Інститут історії України НАН України

ЕНЦИКЛОПЕДІЯ ІСТОРІЇ УКРАЇНИ

УКРАЇНСЬКИЙ ІСТОРИЧНИЙ ЖУРНАЛ

ПЕРІОДИЧНІ ТА СЕРІЙНІ ВИДАННЯ ІНСТИТУТУ

ВИДАННЯ ІНСТИТУТУ (1936-2016)

АВТОРЕФЕРАТИ. ДИСЕРТАЦІЇ

ІСТОРИЧНІ СТУДІЇ В УКРАЇНІ ТА СВІТІ: МАТЕРІАЛИ ДО БІБЛІОГРАФІЇ

НОВИНИ З КНИЖКОВОЇ ПОЛИЦІ

FaceBook Інститут у FaceBook

RSS-стрічкиRSS
Отримувати новини порталу на e-mail:


Delivered by FeedBurner

Якщо Ви помітили помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter
Таким же чином можете повідомити про непрацюючі посилання
Система Orphus

Події за

Матеріали розділу генеруються автоматично на базі серії довідників 'Україна: хроніка подій ХХ століття'. На разі до календаря “підключено” лише частину хронікального масиву. Робота над наповненням бази календаря триває.


23 (10) жовтня   1918   (середа)  -  У Полтаві відбулися перші організаційні збори Товариства політичного Червоного хреста за участю представників різних соціалістичних партій та профспілок (з 40 учасників – близько 20 від профспілок). Зокрема, розглянули питання про допомогу політичним в’язням.

23 жовтня   1919   (четвер)  -  Київський міський і обласний комітети російської громадсько–політичної організації “Союз возрождения” опублікували відозву до громадян з приводу єврейських погромів у Києві, де закликали покласти край розпалюванню ворожнечі безвідповідальними елементами, що завдає непоправної шкоди справі відродження Росії. У вигляді листівки відозва була розклеєна по вулицях.

23 жовтня   1919   (четвер)  -  Повідомлення про ухвалу Київським комітетом всеросійської соціал–демократичної організації “Єдність” декларації з викладом своїх позицій з приводу поточних подій. У документі подано принципову критику більшовизму, реакційного характеру радянської влади, накреслено найближчі цілі соціалістичного робітничого руху..

23 жовтня   1920   (субота)  -  І конференція робітниць і селянок Херсонської губернії, на якій ухвалено резолюцію про участь жінок в радянському будівництві і допомогу Червоній армії “в розгромі Врангеля”.

23 жовтня   1920   (субота)  -  Кам’янець-Подільський. Вийшов перший номер “Вістника цивільного управління”.

23 жовтня   1920   (субота)  -  Кам’янець-Подільський. Населенню міста наказано обов’язково здати властям більшовицьку літературу агітаційного змісту – усі більшовицькі накази, оголошення і плакати, а також часописи і твори ворожого самостійності УНР змісту.

23 жовтня   1920   (субота)  -  Харків. Засідання ВУЦВК, на якому ратифіковано Ризький договір про перемир’я і прелімінарні умови миру.

23 жовтня   1920   (субота)  -  Бердичів. Засідання радянсько-польської військової делегації, на якому обговорювалося питання про те, чи армія УНР виконає умови перемир’я та чи залишається вона союзницькою щодо Польщі. Радянська сторона після цієї зустрічі зробила висновок, що польське командування спеціально затягує переговори для надання можливості армії УНР перегрупуватися.

23 жовтня   1920   (субота)  -  Олександрівськ (суч. Запоріжжя). Вступ до міста загонів отамана Н. Махна.

23 жовтня   1921   (неділя)  -  Одеський та Бірзульський олійні заводи об’єднано до єдиного тресту.

23 жовтня   1921   (неділя)  -  Маріуполь Донецької губернії. На металургійному заводі “Провіданс” упущено мартенівську піч.

23 жовтня   1921   (неділя)  -  Харків. Відкрито першу в УСРР та РСФРР студентську лікарню ім. професора П. Шатілова.

23 жовтня   1921   (неділя)  -  Харків. Наркомос УСРР вирішив поселити до Святогорської колонії, влаштованої в колишньому Святогорському монастирі, інвалідів з голодуючих губерній.

23 жовтня   1922   (понеділок)  -  Харків. Політбюро ЦК КП(б)У обговорило заяву В. Чубаря про надмірність обкладання господарських органів на партійні та радянські потреби. Секретаріату ЦК КП(б)У ставилося за обов’язок розробити пропозиції про обкладання господарських органів на потреби партійних та радянських органів, зважаючи на те, що центральні правління не могли вільно розпоряджатися коштами, які асигнувалися їм з центру. Остаточно врегулювати питання про відрахування центральними госпорганами на різні потреби доручалося РНК УСРР.

