Інститут історії України НАН України

ЕНЦИКЛОПЕДІЯ ІСТОРІЇ УКРАЇНИ

УКРАЇНСЬКИЙ ІСТОРИЧНИЙ ЖУРНАЛ

ПЕРІОДИЧНІ ТА СЕРІЙНІ ВИДАННЯ ІНСТИТУТУ

ВИДАННЯ ІНСТИТУТУ (1936-2016)

АВТОРЕФЕРАТИ. ДИСЕРТАЦІЇ

ІСТОРИЧНІ СТУДІЇ В УКРАЇНІ ТА СВІТІ: МАТЕРІАЛИ ДО БІБЛІОГРАФІЇ

НОВИНИ З КНИЖКОВОЇ ПОЛИЦІ

FaceBook Інститут у FaceBook

RSS-стрічкиRSS
Отримувати новини порталу на e-mail:


Delivered by FeedBurner

Якщо Ви помітили помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter
Таким же чином можете повідомити про непрацюючі посилання
Система Orphus

Події за

Матеріали розділу генеруються автоматично на базі серії довідників 'Україна: хроніка подій ХХ століття'. На разі до календаря “підключено” лише частину хронікального масиву. Робота над наповненням бази календаря триває.


26 (13) червня   1918   (середа)  -  Рада міністрів Української Держави розглянула питання про претензії німецького командування на частину запасів майна на складах військового відомства і організацій воєнного часу і ухвалила утворити комісію, до складу якої запросити представників німецьких громадських організацій. Було зроблено доповідь міністром праці про завдання і компетенцію міністерства праці. Уряд запропонував йому надати детальну програму діяльності міністерства, розробити заходи, які б сприяли піднесенню продуктивності праці.

26 (13) червня   1918   (середа)  -  Одеса. Закінчив роботу Обласний з’їзд земств та міст регіону. Ухвалено дві резолюції: політична та загальна. Зазначено, що лише загальне виборче право гарантуватиме формування почуття громадянської відповідальності і самосвідомості. З’їзд засудив політику уряду, який під виглядом боротьби з анархією прагнув ліквідації основних завоювань демократії. З’їзд закликав до боротьби проти спроб капіталістичних елементів обмежити склад виборців при обранні міських дум, земств за рахунок посилення ролі заможних класів. Делегати попереджали керівників української політики, що будь-який крок до обмеження виборчого права призведе до роз’єднання влади і населення та спричиниться до дезорганізації місцевого життя. Резолюцію намагався опротестувати представник одеського градоначальника, але марно.

26 (13) червня   1918   (середа)  -  В Києві розпочався страйк робітників друкарень, через що у місті не вийшов ряд газет. Страйкарі домагалися головним чином підписання колективного договору.

26 (13) червня   1918   (середа)  -  Київ. У більшості друкарень міста розпочався страйк працівників. Причина страйку економічна – друкарі вимагали підписання колективного договору.

26 червня – 1 липня(13 – 18 червня) Середа –   1918   (понеділок)  -  Київ. Відбувся з’їзд представників художніх організацій, який розглянув питання розвитку художньої освіти у загальноосвітніх початкових, середніх і вищих школах, створення спеціальних гуртків з художньої освіти, реорганізації художньо-промислових училищ з метою покращення викладання в них спеціальних предметів з історії мистецтва.

26 червня   1919   (четвер)  -  Кам’янець–Подільський. Постанова Кабінету міністрів про передачу в розпорядження управління преси й інформації всіх друкарень і засобів друкарської техніки.

26 червня   1920   (субота)  -  Новоград-Волинськ. Вступ до міста частин Червоної армії.

26 червня   1920   (субота)  -  Харків. Заснування при народному комісаріаті освіти УСРР Центральної єврейської секції для керівництва культурно-освітньою працею серед єврейського населення. Кожен член секції керує єврейським напрямком праці кожного відділу Наркомосвіти.

