Інститут історії України НАН України

ЕНЦИКЛОПЕДІЯ ІСТОРІЇ УКРАЇНИ

УКРАЇНСЬКИЙ ІСТОРИЧНИЙ ЖУРНАЛ

ПЕРІОДИЧНІ ТА СЕРІЙНІ ВИДАННЯ ІНСТИТУТУ

ВИДАННЯ ІНСТИТУТУ (1936-2016)

АВТОРЕФЕРАТИ. ДИСЕРТАЦІЇ

ІСТОРИЧНІ СТУДІЇ В УКРАЇНІ ТА СВІТІ: МАТЕРІАЛИ ДО БІБЛІОГРАФІЇ

НОВИНИ З КНИЖКОВОЇ ПОЛИЦІ

FaceBook Інститут у FaceBook

RSS-стрічкиRSS
Отримувати новини порталу на e-mail:


Delivered by FeedBurner

Якщо Ви помітили помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter
Таким же чином можете повідомити про непрацюючі посилання
Система Orphus

Події за

Матеріали розділу генеруються автоматично на базі серії довідників 'Україна: хроніка подій ХХ століття'. На разі до календаря “підключено” лише частину хронікального масиву. Робота над наповненням бази календаря триває.


25 (12) червня   1918   (вівторок)  -  На засіданні Ради міністрів Української Держави було заслухано відповідь німецької делегації в Україні на ноту українського уряду про Крим (ухвала не обнародувалася). Міністр закордонних справ у зв’язку з відправкою хліба до Австро-Угорщини порушив питання про те, що це слушний момент для ратифікації австро-угорським урядом мирного договору з Українською Державою. Раді міністрів повідомлено отримане Гетьманом повідомлення військового міністерства Німеччини, що представники уряду УЦР відвідують табори військовополонених і агітують їх проти влади Української Держави. Заслухано доповідь міністра ісповідань про постанови Всеукраїнського Православного Собору, ухвалено асигнувати 15 млн. крб. на допомогу священикам і священнослужителям та ін. Військовий міністр доповів про результати поїзки в Одесу і Умань. Ухвалено законопроекти про запровадження посад військово-морських агентів у складі посольств та відпуск коштів казенним заводам Морського відомства та приватним заводам, що виконували його замовлення. Ухвалено продовжувати раніше прийняту таможену політику щодо Румунії та Бессарабії.

25 (12) червня   1918   (вівторок)  -  Київ. Обіжник міністра внутрішніх справ Ф.Лизогуба губерніальним старостам з наказом забезпечити умови, за яких повітові старости й взагалі влада більш прихильно ставилися б до проведення учительських курсів і не чинили перешкод їх організації.

25 (12) червня   1918   (вівторок)  -  Київ. Початок тритижневих курсів з природознавства, організованих природничою секцією Українського державного університету для студентів, учителів та усіх бажаючих ознайомитися з природою краю. До читання лекцій залучалися професори: Дублянський, Лучицький, Тутковський, Алешо, Яната, Красковський, Чикаленко, Дорошкевич, Данилевський, Шарлеман та інші.

25 червня   1919   (середа)  -  Сквира. Головний отаман повстанських військ України Ю.Мазуренко звернувся до голови РНК УСРР Х.Раковського з ультиматумом, переданим по каналах телеграфного зв’язку. В документі більшовицьку владу звинувачено у тому, що з Української республіки зроблено колонію Росії, в ультимативній формі вимагалося від РНК скласти з себе владні повноваження і вивести з території України підрозділи Червоної армії. Бібліотека при

25 червня   1919   (середа)  -  Кам’янець–Подільський. Органи влади УНР зосередилися у місті і розгорнули роботу. Відбулось засідання уряду за участю С.Петлюри, яке обговорило питання про створення найтіснішого контакту між двома гілками влади, розмежування їхніх повноважень.

25 червня   1919   (середа)  -  Після п’ятиденних боїв білогвардійці здобули Харків. Цьому передувало захоплення 14 червня Куп’янська, 17 червня Лозової.

25 червня   1919   (середа)  -  Катеринодар. Головнокомандуючий ЗСПР А.Денікін затвердив постанову Особливої наради про припинення дії законів, виданих колишніми українськими і кримськими урядами, на територіях, підконтрольних ЗСПР

25 червня   1919   (середа)  -  Кам’янець–Подільський. Нарада кооперативних діячів України, на якій були присутні відомі кооператори К.Мацієвич, О.Мицюк, представники міністерства земельних справ. Засновано новий кооперативний сільськогосподарський союз.

25 червня   1919   (середа)  -  Москва. Опубліковано дані про створення в Україні 465 сільськогосподарських комун.

25 червня   1919   (середа)  -  Київ. Повідомлення про націоналізацію будинку Терещенка, до якого планувалося перенести установи Всеукраїнського комітету охорони пам’яток мистецтва і старовини.

25 червня   1919   (середа)  -  Найвища Рада Паризької мирної конференції дозволила польській армії вести воєнні дії до р. Збруч, зазначивши, що справа державної приналежності Східної Галичини буде вирішуватися окремо.

25 червня   1920   (п’ятниця)  -  Проскурів (суч. Хмельницький). Засідання РНМ УНР, на якому заслухано внесений міністром внутрішніх справ законопроект про утворення посади уповноваженого при Головній команді польських військ; ухвалено доручити розробити цей законопроект спеціальній комісії.

25 червня   1920   (п’ятниця)  -  РНМ УНР ухвалила закон “Про встановлення цивільних прифронтових Комісаріатів Уряду УНР при штабах армій, дивізій та рівних з ними військових груп.”

