту через Дніпро. На цей час вони вже контролювали Брянський район міста, оволоділи Новомосковськом, Верхньодніпровськом, Олександрівськом, Павлоградом, частиною Катеринославського повіту. Державна варта і гетьманська адміністрація були частково заарештовані, частково втекли. У згаданих містах робітничі комітети встановлювали демократичне самоурядування, варту замінювали міліцією. Слов’яносербський та частина Бахмутського повітів були зайняті добровольчими силами.

27 (14) листопада   1918   (середа)  -  Віце-директор департаменту Державної варти Тальберг подав до штабу головнокомандуючого скаргу на невизначеність позиції німецького командування у боротьбі з повстанцями, зокрема на Бердичівському напрямку і серйозність становища Житомира.

27 (14) листопада   1918   (середа)  -  У ніч на цей день селянські загони повстанців навколишніх сіл вступили в Полтаву і надвечір уже все місто було в їх руках. Обраний військово-революційний комітет очолив М.Шинкар. До складу комітету увійшли представники лівих українських есерів і лівих українських соціал-демократів та більшовиків. У результаті розправи з гетьманською адміністрацією загинув командуючий 4-го Полтавського корпусу генерал О.Слісаренко. Полтавские новости. – 1918. - 29 ноября

27 (14) листопада   1918   (середа)  -  Київ. У приміщенні Українського наукового товариства відбулося перше засідання академіків для проведення виборів президента та неодмінного секретаря УАН. Президентом обрано проф. В. Вернадського, неодмінним секретарем – проф. А.Кримського.

27 листопада   1919   (четвер)  -  Кам'янець-Подільський. Нарада представників губернського комітету освіти, навчальних закладів, лікарів, міського санітарного бюро та губернського земства ухвалила з огляду на епідемію тифу тимчасово припинити навчання у середніх та вищих навчальних закладах. Міська Дума через епідемію тифу ухвалила закрити також усі розважальні заклади, у т.ч. кінематограф.

27 листопада   1920   (субота)  -  Тарнув (Польща). Засідання РНМ УНР, на якому ухвалено скласти делегацію під головуванням міністра народного здоров’я і опікування С. Стемповського у складі П. Зайцева і Л. Михайлова для ведення переговорів з урядом генерала П. Врангеля. Делегація мала керуватися інструкцією , що була дана для ведення переговорів з “Русским Политическим Комитетом” в частині, що торкається визнання самостійності УНР.

27 – 29 листопада   1920   (субота – понеділок)  -  Чернігів. І губернська конференція профспілки працівників землі і лісу.

27 листопада   1921   (неділя)  -  Харків. РНК УСРР визначили порядок умовно-дострокового звільнення та заміни встановленої кари засудженим. Умовно-дострокове звільнення чи умовне встановлення пільгової кари дозволялося застосовувати до всіх осіб, що несли покарання, й щодо всякої кари. Дострокове звільнення дозволялося тільки у випадку, коли засуджений відбув пів строку покарання, призначеного судом, або за амністією, якщо засуджений підлягав під неї. Прохання про пом’якшення покарання мало надаватися до судового органу, що виніс вирок, якщо засуджений відбував кару в тому ж районі, чи до однорідного судового органу за місцем відбуття покарання. Клопотання мали розглядатися впродовж місяця. Якщо достроково звільнений засуджений скоював за час не відбутої кари новий злочин, рівноцінний попередньому, він підлягав негайному відправленню судовими органами для відбування незакінченої кари, незалежно від відповідальності за новий злочин.

27 листопада   1921   (неділя)  -  Харків. РНК УСРР визнала доцільним надати небезпечним для суспільства правопорушникам, що підлягали ізоляції в концентраційному таборі, право на пристосовування до трудового життя. Зважаючи на це, максимальний строк ув’язнення із залученням до примусових робіт і без них, мав обмежитися 5 роками, причому в судових вироках про притягання до примусової праці належало визначати, чи потрібно утримувати засудженого під охороною, та чи підлягав він примусовим громадським роботам або роботі за фахом.

27 листопада   1921   (неділя)  -  Харків. РНК УСРР встановила міру покарання неплатників продовольчого податку та податку на сировину. Злісні неплатники податку підлягали примусовим роботам із позбавленням волі та конфіскацією майна. Щодо осіб, які по змові чи з інших причин штучно підвищили вартість краму, або продавали чи купували продукти та матеріали, товарообіг якими заборонявся, застосовувалося такі само покарання.

27 листопада   1921   (неділя)  -  Харків. РНК УСРР скасувала всі обмеження на прийом посилок з продовольством від приватних осіб. Пересилка солі як продукту, на який було встановлено державну монополію, заборонялася.

27 листопада   1921   (неділя)  -  Вознесенськ Одеської губернії. Повітовий виконком прийняв рішення про економічну блокаду сіл, які ухилялися від здачі продподатку: заборону торгівлі в цих селах; позбавлення їх державної посівної та продовольчої допомоги; розквартирування на їх території військових частин із покладанням на їх населення продовольчого та фуражного забезпечення цих військ по військовій нормі.