26 червня   1920   (субота)  -  Борислав. Помер відомий український письменник Степан Ковалів

26 – 28 червня   1920   (субота – понеділок)  -  Харків. І сесія губвиконкома, на якій розглянуті питання, пов’язані з війною з Польщею (мобілізація, боротьба з дезертирством і бандитизмом, соціальне забезпечення родин червоноармійців), внутрішня політика (організація комнезамів та влади на місцях), продовольче і земельне питання.

26 – 29 червня   1920   (субота – вівторок)  -  І Шостенська безпартійна робітничо-селянська конференція, на якій ухвалено резолюції про принципи будівництва радянської влади, про задачі партії комуністів, за доповіддю виконкома.

26 червня   1922   (понеділок)  -  Бердичів. Нарада представників кооперації і підприємців прийняла рішення про організацію філіалу держбанку.

26 червня   1922   (понеділок)  -  Харків. РНК УСРР прийняла постанову “Про мінімум заробітної плати на червень 1922 р.” Встановлено ставки для працівників середньої кваліфікації у промисловості і наркоматах відповідно з груповим поділом. У промисловості: для працівників першої групи – 1 тис. 850 руб., другої групи – 1 тис. 700 руб., третьої групи – 1 тис. 540 руб. Для працівників наркоматів: Наркомосу – 1 тис. 540 руб, Наркомздоров’я – 1 тис. 430 руб, Наркомпроду та Наркомзему – 1 тис. 235 руб., Наркосоцзабезу і Наркомвнусправ – 1 тис. 188 руб, інших наркоматів – 1 тис. 330 руб.

26 червня   1922   (понеділок)  -  Харків. РНК УСРР прийняла постанову “Про організацію Української книжкової палати і про забезпечення Головних державних книгосховищ усіма виданнями республіки”.

26 червня   1923   (вівторок)  -  Харків. НКВС УСРР надіслав відділам комунального господарства циркуляр про збереження права на житло за певними категоріями наймачів під час їх тимчасової відсутності. Це право надавалося робітникам і службовцям радянських закладів, професійних, партійних, кооперативних та інших громадських організацій, що відбували з постійного місця проживання у відрядження, відпустку або за трудовою мобілізацією.

26 червня   1923   (вівторок)  -  Катеринослав. Завершився п’ятиденний страйк шевців приватних майстерень. Вимога страйкарів – підписання тарифної угоди – задоволена.

26 червня   1924   (четвер)  -  На кордоні Катеринославської і Донецької губ. (вздовж р. Самара) знайдено потужний шар кам’яного вугілля.

26 червня   1924   (четвер)  -  Крим. Для здійснення регулярних рейсів між Ялтою, Севастополем і Євпаторією прилетів літак “Доброльоту” системи Юнкерс.

26-27 травня   1925   (вівторок - середа)  -  Харків. Відбувся І Всеукраїнський з'їзд Товариства Українського Червоного Хреста. Порядок денний: доповідь головного управління Українського Червоного Хреста; про військово-санітарну роботу; про статут Товариства Українського Червоного Хреста; про створення Спілки товариств Червоного Хреста СРСР.

26 червня   1925   (п’ятниця)  -  Харків. Політбюро ЦК КП(б)У прийняло постанову по доповіді ДПУ. Визначено заходи посилення фінансування органів ДПУ та зміцнення їх кадрового складу. З метою заохочення до служби в органах ДПУ, ухвалено надати працівникам ДПУ правовий статус військовослужбовців, а постійних оперативних працівників, крім того, прирівняти в партійному відношенні до партійних працівників. Також окреслено завдання роботи органів ДПУ: вивчення діяльності церковних рад; з’ясування становища та настроїв селянства прикордонної смуги, боротьба з контр-диверсійною роботою, особливо в прикордонній смузі.