25 червня   1920   (п’ятниця)  -  Повідомлення про розпуск Ананьївського повітового виконкому і утворення замість нього повітового ревкому. Волосні ревкоми – “куркулівські, які не виконують наказів радянської влади” – розпускались, а на їх місце призначались ревкоми з біднішого селянства для проведення продрозверстки, поділу села, організації комнезамів, боротьби з бандитизмом на селі.

25 червня   1920   (п’ятниця)  -  Повідомлення про розпуск волосних виконкомів в Одеському повіті і утворення замість них ревкомів.

25 червня   1920   (п’ятниця)  -  Звернення голови РНК УСРР Х.Г. Раковського та начальника тилу Південно-Західного фронту наркома внутрішніх справ РСФРР Ф.Е. Дзержинського до селян Катеринославської губернії з закликом допомогти Червоній армії ліквідувати загони отамана Н. Махна як найнебезпечнішого ворога радянської влади.

25 червня   1920   (п’ятниця)  -  Харків. Засідання президіуму Промбюро, на якому ухвалено організувати Катеринославську губернську раду народного господарства; затверджено положення про цукрову промисловість Правобережної України.

25 червня   1920   (п’ятниця)  -  Харків. РНК УСРР прийняла постанову “Про влаштування центральної та губерніальних комісій згоди по питаннях освіти”. Комісії створювалися з метою усунення паралелізму у праці центральних та місцевих органів Наркомосвіти та установ Політпросвіти політвідділу Південно-Західного фронту.

25 червня   1921   (субота)  -  Житомир. На підприємствах міста проведено „день допомоги англійським шахтарям”, під час якого організовано мітинги, на яких робітники приймали рішення про добровільні відрахування із зарплати у фонд англійських шахтарів.

25 червня   1921   (субота)  -  Єлисаветград Миколаївської губернії. Більшість профспілок міста постановили передати до фонду допомоги англійським робітникам, які страйкували, частину заробітку за червень.

25 червня   1921   (субота)  -  Іванківська сільрада Прилуцького повіту Полтавської губернії організувала „день праці”, під час якого всі мешканці працювали на ремонті мостів, криниць, шляхів й т. ін.

25 червня   1921   (субота)  -  Єлисаветград Миколаївської губернії. Пущено сірникові фабрику, завод по виробництву колісної мазі, а також миловарний та цегляний зводи.

25 червня   1921   (субота)  -  Харків. РНК УСРР призначила М. Полоза повноважним представником УСРР до Ради праці та оборони РСФРР і планової комісії Наркомфіну УСРР.

25 червня   1921   (субота)  -  Харків. На основі об’єднання театру-студії з українським Державним драматичним театром ім. Т. Шевченка створено Радянський театр ім. Т. Шевченка.

25 червня   1921   (субота)  -  Харків. Всеукраїнське державне видавництво оголосило конкурс на художньо-агітаційні твори (драми, вистави, комедії) для постановки в самодіяльних сільських театрах.

25 червня   1921   (субота)  -  Харків. РНК УСРР дала згоду на призначення польським послом в УСРР колишнього секретаря польської місії в Бухаресті п. Гемпеля.

25 червня   1922   (неділя)  -  Підкарпатська Україна, Шаришський округ ЧСР. Засновано “Підкарпатську руську дрібно-земельну партію”.

25 червня   1922   (неділя)  -  Харків. Відкрилася Всеукраїнська конференція працівників робітничих кооперативів. Порядок денний: звіт Церабкоопа; доповіді з місць; план заготівельної кампанії і промислової діяльності; організаційні питання; про оподаткування; про допомогу безробітним; вибори керівних органів.

25 червня   1922   (неділя)  -  Миргород Полтавської губернії. Пущено міську електростанцію.

25 червня   1922   (неділя)  -  Харків. Президія ВУЦВК призначила уповноваженого УСРР при Раді праці і Оборони РСФРР Приходька.

25 червня   1922   (неділя)  -  Харків. Мала колегія Головпрофосу УСРР прийняла постанову про організацію в Одесі Науково-дослідного археологічного інституту у складі археологічного і археографічного відділень. Мета створення інституту – вивчення археологічних знахідок, етнографічних пам’яток, документальних джерел, а також підготовка фахівців археологів, архівістів, етнографів і музейних працівників.

25 червня   1922   (неділя)  -  Харків. У зв’язку з обмеженням дипломатичної самодіяльності УСРР польський уряд скасував своє посольство.

25 червня   1922   (неділя)  -  Одеса. Відкрито Пролетарський яхтклуб (Платонівський мол).

25 червня   1923   (понеділок)  -  Катеринослав. На металургійному заводі ім. Петровського пущений блюмінг.

25 червня   1924   (середа)  -  Харків. Губвиконком приступив до організації робітничого контролю над державною, кооперативною та приватною торгівлею.

25 червня   1924   (середа)  -  Маріуполь. До Генуї відбув грецький пароплав, навантажений 30 тис. пуд. соди.

25 червня   1924   (середа)  -  Харків. РНК УСРР прийняла постанову “Про встановлення місцевого збору з прибулих до цілющих місцевостей Одещини, Катеринославщини, Донеччини” упродовж лікувального сезону. Визначено категорії осіб, які звільнялися від сплати курортного збору. До пільговиків віднесено членів партії та професійних спілок, які прибували у партійні та профспілкові санаторії; незаможних селян, що приїжджали за направленнями комнезамів; працівників курортних управлінь; інвалідів, котрі перебували на соціальному забезпеченні або отримували допомогу по соцстраху; відряджених; дітей віком до 14 років; осіб, які приїжджали без відряджень строком не довше 5 днів.