27 листопада   1921   (неділя)  -  Харків. РНК УСРР затвердила розподіл місць у поїздах, що відходили зі станції Харків, між окремими відомствами. На округ шляхів сполучення було покладено обов’язок дотримуватися кількості місць, закріплених за кожним наркоматом, та зберігати встановлену пропорцію при збільшенні руху поїздів. 85% місць, закріплених за наркоматами, призначалося для пасажирів, що виїздили з Харкова, а 15% - для транзитників, що проїздили через Харків. Не використані місця розподілялися Наркомзаксправ для негайних відряджень та інших потреб. За дві години до відправки поїзду всі зайві місця переходили в розпорядження залізниці та розподілялися між пасажирами, у першу чергу серед транзитників.

27 листопада   1922   (понеділок)  -  Катеринослав. На Брянському металургійному заводі пущено дрібно-сортувальний стан.

27 листопада   1922   (понеділок)  -  Харків. Політбюро ЦК КП(б)У призначило Г. Гринька головою Держплану УСРР та редактором журналу „Грядущий мир” по сумісництву.

27 листопада   1923   (вівторок)  -  Одеса. Відділення Укрбанку відкрило перші ощадні каси на великих підприємствах, які мали розмінювати великі грошові купюри, приймати вклади від громадян, видавати їм позики під облігації золотого займу та здійснювати інші грошові операції.

27 листопада   1923   (вівторок)  -  Помер О.М. Гуляєв – академік кафедри цивільного права соціально-економічного відділу ВУАН, заступник голови правників.

27 листопада   1924   (четвер)  -  Херсонський округ Одеської губернії. Губвиконком прийняв рішення про звільнення з посад співробітників державного апарату, які ухилялися від вивчення української мови. Хоча в деяких установах діловодство переведено на українську мову, багато службовців і навіть відповідальних працівників її не вивчали.

27 листопада   1924   (четвер)  -  Харків. Наркомат соціального забезпечення встановив порядок зубопротезування. В першу чергу його проходили робітники шкідливих виробництв, у другу – решта застрахованих, а в третю – члени сімей застрахованих, інваліди та безробітні. Відбір осіб, які потребували протезування, здійснювали лікарсько-контрольні комісії. Протези належало ставити не пізніше, як через два тижні після подання заяв від застрахованих. Не менше 6% замовлень мало прийматися від робітників шкідливих виробництв. Безкоштовні протези виготовлялись з алюмінію, а золоті – за кошти замовників.

27 листопада   1925   (п’ятниця)  -  Харків. Виїзна сесія Уманського окружного суду в містечку Цибуліві закінчила розгляд “Справи цибулівської влади”, представники якої звинувачувалися в розтратах, пияцтві, зловживанні владою та замаху на життя сількора – кореспондента “Правди”. Голову сільради було засуджено до трьох років ув’язнення із суворою ізоляцією, завідувача районним земельним управлінням – на 1 рік ув’язнення та фінансового інспектора на 3 роки ув’язнення.

27 листопада   1925   (п’ятниця)  -  Харківський район. Розпочалася організація поштово-кінного зв’язку між районами та столицею.

27 листопада   1925   (п’ятниця)  -  Криворізький залізорудний район. Пущено 14 нових рудників загальною продуктивністю 80 млн. пудів руди щорічно.

27 листопада   1925   (п’ятниця)  -  Нікопольський марганцевий басейн. Відбулася закладка трьох рудників.

27 листопада   1925   (п’ятниця)  -  Миколаїв. Приплив пароплав “Ансальдо” для експорту 7 тис. пудів марганцю до Італії.

27 листопада   1925   (п’ятниця)  -  Південно-рудний трест закупив у Німеччині та Англії обладнання для українських рудників загальною вартістю 2 млн. крб.

27 листопада   1925   (п’ятниця)  -  Лубенський округ. Сільрадам продано в розстрочку на 5 років 15 кіноапаратів.

27 листопада   1928   (вівторок)  -  Харків, м. Працювала ІУ сесія ВУЦВК.

27 листопада   1929   (середа)  -  Львів, м. Місцеві комуністи вчинили напади на українські редакції газет “Новий час” та “Громадянський голос” у місті Львові, що стало відповіддю на мітинги націоналістичної молоді біля радянського консульства 21 листопада з приводу терору в СРСР.

27 листопада   1929   (середа)  -  Кам’янка, с. тепер Полтавської обл. Народився Кікоть Андрій Іванович – український співак (бас), народний артист УРСР (1967); у 1959 закінчив Київську консерваторію (педагог І. Паторжинський), соліст Київського театру опери та балету, виконавець партій: Тарас („Тарас Бульба” Лисенка), Карась („Запорожець за Дунаєм” Гулак Атемовського), Кочубей, Гремін („Мазепа”, „Євгеній Онегін” Чайковського), Борис Годунов (однойменна опера Мусоргського). Помер 13 жовтня 1975, Київ.