26 червня   1925   (п’ятниця)  -  Харків. Політбюро ЦК КП(б)У прийняло постанову по доповіді комісії ЦК КП(б)У про Херсонські справи. Запропоновано передати скарги громадян, що надійшли до комісії, на розгляд НК РСІ (Бюро скарг) та прокуратури. Справи, заведені в Одесі, спрямувати на терміновий розгляд в судовому порядку, доручивши нагляд прокуратурі за їх проходженням. Зауважено, що Одеський губком, попри виявлені ним злочини, не виявив достатньої рішучості щодо своєчасного залучення винних до судової відповідальності (зокрема, по Основ’янському району). Разом з тим зазначено, що Одеський губком після Димовського процесу провів на основі вказівок ЦК РКП(б) і ЦК КП(б)У значну роботу по викриттю злочинів в губернії та залученню злочинців до відповідальності, а також провів велику роботу по мобілізації громадської думки навколо питання про революційну законність. Зважаючи на це, комісії, що виїжджала до Херсону, доручено підготувати письмову доповідь з висновками для членів політбюро. Для розробки загальних організаційних і політичних висновків, та накреслення конкретних заходів у зв’язку з Херсонською справою запропоновано створити спеціальну комісію в складі І. Клименка, М. Скрипника, Ф. Корнюшина, П. Маркітана, М. Мар’ясіна, доручивши їм вивчення матеріалів ДПУ та НКЮ щодо злочинів, які було вчинено в інших місцевостях, звернувши увагу як на економічні причини, так і на правові порушення. Також вирішено відрядити П. Маркітана та М. Герасимова для додаткового з’ясування причин, що спричинили херсонські злочини, особливо для викриття верхівки херсонських сільських організацій, що морально розклалася. Питання про організаційні заходи у зв’язку з Херсонською справою ухвалено перенести на розгляд оргбюро.

26 червня   1925   (п’ятниця)  -  Харків. Політбюро ЦК КП(б)У прийняло постанову про зарплату та продуктивність праці. Ухвалено підвищити зарплату в основних галузях важкої індустрії, зважаючи на підвищення по Південному металургійному тресту до 11 крб. та Об’єднанню Донецької державної кам’яновугільної промисловості - до 10.Запропоновано виносити спірні питання щодо визначення рівня заробітної плати в легкій індустрії на розгляд політбюро ЦК КП(б)У. На найближчий період ухвалено збереження встановлених норм виробітку при укладанні колективних угод, допускаючи їх підвищення лише у випадку технічних вдосконалень та за згодою профспілок. Підтверджено до неухильного виконання директиву про своєчасну виплату зарплати та щодо подальшого підвищення продуктивності праці на основі раціоналізації господарства, й інтенсифікації праці, зокрема. Запропоновано звернути особливу увагу на зниження накладних витрат. Підтверджено постанову політбюро від 28 березня про залучення інженерно-технічних фахівців до раціоналізації виробництва та інтенсифікації праці. Визнано необхідним підвищення технічної кваліфікації робітників. Запропоновано покращання роботи виробничих нарад за рахунок їх попередньої підготовки зібраннями цехів та госпорганами, а також шляхом реалізації господарниками винесених пропозицій. Для пропаганди досвіду роботи виробничих нарад вирішено активізувати участь преси.

26 червня   1925   (п’ятниця)  -  Харків. Політбюро ЦК КП(б)У прийняло постанову про ліквідацію комісії ЦК та ЦКК КП(б)У по зарплаті та продуктивності праці, передавши розгляд питань про зарплату в радянському порядку Наркомпраці за погодженням з профспілками.

26 червня   1925   (п’ятниця)  -  Кам’янське Катеринославської губернії. На Дніпровському металургійному заводі пущено мартенівську піч продуктивністю 170 тис. пуд. сталі щомісячно.

26 червня   1925   (п’ятниця)  -  Харків. В Інституті народної освіти відбувся перший випуск учителів і культосвітніх працівників.

26 червня   1925   (п’ятниця)  -  Зінов’євськ. На заводі „Червона зірка” в болторізному цеху відбулася пожежа, що була ліквідована за годину. Опіки отримали 20 робітників.