23 жовтня   1922   (понеділок)  -  Харків. Політбюро ЦК КП(б)У обговорило доповідь голови ДПУ УСРР В. Балицького про соціалістів-революціонерів та меншовиків. Ухвалено визнати роботу ДПУ УСРР по ліквідації соціалістів-революціонерів та меншовиків ударною, запропоновувавши його органам провести “вилучення представників цих партій до оголошення виборів до рад”. Відповідно Наркомюсту УСРР доручалося посилити судові репресії за антирадянські виступи. Особисто Шубіну ставилося за обов’язок регулярно інформувати політбюро про внутрішньопартійне життя антирадянських партій.

23 жовтня   1922   (понеділок)  -  Харків. Політбюро ЦК КП(б)У прийняло постанову про резолюції пленуму ЦК КП(б)У. Секретаріату ЦК КП(б)У пропонувалося в випадках невиконання директив пленуму доповідати про це політбюро ЦК КП(б)У. Резолюції пленуму, за виключенням резолюції про заробітну плату, надрукувати. Резолюції до доповідям політ- та оргбюро, військового командування та про заробітну плату затвердити.

23 жовтня   1922   (понеділок)  -  Харків. Політбюро прийняло резолюцію про агітацію за союзне об’єднання радянських республік. Було вирішено надіслати губкомам секретну директиву про необхідність розгортання відповідної агітації, вказуючи на вигідність для України більш тісних зв’язків із РСФРР та роз’яснюючи, що об’єднання радянських республік не є ліквідацією їхньої самостійності.

23 жовтня   1922   (понеділок)  -  С. Перещепино Костянтиноградського повіту Полтавської губернії. Звершив роботу триденний місцевий ярмарок.

23 жовтня   1922   (понеділок)  -  Всеукраїнська спілка споживчих кооперативних організацій (Вукоопспілка) уклала угоду з Цукротрестом про надання тресту виключного права реалізації цукру в Україні.

23 жовтня   1922   (понеділок)  -  Харків. Комісія по організації громадських робіт визнала необхідним за рахунок фонду допомоги безробітним організувати для працевлаштування безробітних ремонт шляхів на дільниці Катеринослав – Кічкас, асигнувавши для цього 1,7 млн. крб.

23 жовтня   1922   (понеділок)  -  Харків. Політбюро ЦК КП(б)У розглянуло питання про платність у школах соціального виховання. Зважаючи на недостатність коштів Наркомосу, губвиконкомам було тимчасово надано право на введення плати за навчання в школах соціального виховання, але за умовою дотримання класового принципу.

23 жовтня   1922   (понеділок)  -  Харків. При комерційному відділі Укрзовнішторгу організовано музей мистецьких виробів, який складався із трьох відділів: кустарних, антикварних виробів і філателії. Експонати кустарних виробів служили наочними зразками товарів, що пропонувалися для експорту.

23 жовтня   1923   (вівторок)  -  Горлівка Донецької губернії. Микитівське рудоуправління заклало шахту „Забійник”. Експлуатація шахти передбачалася строком на 7 років.

23 жовтня   1923   (вівторок)  -  Шахтинський район. Закінчився страйк на восьми рудниках, що проходив під керівництвом колишніх членів КП(б)У. Страйк тривав більше тижня. В ньому брали участь 8 тис. шахтарів. Вимога страйкарів – своєчасна виплата заробітної плати. Страйк припинено після виплати частини заробітної плати за вересень.

23 жовтня   1925   (п’ятниця)  -  Харків. Друга сесія ВУЦВК ІХ скликання прийняла постанову “Про наслідки у справі переходу на триступеневу систему управління”.

23 жовтня   1925   (п’ятниця)  -  Харків. Друга сесія ВУЦВК ІХ скликання прийняла постанову “Про надання чинності “Положенню про судоустрій в УСРР”.

23 жовтня   1925   (п’ятниця)  -  Харків. Друга сесія ВУЦВК ІХ скликання прийняла постанову “Про надання чинності “Виправно-трудовому кодексу УСРР””.

23 жовтня   1925   (п’ятниця)  -  с. Керенці. Виїзна сесія Житомирського окружного суду розглянула справу судді, звинуваченого в хабарництві. За наслідками слідства колишнього суддю було засуджено до 6 років ув’язнення з суворою ізоляцією.

23 жовтня   1925   (п’ятниця)  -  Запоріжжя. З метою зміцнення зв’язку делегатів з виборцями, окрвиконком запропонував райвиконкомам прикріпити до сільрад тих членів, які були обрані цими сільрадами.

23 жовтня   1925   (п’ятниця)  -  Луганськ. З метою пожвавлення зв’язку радянського апарату з масами, окрвиконком постановив періодично проводити розширені наради за участю селян. Представники з сіл мали обиратися на загальних зборах сільрад із розрахунку 5 делегатів від кожного району.

23 жовтня   1925   (п’ятниця)  -  Харків. З метою політичного зміцнення сільрад під час наступної виборчої кампанії, окрвиконком перевів працювати на село 240 робітників з виробництва, членів КП(б)У.