25 червня   1925   (четвер)  -  Повсюдно проводилися кампанії по мобілізації робітників-комуністів на село для висування на посади секретарів партійних осередків, завідуючих районними сільбудинками та головами райвиконкомів.

25 червня   1925   (четвер)  -  Катеринослав. На металургійному заводі ім. Петровського пущено трубопрокатний цех, що не діяв 7 років.

25 червня   1925   (четвер)  -  Тирасполь МАСРР. Розпочалося засідання центральної радянсько-румунської прикордонної комісії по вирішенню конфліктів, що виникли внаслідок інцидентів на Дністрі: обстрілу та арешту румунськими прикордонниками радянських рибаків.

25 червня   1925   (четвер)  -  Артемівський округ Донецької губернії. На руднику ім. Паризької комуни на шахті № 5 відбувся випадковий вибух бурки. Загинув один робітник, одного було тяжко та двох легко поранено.

25 червня – 2 липня   1925   (четвер - четвер)  -  Харків. Відбувся ІІ Всеукраїнський з’їзд з питань робітничої освіти. Прибуло 250 делегатів – представники профспілок, Вищих рад народного господарства УСРР і СРСР, трестів, Наркомосу УСРР, шкіл фабрично-заводського учнівства, вечірніх робітничих курсів, робітничих факультетів і технікумів. Порядок денний: про профспілки та робітничу освіту; про перспективи оновлення кваліфікованої робітничої сили; про стан робітничої освіти в Україні та перспективи її розвитку; доповіді ЦК профспілок металістів, гірників і хіміків; про матеріальне становище Наркомосу УСРР.

25 червня   1928   (вівторок)  -  Харків, м. 25-28 червня відбувся пленум ЦК КП(б)У. Учасники заслухали доповіді про підсумки хлібозаготівлі у 1917/1928 р. і перспективи на 1928/1929 рр., про масові економроботи профспілок, про проект Програми Комінтерну.

25 червня   1928   (вівторок)  -  Москва, м. 25 – 27 червня відбулося розширене засідання Реввійськради СРСР. Учасники обговорили морально-політичний стан частин РСЧА, виступ внутріармійської опозиції – «білорусько-толмачевського угруповання». Ухвалено постанову про здоровий політико-моральний стан РСЧА, прийнято резолюцію із засудженням комуністів ВПАТ і БВО. У справі по „внутріармійській опозиції” пізніше притягнуті до відповідальності 73 особи (один виключений з партії, 9 звільнені з армії, інші отримали різні стягнення).

25 червня   1929   (вівторок)  -  Москва, м. РНК СРСР видав постанову „Про організацію Всесоюзної академії сільськогосподарських наук імені В.І.Леніна”.

25 червня   1929   (вівторок)  -  Харків, м. РНК УСРР видано постанову “Про відкриття денних робітничих факультетів” при Сталінському, Артемівському педагогічному технікумах, Інститутах народної освіти в Житомирі, Полтаві, Чернігові, Кам’янець-Подільському, Херсоні; Харківському ветеринарному інституті, сільськогосподарських технікумах – Білоцерківському, Полтавському, Новополтавському; Одеському технікумі млинарства, Рубежанському хімічному технікумі, Київському художньому інституті, Дніпропетровському медичному інституті, Луганському кооперативному технікумі.

Червень, 25   1932   (субота)  -  Книги запису актів цивільного стану м. Одеса. Померли від виснаження організму три особи

Червень, 25   1933   (неділя)  -  Книга запису смерті Луговицької сільради Чорнухинського району Харківської області. «Від недоїдання» померли 6 осіб віком від 5 до 59 років

25 червня   1939   (недлія)  -  Київ. Політбюро ЦК КП(б)У ухвалило провести у Києві в період з 6 по 20 липня республіканський огляд колгоспних театрів; покласти керівництво заходом на начальника Управління у справах мистецтв М.П.Компанійця; затвердити репертуар колгоспних театрів; асигнувати на проведення огляду 150 тис. руб. з коштів Управління у справах мистецтв.

25 червня   1940   (вівторок)  -  Москва. Відбулася бесіда наркома закордонних справ СРСР В.Молотова з послом Німеччини в СРСР Ф.Шуленбургом, у ході якої обговорювалося «бессарабське питання». Представник Німеччини заявив про повне визнання німецькою стороною «прав Радянського Союзу на Бессарабію», водночас висловив побажання Німеччини у «недопущенні перетворення Румунії на театр воєнних дій». Відбулася дискусія з приводу обґрунтованості прагнення СРСР включити до свого складу і Буковини як території, населеної етнічними українцями.

25 червня   1940   (вівторок)  -  Москва. В Колонному залі Будинку спілок відкрився IX пленум ВЦРПС. В роботі пленуму взяли участь голови і члени президії центральних комітетів спілок, голови обласних, фабричнозаводських і місцевих комітетів. На порядку денному — питання про перехід на 8годинний робочий день, на 7денний робочий тиждень про заборону самовільного уходу робітників і службовцівз підприємстві установ.

25 червня   1940   (вівторок)  -  Москва. 25-26 червня Політбюро ЦК ВКП(б) розглянуло питання про перехід на восьмигодинний робочий день, на семиденний робочий тиждень та заборону самовільного уходу робітників і службовців з підприємств та установ. Ухвалено затвердити проект Звернення ВЦРПС до всіх робітників і робітниць, інженерів, техніків і службовців, до всіх членів професійних союзів; затвердити проект відповідного Указу Президії Верховної Ради СРСР. «Зрослав воєнна небезпека для нашої країни, — йшлося у Зверненні, — міжнародна обстановка стала чревата раптовостями. За цих умов наша країна, вірна політиці миру, зобов’язана в інтересах народів СРСР іще більше посилити свою оборонну і господарську могутність».

