Інститут історії України НАН України

ЕНЦИКЛОПЕДІЯ ІСТОРІЇ УКРАЇНИ

УКРАЇНСЬКИЙ ІСТОРИЧНИЙ ЖУРНАЛ

ПЕРІОДИЧНІ ТА СЕРІЙНІ ВИДАННЯ ІНСТИТУТУ

ВИДАННЯ ІНСТИТУТУ (1936-2015)

ІСТОРИЧНІ СТУДІЇ В УКРАЇНІ ТА СВІТІ: МАТЕРІАЛИ ДО БІБЛІОГРАФІЇ

НОВИНИ З КНИЖКОВОЇ ПОЛИЦІ

RSS-стрічкиRSS
Отримувати новини порталу на e-mail:


Delivered by FeedBurner

Якщо Ви помітили помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter
Таким же чином можете повідомити про непрацюючі посилання
Система Orphus

Події за

Матеріали розділу генеруються автоматично на базі серії довідників 'Україна: хроніка подій ХХ століття'. На разі до календаря “підключено” лише частину хронікального масиву. Робота над наповненням бази календаря триває.


29 (16) травня– 15 (2) жовтня   1913   (середа - вівторок)  -  У м. Києві відбулася Всеросійська сільськогосподарська промислова та художня виставка.

29 (16) травня   1918   (середа)  -  Рада міністрів Української Держави прийняла текст Урядового повідомлення, яке було підготовлено у зв’язку з антиурядовою агітацією. Рада міністрів заслухала доповідь голови мирної делегації на переговорах з РСФРР про її склад. У зв’язку з страйком, який мав відбутись 30-31 травня, Рада міністрів ухвалила, що всі, хто візьме участь у ньому, будуть звільнені з роботи. Заслухавши доповідь міністра фінансів про сплату за сільськогосподарські машини, що надійшли з Німеччини, постановили, що всі розрахунки з Центральними державами мають проводитись через кредитну канцелярію міністерства фінансів. Міністра шляхів сполучення зобов’язали укласти тарифну конвенцію з Німеччиною у додаток до Брестського мирного договору

29 (16) травня   1918   (середа)  -  Міністерство шляхів видало наказ про заснування на залізницях курсів українознавства, що було, зокрема, пов’язане з необхідністю виконання розпорядження міністра шляхів від 17 травня ц.р. про ведення діловодства державною українською мовою. При вивченні мови лекційним способом кількість слухачів не могла перевищувати 60 осіб, на станціях, де було менше 60 співробітників, мали навчатися на сусідніх станціях. Пропонувалося користуватися граматиками Шерстюка, Огієнка або Курила.

29 (16) травня   1918   (середа)  -  О 10-й год. ранку з Лук’янівської в’язниці звільнено 36 членів Другого всеукраїнського селянського з’їзду, заарештованих 10 травня ц.р. За наказом німецького суду заарештованим було повідомлено, що слідча комісія, не знайшовши ніяких доказів їх вини, припинила слідство і звільняє їх. Проте було підкреслено, що у майбутньому скликати селянські з’їзди можна тільки з дозволу німецької комендатури. Заарештовані подякували ЦК соціалістів-федералістів, С.Петлюрі, редакції газети “ Нова рада” і всім, хто боровся за їхнє визволення.

29 (16) травня   1918   (середа)  -  Київ. Наказ міністра шляхів про заснування на залізницях курсів українознавства.

29 (16) травня   1918   (середа)  -  Київ. Заснування Всеукраїнського кооперативного видавничого союзу (Книгоспілки).

29 травня   1919   (четвер)  -  Тернопіль. Початок переговорів між урядом УНР та представниками Центрального повстанського комітету (ЦПК), що прибули з Києва для порозуміння у справі боротьби проти російських більшовиків. Есери Д.Одрина, Т.Черкаський, І.Часник та незалежник А.Пісоцький були також представниками від ЦК своїх партій.

29 травня   1919   (четвер)  -  Донбас. Н.Махно виступив проти радянської влади, порушивши угоду, укладену з Червоною армією в лютому 1919 р.

29 травня   1919   (четвер)  -  Бендери. Вступ до міста частин Червоної армії. Проте на подальше просування вглиб Бессарабії не було достатніх сил і частини невдовзі знову відійшли за Дністер.

29 травня   1920   (субота)  -  Вінниця. Засідання ЦК УСДРП, на якому розглядалося питання про позицію прем’єр-міністра В. Прокоповича щодо вступу до його уряду соціал-демократів. Ухвалено, що керування міністерством земельних справ має перейти від С. Стемповського до представника українських соціал-демократів; мала бути оголошена тимчасова Конституція УНР і скликаний предпарламент.

29 травня   1920   (субота)  -  Наказ Головної управи війська УНР про перейменування 2-ї стрілецької дивізії в 3-ю Залізну стрілецьку дивізію на чолі з полковником О. Удовиченко.