23 жовтня   1925   (п’ятниця)  -  Харків. Відбувся пленум Центральної адміністративно-територіальної комісії (ЦАТК). Визначено за доцільне виокремити в Проскурівському та Вінницькому округах 4 селищні єврейські сільради, а в Білоцерківському, Кам’янецькому та Вінницькому округах – 13 єврейських сільрад. Крім того, ЦАТК доручила Павлоградському окрвиконкому вжити заходів забезпечення прав російського населення округу шляхом виокремлення російських сільрад, а на території Хортицького району – німецьких сільрад. ЦАТК також перейменувала Ландауський німецький район Миколаївського округу в Лібкнехтівський.

23 жовтня   1925   (п’ятниця)  -  Харків. Друга сесія ВУЦВК ІХ скликання прийняла постанову “Про експорт сільськогосподарської продукції в 1925/26 р.” Визначено заходи, які сприяли виконанню експортного плану.

23 жовтня   1925   (п’ятниця)  -  Харків. Друга сесія ВУЦВК ІХ скликання прийняла постанову “Про реалізацію врожаю 1925/26 р.” Накреслено заходи, спрямовані на насичення внутрішнього споживчого хлібного ринку переважно через державну торгівлю та кооперацію, а також на зменшення заготівельних цін на зерно та на хліб.

23 жовтня   1925   (п’ятниця)  -  Харків. Друга сесія ВУЦВК ІХ скликання прийняла постанову “Про Всесоюзні переписи 1926 р.” Визначено заходи по забезпеченню правильного та своєчасного проведення перепису щодо фінансування та організації роботи статистичних органів, а також щодо залучення засобів масової інформації та громадської допомоги.

23 жовтня   1925   (п’ятниця)  -  Харків. Друга сесія ВУЦВК ІХ скликання прийняла резолюцію “Про перспективи промисловості в 1925/26 бюджетному році”. Визначено досягнення та недоліки розвитку промисловості в 1924/25 р., а також шляхи подолання останніх: сприяння розвитку кустарної промисловості, залучення кооперації до реалізації промислових товарів, використання хімічної промисловості для забезпечення сільського господарства добривами, розгортання електрифікації та ін.

23 жовтня   1925   (п’ятниця)  -  Харків. Друга сесія ВУЦВК ІХ скликання прийняла постанову “Про попередні підсумки виконання бюджету УСРР за 1924/25 р. і перспективи бюджету УСРР на 1925/26 р.” Головним завданням бюджетної політики визначено формування державного бюджету як основи народногосподарського планування. У прибутковій частині бюджету заплановано оподаткування на прибутки та залучення заощаджень населення через систему ощадних кас та кредитування. У витратній частині передбачено державну допомогу місцевим бюджетам за рахунок промислового податку; асигнування на капітальні витрати в промисловості, сільському господарстві, торгівлі, кооперації; місцеві витрати на шкільне та лікарське будівництво та деякі інші витрати. Накреслено заходи розширення бюджетних прав республік і місцевостей, та спрощення побудови місцевого бюджету.

23 жовтня   1925   (п’ятниця)  -  Харків. ВУЦВК і РНК УСРР прийняли постанову “Про діяльність Укрсільбанку”. Визначено шляхи залучення грошових накопичень селян для кредитування сільського господарства, поряд із державними коштами, переважно завдяки вкладним операціям у систему сільськогосподарського кредиту. Зосереджено увагу на використанні сільськогосподарського кредиту для кооперування селянських господарств. Поставлено завдання зміцнення основного банківського капіталу, постачання села сільськогосподарськими машинами, здешевлення та розширення сільськогосподарського кредиту.

23 жовтня   1925   (п’ятниця)  -  Лубни. Пущено ґуральню Укрдержспирту (Управління державної спиртової монополії і об’єднаних спиртових заводів на Україні, продуктивністю 340 відер спирту щоденно.

23 жовтня   1925   (п’ятниця)  -  Маріуполь. Пущено центральну електростанцію порту потужністю 1 тис. квт.

23 жовтня   1925   (п’ятниця)  -  Харків. Друга сесія ВУЦВК ІХ скликання прийняла постанову “Про проведення в Україні загального навчання”. Визначено заходи розвитку шкільної мережі в УСРР й, насамперед, національних шкіл та шкіл у МАСРР.

23 жовтня   1925   (п’ятниця)  -  Оголошено про видання Всеукраїнським правлінням Всеробітземлісу трьох фахових видань – “Український агроном”, “Лісовод України”, “Землеустрій України”.

23 жовтня   1925   (п’ятниця)  -  Харків. Головнаука (Головне управління науковими, науково-художніми та музейними закладами Наркомосу УСРР) постановила організувати при Харківському медичному інституті секцію рентгенології на чолі з професорами Штерманом і О. Палладіним.

23 жовтня   1925   (п’ятниця)  -  Харків. Створено нові науково-дослідні інститути – біохімічний та патолого-анатомічний. Ректором першого призначено професора О. Палладіна, а іншого – професора М. Мельникова-Розведенкова.