25 червня   1940   (вівторок)  -  Москва. Політбюро ЦК ВКП(б) видав постанову про перехід на семиденний робочий тиждень і заборону робітникам та службовцям самовільно залишати підприємства та установи.

25 червня   1940   (вівторок)  -  УРСР. Пройшли численні мітинги присвячені підтримці звернення Всесоюзної Центральної ради профспілок з пропозицією про встановлення 8-годинного робітничого дня та переходу на семиденну неділю. Донбас: повідомлялося про «однодушну підтримку» гірняками шахти Центральнозаводська, які слухали по радіо звернення Всесоюзної Центральної ради профспілок. «Ми добре розуміємо, — заявили вони, що цей захід ще більше зміцнить обороноздатність і господарську міць нашої великої батьківщини». Київ: механічні цехи №№1 і 2 заводу «Ленінська кузня» «гаряче підтримали рішення пленуму ВЦРПС». «Ми просимо, — йшлося у резолюції прийнятої на мітингу, — встановити 8годинний робочий день і 7денний робочий тиждень. Цедасть змогу внести новий внесок у зміцнення обороноздатності нашої батьківщини. Харків: відбувся багатотисячний мітинг на заводському майдані Харківського електромеханічного заводу ім. Сталіна.

25 червня   1940   (вівторок)  -  Харків. На відзнаку 135-річного ювілею Харківського державного університету ім. О.М. Горького Наркомос України нагородив грамотами ряд кращих працівників університету. Серед нагороджених: академіки Сінцов Д.М., Булаховський Л.А., Білецький О.І., професори Ахіезер Н.І., Пакуль М.М., Нагорний О.В., доценти Дудель С.П., Бойко І.Д. та ін. — усього 48 чоловік. Ряд працівників із стажем роботи в університеті понад 25 років одержали, крім грамот, грошові премії у розмірі місячного окладу.

25 червня   1940   (вівторок)  -  Москва. Під час наради письменників і поетів, скликаній газетою «Красная Звезда» та часописом «Знамя», письменник В. Вишневський зазначив у своєму виступі пануючи серед працівників творчого цеху настрої: «З ким не зустрінешся, — казав він, — виникає розмова про Прибалтику, про процес закріплення нашого історичного правого флангу, про перспективи на Чорному морі — на південному фланзі тощо». Радянський письменник вихваляв німецьку пресу за »роздуми про війну», про німецьку армію та її традиції. Відзначаючи,щомало знімається фільмів про «визвольні походи», В. Вишневський пропонував: «Якщо нам доведеться займатися Чорним морем, Кавказом, Балканами тощо, давайте подумаємо про це (тобто, про зняття фільмів про «визвольні походи» до цих регіонів — Авт.) завчасно».

25 червня   1941   (середа)  -  Ставка Головного командування утворила Південний фронт. Командуючим військами фронту призначено генерала армії І. В. Тюлєнєва.

25 червня   1941   (середа)  -  Народний комісаріат оборони СРСР видав директиву про формування групи армій Резерву головного командування для організації оборони на лінії Невель — Вітебськ — Могильов — Жлобин — Гомель — Чернігів — р. Десна — р. Дніпро до Кременчука.

25 червня   1941   (середа)  -  Тривали напружені бої в прикордонній зоні радянсько-німецького фронту та районі міст Дубно і Луцьк. На захід від Ровно сконцентрувалися до удару після 100-250-кілометрового маршу 9-й і 19-й механізовані корпуси проти 1-ї танкової групи Е.Клейста.

25 червня   1941   (середа)  -  Відповідно до постанови РНК СРСР на прикордонні війська і частини внутрішніх військ НКВД покладене завдання охорони тилу діючих фронтів і армій.

25 червня   1941   (середа)  -  Рішенням політбюро ЦК ВКП(б) створено Радянське бюро військово-політичної пропаганди з метою зосередження в одному відомстві керівництва усією військово-політичною пропагандою і контрпропагандою серед військ ворога і населення.

25 червня   1941   (середа)  -  А.Гітлер видав наказ про передачу всієї повноти влади на окупованих східних територіях командуючим військами вермахту.

25 червня   1941   (середа)  -  Радянські війська залишили з боями обласний центр України м. Луцьк, а також районні центри Головно, Любомль, Овадне, Сенкевичівка, Шацьк Волинської області; Дубно Ровенської області.

25 червня   1941   (середа)  -  Починаючи з цього дня до 27 червня повстанські групи ОУН захопили населені пункти Купновичі, Ляшки, Костільники та Мокряни Рудківського району Львівської області. До приходу частин вермахту майже весь район контролювався оунівцями.

25 червня   1941   (середа)  -  Розпочалися вуличні перестрілки між підпільниками ОУН та радянськими військами у Львові, які тривали до 28 червня.

25 червня   1941   (середа)  -  На цей день по Українській РСР було створено 579 винищувальних батальйонів, за два дні мобілізації по 13 східних областях 27 500 осіб подали заяви з проханням зарахувати їх добровольцями на фронт. Телеграма до ЦК ВКП(б) від секретаря ЦК КП(б)У М. Бурмистренка / (

25 червня   1941   (середа)  -  РНК СРСР і ЦК ВКП(б) ухвалили постанови “Про виробництво броні і танків КВ” і “Про збільшення випуску танків КВ, Т-34, Т-50, артилерійських тягачів і танкових дизелів на III і IV квартали 1941 р.”.