Листопад, 27   1932   (неділя)  -  Харків. Постанова політбюро ЦК КП(б)У щодо застосування репресивних заходів до колгоспів, які саботують хлібозаготівлі. Запропоновано обов’язково викрити куркульські та антирадянські елементи – організаторів саботажу, провести суди та притягти їх до відповідальності, сформувати список тих, які «повинні бути вислані як політично небезпечний елемент»

Листопад, 27   1932   (неділя)  -  Київ. Лист секретаря Київського обкому КП(б)У М. Демченка до ЦК КП(б)У. Зазначено, що виконання річного плану колгоспниками області становить 90,8 %, одноосібними господарствами – 61 %, радгоспами – 66 %, а повністю завершили хлібозаготівлі лише 9 районів. Повідомлено, що низку районів попередили, вивезли всі товарні запаси, занесли села на «чорну дошку», дні з 1 по 10 грудня оголошено штурмовим декадником завершення плану хлібозаготівель в області

Листопад, 27   1932   (неділя)  -  Одеса. Лист секретаря Одеського обкому ЦК КП(б)У М. Майорова до ЦК КП(б)У. Підкреслено, що зниження хлібозаготівель спостерігається в усіх районах області, незважаючи на штрафи і репресії. Звільнено з посад секретарів РНК і голову РВК Троїцького району, запропоновано занести на «чорну дошку» с. Святотроїцьке

Листопад, 27   1933   (понеділок)  -  Протокол засідання Епідемічної комісії при РНК УСРР. Слухали про санітарно-епідемічний стан Білопільського району Харківської області. Зазначено, що «захворювання висипним тифом в Білопільському районі не зменшується»

27 листопада   1939   (недлія)  -  Київ. Політбюро ЦК КП(б)У обговорило питання про утворення Львівської, Дрогобичської, Волинської, Станіславської, Тарнопільської і Ровенської областей у складі УРСР. Ухвалено затвердити рішення про створення: Львівської області з центром у м.Львові, у складі Львівського, Сокальського, Бобркського, Рава-Руського, Любачівського, Яворівського, Перемишлянського, Городокського, Каменського, Жолкевського, Радзеховського, Бродського, Золочівського повітів; Дрогобицької області з центром у Дрогобичі, у складі Дрогобичського, Жидечувського, Стрийського, Рудковського, Мосциського, Перемишльського, Лисковського Тюркського, Самборського, Добромильського повітів; Волинської області з центром у Луцьку, у складі Луцького, Ковельського, Гороховського, Володимир-Волинського, Любомильського, Камень-Каширського повітів; Станіславської області з центром у Станіславі, у складі Станіславського, Волинського, Калушського, Рогатинського, Надворнянського, Городенковського, Косовського, Снятинського, Тлумачського, Коломийського повітів; Тарнопільскої області з центром у Тарнополі, у складі Тернопільського, Збаражського, Чертковського, Борщівського, Залещицького, Капачинського, Скалатського, Підгаєцького, Трембовлянського, Бережанського, Бучачського, Зборовського, Кременецького повітів; Ровенської області з центром у м.Ровно, у складі Ровенського, Дубновського, Здолбуновського, Костопольського, Сарненського повітів; просити ЦК ВКП(б) затвердити це рішення.

27 листопада   1939   (недлія)  -  Київ. Політбюро ЦК КП(б)У обговорило питання про розмежування областей між УРСР і БРСР. Ухвалено провести розмежування областей між двома республіками, встановивши лінію кордонів між Волинською, Ровенською областями і Брестською, Пінською областями; просити ЦК ВКП(б) затвердити це рішення.