23 жовтня   1925   (п’ятниця)  -  Проскурів. Виставою М. Куліша “97” розпочав роботу Подільський державний драматичний театр. Режисер – В. Рожицький.

23 жовтня   1925   (п’ятниця)  -  Харків. З дружнім візитом прибула делегація норвезьких робітників.

23 жовтня   1925   (п’ятниця)  -  Ст. Ясинувата. Зіткнулися два товарних потяги. Розбито 3 вагони. Жертв не було.

23 жовтня   1928   (середа)  -  Москва, м. РНК СРСР видала постанову «Про чергові завдання в області радіофікації Союзу РСР».

23 жовтня   1928   (середа)  -  Харків, м. РНК УСРР видала постанову “Про Постійну нараду в справі розподілу дефіцитних будівельних матеріалів при Народному комісаріаті торгівлі УСРР”.

23 жовтня   1928   (середа)  -  Харків, м. РНК УСРР видала постанову “Про порядок затвердження проектів будівництва електростанцій, електропередач та потрібних до них допоміжних споруд”.

23 жовтня   1928   (середа)  -  Київ, м. Народився Войтецький Артур Йосипович (пішов з життя 22.05.1993, Вінниця) – український кінорежисер, засл. діяч мистецтв УРСР (1990). Закінчив 1954 Київський театральний інститут (1966-71 – його викладач), серед учнів – В. Новак, Я. Лупій, Б. Савченко, О. Гойда; з 1953 на Київській кіностудії художніх фільмів; зняв кінокартини: „Знічев’я” (1967), „Тронка” (1971), „Історія одного кохання”(1981), „Десь гримить війна” (1986), телефільму „Ненаглядний мій” (1983) та ін.

23 жовтня   1929   (середа)  -  Харків, м. НКТ, НКЮ та Наркомзем УСРР видали постанову “Список речей, на які не звертається стягнення штрафів, що їх присуджує кримінальний суд за відмову здати хліб або за опір проведенню хлібозаготівельного плану”.

23 жовтня   1929   (середа)  -  Харків, м. РНК УСРР затвердив Статут Українського науково-дослідного інституту лісового господарства при Народному комісаріаті земельних справ УСРР.

Жовтень, 23   1932   (неділя)  -  Харків. Постанова політбюро ЦК КП(б)У про необхідність «перелому в ході хлібозаготівель». Зазначено, що протягом четвертої п’ятиденки в Україні заготовлено 60 214 т хліба, а річний план виконано лише на 38 %

Жовтень, 23   1932   (неділя)  -  Телеграма секретаря Харківського обкому КП(б)У Р. Терехова до Чорнухинського райкому партії. Категорично вимагав виконання селянськими «одноосібними господарствами» хлібозаготівельних завдань та подолання «демобілiзаційних настроїв» довкола хлібозаготівель

Жовтень, 23   1933   (понеділок)  -  Директивний лист Дніпропетровського обкому КП(б)У райкомам, райвиконкомам, начальникам політвідділів МТС, секретарям партосередків про порушення «законності». Зазначено, що місцеві органи влади с. Афанасьєвка Новомосковського району лінчували 14-річного хлопчика, підвішували за горло, катували за те, що, будучи голодним та опухшим, він з’їв півфунта хліба у будинку голови колгоспу. Звернено увагу на факт масових знущань над селянами «партійно-комсомольського активу»: влаштовування розправ, убивства, побиття, защемлення пальців дверима, побиття різками, засудження до 10 років за «кражу» декількох колгоспників

23 жовтня   1939   (понеділок)  -  Київ. Президія Верховної Ради УРСР видала указ „Про день виборів в обласні, районні, міські, сільські і селишні ради депутатів трудящих УРСР”. Ухвалено призначити вибори на 24 грудня 1939 р., розпочати виборчу кампанію 24 жовтня 1939 р.

23 жовтня   1939   (понеділок)  -  Москва. ЦК ВКП(б) ухвалив постанову про партійно-масову роботу на шахтах вугільної промисловості Донбасу.

23 жовтня   1940   (середа)  -  Москва. Газета «Правда» вмістила на своїх шпальтах рецензію на повість Докії Гуменної «Вірус» (А.Фарбер «Лживая повесть»). «Марксистської» критики було піддано роботу української авторки, яка на матеріалах одного з обласних відділів охорони здоров’я сатирично викрила бюрократичні форми радянського керівного апарату.

23 жовтня   1941   (четвер)  -  Генеральний губернатор Г.Франк видав розпорядження, яким заборонялося місцевим жителям контактувати з військовополоненими Червоної армії, давати їм одяг, їжу, допомагати втекти з таборів, переховувати їх тощо. У повідомленні про цей наказ, опублікованому у газеті “

23 жовтня   1941   (четвер)  -  У Севастополі, Сімферополі й Керчі створені міські комітети оборони, з метою зосередження цивільної та військової влади та дотримання порядку в містах, що є найближчим тиловим районом фронту.