29 травня   1920   (субота)  -  Варшава (Польща). Наказ начальника Польської держави Ю. Пілсудського про вилучення з-під цивільного уряду земель Волині і фронту Подільського Володимирського, Ковельського, Луцького, Дубенського, Рівненського повітів, частини Острозького повіту та північно-західної частини Кременецького повіту, які передавались під владу уряду Польщі.

29 травня   1920   (субота)  -  З Києва до сіл Київського повіту відбув перший український мандрівний кінотеатр, споряджений “Українфільмом” Дніпросоюзу. У програмі були фільми за М. Гоголем “Різдвяна ніч” та “Зрада Андрія”, дві маленькі драми і дві гуморески.

29 травня   1920   (субота)  -  Закон РНМ УНР про поліпшення матеріального стану служачих місцевих державних установ, що підлягають УНР.

29 травня   1920   (субота)  -  Харків. Декретом Ради Народних Комісарів УСРР з метою боротьби з дитячою смертністю і забезпечення дітей працюючих мас необхідними продуктами споживання постановлено утворити при Опродкомгубах і Удпродкомах недоторканий фонд дитячого споживання.

29 травня   1920   (субота)  -  Наказ київського губерніального комісара Б. Преснухіна про відновлення діяльності Київської губерніальної управи з військової повинності під головуванням губерніального комісара, у повітах – повітової управи під головуванням повітового комісара, у м. Києві – міської управи під головуванням помічника губерніального комісара.

29 травня   1921   (неділя)  -  Луганськ Донецької губернії. Відбувся випуск 45 слухачів партійної школи.

29 травня   1922   (понеділок)  -  Харків. Політбюро ЦК КП(б)У розглянуло питання про кошторис Південбюро ВЦРПС. РНК УСРР було запропонувано надати профспілці Всеробітземліс допомогу в розмірі 20 млрд. крб., а секретаріату ЦК КП(б)У обґрунтувати перед ЦК РКП(б) клопотання про асигнування необхідних коштів для Всеробітземлісу.

29 травня   1922   (понеділок)  -  Нью-Йорк, США. Українська громада провела “український день”, під час якого влаштувала 20-ти тисячну демонстрацію проти гноблення Польщею українців у Східній Галичині за участю українських громадських товариств та інституцій з усіх американських міст.

29 травня   1922   (понеділок)  -  Харків. Політбюро ЦК КП(б)У заслухало доповідь Центральної комісії по вилученню церковних цінностей. Ухвалено надати комісії право запросити фахівців для огляду цінностей на предмет відбору з них тих, що мали історичну цінність. Комісії також доручалося перевезти всі цінності, зібрані в Україні, до Москви. Зважаючи на те, що голодуюче населення України становило 15 % голодуючих усієї федерації, їй пропонувалося вимагати допомоги голодуючим РСФРР через ЦК РКП(б) при наданні Україні на боротьбу з голодом 15 % цінностей, що були зібрані у федерації.

29 травня   1922   (понеділок)  -  Харків. РНК УСРР прийняла декрет “Про охорону зелених насаджень у містах та інших населених пунктах”. Встановлено штрафи за потрави й пошкодження зелених насаджень у розмірі, що не перевищували штрафи, встановлені для адміністративних стягань. При недостатності компенсації збитків шляхом сплати штрафу відповідальність винних у навмисному пошкодженні зелених насаджень визначалася судом як за кримінальні злочини.

29 травня   1922   (понеділок)  -  Львів, Польща. З відозвою “На допомогу голодуючим України!” звернувся до українських емігрантів Львівський крайовий комітет допомоги голодуючим.

29 травня   1924   (п’ятниця)  -  Москва. Всесоюзна рада народного господарства розглянула питання про участь української промисловості в зовнішній торгівлі СРСР. Зазначено, що порівняно з довоєнним часом експорт українського збіжжя скоротився. Вирішено в 1924 р. посилити вивіз українського збіжжя за кордон.

29 травня   1925   (четвер)  -  Харків. Політбюро ЦК КП(б)У прийняло постанову про районування. Ухвалено до 1 липня затвердити радянським органам проекти всіх декретів про районування; завершити комплектацію окружних партійних і радянських органів та створити ліквідаційні комісії при губвиконкомах. Питання про розпуск губвиконкомів розглянути окремо, запитавши про це на місцях з тим, щоб підготувати це питання до пленуму ЦК КП(б)У.

29 травня   1925   (четвер)  -  Миколаїв. З ініціативи дружин робітників суднобудівного заводу ім. А. Марті було створено осередок сприяння громадському харчуванню. Мета осередку - зниження цін і поліпшення якості обідів в робітничих їдальнях.

29 травня   1925   (четвер)  -  Харків. Політбюро ЦК КП(б)У прийняло постанову про судовий процес Липово-Долинського районного КНС. Ухвалено провести судовий процес в окружному центрі, у звичайному порядку, в межах, визначених слідством, не надаючи йому широкого розголосу. Судовим органам запропоновано розглянути факти незаконного розкуркулювання, здійсненого після видання декрету, що забороняв розкуркулення, як зловживання владою, а не як класову боротьбу на селі. Відповідно до цієї позиції, М. Скрипнику доручено зробити доповідь на політбюро ЦК КП(б)У про порядок відшкодування кредитів і т. ін. селянським колективам, що отримали незаконно розкуркулене майно, за його повернення незаконно розкуркуленим, залежно від обставин, що з'ясуються на процесі.