27 листопада   1939   (недлія)  -  Київ. ЦК КП(б)У розглянув питання про склад бюро ОПК, ОВК, бюро ОК ЛКСМУ Західної України. Ухвалено призначити у Львівську область: перший секретар ОПК – Л.С.Грищук (колишній секретар Київського сільського райкому КПУ), другий секретар – М.Г.Мацко (заступник завідувача оргінструкторського відділу ЦК КП(б)У, третій секретар – С.Д.Давиденко (третій секретар Миколаївського ОПК), секретар ОПК по пропаганді – А.Д.Приходько (колишній завідувач сектору газет і журналів Відділу пропаганди і агітації ЦК КП(б)У), секретар ОПК по кадрах – Г.Т.Гайдамака (колишній завідувач військового відділу Дніпропетровського ОПК), голова ОВК – М.В.Козирєв (бувший голова Кам’янець-Подільського ОВК), редактор газети „Вільна Україна” – П.В.Колесниченко (колишній завідувач сектору преси Відділу пропаганди та агітації Харківського ОПК), перший секретар обкому ЛКСМУ – О.Г.Алексєєнко (колишній перший секретар Дніпропетровського обкому ЛКСМУ), начальник УНКВС – К.Є.Краснов, секретар Львівського МПК –Б.С.Колесниченко (колишній третій секретар Харівського МПК); у Дрогобицьку область: перший секретар ОПК – Я.М.Ткач (колишній перший секретар Сумського ОПК), другий секретар ОПК – О.Г.Загородний (колишній другий секретар по пропаганді Миколаївського ОПК) третій секретар ОПК – П.В.Заїка (колишній третій секретар Кам’янець-Подільського ОПК), секретар ОПК по пропаганді – Я.Т.Сердюк (колишнього секретаря парторганізації і члена колегії НКЮ УРСР), секретар ОПК по кадрах – О.Ф.Марсін (колишній перший секретар Слав’янського МПК Сталінської області), голова ОВК – Д.Д.Леженко (бувший голова Запорозького ОВК), редактор обласної газети – Є.В.Герасименко (другий секретар Дзержинського РПК Харкова), перший секретар обкому ЛКСМУ – С.Ф.Ряжечкін (колишній секретар Сталінського обкому ЛКСМУ), начальник УНКВС – І.І.Зачепа (колишній заступник начальника УНКВС по Ворошиловградській області), секретар Дрогобицького МПК – П.М.Гребеннік (бувший перший секретар Сталінського РПК м.Києва); у Станіславську область: перший секре

27 листопада   1939   (недлія)  -  Київ. Політбюро ЦК КП(б)У обговорило питання про день виборів до Верховної Ради СРСР і Верховної Ради УРСР від Західної України. Ухвалено Просити ЦК ВКП(б) призначити вибори на 18 лютого 1940 р., розпочати виборчу кампанію з 18 грудня 1939 р.

27 листопада   1939   (недлія)  -  Київ. Політбюро ЦК КП(б)У обговорило звітну доповідь Президії Верховної Ради УРСР про наслідки виборів у місцеві ради депутатів трудящих УРСР. Ухвалено оприлюднити у пресі, зокрема наступну інформацію про вибори: по 15 обласних радах з 17246433 виборців взяли участь у голосуванні 17136882 осіб (99,36%), за кандидатів блоку комуністів і позапартійних проголосувало 16970137 осіб (99,03% виборців), недійсними визнано – 11087 бюлетенів, бюлетенів із закресленими прізвищами кандидата – 155658; по 526 районних радах з 12411070 голосувало 12341036 виборців (99,44%), за кандидатів вищезазначеного блоку проголосувало 12179175 осіб (98,69% виборців), недійсних бюлетенів – 9795, бюлетенів з викресленими прізвищами – 152066; по 11327 сільських і селишних радах з 11557268 виборців взяли участь у голосуванні 11497493 осіб (99,48%), за вищезазначений блок проголосували 11275960 (98,07%), недійсних бюлетенів – 12883, з викресленими прізвищами – 208650; по 153 міських радах з 6211849 виборців проголосувало 6162022 осіб (99,20%), за блок комуністів і позапартійних проголосувало 6035703 (97,95%), недійсних бюлетенів – 7598, з викресленими прізвищами – 118721.

27 листопада   1939   (недлія)  -  Київ. Політбюро ЦК КП(б)У ухвалило прийняти пропозицію Президії Верховної Ради УРСР про закриття церков: у с.Ступично Мокро-Калигірського району, с.Соболівка, с.Косилівці Київської області; с.Яцківцях Довжокського району Кам’янець-Подільської області; церкви Параскеви у с.Лісова Лісіївська Турбівського району Вінницької області; с.Борисах Глобинського району Полавської області; с.Великі-Копані Цюрупінського району Миколаївської області; с.Ільяшівка Тростянецького району, у м.Тульчині Тульчинського району Вінницької області.

27 листопада   1939   (недлія)  -  Київ. РНК УРСР видав постанову „Про проведення перепису худоби на 1 січня 1940 р.” Містилося доручення Управлінню народногосподарського обліку УРСР провести 1-8 січня 1920 р. по всіх сільських і міських місцевостях перепис коней, великої рогатої худоби, свиней, овець, кіз; надати попердні підсумки перепису не пізніше 1 лютого, а остаточні – до 1 квітня 1940.

27 листопада   1939   (недлія)  -  Київ. Політбюро ЦК КП(б)У затвердило проект постанови РНК УРСР і ЦК КП(б)У „Про організацію заготовок сільськогосподарських продуктів в областях бувшої Західної України”.

27 листопада   1939   (недлія)  -  Київ. Політбюро ЦК КП(б)У ухвалило встановити персональну пенсію республіканського значення родині Жуковича Н.І., „який загинув на бойовому посту під час звільнення Західної України від гніту польських панів”. Пенсія встановлювалася у розмірі 150 руб. щомісяця сину загиблого – Жуковичу С.Н. та 150 руб. щомісяця матері загиблого.