26 червня   1925   (п’ятниця)  -  Харків. Політбюро ЦК КП(б)У розглянуло питання Наркомзаксправ. Позитивно розв’язано питання про організацію українських столів при повноважених представництвах СРСР за кордоном, у зв’язку з чим О. Шліхтеру доручено надати до секретаріату ЦК КП(б)У проект відповідної доповідної записки для розгляду в ЦК РКП(б). Щодо роботи в Буковині О. Шліхтеру поставлено за обов’язок з’ясувати в Наркомзаксправ та інших союзних органах питання про доцільність роботи по розширенню політичного впливу в Буковині, причому в позитивному випадку - погодити конкретні заходи і доповідь політбюро з цього питання. Було дозволено в’їзд в Україну С. Вітику та І. Коссаку за умовою подання ними відповідних клопотань до органів радянської влади, що містили заяви про визнання радянської влади. В той же час визнавався небажаним масовий в’їзд в УСРР галичан, інтернованих у таборах Румунії та Польщі. Їх в’їзд дозволявся лише в індивідуальному порядку, в загальній кількості до тисячі осіб. Стосовно підтримки галицької професури та студентства пропонувалося вжити заходи щодо приїзду в УРСР декількох професорів з Галичини після їх ретельної перевірки відповідними органами, а також надати декілька стипендій для студентів-українців з Галичини, Прикарпаття та Буковини. З питання щодо інформації закордонної преси про Україну вирішено просити ЦК РКП(б) щомісячно асигнувати для цієї мети 600 крб. Визнано недоцільним публікацію у великих іноземних газетах статей видатних українських політичних діячів про становище українських земель закордоном у порівнянні з радянською Україною. Також ухвалено організацію селянської газети на Прикарпатській Україні, для чого запропоновано розв’язати в ЦК РКП(б) питання про асигнування через радянські органи в сумі 500 крб. щомісячно.

26 червня   1928   (середа)  -  Москва, м. РНК СРСР видала постанову «Про проведення озимої посівної кампанії 1928 року в районах, що постраждали від загибелі озимих”.

26 червня   1929   (середа)  -  Харків, м. Президія ВУЦВК і РНК УСРР видали постанову “Про чистку апарату державних органів, кооперативних і громадських організацій”.

26 червня   1929   (середа)  -  Москва, м. ЦК ВКП(б) видав постанову „Про наукові кадри ВКП(б)”. Намічалася система заходів, спрямованих на поліпшення підготовки нових наукових кадрів, у тому числі з історії, у вищих та науково-дослідних інститутах.

26 червня   1929   (середа)  -  Москва, м. Народний комісаріат фінансів СРСР повідомив про не отримання населенням виплат більше як 35 млн. руб., належних за виграші від реалізації різних позик. Причину такої ситуації Наркомфін вбачав у слабкій поінформованості населення.

26 червня   1929   (середа)  -  Москва, м. ЦВК і РНК СРСР видали постанову „Про взаємне страхування кустарів і ремісників”.

26 червня   1929   (середа)  -  Москва, м. ЦВК і РНК СРСР видали постанову “Про об’єднання робіт у царині статистики праці”. Встановлено потребу об’єднання робіт в сфері статистики, виконувані Центральним статистичним управлінням Союзу РСР, Народним комісаріатом праці Союзу РСР та Всесоюзною центральною радою професійних союзів з покладанням цих робіт на Центральне, республіканські та місцеві об’єднані бюро статистики праці.

26 червня   1929   (середа)  -  Риково, Артемівської окр. 26-27 червня відбулися сутички між прихильниками і противниками закриття церков.

Червень, 26   1932   (неділя)  -  Москва. Політбюро ЦК ВКП(б) заслухало телеграму В. Чубаря про хід хлібозаготівель в Україні та прохання С. Косіора щодо створення Донецької області у складі 36 районів. Доручено Молотову скликати всесоюзну нараду з питань хлібозаготівель, виступити з промовою та оголосити лист Й. Сталіна, підкресливши, що його пропозиції мають стати основою для рішення політбюро про хлібозаготівлі. Знято питання про допомогу голодуючому населенню Західної України