25 червня   1941   (середа)  -  Група кораблів Чорноморського флоту разом з авіацією завдала удару по базі румунського флоту в Констанці.

25 червня   1941   (середа)  -  Президія Верховної Ради СРСР ухвалила указ “Про режим робочого часу робітників та службовців у воєнний час”.

25 червня   1941   (середа)  -  Вийшов указ президії Верховної Ради СРСР “Про порядок призначення і виплати допомоги родинам військовослужбовців рядового і молодшого начальницького складу у воєнний час”.

25 червня   1941   (середа)  -  Радянські війська залишили з боями районні центри Горохів і Рожище Волинської області; Судова Вишня Дрогобицькой області; Острожець Ровенської області.

25 червня   1941   (середа)  -  Загін членів ОУН(Б) зайняв райцентр Берестечко, який утримував до приходу німецької армії.

25 червня   1941   (середа)  -  Бойові загони ОУН тричі за день штурмували тюрму в м. Бережани.

25 червня   1941   (середа)  -  Рішенням ЦК КП(б)У і РНК УРСР утворена спеціальна комісія для керівництва евакуацією на чолі з заступником голови РНК республіки Д. Жилою.

25 червня   1941   (середа)  -  ЦК КП(б)У і РНК УРСР направили партійним і радянським організаціям областей і районів директивний лист “Про виняткову організованість у підготовці і проведенні збирання врожаю 1941 р.”.

25 червня   1941   (середа)  -  РНК УРСР ухвалила постанову “Про підготовку трактористів, комбайнерів і їхніх помічників на короткострокових курсах”, у якій ставилося завдання організувати в МТС, школах механізаторів і технікумах навчання понад 63 тис. трактористів, 10 тис. комбайнерів, 12,6 тис. помічників комбайнерів.

25 червня   1941   (середа)  -  У наркоматі чорної металургії СРСР відбулася нарада з питання демонтажу унікального Маріупольського броньового стану й установки його на Магнітогорськом металургійному комбінаті.

25 червня   1942   (четвер)  -  Війська 4-я танкової армії противника форсували р. Дон у Ростова-на-Дону і почали наступ на Кубань і нафтові райони Північного Кавказу.

25 червня   1942   (четвер)  -  Чернігівський обласний партизанський загін (командир О.Федоров) й інші партизанські загони закінчили диверсійну діяльність на залізниці Гомельського вузла, розпочату 22 травня 1942 р., а саме було організоване сходження 20 ешелонів з живою силою і військовою технікою ворога, підірвано 3 залізничних мости.

25 червня   1942   (четвер)  -  За вказівкою ЦК КП(б)У з прифронтових районів Сталінської і 12 районів Ворошиловградської області здійснювалася евакуація тракторів і майна МТС.

25 червня   1942   (четвер)  -  У протитанковому рові на окраїні с. Велика Білозірка Запорізької області окупанти розстріляли 280 осіб, серед яких були переважно жінки, діти, люди похилого віку.

25 червня   1942   (четвер)  -  В Браїлові Вінницької області розстріляні 503 євреїв. В Шепетівці Хмельницької області розстріляно близько 5000 євреїв, в Славуті – близько 5000 осіб, в Полонному – 1270.

25 червня   1942   (четвер)  -  Зі Львова депортовано в Белжец 2 тис. осіб єврейської національності.

25 червня   1943   (п’ятниця)  -  З’єднання партизанських загонів Житомирської області під командуванням О.Сабурова розгромило ворожий гарнізон в Давид-Городку.

25 червня   1943   (п’ятниця)  -  Газета “Радянська Україна” опублікувала повідомлення про прибуття на фронт українських поетів В.Сосюри, О.Малишка та письменника О.Головка, відбувся вечір української літератури.

25 червня   1943   (п’ятниця)  -  Опублікований акт про злодіяння окупантів у Куп’янську Харківської області.

25 червня   1943   (п’ятниця)  -  Розстріляно близько 400 євреїв з єврейського робочого табору в Станіславі.

25 червня   1943   (п’ятниця)  -  З’єднання партизанських загонів Житомирської області під командуванням О.Сабурова розгромило ворожий гарнізон в Давид-Городку.

25 червня   1943   (п’ятниця)  -  Газета “Радянська Україна” опублікувала повідомлення про прибуття на фронт українських поетів В.Сосюри, О.Малишка та письменника О.Головка, відбувся вечір української літератури.

25 червня   1943   (п’ятниця)  -  Опублікований акт про злодіяння окупантів у Куп’янську Харківської області.

25 червня   1943   (п’ятниця)  -  Розстріляно близько 400 євреїв з єврейського робочого табору в Станіславі.

25 червня   1944   (неділя)  -  У Львові відбувся мітинг і урочистий концерт української музики для добровольців дивізії військ СС „Галичина”. Акція організована Військовою управою і Українським концертним бюро.

25 червня   1944   (неділя)  -  В Києві урочисто відкрито республіканський стадіон ім. М. Хрущова. Після парадів спортсменів і фізкультурників відбувся футбольний матч між командами київського „Динамо” і московського Центрального будинку Червоної аірмії. Росіяни перемогли з рахунком 0:4.

25 червня   1944   (неділя)  -  У Львові розпочалась першість краю з футболу. У першому матчі туру між львівським клубом „Україна” і командою німецьких ВПС „Люфтваффе” перемогу здобули українці з рахунком 5:2.

25 червня   1944   (неділя)  -  В Києві відбулись змагання найсильніших штангістів Союзу на особисту першість СРСР. У важкій вазі чемпіонський титул здобув український спортсмен Я. Куценко.