27 листопада   1939   (недлія)  -  Київ. Політбюро ЦК КП(б)У ухвалило призначити відповідальним редактором газети „Колгоспник України” О.К.Ненченка; просити ЦК ВКП(б) затвердити це рішення.

27 листопада   1940   (середа)  -  Москва. РНК СРСР видав постанову «Про зміну порядку прийому учнів у колгоспні сільськогосподарські технікуми». Ухвалено скасувати існуючий порядок прийому учнів у колгоспні сільськогосподарські технікуми за відрядженням районних організацій; дозволити вільний прийом учнів з числа колгоспників, робітників і службовців радгоспів, МТС і земельних органів, які склали конкурсні іспити

27 листопада   1940   (середа)  -  Харків. Центральна наукова бібліотека при університеті імені Горького відкрила виставку присвячену творчості О.Ю.Кобилянської. тут виставлені перший друкований твір письменниці «Людина», виданийу 1894 році, її книжка «Дещо про ідею жіночого руху», кілька томів львівського «Літературнонаукового вісника» за 18971899 рр., які виходили під редакцією І.Франка. У цих збірниках надруковано ряд творів Ольги Юліанівни.

27 листопада   1940   (середа)  -  Львів. Народився Козак Богдан Миколайович — український актор і режисер, нар. артист УРСР (1988). З 1963 р. працює у Львівському українському драматичному театрі ім. М.Заньковецької. Найбільш помітними ролями у творчому наробку митця стали: Водний («Наталка Полтавка» Котляревського, Задорожний («Украдене щастя» Франка), Іван («Суєта» Карпенко-Карого), Петро І («Полуботок» Буревія), Тарелкін («Смерть Тарелкіна» Сухого-Кобиліна), Ленін («Так переможемо!» Шатрова), та ін. На сцені театру здійснив постановку ряду вистав.

27 листопада   1941   (четвер)  -  За повідомленням відділу праці з дистрикту Галичина на цей день було відправлено на роботу до Німеччини та Генерального губернаторства 60 709 осіб.

27 листопада   1942   (п’ятниця)  -  Гітлерівці на полі Чортків – Стара Ягольниця розстріляли 52 українських самостійника. М.Лебедь.

27 листопада   1942   (п’ятниця)  -  РНК СРСР прийняла постанову про утвердження інструкції: “Про винагороду за винаходи, технічні удосконалення й раціоналізаторські пропозиції”.

27 листопада   1942   (п’ятниця)  -  Доповідна митрополита Олексія німецькій владі в рейхскомісаріаті “України” щодо справи поєднання Автокефальної і Автономної церков. Він зазначив необхідність вирішити поєднавчу справу на соборі єпископів екзархату. Скликання собору відкладалося до закінчення війни.

27 листопада   1942   (п’ятниця)  -  З Бучача Тернопільської області депортовано в табір знищення Белжец 1600 євреїв, на місці убито 250 осіб.

27 листопада   1943   (субота)  -  Радянські війська звільнили місто Малин Житомирської області.

27 листопада   1943   (субота)  -  Відбувся мітинг трудящих Києва, присвячений визволенню міста від німецьких загарбників, на якому було присутньо понад 40 тис. чол.

27 листопада   1943   (субота)  -  Військова рада 61-й армії Білоруського фронту прийняла постанову про надання допомоги трудящим Чернігівської області в збиранні врожаю.

27 листопада   1943   (субота)  -  У Львові помер архітектор Олександр Лушпинський.

27 листопада   1943   (субота)  -  Радянські війська звільнили місто Малин Житомирської області.

27 листопада   1943   (субота)  -  Відбувся мітинг трудящих Києва, присвячений визволенню міста від німецьких загарбників, на якому було присутньо понад 40 тис. чол.

27 листопада   1943   (субота)  -  Військова рада 61-й армії Білоруського фронту прийняла постанову про надання допомоги трудящим Чернігівської області в збиранні врожаю.

27 листопада   1943   (субота)  -  У Львові помер архітектор Олександр Лушпинський.

27 листопада   1944   (понеділок)  -  Підписано звернення Верховної Ради, Ради Народинх Комісарів УРСР та ЦК КП(б)У “До населення західних областей України”.

27 листопада   1944   (понеділок)  -  27 – 29 листопада відділ УПА “Сірі Вовки” здійснив пропагандистський рейд на Буковину.

27 листопада   1945   (вівторок)  -  Сталіно. Повідомляється, про технічну конференцію із застосування циркону та цирконію в промисловості.

27 листопада   1945   (вівторок)  -  Москва. Президія ВР СРСР ратифікувала Договір між СРСР і Чехословацькою Республікою про Закарпатську Україну, який був підписаний у Москві 29 червня 1945 р.

27 листопада   1947   (четвер)  -  “Радянська Україна ” надрукувала редакційну статтю “За ідейну чистоту, за більшовицьку партійність української радянської літератури”. Засуджена творчість М.Рильського, Ю.Яновського, І.Сенченка, П.Карманського, М.Рудницького, А.Патрус-Карпатського.