Червень, 26   1932   (неділя)  -  Москва. Лист Й. Сталіна до Л. Кагановича та А. Мікояна. Піддано критиці пропозиції про скасування державного контролю за регулюванням діяльності кооперації щодо ціноутворення. Кооперації заборонялося здійснювати заготівлі сільськогосподарської продукції та її продаж за вільними цінами, а також кооперативну торгівлю промисловими товарами

Червень, 26   1933   (понеділок)  -  Директива ЦК ВКП(б) і Раднаркому СРСР про порядок авансування колгоспників на трудодні. Визнано шкідливим хаотичну видачу авансів та створення так званого «громадського харчування», рекомендовано видавати аванси колгоспникам «організованим порядком»

Червень, 26   1933   (понеділок)  -  Протокол допиту звинуваченого. Зазначено, що мешканець с. Степанівка Лугинського району Київської області заховав труп померлого від голоду брата у власному дворі, згодом «…почав обрізати з нього м’ясо, варити і їсти, а також давав варене м’ясо їсти маленькому синові», тому що «не мав нічого їсти». Зізнався також у тому, що «…мені ще хотілося м’яса, для чого я задушив свого сина К., якого також зварив і з’їв протягом двох днів»

26 червня   1939   (понеділок)  -  Київ. РНК УРСР видав постанову „Про державний план заготівель та використання плодів, ягід і винограду врожаю 1939 року”. Ухвалено, відповідно до постанови Економічної Ради при РНК СРСР від 20 травня 1939 р., затвердити для України план збирання урожаю яблук, груш та айви у кількості 52000 тонн.

26 червня   1939   (понеділок)  -  Київ. РНК УРСР видав постанову „Про строк збереження житлової площі та виплату різниці між посадовими окладами лікарям, які відряджені на роботу до сільських лікарських дільниць”. Встановлено порядок збереження на один рік за вищезазначеною категорією медпрацівників помешкань, виданих їм міськрадами, державними і громадськими установами; містилася настанова Наркомату здоров’я УРСР сплачувати різницю в оплаті праці у разі її наявності.

26 червня   1939   (понеділок)  -  Одеса. Пішов з життя Заузе Володимир Християнович (народився 18.05. 1859, Петербург) – український графік. Навчався у Строгановському училище в Москві (1870-79), з 1893 – член Т-ва південно-російських художників, один з засновників Т-ва художників ім. К.К. Костанді; викладав у навчальних закладах м. Дубна (тепер Рівненської області), Миколаєві (1880-85), Одеському комерційному училищі (1885-1919), Одеському художньому інституті (1920-1931; професор з 1931); автор творів: пейзажі „Опівдні. Падаючі тіні” (1904), „Великий фонтан” (1919). „Ліс. Дерево над річкою” (1923), „Ліс на березі річки” (1924), „Зима на Україні” (1935); на історичну тему – „Барикади. 1905 рік” (1925), „Чумаки” (1929); „На варті радянських кордонів” (1931).

26 червня   1940   (середа)  -  Москва. ТАРС повідомила про встановлення дипломатичних відносин між СРСР і Югославією.

26 червня   1940   (середа)  -  Москва. Президія Верховної Ради СРСР видала указ про перехід на восьмигодинний робочий день і семиденний робочий тиждень, заборону самовільного залишення робітниками та службовцями закладів і установ.

26 червня   1940   (середа)  -  Москва. Політбюро ЦК ВКП(б) обговорило питання Наркомату оборони СРСР. Ухвалено призначити В.В.Мазунова війсковим аташев Італії; Н.Г.Ляхтерева — військовим аташе в Угорщині; В.В.Савко — помічником військового аташе в Італії; В.Є.Хлопова — помічником військового аташе в Німеччині; І.П.Бодрова — помічником військового аташе з авіації в Італії, звільнивши з цією роботи Н.В.Черняєва; В.І.Подушкіна — секретарем військового аташе в Італії.

26 червня   1940   (середа)  -  Москва. Уряд СРСР надіслав Ноту керівництву Румунії з ультимативною вимогою про повернення Бессарабії та передачі Північної Буковини. «Уряд СРСР, — говорилося в ній, — вважає, що питання про поверення Бессарабії органічно пов’язане з питанням про передачу Радянському Союзу тієї частини Буковини, населення якої у своїй величезній більшості пов’язане з Радянською Україною, як спільністю історичної долі, так і спільністю мови і національного складу».