29 травня   1925   (четвер)  -  Харків. Політбюро ЦК КП(б)У в цілому ухвалило пропозиції комісії Політбюро по житловому будівництву. Накреслено заходи житлового будівництва у промислових районах, робітничих селищах та містах по лінії державного (промислового та комунального), кооперативного, та приватного будівництва.

29 травня   1925   (четвер)  -  Харків. Політбюро ЦК КП(б)У прийняло постанову про заходи боротьби з безробіттям. Ухвалено рішення Української економічної ради та РНК УСРР про боротьбу з безробіттям, а також клопотання РНК УСРР перед ЦК РКП(б) про додаткові асигнування до фонду боротьби з безробіттям. Місцевим та центральним органам запропоновано приділити більше уваги цьому питанню. Визнано доцільним організацію місячника по залученню коштів до фонду допомоги безробітним та проведення через профспілки рішення про відрахування до цього фонду зарплати за півтори доби, починаючи з 6-го розряду тарифної ставки. Радянським органам поставлено за обов'язок розробити перспективний план громадських робіт та терміново вирішити питання про відрядження на роботу в особливому порядку певних груп безробітних (колишніх червоноармійців з революційним минулим, високо кваліфікованих робітників, заслужений персонал й т. ін.). ЦКК доручено перевірити виконання директиви радянських органів про залучення на роботу демобілізованих, а РНК УСРР розробити заходи по полегшенню умов наймання робочої сили окремими громадянами, організації дрібної торгівлі та по розвитку кустарного виробництва. ВУРПС та Наркомпраці запропоновано розв'язати питання про порядок обліку на біржах праці безробітних, які не були зареєстровані, а місцевим партійним та профспілковим органам - приділити увагу комплектуванню посередницьких бюро. Українській економічній нараді рекомендувалося періодично заслуховувати доповіді про роботу ЦК по боротьбі з безробіттям.

29 травня   1925   (четвер)  -  Харків. Політбюро ЦК КП(б)У затвердило Г. Гринька головою Держплану.

29 травня   1925   (четвер)  -  Маріуполь. Після відбудови пущено графітний завод ім. Н. Наріманова.

29 травня   1925   (четвер)  -  Харків. Політбюро ЦК КП(б)У визначило порядок відрядження сільрадами і сільськими КНС учнів до вишів. Відрядження до вишів мало здійснюватися райвиконкомами з числа активних, радянськи настроєних незаможників та середняків, які висувалися сільрадами та сільськими КНС. Причому рішення про висування рекомендувалося проводитися через пленарні засідання вказаних органів.

29 травня   1925   (четвер)  -  Харків. Політбюро ЦК КП(б)У прийняло постанову про заборону примусової підписки на газети для громадян.

29 травня   1925   (четвер)  -  Харків. У театрі саду заводу "Світ шахтаря" відбулася перша вистава пересувної трупи російського драматичного театру під головуванням режисера Ільченка.

29 травня   1925   (четвер)  -  Харків. При Всеукраїнському об'єднанні інвалідної кооперації (ВУІКО) створено Всеукраїнську секцію сліпих. Мета секції - об'єднання сліпих для залучення до інвалідної кооперації, проведення серед них культурно-освітньої роботи та втягування сліпих до громадської роботи. Аналогічні секції мали створюватися при окружних об'єднаннях інвалідної кооперації.

29 травня   1925   (четвер)  -  Харків. Політбюро ЦК КП(б)У прийняло постанову про житлове будівництво. Наголошувалося на необхідності житлового будівництва в промислових центрах, робітничих селищах та містах України. Пропонувалося по лінії державного (промислового та комунального) будівництва застосувати всі пільги, надані кооперативному будівництву, згідно з декретом від 16 травня 1924 р. Вважалося доцільним віднести витрат на житлове будівництво для робітників на кошториси трестів. Велика увага приділялася встановленню в кошторисах комунальних господарств відсоток на добудову та повернення нових житлових будівель, при цьому витрати не мали здійснюватися за рахунок статті витрат на культурні потреби. Рекомендувалося всебічно сприяти житловій кооперації за рахунок кредитів, забезпечення робітниками й т. ін. Пропонувалося змінити житлове законодавство з метою скасування перешкод у розвиткові прояву та розвитку ініціативи у справі житлової кооперації. Зокрема, переглянути постанови щодо денаціоналізації будинковолодінь з метою термінового її закінчення, підвищення норм оцінки будинковолодінь, що підлягали денаціоналізації та забороні націоналізації денаціоналізованих володінь; щодо продажу та орендних угод з домовою нерухомістю (в напрямку їх полегшення); щодо полегшення оподаткування приватних будинковолодінь, житлокооперативів та державних будівель, звільнення від оподаткування Палаців праці; щодо земельного розпорядку в містах та права забудови в напрямку більшого стимулювання будівництва та спрощення порядку отримання права на будівництво та подовження його строку. Видати не пізніше 15 червня декрет аналогічний виданому ЦВК від 13 квітня ц. р. Визнати за необхідне розробити питання про квартплату та комунальні послуги, вводячи тарифи, що робили б рентабельним нове будівництво та забезпечували відбудову будівель, що існували, з урахуванням можливостей робітників і службовців сплачувати квартири з житловою площею в розмірі встановленої норми. Запропонувати радянським органами розпочати боротьбу з