23 жовтня   1941   (четвер)  -  Кримський обком ВКП(б) створив Штаб партизанського руху: О.Мокроусов (начальник), С.Мартинов (комісар).

23 жовтня   1941   (четвер)  -  Радянські війська залишили з боями обласний центр України м. Харків, а також районні центри Барвінкове Харківської області і Сергіївка Сталінської області.

23 жовтня   1941   (четвер)  -  На цей час у Київській міській біржі праці зареєструвалося 55 тис. безробітних мешканців міста, з них 60-65 відсотків становили жінки. Роботу отримали 6 тис. киян (в основному на відбудові промислових та комунальних об’єктів міста).

23 жовтня   1941   (четвер)  -  Як покарання за підрив будівлі міської комендатури і загибель румунського генерала в Одесі було розстріляно 26 000 цивільних мешканців, серед яких було близько 19 000 євреїв.

23 жовтня   1941   (четвер)  -  У Чернігові підкомандою зондеркоманди 4а впродовж двох днів було розстріляно 260 євреїв.

23 жовтня   1942   (п’ятниця)  -  Президія Верховної Ради СРСР прийняла Указ про присвоєння звання Героїв Радянського Союзу посмертно п’яти чорноморцям – І. Красносельському, Д. Одінцову, Ю. Паршину, М. Фільченкову, В. Цибулько, які в районі с. Дуванкой (нині – Верхньосадове) відбивали атаки ворога, що намагався через долину вийти до Севастополя. Група знищила до 10 танків.

23 жовтня   1942   (п’ятниця)  -  Наказ А.Гітлера про організацію транспорту в рейхскомісаріаті “Україна”.

23 жовтня   1942   (п’ятниця)  -  Військова рада Чорноморської групи військ Закавказького фронту прийняла постанову про заходи щодо зміцнення партизанських загонів Криму й активізації їхньої бойової діяльності.

23 жовтня   1942   (п’ятниця)  -  Комендант м. Борзни Чернігівської області видав наказ про покарання селян за невиконання обов’язкових поставок сільськогосподарських продуктів.

23 жовтня   1942   (п’ятниця)  -  В табір Белжец (Польща) вивезено 1179 євреїв з Дрогобича, 1020 осіб – з Борислава, 460 – з Самбора, 800 – з Стрия Дрогобицької області.

23 жовтня   1943   (субота)  -  Війська 4-го Українського фронту, перервав оборону противника на рубежі р.Молочна, визволили м.Мелітополь та перерізали залізницю Запоріжжя - Мелітополь. 6-а німецька армія почала відхід до Дніпра.

23 жовтня   1943   (субота)  -  Президія Верховної Ради СРСР прийняла указ про присвоєння звання Герою Радянського Союзу 136 генералам, офіцерському, сержантському та рядовому складу Червоної армії за успішне форсування р. Дніпро на південь від Києва, міцне закріплення плацдарму та проявлені при цьому відвагу та героїзм.

23 жовтня   1943   (субота)  -  Війська 4-го Українського фронту, перервав оборону противника на рубежі р.Молочна, визволили м.Мелітополь та перерізали залізницю Запоріжжя - Мелітополь. 6-а німецька армія почала відхід до Дніпра.

23 жовтня   1943   (субота)  -  Президія Верховної Ради СРСР прийняла указ про присвоєння звання Герою Радянського Союзу 136 генералам, офіцерському, сержантському та рядовому складу Червоної армії за успішне форсування р. Дніпро на південь від Києва, міцне закріплення плацдарму та проявлені при цьому відвагу та героїзм.

23 жовтня   1944   (понеділок)  -  Радянські війська оволоділи окружним центром Закарпатської області Тячів.

23 жовтня   1945   (вівторок)  -  Ворошиловоград. На паровозобудівельному заводі ім. Жовтневої революції випущений перший післявоєнний паровоз серії “СО” (Серго Орджонікідзе).

23 жовтня   1945   (вівторок)  -  Вночі з філіалу Львівського історичного музею у с. Підгірці викрадено 18 цінних картин, меблі та інші предмети мистецтва. Слідство встановило, що крадіжку зі зломом встановили військовослужбовці одного з підрозділів в/ч № 1365 (зенітно-артилерійського полку).

23 жовтня   1947   (четвер)  -  Сталіно. Для роботи на шахтах Донбасу прибула перша група добровільної молоді з колгоспів України. Її направлено на шахти трестів “Рутченківвугілля” і “Макіїввугілля”.

23 жовтня   1948   (субота)  -  На заводі “Азовсталь” став до ладу найбільший в СРСР рейкобалочний цех.

23 жовтня   1948   (субота)  -  Постановою Ради міністрів СРСР місто Маріуполь перейменовано на місто Жданов.