25 – 27 травня   1945   (п’ятниця – неділя)  -  Сталіно. У приміщенні музичного театру відбулася технічна конференція вугільників, присвячена питанням відбудови шахт Донбасу.

25 – 26 червня   1946   (вівторок – середа)  -  Польща. Єпископ Й.Коциловський і всі заарештовані у перемишльській єпархії священики вивезені до УРСР.

25 червня   1947   (середа)  -  Київ. Розпочала роботу друга сесія Верховної Ради Української РСР.

25 червня   1947   (середа)  -  Київська область. На Корсунь-Шевченківській гідроелектростанції запущений другий генератор потужністю 1 тис. кВт. Загальна потужність станції досягла 2 тис. кВт – на 440 кВт більше довоєнного рівня.

25 червня   1948   (п’ятниця)  -  Макіївка. На комбінаті “Сталінвугілля” здана в експлуатацію перша новозбудована після війни шахта № 4-13.

25 – 26 червня   1956   (понеділок – вівторок)  -  Київ. Пленум ЦК КПУ обговорив питання “Про підсумки весняної сівби, догляд за посівами, проведення збирання врожаю та забезпечення виконання плану заготівель сільськогосподарських продуктів у 1956 році”. Пленум ЦК звільнив від обов’язків секретаря і члена президії ЦК КПУ І.Назаренко у зв’язку з погіршенням стану здоров’я; секретарем ЦК обраний С.Червоненко, членом президії – М.Гурєєв.

25 червня   1957   (вівторок)  -  Харків. Відбулася міжнародна зустріч футбольних команд “Авангард” (Харків) – “Байа” (Бразилія). Матч закінчився з рахунком 0:0.

25 – 29 травня   1959   (понеділок – п’ятниця)  -  Москва. Відбулася Всесоюзна термінологічна нарада. В її рекомендаціях проголошено принцип мінімального розходження у відповідних термінах між літературними мовами народів СРСР.

25 червня   1961   (неділя)  -  Повідомлялося, що у Харкові закінчилися республіканські змагання з велосипедних гонок. В спринтерській гонці чемпіонами республіки стали сімферопольці П.Худяков (у змаганнях чоловіків) та Ж.Зубарєва (у жінок). У командному заліку перше місце посіли кияни.

25 червня   1962   (понеділок)  -  м. Петерсон (США). На 68 році життя помер В.Січинський – історик, громадський діяч, дійсний член НТШ.

25 червня   1964   (четвер)  -  Верховна Рада УРСР прийняла постанову “Про стан і заходи по дальшому поліпшенню побутового обслуговування населення в Українській РСР”. У ній констатувалося підвищення матеріального і культурного рівня народу, зростання обсягів житлового будівництва, збільшення виробництва товарів народного споживання, поліпшення побутового обслуговування населення, приділення уваги розвитку комунального і газового господарства, транспорту тощо. Разом з тим, Верховна Рада вказувала на наявність істотних недоліків у роботі побутових, житлово-комунальних підприємств і установ, підприємств торгівлі та громадського харчування. Так, зростання мережі водопроводів і каналізації відставало від масштабів житлового і промислового будівництва; констатувалась недостатня боротьба за ощадне і раціональне використання палива, електроенергії, природного і зрідженого газу; проведення недостатніх робіт по електрифікації сіл і селищ міського типу; недостатнє задоволення потреб населення міським транспортом; наявність недоліків у виробництві товарів широкого вжитку. Верховна Рада зобов’язала відповідні міністерства усунути вказані недоліки, підвищити якість роботи відповідних міністерств і відомств по обслуговуванню населення, приділяти більше уваги поліпшенню благоустрою, озелененню і зовнішньому оформленню населених пунктів тощо.

25 червня   1964   (четвер)  -  Верховна Рада УРСР прийняла закон “Про внесення змін і доповнень до Закону про охорону природи Української РСР”. Верховна Рада вносила зміни до закону про охорону природи УРСР від 30 червня 1960 р., які стосувалися обліку природних ресурсів, посилені охорони і дбайливому використанні земель сільськогосподарського призначення. Встановлено заборону на вирубку лісів понад визначену щорічну розрахункову лісосіку; лісів, які мали ґрунтозахисне, полезахисне, водоохоронне і водорегулююче призначення; заборонено самовільну вирубку лісу. Законом заборонялося введення в експлуатацію підприємств, цехів і агрегатів, що скидали стічні води до встановлення і введення в дію споруд для очищення вод і без дозволу органів, які здійснюють державний нагляд.

25 червня – 27 липня   1966   ()  -  З ініціативи вищого партійного керівництва УРСР на заводах та фабриках Києва, Харкова, Донецька, Дніпропетровська, Луганська, Полтави відбулись мітинги солідарності з боротьбою корейського народу за вивід американських військ з Південної Кореї та об’єднання Кореї.

25-26 червня   1969   (середа — четвер)  -  м. Київ. Відбувся ХІ з’їзд споживчої кооперації України.

25 червня   1971   (п’ятниця)  -  Відповідно до матеріалів, одержаних президією Верховної Ради УРСР від виконкомів рад трудящих УРСР вибори до місцевих рад депутатів трудящих УРСР проводились до 10346 рад, у т.ч. до 25 обласних, 476 районних, 387 міських, 90 районних у містах, 776 селищних і 8592 сільських рад депутатів трудящих. Вибори відбулися у 513904 виборчих округах, всього обрано 513899 депутатів. Серед обраних депутатів місцевих рад – 72,0% робітників і колгоспників, 43,3% жінок, 47,0% членів і кандидатів КПРС, 26,0% молоді до 30 р., 46,6% не були депутатами місцевих рад минулого скликання.