27 листопада   1947   (четвер)  -  Помер дійсний член Академії наук УРСР О.Корчак-Чепурківський.

27 листопада   1950   (понеділок)  -  Київ. Президія Верховної Ради УРСР прийняла постанову «Про утворення виборчих дільниць та дільничних виборчих комісій і про порядок проведення голосування в пасажирських поїздах далекого слідування, які знаходяться в путі в день виборів до місцевих Рад депутатів трудящих Української РСР». Зазначено, що виборчі дільниці у потягах далекого слідування з перебуванням у дорозі впродовж усього дня виборів, а також у потягах з перебуванням у день виборів у дорозі не менше 12 год., мали приписуватися до округів обласних центрів і великих міст, через які вони проходили за розкладом руху. Встановлено, що голосування у пасажирських потягах далекого слідування мало проводитися у спеціально обладнаному купе одного з вагонів потяга, або у кожному вагоні; в останньому випадку заповнення виборцями бюлетенів проводилося у службовому відділі провідника вагона, а подання бюлетенів – у виборчу скриньку зменшеного розміру.

27 листопада   1954   (субота)  -  Сталіно. Повідомляється про змагання на першість України з спортивної акробатики. Першість завоювали акробати Харківської області.

27 листопада   1957   (середа)  -  Художня громадськість України відзначила 80-річчя з дня народження і 55-річчя творчої діяльності одного з найстаріших митців республіки, члена спілки радянських художників України – Матвія Донцова.

27 листопада   1957   (середа)  -  Дубно. Закінчилася нарада повноважних представників урядів держав – членів об’єднаного інституту ядерних досліджень.

27 листопада   1958   (четвер)  -  Канада. Відбулися установчі збори “Товариства дослідів українського життя в Канаді”, яке поставило перед собою завдання скласти біографії видатних осіб, які вплинули на розвиток українського життя в цій країні.

27 листопада   1960   (неділя)  -  Париж (Франція). Вийшов останній номер паризького тижневика “Українець”, найстарішого українського періодичного видання в Європі.

27-31 травня   1961   (субота-середа)  -  м. Харків. Від імені “Ленінської Комуністичної партії Радянського Союзу” були розповсюджені листівки з критикою внутрішньої і зовнішньої політики КПРС.

27 листопада   1963   (середа)  -  м. Чернівці. Відбувся урочистий вечір громадськості міста, присвячений 100-річчю з дня народження О.Кобилянської.

27 листопада   1964   (п’ятниця)  -  Указом президії Верховної Ради СРСР республіканська газета “Молодь України” нагороджена орденом Трудового червоного прапора.

27-29 листопада   1964   (п’ятниця-неділя)  -  м. Нью-Йорк (США). Відбулися загальні збори НТШ в Америці. Учасники заслухали звіти секцій та обговорили стан справ, закрили “Шевченківський рік”. Головою НТШ переобрано Р.Смаль-Стоцького. У прийнятій резолюції учасники констатували великий вклад українських вчених на планеті в освоєння космічного простору, повільний розвиток досліджень ученими-гуманітаріями історичних та культурних процесів окремих народів. Присутні з приємністю відзначали появу англомовної Енциклопедії українознавства, звинувачували “псевдонаукову теорію марксизму-ленінізму” у занепаді науки, вказували на русифікацію України. Учасники відзначили зусилля окремих українських науковців в СРСР, “які у найскладніших умовинах терору все ж таки збагачують українську і світову науку новими духовними вартостями”.

27 листопада   1965   (субота)  -  м. Луганськ. Громадськість відзначила 170-річчя з дня заснування міста.

27 листопада   1980   (п’ятниця)  -  О 17 год. 18 хв. в Радянському Союзі здійснено запуск космічного корабля “Союз Т-3”. Космічний корабель пілотує екіпаж: командир підполковник Л. Кизим, бортінженер льотчик-космонавт СРСР О. Макаров і космонавт-дослідник Г. Стрекалов.

27 листопада   1981   (п’ятниця)  -  Закон Української РСР “Про охорону та використання тваринного світу” і постанова Верховної Ради Української РСР про введення його в дію, якими тваринний світ проголошувався важливою складовою частиною та джерельною базою УРСР; радянське законодавство покликане сприяти ефективній охороні та раціональному використанню тваринного світу.

27 листопада   1981   (п’ятниця)  -  Закон Української РСР “Про Державний план економічного і соціального розвитку УРСР на 1981–1985 роки”, згідно якого встановлювалися основні показники державного плану економічного і соціального розвитку УРСР на 1981–1985 роки, побутового обслуговування населення, освіти і охорони здоров’я.

27 листопада   1981   (п’ятниця)  -  Закон Української РСР “Про Державний план економічного і соціального розвитку Української РСР на 1982 рік”, згідно якого затверджувався державний план економічного і соціального розвитку УРСР. Планувалося спрямувати в 1982 р. на розвиток господарства державні капітальні вкладення в обсязі 8690,65 млн. руб., збудувати за рахунок усіх джерел фінансування житлові будинки загальною площею 16 млн. кв. метрів.