23 жовтня   1952   (четвер)  -  Москва. Рада міністрів СРСР ухвалила розпорядження про надання права Комітету радіоінформації при РМ СРСР організувати в м. Києві студію телебачення. Розпорядження ухвалило починаючи з ІV кварталу 1952 року проводити регулярні телепередачі в кількості 4 рази на тиждень, а з 1953 року – 6 разів на тиждень.

23 жовтня   1956   (вівторок)  -  Київ. Повідомляється про відкриття Інституту підвищення кваліфікації працівників культури.

23 жовтня   1963   (середа)  -  Міністр закордонних справ УРСР Л.Паламарчук виступав в Першому політичному комітеті ООН. Його виступ був присвячений підписанню московських домовленостей про заборону ядерних випробувань в атмосфері, у космосі та під водою. Він вказав на послідовне відстоювання Радянським Союзом цієї заборони, висловив необхідність поширити дію договору і на випробування під землею. Л.Паламарчук запевнив, що уряд УРСР сприятиме розв’язанню проблеми роззброєння та справи зміцнення миру і міжнародної безпеки.

23-25 жовтня   1964   (п’ятниця-неділя)  -  м. Честер (США). Відбувся п’ятий собор Української православної церкви у США. Присутні заслухали звіти контрольної комісії та консисторії. Головою консисторії обрано вл.архієпископа Мстислава.

23 жовтня   1964   (п’ятниця)  -  На олімпійських змаганнях у Токіо киянка Л.Латиніна завоювала золоту медаль у змаганнях гімнасток.

23 жовтня   1965   (субота)  -  Президія Верховної Ради УРСР прийняла закон “Про зміну системи органів управління промисловістю і перетворення деяких інших органів державного управління Української РСР”. З метою покращення управління промисловістю УРСР Верховна Рада утворила такі союзно-республіканські міністерства УРСР: чорної металургії; вугільної промисловості, хімічної промисловості; лісової, целюлозно-паперової і деревообробної промисловості; промисловості будівельних матеріалів; сільського будівництва, легкої промисловості, харчової промисловості, м’ясної і молочної промисловості. Державний виробничий геологічний комітет УРСР перетворено в союзно-республіканське міністерство геології УРСР, державний виробничий комітет по зрошувальному землеробству і водному господарству УРСР перетворено в союзно-республіканське міністерство меліорації і водного господарства УРСР, утворено республіканське міністерство місцевої промисловості, державну планову комісію перетворено в союзно-республіканський Державний плановий комітет Ради міністрів УРСР. Державний комітету справах будівництва перетворено в союзно-республіканський Державний комітет Ради міністрів УРСР у справах будівництва. Утворено союзно-республіканське головне управління Ради міністрів УРСР з матеріально-технічного постачання та ліквідовано державний комітет ради міністрів УРСР по координації науково-дослідних робіт. У зв’язку з цими змінами ліквідовано Українську Раду народного господарства і ради економічних районів республіки. Відповідно до змін, викликаних прийняттям цього закону, внесено зміни до статей 45, 48, 49 Конституції УРСР, які визначали склад Ради міністрів УРСР та перелік союзно-республіканських і республіканських міністерств УРСР.

23 жовтня   1965   (субота)  -  Верховна Рада УРСР призначила міністрами: чорної металургії – Я.Куликова; вугільної промисловості – М.Худосовцева; хімічної промисловості – Г.Вілєсова; лісової, целюлозно-паперової і деревообробної промисловості – І.Грунянського; промисловості будівельних матеріалів – Г.Бакланова; легкої промисловості – М.Іванова; харчової промисловості – І.Степаненка; м’ясної і молочної промисловості – Л.Риженка; геології – М.Котикова; місцевої промисловості – А.Єременка; начальником головного управління Ради міністрів УРСР з матеріально-технічного постачання – В.Тичиніна.

23 жовтня   1971   (субота)  -  Французька поліція провела арешт політичних і культурних діячів зі Східної й Центральної Європи, серед яких найбільше було українських діячів (О.Бойко, Форсік, Білогоцький, Кульчинський та ін.). Ці заходи відбулись у зв’язку з приїздом Л.Брежнєва до Франції.

23 жовтня   1971   (субота)  -  Верховний архієпископ УКЦ кардинал Й.Сліпий під час нарад Ватиканського Синоду єпископів Католицької церкви і в присутності папи Павла VI виступив із промовою в обороні переслідуваної Української церкви, заявивши, що вона понесла величезні жертви, про які у Ватикані ніхто не згадував, оскільки для Ватиканської дипломатії греко-католики УРСР і Польщі стояли на перешкоді.

23 жовтня   1971   (субота)  -  м. Нью-Йорк (США). Відбулася демонстрація на захист В.Мороза, українських політв’язнів в СРСР та на знак протесту проти замордування Алли Горської, М.Сороки та інших українських діячів. У демонстрації взяли участь близько 1,5 тис. чол. Демонстрація розпочалася біля будинку ООН, а згодом усі демонстранти вулицями міста перейшли до будинку місії СРСР і УРСР в ООН.