26 червня   1940   (середа)  -  Москва. РНК СРСР видав постанову «Про впідвищення норм виробітку та зниження розцінок у зв’язку з переходом на 8 годинний робочий день». Ухвалено зберегти без зміна існуючі денні тарифні ставки і місячні оклади робітників і службовців; підвищити норми виробітку та знизити розцінки праці пропорційно до збільшення тривалості робочого дня.

26 червня   1940   (середа)  -  Київ. РНК УРСР видав постанову «Про повернення на педагогічну роботу осіб, які закінчили педагогічні учбові заклади і працюють не за фахом».

26 червня   1940   (середа)  -  УРСР. На заводах і установах України, тривали чисельні мітинги на підтримку рішень радянського уряду про встановлення 8годинного робітничого днятапереходунасемиденну неділю. Вони відбувалися під гаслами: «За повноцінний робочий день», «Встановимо залізну виробничу дисципліну», «Збільшимо силу і могутність Батьківщини», «Нищівний удар по літунах і прогульниках» тощо.

26 червня   1941   (четвер)  -  Розпочався контрудар радянських механізованих корпусів (8 і 15-го з району Брод на Радехів, Берестечко, Сокаль та 9 і 19-й на захід від Ровно) проти чотирьох дивізій 1-ї танкової групи Е.Клейста.

26 червня   1942   (п’ятниця)  -  Повідомлення командування Путивльського об’єднаного партизанського загону УШПР про бойову діяльність за період від 10 до 26 червня 1942 р. В результаті запеклих боїв за цей час знищено до 400 солдат та офіцерів ворога, підірвано і знищено 10 вантажних машин з живою силою і технікою, один танк, одна танкетка, підірваний залізничний міст на р. Реть, побудовано 2 мости на р. Клевань для переправи партизанського загону, які при відході були зірвані. Підірвано на гуртових і шосейних дорогах 3 мости.

26 червня   1942   (п’ятниця)  -  Лідер “Ташкент”, що доставляв у Севастополь боєприпаси і продовольство, у зворотний рейс узяв на борт корабля 2100 осіб, що евакуйовувалися, а також демонтоване полотнище Севастопольської панорами (“Оборона Севастополя 1854-1855 р.”). Після виходу в море його виявила ворожа авіація та піддала бомбардуванню. Завдяки мужності і самовідданості екіпажа корабель благополучно прибув на базу.

26 червня   1942   (п’ятниця)  -  Заява правління каси взаємодопомоги науковців Києва заступнику голови міської управи про голодування та велику смертність серед науковців, де наголошувалося на необхідності вирішити питання якнайшвидшої видачі пайка та хліба.

26 червня   1942   (п’ятниця)  -  В Немирові Вінницької області розстріляні декілька сотень євреїв.

26 червня   1942   (п’ятниця)  -  Політбюро ЦК ВКП(б) і РНК СРСР прийняли рішення про призначення генерал-полковника О.Василевського на посаду начальника Генерального штабу.

26 червня   1942   (п’ятниця)  -  Президія Верховної Ради Української РСР у зв’язку з обставинами воєнного часу прийняла Указ про відстрочку виборів у Верховну Раду УРСР другого скликання.

26 червня   1942   (п’ятниця)  -  В Севастополь на бойових кораблях надійшло останнє поповнення – 142-а стрілецька бригада. Боєприпаси та продовольство у невеликій кількості доставлялося підводними човнами.

26 червня   1942   (п’ятниця)  -  Командуючий гітлерівськими тиловими частинами на Україні генерал авіації Кітцінгер видав спеціальну “Директиву про умиротворення України”, у якій говорилося про активний партизанський рух. Наголошувалося, що за кожного вбитого німця слід вбивати десятки росіян, і що найжорстокіші заходи є найдієвішими.