29 травня   1925   (четвер)  -  Харків. Політбюро ЦК КП(б)У затвердило Єфімова наркомздоров'я УСРР, а Кантаровича - його заступником.

29 травня – 2 червня   1925   (п’ятниця - вівторок)  -  Харків. Відкрився І Всеукраїнський з’їзд радіологів. Прибули делегати з УСРР та інших республік СРСР. Мета з’їзду – розробка плану наукових досліджень радіоактивності вод, ґрунтових порід, мінералів і повітря в межах України, а також обговорення низки питань, пов’язаних із дослідженням радіоактивності рідких хімічних елементів та розвитком місцевої хімічної промисловості в Україні.

29 травня   1928   (середа)  -  Москва, м. Відбулася загальносоюзна нарада по історії профспілкового руху. Учасники обговорили доповіді про підсумки і перспективи діяльності істпрофів, про організацію архівної справи, музейно-виставкової і видавничої роботи.

29 травня   1928   (середа)  -  Москва, м. РНК СРСР видав постанову „Про створення комісії для увічнення пам’яті О.Д. Цюрупи”. Ухвалено створити комісію для увічнення покійного заступника голови РНК СРСР Олександра Дмитровича Цюрупи у складі: голова – А.П. Смирнов, члени: А.М.Лежава, А.І.Свідерський, Н.П. Горбунов, М.І. Фрумкін, А.Б. Халатов.

29 травня   1929   (середа)  -  Харків, м. 29 травня – 1 червня відбувся УІ Всеукраїнський з’їзд робітників поліграфічного видавництв, делегати якого заслухали звіт про діяльність спілки та доповідь про п’ятирічний план роботи. Учасники з’їзду констатували значні успіхи книговидавничої справи в Україні: протягом 1927–1928 рр. у республіці було видано 5413 назв книжок загальним накладом 34107047 примірників, при цьому українська книжка на всесоюзному ринку складала 9-10%, на внутріукраїнському – 15%. Відповідно до схваленого плану до кінця п’ятирічки кількість книжок українською мовою в Україні мала збільшиться на 80%, кількість газет – з 124 до 220 назв, кількість популярних журналів – більше ніж у 3,6 р. Було обрано новий склад Всеукраїнського комітету робітників поліграфії у кількості 32 осіб (голова Варновицький).

29 травня   1929   (середа)  -  Харків, м. 26 – 31 травня відбувся ІІ Всеукраїнський з’їзд Спілки пролетарських письменників. У порядку денному були доповіді В.Коряка “Про українську радянську літературу в процесі художнього самовизначення”, І.Микитенка “Про пролетарську літературу в добу реконструкції”, Фефера “Про єврейську пролетарську літературу” та ін. З’їзд проходив під гаслом “розгортання наступу проти виявів ворожої ідеології в літературі”. Було обрано нову Раду ВУСПП у складі 19 осіб, у тому числі І.Микитенка, Кириленка, І.Ле, Кулика, Дикого, Фефера, Рутера та ін.

Травень, 29   1932   (неділя)  -  Москва. Телеграма Й. Сталіна С. Косіору і В. Чубарю про надання насіннєвої допомоги Одеській області: з Ростова 400 тис. пудів насіннєвої кукурудзи (100 тис. пудів для Миколаєва та 300 тис. пудів для Одеси)

Травень, 29   1933   (понеділок)  -  Лист секретаря ЦК КП(б)У С. Косіора та голови РНК УСРР В. Чубаря до секретаря ЦК ВКП(б) Сталіна про надання додаткової продовольчої допомоги «тяжким районам» Одеської, Дніпропетровської, Донецької, Харківської, Вінницької та Київської областей. Зазначено, що у них немає ресурсів

Травень, 29   1933   (понеділок)  -  Постанова бюро Дніпропетровського обкому КП(б)У про особливості авансування колгоспників. Визнано «політичною помилкою» публікацію постанови бюро обкому про авансування колгоспників, яка «…орієнтувала колгоспи на першочергове задоволення споживацьких інтересів колгоспників» і відсувала «інтереси держави на другий план». Зазначено причини невиконання Україною хлібозаготівельного плану: «…розбазарювання хліба під виглядом громадського харчування, неправильна і безпорядна роздача хліба на трудодні, створення всіляких фондів». Скасовано рішення бюро обкому про авансування колгоспників, рекомендовано здійснити швидкий обмолот скошеного хліба та організувати його оперативний вивіз безпосередньо від молотарок на зсипні пункти, «завдати безжалісного удару решткам недобитків класового ворога – петлюрівським і махновським елементам», а також спробам витрачання хліба на громадське харчування, залишити на внутрішні потреби колгоспів не більше 10 % фактично намолоченого хліба

29 травня   1939   (понеділок)  -  Москва. ЦК ВКП(б) і РНК СРСР видали постанову “Про підготовку до збирання врожаю і заготовок сільськогосподарських продуктів у 1939 році”.