23 жовтня   1977   (неділя)  -  У Київ прибув прем’єр-міністр Індії М.Десаї, його супроводжували міністр закордонних справ Індії А.Ваджпаї, посол Індії в СРСР І.Гуджрал та ін. Делегацію зустрічали голова Ради міністрів УРСР О.Ляшко, заступник голови Ради міністрів УРСР П.Тронько та ін. 24 жовтня прем’єр-міністр Індії познайомився з столицею України, оглянув її визначні місця і пам’ятки.

23 грудня   1979   (неділя)  -  В Сумах збудовано нове приміщення Українського музично-драматичного театру ім. М.Щепкіна із залою для глядачів на 950 місць.

23 жовтня   1980   (п’ятниця)  -  Концертом майстрів мистецтв України в м. Саппоро, адміністративному центрі північного японського острова Хоккайдо, почався в Японії 4-й фестиваль японо-радянської дружби, в якому взяла участь делегація Українського товариства дружби і культурного зв’язку з зарубіжними країнами.

23 жовтня   1980   (п’ятниця)  -  У Врачанському окрузі Болгарії розпочалися дні Сумської області.

23 жовтня   1981   (п’ятниця)  -  Указ президії Верховної Ради УРСР про скликання 26 листопада 1981 р. в м. Київ четвертої сесії Верховної Ради УРСР десятого скликання.

23 жовтня   1981   (п’ятниця)  -  Київ. Відбулося засідання Ради міністрів Української РСР з участю голів облвиконкомів, Київського і Севастопольського міськвиконкомів, керівників республіканських відомств і організацій, начальників залізниць, відповідальних працівників апарату Ради Міністрів, Держплану і Міністерства фінансів УРСР. На засіданні розглянуті проекти Державного п’ятирічного плану економічного і соціального розвитку Української РСР на 1981–1985 роки і Державного плану економічного і соціального розвитку УРСР та Державного бюджету Української РСР на 1982 рік.

23 жовтня   1984   (вівторок)  -  Відбувся пленум ЦК КПРС, який ухвалив постанову “Про довгострокову програму меліорації, підвищення ефективності використання меліорованих земель з метою стійкого нарощення продовольчого фонду країни”.

23 жовтня   1986   (четвер)  -  Харків. Три станції метрополітену: ім. академіка Павлова, “Студентська” та “Героїв праці” – завдовжки 3,6 кілометрів прийняли перших пасажирів.

23 жовтня   1988   (неділя)  -  Опубліковано проект Закону СРСР “Про вибори народних депутатів СРСР”.

23 жовтня   1988   (неділя)  -  Київ. Помер Стефан Турчак (народився 28.02.1938 р. в с.Мацковичі Жешувського воєводства, тепер Польща) - визначний діяч музичного мистецтва, який по праву належить до найяскравіших представників сучасної диригентської школи, народний артист СРСР, професор, лауреат Держаних премій Грузинської РСР імені З.Паліашвілі і Української РСР імені Т.Шевченка.

23 жовтня   1990   (вівторок)  -  Верховна Рада УРСР, розглянувши заяву В.Масола про складання ним повноважень голови Ради міністрів УРСР, задовольнила його прохання.

23 жовтня   1990   (вівторок)  -  Київ. Голова Верховної Ради УРСР Л.Кравчук прийняв главу Української автокефальної православної церкви патріарха Київського і всієї України митрополита Мстислава.

23 жовтня   1991   (середа)  -  Оприлюднена заява Верховної Ради України, в якій зазначалось, що Україна є правонаступницею СРСР стосовно частки в абсолютній сумі у зовнішньому боргу та активах СРСР, які на неї припадають, та наполягає на розподілі усіх активів і резервів СРСР.

23 жовтня   1991   (середа)  -  Постановою Верховної Ради України міністром фінансів України призначено Г.П'ятаченка.

23 жовтня   1992   (п’ятниця)  -  Президент України Л. Кравчук здійснив офіційний візит до Республіки Молдова. Підписано Договір про добросусідство, дружбу й співробітництво.

23 жовтня   1992   (п’ятниця)  -  У Львові розпочався перший в незалежній державі чемпіонат із боксу.

23 - 24 грудня   1992   (середа-четвер)  -  У Києві відбувся перший з'їзд педагогічних працівників України. Обговорив національну програму "Україна ХХІ століття: стратегія освіти".

23 жовтня   1993   (субота)  -  Президент України Л. Кравчук виступив з доповіддю "Україна і Європа" під час міжнародного Бартельсманівського форуму, що проходив в ФРН.

23 - 24 жовтня   1993   (субота - неділя)  -  У Москві в Інституті молоді відбувся 1 - й Конгрес українців Росії.

2-3 червня   1994   (четвер-п'ятниця)  -  У Севастополі делегація Верховної Ради України на чолі з народним депутатом В. Буткевичем провела консультації з робочою групою парламенту Республіки Крим. У підсумковому документі констатувалася невідповідність окремих положень Конституції Автономної Республіки Крим Конституції і законодавству України. Було запропоновано створити робочу групу для узгодження законодавства України і Автономної Республіки Крим.