27 листопада   1981   (п’ятниця)  -  Прийнятий Закон Української РСР “Про Державний бюджет Української РСР на 1982 рік”, згідно якого затверджувався Державний бюджет УРСР по доходах у сумі 24.238.925 тис. руб., по видатках у сумі 24.238.925 тис. руб.

27 листопада   1981   (п’ятниця)  -  Постанова Верховної Ради Української РСР “Про затвердження звіту про виконання Державного бюджету Української РСР за 1980 рік”, згідно якого затверджувався звіт про виконання державного бюджету УРСР за 1980 рік по доходах в сумі 24.673.947 тис. руб. і по видатках в сумі 24.224.122 тис. руб. з перевищенням доходів над видатками в сумі 449.825 тис. руб.

27 листопада   1981   (п’ятниця)  -  Закон Української РСР “Про охорону атмосферного повітря” та постанова Верховної Ради Української РСР про порядок введення його в дію, якими атмосферне повітря проголошувалося одним з основних життєво важливих елементів навколишнього середовища; чинне радянське законодавство покликане активно сприяти охороні атмосферного повітря.

27 листопада   1983   (неділя)  -  На четвертому енергоблоці Чорнобильської АЕС здійснено фізичний пуск реактора.

27 листопада   1985   (середа)  -  Прийнятий Закон СРСР “Про внесення змін до деяких законодавчих актів СРСР у зв’язку з Основними напрямами реформи загальноосвітньої школи і професійної школи та затвердження нової редакції Основ законодавства СРСР і союзних республік про народну освіту”.

27 липня – 3 серпня   1985   (субота – субота)  -  У м. Москва проходив ХІІ-й Всесвітній фестиваль молоді і студентів, на якому зібралося понад 20 тисяч делегатів більш як з 150 країн світу.

27 листопада   1987   (п’ятниця)  -  Опубліковані, затверджені ЦК КПРС і Радою міністрів СРСР, “Основні напрями розвитку охорони здоров’я населення і перебудови системи охорони здоров’я СРСР у дванадцятій п’ятирічці і на період до 2000 року” – системи заходів щодо посилення профілактики хвороб, поетапного введення диспансеризації всього населення, вдосконалення професійної майстерності медичних кадрів, підвищення якості та культури роботи лікувально-профілактичних і аптечних закладів. Республіканським і місцевим партійним, державним і господарським установам наголошувалось на необхідності посилити увагу до потреб охорони здоров’я, розв’язання питань навколишнього середовища, поліпшення умов праці та побуту населення, забезпечення виконання планів по зміцненню матеріально-технічної бази охорони здоров’я.

27 листопада   1989   (понеділок)  -  Прийнятий Закон СРСР “Про економічну самостійність Литовської РСР, Латвійської РСР і Естонської РСР”. Республіки, які першими “переводили” на економічну самостійність.

27 листопада   1990   (вівторок)  -  На підставі пропозиції Економічної і Соціальної ради та Генеральної Асамблеї ООН Українську РСР обрано членом Комітету по програмі і координації.

27 листопада   1990   (вівторок)  -  Указ Президента СРСР “Про припинення незаконних обмежень у прописці військовослужбовців і членів їх сімей”.

27 листопада   1990   (вівторок)  -  Сімферополь. На площу ім. Леніна вийшли представники наметового містечка кримських татар у Кореїзі, які 20 листопада оголосили голодовку, протестуючи проти того, що їхню заяву з вимогами узаконити всі самобуди, виділити ділянки на території Великої Ялти не розглянула і не задовольнила Ялтинська міська рада. Пікетники хотіли продовжити голодування біля пам’ятника Леніну у Сімферополі. Їх супроводжувала велика група кримських татар з інших районів. На площу були стягнуті значні сили міліції. Між кримськими татарами і міліцією відбулася сутичка. Були постраждалі.

27листопада   1991   (п’ятниця)  -  Опубліковано текст звернення Верховної Ради України до народу із закликом підтримати на Всеукраїнському референдумі 1 грудня Акт проголошення незалежності України, прийнятий 24 серпня 1991 р.

27листопада   1991   (п’ятниця)  -  До України надійшла гуманітарна допомога (150 тонн ліків і медичного обладнання) з США, призначена для дитячих чорнобильських фондів України та Бєларусі.

27листопада   1991   (п’ятниця)  -  У матчі групового турніру кубка європейських чемпіонів "Динамо" (Київ) з рахунком 1:0 перемогло "Бенфіку" (Ліссабон).

27 листопада   1992   (п’ятниця)  -  Верховна Рада України внесла зміни та доповнення до статей 104, 114-5 і 114-9 Конституції України. Зміни стосувались повноважень Верховної Ради щодо законотворчої діяльності, порядку підписання законів та введення їх у дію.