29 травня   1939   (понеділок)  -  Москва. РНК СРСР і ЦК ВКП(б) видали постанову “Про поліпшення обсшуговування комначскладу Червоної Армії, Воєнно-Морського Флоту, робітників і службовців військових будівництв”. Сформовано закриту систему воєнторгів для постачання вищезазначених категорій населення.

29 травня   1940   (середа)  -  Київ. Відбулося засідання ЦК КП(б)У на якому були розглянуті такі питання: повідомлення Наркомзему УРСР про стан посіву зернових, про хід обробки і боротьбу з шкідниками цукрових буряків по колгоспах УРСР, про хід виконання постанови РНК УРСР та ЦККП(б)У «Про хід ремонту комбайнівіінших збиральних машинпоМТС УРСР», про укомплектування тваринницьких ферм і будівництва приміщень для худоби в колгоспах УРСР, про місцеві колгоспні водоймища, повідомлення Уповнаркомзагу СРСР при РНК УРСР тов. Снесарева про підготовку до прийому сільськогосподарських продуктів, про хід зселення хутірських господарств в колгоспні селища і про заходи по розвитку колгоспного тваринництва і птахівництва в 1940 році в зв’язку з рішенням ЦК ВКП (б) про «Зміни в політиці заготовок і закупок сільськогосподарських продуктів». По всіх обговорених питаннях ЦК КП(б)У прийняв відповідні рішення. Зокрема, ЦК КП(б) прийняв постанову «Про місцеві колгоспні водоймища», в якій закликав колгоспників України підхопити ініціативу колгоспу «Железнодорожник» Таловського району Воронезької області, колгоспники якого виступили з почином протягом літа привести в повний порядок всі водоймища, відремонтувати всі ставки, відремонтувати старі і збудувати нові колодязі, обсадити ставки деревами і чагарниками, організувати поливку овочів, створити ферму водоплаваючої птиці. ЦК КП(б), — говорилося впостанові, — закликає колгоспників і колгоспниць протягом літа і осені 1940 року забезпечити створення місцевих водоймищ в кожному колгоспі, привести в повний порядок усі наявні греблі, ставки, колодязі, розгорнути будівництво нових гребель. Ставків і обсадження лісними насадженнями існуючих гребель і водоймищ.

29 травня   1940   (середа)  -  Ленінград. Для ознайомлення з роботою медичних закладів до міста приїхали львівські вчені-мікробіологи — проф. Р.Ф.Вейгель, його асистент А.К.Герцик і педіатр проф. Р.Ф.Грієр. У Львові під керівництвом проф. Вейгеля створюється великий санітарний бактеріологічний інститут. Гості відвідали найбільшу в Ленінграді лікарню ім. Боткіна та інститут ім. Пастера.

29 травня   1942   (п’ятниця)  -  Закінчилася Харківська операція. Війська Південно-Західного фронту, ведучи важкі бої в оточенні на заході р. Сіверський Донець окремими групами прорвалися через фронт противника й переправилися на східний берег ріки. Війська Південного і Південно-Західного фронту втратили близько 230 тис. осіб.

29 травня   1942   (п’ятниця)  -  Директор національної економіки Буковини терміново звернувся до румунських промисловців, комерсантів і ремісників із закликом встановити контроль над промисловістю краю.

29 травня   1942   (п’ятниця)  -  В Монастирищі Київської області була проведена “єврейська акція” – розстріляно 1600 євреїв. В Червоноармійську Ровенської області знищено 1350 осіб.

29 травня   1943   (субота)  -  Відбулася нарада членів нелегального Центрального Комітету КП(б)У разом з командирами та комісарами партизанських з’єднань України, на якій були розглянуті звіти про діяльність, розробка забезпечення ефективності запланованих заходів, завдання активного перешкоджання вивозу радянських людей до Німеччини та поліпшення стосунків з місцевим населенням.

29 травня   1943   (субота)  -  Партизанські загони Чернігівського з’єднання під командуванням М.Попудренка захопили райцентр Тупичеве на Чернігівщині, були знищені склади палива, спиртозавод, лінії зв’язку, особовий склад гарнізону противника.

29 травня   1943   (субота)  -  Газета “Радянська Україна” опублікувала повідомлення про наслідки передтравневого соціалістичного змагання вугільних трестів та шахтоуправління Донбасу, виконали та перевиконали план вугледобування 32 шахти та шахтоуправління.