23 жовтня   1994   (неділя)  -  У Києві відбувся Пробіг Миру, присвячений 50-річчю ООН.

23-24 вересня   1996   (понеділок-вівторок)  -  Відбувався державний візит Президента України Л.Кучми до Литовської Республіки. За підсумками українсько-литовських переговорів підписано Спільну заяву президентів. Президент України Л.Кучма виступив у Сеймі Литви з промовою "Наша спільна мета - європейська безпека".

23 жовтня   1996   (середа)  -  Москва. Відбулася зустріч Президента України Л.Кучми з Президентом Росії Б.Єльциним., в ході якої було підтверджено рішення про статус та умови перебування Чорноморського флоту Російської Федерації на території України.

23 жовтня   1997   (четвер)  -  Стамбул (Туреччина). Делегація МВС України брала участь у зустрічі міністрів внутрішніх справ 11-ти країн-учасниць Чорноморського економічного співробітництва . Підписано декларацію про наміри щодо об'єднання зусиль у боротьбі зі злочинністю.

23- 24 жовтня   1997   (четвер - п'ятниця)  -  Трієст (Італія). Розпочала роботу конференція глав парламентів країн-учасниць Центральноєвропейської ініціативи .Делегацію України очолював голова Верховної Ради України О.Мороз.

2-3 грудня   1997   (вівторок-середа)  -  Відбувався офіційний візит Президента України Л.Кучми в Королівство Нідерланди . Відбулися переговори з королевою Беатрікс , а також з прем'єр-міністром Нідерландів Вімом Коком. У ході офіційного візиту було підписано протокол про наміри між урядом України та урядом Нідерландів про технічне співробітництво на 1998 рік. У м. Гаага Президент України виступив у Міжнародному Суді ООН.

23 жовтня   1998   (п’ятниця)  -  Кабінету міністрів України прийняв постанову "Про участь українських військових спостерігачів у врегулюванні наслідків конфлікту в Придністровському регіоні Республіки Молдова".

23 жовтня   1998   (п’ятниця)  -  Під керівництвом Президента України, Верховного Головнокомандувача Збройних сил України Л.Кучми розпочалося комплексне стратегічне командно-штабне навчання "Осінь-98" (23 - 29 жовтня).

23 жовтня   1999   (субота)  -  Президент України видав указ "Про Всеукраїнський огляд народної творчості".

23 жовтня   2000   (понеділок)  -  Кабінет міністрів України затвердив загальні правила поведінки державного службовця.

23 жовтня   2000   (понеділок)  -  Президент України Л.Кучма вручив державні нагороди громадським діячам країни, освітянам, працівникам культури та промисловості.


Етичний кодекс
членів Фулбрайтівського
товариства України

Етичний кодекс ученого України

Recommendation Rec(2001)15 on history teaching in twenty-first-century Europe.
(переклад з англійської)«Про викладання історії в Європі у ХХІ столітті»

European Parliament resolution of 2 April 2009 on European conscience and totalitarianism
(переклад з англійської)«Резолюція Європейського Парламенту від 2 квітня 2009 року щодо європейської свідомості та тоталітаризму»

L`association Liberté pour l`histoire
(переклад з англійської)«Блуазьке звернення» Асоціації французьких істориків «Свободу історії!»

Міжнародний комітет
історичних наук (ICHS)

Універсальна декларація архівів

Підтримати

Principles of Access to Archives
Adopted by International Council on Archives
Annual General Meeting on August 24, 2012
Internet Encyclopedia Of Ukraine
The Internet Encyclopedia
of Ukraine

Український історичний
портал
Iзборник. Історія України IX-XVIII ст.
ІЗБОРНИК:
Історія України IX-XVIII ст.
Першоджерела та інтерпретації

Web-бібліографія старої України.1240–1800

Європейська бібліотека:
Ресурси 47 національних бібліотек

Портал Ukrainica

VIFAOST
Віртуальна бібліотека "Східна Європа"

Історія та гуманітарні дисципліни

"Міста та села України"
Багатотомне енциклопедичне видання

Фонд «Osrodka KARTA»

Портал
«Уроки истории»

EuroDocs: Online Sources
for European History

Europeana

"Відлуння віків"

The History Network for Young Europeans

Military Ukraine
Воєнно-історичний форум

Історія цивілізацій

"Історична правда"

Україна Incognita:
Історичний веб-проект

"Український воєнно-історичний портал"

Історія:
Сумський історичний портал

Historians.in.ua

КРИТИКА
простір незалежної думки

История городов и сел

Фото-Планета.
Фотографії міст,
селищ, сіл.
Україна

АРГУМЕНТ:
История

Старожитності

CEJSH – The Central European Journal of Social Sciences and Humanities

Российский индекс научного цитирования – портал е-Library.ru

Slavic
Humanities Index

Index Copernicus

EBSCO. Journal & e-Package Services