27 листопада   1993   (субота)  -  Кабінет міністрів України схвалив постанову "Про створення Української державної академії зв'язку" на базі Одеського електротехнічного інституту зв'язку імені О. Попова.

27-28 липня   1994   (середа-четвер)  -  Президент України Л. Кучма прийняв директора-розпорядника Міжнародного валютного фонду М. Камдесю. Під час зустрічі порушувалися питання про характер відносин і співробітництва України з цією впливовою міжнародною фінансовою організацією

27-29 жовтня   1995   (п'ятниця, субота, неділя)  -  Відбувався візит Президента України Л.Кучми в Аргентинську Республіку. В ході візиту підписано Декларацію про принципи відносин між Україною й Аргентинською Республікою.

27 листопада   1995   (понеділок)  -  Кабінет міністрів України затвердив Програму поетапного оснащення наявного житлового фонду засобами обліку та регулювання споживання води і теплової енергії на 1996-2000 рр.

27-29 листопада   1995   (понеділок, вівторок, середа)  -  Київ. З офіційним візитом перебувала делегація Народних Зборів Республіки Болгарія на чолі з головою Зборів Б.Сендовим.

27-28 листопада   1996   (середа-четвер)  -  У Херсоні відбувалася Міжнародна наукова конференція, присвячена 150-річчю від дня народження М.Садовського: "Микола Львович Садовський і українське мистецтво другої половини ХІХ століття".

27 листопада   1998   (п’ятниця)  -  Регламентацію порядку закупівлі готових лікарських засобів за бюджетні кошти спільно затвердили міністерства економіки, зовнішніх економічних зв'язків і торгівлі, охорони здоров'я України та Держкоммедбіопром).

27-28 листопада   1998   (п'ятниця – субота)  -  Президент Л.Кучма, головуючий в ОБСЕ Б.Геремек, міністр закордонних справ Росії Є.Примаков обговорили в Києві актуальні питання врегулювання молдавсько-придністровського конфлікту.

27-28 листопада   1999   (субота - неділя)  -  У Києві пройшов конгрес польських общин України

27 листопада   2000   (понеділок)  -  Президент України своїм указом визначив чисельність членів Академії мистецтв України.

27 листопада   2000   (понеділок)  -  Внаслідок несприятливих погодних умов (сильної ожеледиці) у Вінницькій, Одеській, Хмельницькій та Миколаївській областях склалася надзвичайна ситуація. Без енергопостачання залишилося 3850 населених пунктів.

27-28 листопада   2000   (понеділок - вівторок)  -  У Відні А.Зленко взяв участь у зустрічі міністрів закордонних справ країн-членів ОБСЄ.


Етичний кодекс
членів Фулбрайтівського
товариства України

Етичний кодекс ученого України

Recommendation Rec(2001)15 on history teaching in twenty-first-century Europe.
(переклад з англійської)«Про викладання історії в Європі у ХХІ столітті»

European Parliament resolution of 2 April 2009 on European conscience and totalitarianism
(переклад з англійської)«Резолюція Європейського Парламенту від 2 квітня 2009 року щодо європейської свідомості та тоталітаризму»

L`association Liberté pour l`histoire
(переклад з англійської)«Блуазьке звернення» Асоціації французьких істориків «Свободу історії!»

Міжнародний комітет
історичних наук (ICHS)

Універсальна декларація архівів

Підтримати

Principles of Access to Archives
Adopted by International Council on Archives
Annual General Meeting on August 24, 2012
Internet Encyclopedia Of Ukraine
The Internet Encyclopedia
of Ukraine

Український історичний
портал
Iзборник. Історія України IX-XVIII ст.
ІЗБОРНИК:
Історія України IX-XVIII ст.
Першоджерела та інтерпретації

Web-бібліографія старої України.1240–1800

Європейська бібліотека:
Ресурси 47 національних бібліотек

Портал Ukrainica

VIFAOST
Віртуальна бібліотека "Східна Європа"

Історія та гуманітарні дисципліни

"Міста та села України"
Багатотомне енциклопедичне видання

Фонд «Osrodka KARTA»

Портал
«Уроки истории»

EuroDocs: Online Sources
for European History

Europeana

"Відлуння віків"

The History Network for Young Europeans

Military Ukraine
Воєнно-історичний форум

Історія цивілізацій

"Історична правда"

Україна Incognita:
Історичний веб-проект

"Український воєнно-історичний портал"

Історія:
Сумський історичний портал

Historians.in.ua

КРИТИКА
простір незалежної думки

История городов и сел

Фото-Планета.
Фотографії міст,
селищ, сіл.
Україна

АРГУМЕНТ:
История

Старожитності

CEJSH – The Central European Journal of Social Sciences and Humanities

Российский индекс научного цитирования – портал е-Library.ru

Slavic
Humanities Index

Index Copernicus

EBSCO. Journal & e-Package Services