29 травня   1943   (субота)  -  Газета “Радянська Україна” опублікувала повідомлення про розстріл нацистами 537 чоловік у с.Червона Поляна Золочівського району.

29 травня   1943   (субота)  -  Відбулася нарада членів нелегального Центрального Комітету КП(б)У разом з командирами та комісарами партизанських з’єднань України, на якій були розглянуті звіти про діяльність, розробка забезпечення ефективності запланованих заходів, завдання активного перешкоджання вивозу радянських людей до Німеччини та поліпшення стосунків з місцевим населенням.

29 травня   1943   (субота)  -  Партизанські загони Чернігівського з’єднання під командуванням М.Попудренка захопили райцентр Тупичеве на Чернігівщині, були знищені склади палива, спиртозавод, лінії зв’язку, особовий склад гарнізону противника.

29 травня   1943   (субота)  -  Газета “Радянська Україна” опублікувала повідомлення про наслідки передтравневого соціалістичного змагання вугільних трестів та шахтоуправління Донбасу, виконали та перевиконали план вугледобування 32 шахти та шахтоуправління.

29 травня   1943   (субота)  -  азета “Радянська Україна” опублікувала повідомлення про розстріл нацистами 537 чоловік у с.Червона Поляна Золочівського району.

29 травня   1944   (понеділок)  -  Л. Берія подав Й. Сталіну „обгрунтування доцільності виселення з Криму всіх болгарів, греків, вірменів”, що базувалось на окремих прикладах їх співробітництва з нацистами. Їх врахована кількість на той час становила: болгарів - 12075, греків - 14300, вірменів - 9919 чол.

29 травня   1945   (вівторок)  -  Ставка ВГК видала директиву командуючим військами 1-го Українського фронту про перейменування фронту в Центральну групу військ і її склад.

29 травня   1945   (вівторок)  -  Ставка ВГК видала директиву командуючим військами 3-го Українського фронту про перейменування фронту в Південну групу військ і її склад.

29 травня   1945   (вівторок)  -  Повідомляється, що в Донбасі відбудовано 67 головних шахт, в 70 інших почалося добування вугілля, введено в дію 35 районних електростанцій, відроджено діяльність Єнакієвського, Маріупольського, Ново-Краматорського заводів.

29 травня   1947   (четвер)  -  Секретар ЦК КП(б)У Л.Каганович та голова Ради міністрів УРСР Л.Корнієць надіслали Й.Сталіну листа щодо нагальної потреби додаткового надання продовольчої позики колгоспам України. Л.Каганович та Л.Корнієць пропонували на період до початку жнив додатково виділити 18 тис. тонн борошна й на два місяці забезпечити хлібом 647 тис. осіб, які не були пов’язані з сільським господарством і не мали власних продовольчих ресурсів. Вважалося вкрай необхідним додаткове виділення для України хліба й інших видів продовольства з метою допомоги 100 тис. осіб важко хворим на дистрофію.

29 31 травня   1948   (субота, понеділок)  -  Київ. Відбулася наукова сесія в Інституті історії України Академії наук УРСР, присвячена 300-річчю початку визвольної війни українського народу 1648 – 1654 рр. Промовлялися доповіді щодо приєднання України до Росії у 1954 р. і про значення цієї події “в зміцненні споконвічної дружби російського і українського народу”.

29 травня   1950   (понеділок)  -  Одеська область. В Лузанівці, на березі Чорного моря відкрився піонерський табір санаторного типу «Український Артек».

29 травня   1956   (вівторок)  -  Київ. Відкриття республіканського з’їзду спеціалістів сільського господарства УРСР. З’їзд обговорив питання поліпшення роботи спеціалістів, піднесення їх творчої організаторської ролі в справі розвитку всіх галузей сільськогосподарського виробництва.

29 травня   1959   (п’ятниця)  -  Запоріжжя. Відбулася міжнародна товариська зустріч з футболу: “Металург” (Запоріжжя) – “Унія” (ПНР), яка закінчилася з рахунком 0 : 1.

29 травня   1959   (п’ятниця)  -  Повідомляється про початок проведення Тижня радянської пісні в містах і селах республіки.

29 травня   1961   (понеділок)  -  м. Київ. Відбувся XIV пленум ЦК ЛКСМ України, який обговорив хід виконання соціалістичних зобов’язань комсомольцями і молоддю республіки на честь ХХІІ з’їзду КПРС.

29 травня   1961   (понеділок)  -  Президія Верховної Ради УРСР звільнила М.Довганя від обов’язків міністра автомобільного транспорту і шосейних шляхів УРСР за станом здоров’я. Новим міністром став І.Братченко.

29 травня   1961   (понеділок)  -  Президія Верховної Ради СРСР позбавила Ю.Надкерничного, колишнього голову колгоспу ім. Шевченка Вінницького району Вінницької області, другої золотої медалі “Серп і молот” як такого, що “незаслужено одержав цю високу нагороду”.