25 червня   1977   (субота)  -  У В’єнтьяні завершився тиждень України, проведений з ініціативи радянського культурного центру і Товариства лаосько-радянської дружби. Тисячі лаосців відвідали фотовиставку подивилися документальні фільми про досягнення українського народу в економічній, соціальній і культурній галузях.

25 червня   1982   (п’ятниця)  -  У Львові судова колегія в кримінальних справах засудила за антирадянську діяльність М. Гориня до 10 років позбавлення волі у ВТК особливого режиму і визнала його “особливо небезпечним рецидивістом”.

25 червня   1982   (п’ятниця)  -  Київ. Відбулось засідання Відділення архітектури і монументального мистецтва Академії мистецтв СРСР з участю Спілки архітекторів СРСР, Спілки архітекторів УРСР і Київського міськвиконкому, на якому розглядалося питання про значення садово-паркового мистецтва і ландшафтної архітектури у формування естетичного обличчя міст.

25 червня   1984   (понеділок)  -  На Протопопівській дільниці вуглерозрізу “Бандурівський” (м. Олександрія Кіровоградської області) виявлено кістяк мамонта, який передано Олександрійському міському народному історико-краєзнавчому музею.

25 червня   1984   (понеділок)  -  У Миргородському краєзнавчому музеї відкрилася виставка “Етнографія і побут Полтавщини”, відвідувачі якої могли ознайомитися із старовинним чоловічим і жіночим вбранням та прикрасами.

25 – 27 червня   1985   (вівторок – четвер)  -  Київ і Дніпропетровськ відвідав генеральний секретар ЦК КПРС М. С. Горбачов.

25-26 червня   1987   (четвер-п’ятниця)  -  Москва. Пленум ЦК КПРС, на розгляд якого було внесено питання “Про завдання партії по докорінній перебудові управління економікою” (доповідач - генеральний секретар ЦК КПРС М.Горбачов). Було розглянуто “одне з кардинальних питань перебудови” - про радикальну реформу управління економікою, про якісні зміни в системі господарського механізму. У прийнятій постанові “Про завдання партії по докорінній перебудові управління економікою” зазначалось, що “ключовим завданням перебудови, найважливішою умовою прискорення соціально-економічного розвитку є радикальна реформа управління економікою. На перший план тут висувається створення нової цілісної системи, покликаної справити революціонізуючий вплив на всі сторони праці і життя радянських людей”. Пленум схвалив основні напрями докорінної перебудови управління економікою, цілі і принципи її проведення. Відзначалось, що перехід на цілісну систему управління повинен забезпечити реальне прискорення розвитку економіки, надання їй нового динамізму і якості, задоволення потреб суспільства через максимальне використання досягнень науково-технічного прогресу, рішучий перехід від переважно адміністративних до переважно економічних методів керівництва на всіх рівнях, всемірну активізацію людського фактору.

25 травня – 9 червня   1989   (четвер – п’ятниця)  -  Москва. Перший з’їзд народних депутатів СРСР. З доповіддю “Про основні напрями внутрішньої і зовнішньої політики СРСР” виступив М.Горбачов, “Про програму наступної діяльності уряду СРСР” – М.Рижков. З’їзд обрав головою Верховної Ради СРСР М.Горбачова і затвердив головою Ради міністрів СРСР М.Рижкова. Були прийняті постанови “Про основні напрями внутрішньої і зовнішньої політики СРСР”, “Про створення Конституційної комісії”, “Про підготовку проекту Закону СРСР про статус народних депутатів СРСР” та ін. Вперше відбулася пряма трансляція всіх засідань з’їзду народних депутатів СРСР по центральному телебаченню і радіопрограмі “Маяк”.

25-27 травня   1990   (п’ятниця – неділя)  -  Київ. Установчий з’їзд Об’єднаної соціал-демократичної партії України, в роботі якого взяли участь близько 100 делегатів від 35 організацій із 25 міст республіки. Внаслідок розколу, що стався на з’їзді, було проголошено дві окремі партії - Соціал-демократичну партію України (її засновниками виступили дві третини делегатів) і Об’єднану соціал-демократичну партію України.

25-27 червня   1990   (понеділок – середа)  -  В Україні перебувала делегація Загальної федерації праці (Гістадрут) Ізраїлю, яку очолював генеральний секретар федерації Ісраел Кесар. Делегацію прийняв заступник голови Ради міністрів УРСР В.Урчукін. Між Укрпрофрадою і Гістадрутом був підписаний договір про співробітництво. Цим документом передбачався обмін інформацією, налагодження туристичних і культурних обмінів, спільне здійснення оздоровчих програм.

25 червня – 17 серпня   1990   (понеділок – п’ятниця)  -  Літня школа Українського наукового інституту при Гарвардському університеті (США), яка уже вдвадцяте проводить курси українознавства.

25 червня   1991   (вівторок)  -  Верховна Рада УРСР ухвалила Закон УРСР "Про систему оподаткування".

25 червня   1991   (вівторок)  -  Верховна Рада УРСР ухвалила Закон УРСР "Про захист споживчого ринку".

25 червня   1991   (вівторок)  -  Верховна Рада УРСР ухвалила Закон УРСР "Про митну справу в Українській РСР".

25 червня   1991   (вівторок)  -  Верховна Рада УРСР ухвалила Закон УРСР "Про охорону навколишнього природного середовища".

25 червня   1991   (вівторок)  -  Верховної Ради УРСР ратифікувала договір між УРСР і Казахською РСР, підписаний в Алма-Аті 20 лютого 1991 р.