29 травня   1963   (середа)  -  м. Херсон. Відбувся дводенний семінар лекторів-атеїстів, присвячений питанням індивідуальної роботи з сектантами і активом віруючих православної церкви.

29 травня   1963   (середа)  -  м. Херсон. У заводському клубі комбайного будівництва відбувся атеїстичний вечір, під час якого присутні прослухали лекцію “Ідеологія і мораль сучасної секти євангельських християн-баптистів”.

29 травня   1964   (п’ятниця)  -  м. Київ. Відкрито один з найбільших у країні Центральний республіканський ботанічний сад АН УРСР (площа 180 га).

29 травня   1965   (субота)  -  м. Київ. Відкрито Палац піонерів та школярів.

29 травня   1965   (субота)  -  м. Москва. Відбувся урочистий вечір, присвячений 125-річчю з дня народження українського драматурга, актора і режисера М.Кропивницького.

29 травня   1968   (середа)  -  Завершився візит голови Ради міністрів Української РСР В. Щербицького до Чехословаччини з нагоди обміну естафетами миру і дружби, присвячених 13-й річниці визволення ЧССР від нацистів.

29 травня   1969   (четвер)  -  У Києві, Луганську відбулись мітинги на підтримку звернення комуністичних і робітничих партій у зв’язку з хвилею терору режиму диктатора Дювальє проти активістів демократичного руху на о. Гаїті.

29 травня   1981   (п’ятниця)  -  Повідомлялося про прийняття постанови Укрпрофрадою, ЦК ЛКСМУ, Комітетом народного контролю УРСР, Держпостачем УРСР, редколегією газети “Радянська Україна” “Про проведення республіканського громадського огляду ефективності використання матеріальних і паливно-енергетичних ресурсів під девізом “Економіка повинна бути економною””.

29 травня   1981   (п’ятниця)  -  У м. Київ відбувся об’єднаний пленум правлінь Спілки журналістів УРСР і Київської журналістської організації. З доповіддю про роботу журналістів республіки по виконанню рішень ХХVІ з’їзду КПРС і ХХVІ з’їзду Компартії України виступив голова правління Спілки журналістів УРСР, редактор газети “Радянська Україна” В. Я. Сіробаба. Пленум прийняв рішення про скликання чергового п’ятого з’їзду журналістів УРСР у 1982 році.

29 травня   1983   (неділя)  -  В Торонто відбулася соборна панахида та маніфестація біля будинку парламенту “У 50-річчя голодової облоги України”.

29 травня – 2 червня   1984   (вівторок – субота)  -  Київ. Проходила міжнародна нарада вчених НРБ, УНР, НДР, ПНР, СРР, СРСР і ЧССР, які брали участь у реалізації проекту “Геофізична і геодинамічна моделі літосфери Центральної і Східної Європи” – однієї з наукових програм Комісії багатостороннього співробітництва академій наук соціалістичних країн з комплексної проблеми “Планетарні геофізичні дослідження” (КАПГ).

29 травня   1985   (середа)  -  Указ президії Верховної Ради УРСР “Про внесення змін і доповнень до Кодексу Української РСР про адміністративні правопорушення”, згідно якого Кодекс доповнювався новою статтею: “Стаття 2201. Комісії по боротьбі з пияцтвом” та деякі статті подавалися в новій редакції тощо.

29 травня   1988   (неділя)  -  Київ. Повідомлялось, що з нагоди 100-річчя від дня народження виданого українського художника, професора Льва Крамаренка (1888-1942 рр.) у Державному музеї образотворчого мистецтва УРСР після десятиліть замовчувань була відкрита виставка його творів і проведено вечір пам’яті.

29 травня   1988   (неділя)  -  Лондон. З нагоди 1000-річчя хрещення Русі коштами української діаспори був відкритий пам’ятник св. Володимиру.

29 травня   1989   (понеділок)  -  Міністерство культури і Держбуду УРСР, Київський міськвиконком, Союз художників і Союз архітекторів України, Республіканський фонд культури оголосили конкурс на створення пам’ятника жертвам сталінських репресій 30-40-х і початку 50-х років ХХ ст., який буде встановлений у лісі поблизу населеного пункту Биківні Київської області.

29 травня   1990   (вівторок)  -  Постанова президії Верховної Ради УРСР “Про політичне, соціально-економічне та екологічне становище України”. Відзначалось, що екологічна обстановка у більшості регіонів перебуває в загрозливому стані, а в деяких – катастрофічна. Незадовільно здійснювалися заходи по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС. Погіршилася ситуація в соціальній сфері, особливо на споживчому ринку. У зв’язку з цим Раді міністрів УРСР доручалось підготувати програму діяльності, яка б в умовах політичної і економічної самостійності республіки та переходу до регульованої ринкової економіки забезпечила б пріоритетний розвиток соціальної інфраструктури, налагодження взаємовигідного еквівалентного обміну результатами праці між республіками, соціальну, політико-правову захищеність та свободу віросповідання громадян.

29 30 червня   1991   (субота, неділя)  -  Київ. У Будинку кіно відбувся другий з'їзд Партії демократичного відродження України.