25-26 червня   1992   (четвер, п’ятниця)  -  У Києві відбувся Всеукраїнський православний собор, який постановив про об'єднання Української православної церкви та Української автокефальної православної церкви в єдину Українську православну церкву (Київський Патріархат). Головою УПЦ (КП) обрано патріарха Мстислава, заступником - Філарета.

25 червня   1992   (четвер)  -  У Стамбулі відбувся міжнародний форум щодо створення Чорноморської зони співробітництва. Була підписана Декларація про Чорноморське економічне співробітництво.

25 - 26 травня   1993   (вівторок - середа)  -  У Києві відбулося засідання Комітету Ради Європи у стосунках з країнами - не членами цієї європейської організації. Головною метою заходу стало обговорення можливостей вступу України до Ради Європи. Під час проведених зустрічей європейські експерти ознайомилися з політикою держави щодо національних меншин та питанням співіснування різних конфесій в Україні.

25 - 27 червня   1993   (п'ятниця - неділя)  -  В Українському домі в Києві під гаслом "Українські студентські сили світу - за розквіт держави, назва якій - Україна" відбувся 1- й з'єднаний Всесвітній український Конгрес студентів (ЗВУК), на якому було створено Всесвітній український студентський інформаційно - координаційний центр, головою якого обрано О. Васильціва.

25 червня   1993   (п’ятниця)  -  Президент України Л. Кравчук видав указ "Про заходи щодо поліпшення розрахунків за продукцію і послуги комунальних енергетичних і водопровідно - каналізаційних підприємств", де встановлювалось що розрахунки із споживачами, крім житлово - комунальних, бюджетних організацій і населення, за електричну і теплову енергію, послуги водопостачання проводяться на основі показників вимірювальних приладів.

25 червня   1993   (п’ятниця)  -  Верховна Рада України прийняла Закон України " Про науково - технічну інформацію". Закон визначив основи державної політики в галузі науково - технічної інформації, порядок її формування і реалізації в інтересах науково - технічного, економічного і соціального прогресу країни, врегулював правові, економічні відносини громадян, юридичних осіб, держави, що виникають при створенні, одержанні, використанні та поширенні науково - технічної інформації, а також визначив правові форми міжнародного співробітництва в цій галузі.

25-28 квітня   1994   (понеділок-четвер)  -  На кінофакультеті Київського державного інституту театрального мистецтва імені І. Карпенка-Карого увосьме відбувся фестиваль студентських фільмів "Пролог".

25 травня   1994   (середа)  -  Указом Президента України встановлено професійне свято працівників засобів масової інформації - День журналіста, яке відзначається щорічно 6 червня.

25-26 червня   1995   (неділя-понеділок)  -  Сан-Франциско (США) . Розпочалися урочистості з нагоди 50-річчя підписання статуту Організації Об'єднаних Націй , у яких брали участь Генеральний секретар ООН Бутрос Галі, Президент США Білл Клінтон та постійні представники держав-членів ООН, у тому числі постійний представник України при ООН А.Зленко.

25 червня   1998   (четвер)  -  Президент України призначив своїм указом міністром праці та соціальної політики України І.Саханя.

25 червня   1998   (четвер)  -  Відбувся візит до Києва (25-28 червня) заступника Генерального секретаря НАТО з політичних питань К.Клайбера.

25-26 травня   2000   (четвер - п'ятниця)  -  В Національній бібліотеці ім. Вернадського (Київ) проведено міжнародну конференцію "Роль часопису "Культура" в українсько-польському порозумінні ".


Етичний кодекс
членів Фулбрайтівського
товариства України

Етичний кодекс ученого України

Recommendation Rec(2001)15 on history teaching in twenty-first-century Europe.
(переклад з англійської)«Про викладання історії в Європі у ХХІ столітті»

European Parliament resolution of 2 April 2009 on European conscience and totalitarianism
(переклад з англійської)«Резолюція Європейського Парламенту від 2 квітня 2009 року щодо європейської свідомості та тоталітаризму»

L`association Liberté pour l`histoire
(переклад з англійської)«Блуазьке звернення» Асоціації французьких істориків «Свободу історії!»

Міжнародний комітет
історичних наук (ICHS)

Універсальна декларація архівів

Підтримати

Principles of Access to Archives
Adopted by International Council on Archives
Annual General Meeting on August 24, 2012
Internet Encyclopedia Of Ukraine
The Internet Encyclopedia
of Ukraine

Український історичний
портал
Iзборник. Історія України IX-XVIII ст.
ІЗБОРНИК:
Історія України IX-XVIII ст.
Першоджерела та інтерпретації

Web-бібліографія старої України.1240–1800

Європейська бібліотека:
Ресурси 47 національних бібліотек

Портал Ukrainica

VIFAOST
Віртуальна бібліотека "Східна Європа"

Історія та гуманітарні дисципліни

"Міста та села України"
Багатотомне енциклопедичне видання

Фонд «Osrodka KARTA»

Портал
«Уроки истории»

EuroDocs: Online Sources
for European History

Europeana

"Відлуння віків"

The History Network for Young Europeans

Military Ukraine
Воєнно-історичний форум

Історія цивілізацій

"Історична правда"

Україна Incognita:
Історичний веб-проект

"Український воєнно-історичний портал"

Історія:
Сумський історичний портал

Historians.in.ua

КРИТИКА
простір незалежної думки

История городов и сел

Фото-Планета.
Фотографії міст,
селищ, сіл.
Україна

АРГУМЕНТ:
История

Старожитності

CEJSH – The Central European Journal of Social Sciences and Humanities

Российский индекс научного цитирования – портал е-Library.ru

Slavic
Humanities Index

Index Copernicus

EBSCO. Journal & e-Package Services