29 травня   1992   (п’ятниця)  -  Митрополит Київський і всієї України Філарет звернувся з відкритим листом до Патріарха Московського і всієї Русі Алексія ІІ і Священного Синоду Російської Православної Церкви, у якому визнав незаконним зібрання українських єпископів у Харкові 27 травня 1992р.

29 травня   1993   (субота)  -  У Севастополі під девізом "Севастополь - державність - Україна" відбувся 1 - й конгрес українців Севастополя (офіційна назва - Конгрес громадян України м. Севастополя). У роботі взяли участь 618 делегатів. Делегати форуму прийняли ухвалу "Про міжнаціональну злагоду і співробітництво". Схвалено звернення до Президента і Верховної Ради України, в якому містився заклик негайно розподілити ЧФ і вивести за межі України всі військові частини, що не входять до складу Збройних Сил України.

29 травня   1994   (неділя)  -  У Києві відбувся фінальний матч на Кубок країни з футболу. Перемогу здобули футболісти одеського "Чорноморця", які у напруженій боротьбі перемогли сімферопольську "Таврію" з рахунком 5:3 (основний та додатковий час - 0:0, пенальті - 5:3). Одесити вдруге у своїй історії здобули почесний трофей.

29-30 травня   1994   (неділя-понеділок)  -  У Запоріжжі проходив Міжнародний форум енергетиків

29 травня   1996   (середа)  -  Київ. Проходила Всеукраїнська нарада з питань підростаючого покоління та реалізації Національної програми "Діти України", в якій брав участь Президент України.

29 травня   1996   (середа)  -  Кабінет міністрів України затвердив Положення про Консультативну раду з питань іноземних інвестицій в Україні; ухвалено постанову "Про впровадження штрихового кодування товарів".

29 травня   1996   (середа)  -  Київ. У Міністерстві охорони здоров'я України відбулася церемонія передачі гуманітарної допомоги від Японії у справі ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи - медичного обладнання для дитячих лікарень та закладів радіаційної медицини.

29 травня   1996   (середа)  -  Київ. Зареєстровано спільне підприємство "Адідас-Україна".

29 квітня   1999   (четвер)  -  При Кабінеті міністрів України утворена Міжвідомча координаційна рада з питань етнополітики.

29 травня   1999   (субота)  -  У Приморську Запорізької області започатковано Всеукраїнський фестиваль мистецтв національних культур "Ми - українські" (29 - 30 травня).

29-30 січня   2000   (субота - неділя)  -  Президент України Л.Кучма взяв участь у Давоському економічному форумі й провів зустрічі з президентом Польщі О.Квасьневським та канцлером Австрії В.Шюсселем.

29 травня   2000   (понеділок)  -  Кабінет міністрів України ухвалив постанову "Про комплексну програму збереження iсторичної забудови центральної частини м. Збаража".


Етичний кодекс
членів Фулбрайтівського
товариства України

Етичний кодекс ученого України

Recommendation Rec(2001)15 on history teaching in twenty-first-century Europe.
(переклад з англійської)«Про викладання історії в Європі у ХХІ столітті»

European Parliament resolution of 2 April 2009 on European conscience and totalitarianism
(переклад з англійської)«Резолюція Європейського Парламенту від 2 квітня 2009 року щодо європейської свідомості та тоталітаризму»

L`association Liberté pour l`histoire
(переклад з англійської)«Блуазьке звернення» Асоціації французьких істориків «Свободу історії!»

Міжнародний комітет
історичних наук (ICHS)

Універсальна декларація архівів

Підтримати

Principles of Access to Archives
Adopted by International Council on Archives
Annual General Meeting on August 24, 2012
Internet Encyclopedia Of Ukraine
The Internet Encyclopedia
of Ukraine

Український історичний
портал
Iзборник. Історія України IX-XVIII ст.
ІЗБОРНИК:
Історія України IX-XVIII ст.
Першоджерела та інтерпретації

Web-бібліографія старої України.1240–1800

Європейська бібліотека:
Ресурси 47 національних бібліотек

Портал Ukrainica

VIFAOST
Віртуальна бібліотека "Східна Європа"

Історія та гуманітарні дисципліни

"Міста та села України"
Багатотомне енциклопедичне видання

Фонд «Osrodka KARTA»

Портал
«Уроки истории»

EuroDocs: Online Sources
for European History

"Відлуння віків"

The History Network for Young Europeans

Military Ukraine
Воєнно-історичний форум

Історія цивілізацій

"Історична правда"

Україна Incognita:
Історичний веб-проект

"Український воєнно-історичний портал"

Історія:
Сумський історичний портал

Historians.in.ua

КРИТИКА
простір незалежної думки

История городов и сел

Фото-Планета.
Фотографії міст,
селищ, сіл.
Україна

АРГУМЕНТ:
История

Старожитності

CEJSH – The Central European Journal of Social Sciences and Humanities

Российский индекс научного цитирования – портал е-Library.ru

Slavic
Humanities Index

Index Copernicus