26 червня   1943   (субота)  -  Тернопільська область. Нацисти ліквідували гетто в Бучачі, близько 1000 жертв

26 червня   1943   (субота)  -  Вінницька область. Німецькі окупанти замучили в м.Хмільник 1600 жителів.

26 червня   1943   (субота)  -  Тернопільська область. Нацисти ліквідували гетто в Бучачі, близько 1000 жертв

26 червня   1943   (субота)  -  Вінницька область. Німецькі окупанти замучили в м.Хмільник 1600 жителів.

26 червня   1944   (понеділок)  -  Указом президії Верховної Ради СРСР ЛКСМУ нагороджено орденом Червоного Прапора на відзначення її 25-ліття.

26 червня   1944   (понеділок)  -  В Одеській науковій бібліотеці відкрито виставку, присвячену 150-річчю з дня заснування і 3-річчю оборони міста.

26 червня   1945   (вівторок)  -  Опубліковано судовий процес у справі про організаторів, керівників та учасників польського підпілля в тилу Червоної армії на території Польщі, Литви та західних районів Білорусії і України.

26 червня   1945   (вівторок)  -  Москва. Президія ВР СРСР ухвалила Указ “Про встановлення вищого військового звання – Генералісімус Радянського Союзу”.

26 червня   1945   (вівторок)  -  Київ. РНК УРСР і ЦК КП(б)У прийняли постанову “Про республіканський конкурс на одноактну п’єсу”, якою зобов’язали Комітет у справах мистецтв при РНК УРСР провести відповідний конкурс з 1 липня по 1 листопада поточного року. Затверджено жюрі конкурсу – І. Кочерга, Ю. Шумський, І. Золотоверхий, І. Чабаненко, О. Борщагівський, Ю. Смолич, встановлено дев’ять премій по 8000, 6000, 4000, 2000 руб. Мета курсу – забезпечити гуртки самодіяльного мистецтва високохудожнім репертуаром на актуальні теми.

26 червня   1945   (вівторок)  -  Сан-Франциско (США). Підписання Статуту ООН. Разом з іншими делегаціями його підписали представники УРСР як однієї з країн – засновниць організації.

26 червня   1946   (середа)  -  “Радянська Україна” опублікувала комюніке уряду УРСР про передачу культурних цінностей польському уряду. У комюніке зазначалося, що уряд УРСР, враховуючи закінчення репатріації польських громадян з території України, ухвалив передати польському народу цінності Львівського книгосховища “Осолінеум”, “Рацлавицьку панораму”, картини видатних художників, численні музейні експонати, цінні рукописи, а також інші художні й історичні пам’ятники польської національної культури, науки і мистецтва.

26 червня   1954   (субота)  -  Київ. Повідомляється про закінчення республіканських педагогічних читань, присвячених пам’яті Н.Крупської і А.Макаренка, організованих Міністерством освіти УРСР і Українським науково-дослідним інститутом педагогіки.

26 червня   1955   (неділя)  -  Севастополь. Жителі міста відмічали “50-річчя повстання на броненосці “Потьомкін”. Іменами керівників повстання названі: робітниче селище в Севастополі – ім. Григорія Вакуленчука, одна з вулиць міста – ім. Афанасія Матюшенка.

26 червня   1956   (вівторок)  -  Став до ладу перший магістральний газопровід Шебелинка – Харків (з відгалуженням на Чугуїв).

26 – 28 лютого   1958   (середа – п’ятниця)  -  Київ. Відбулася перша науково-виробнича конференція, організована Українським товариством охорони природи та сприяння розвитку природних багатств разом з Українським науково-технічним товариством сільського і лісового господарства. Конференція присвячена обміну досвідом та обговоренню раціональних методів бджільництва, виявленню резервів для підвищення продуктивності пасік, методів боротьби з хворобами бджіл, охороні кормової бази бджільництва та її розвитку на Україні.

26 – 27 червня   1959   (п’ятниця – субота)  -  Нью-Йорк (США). Відбувся Конгрес українського жіноцтва.

26-28 січня   1961   (четвер-субота)  -  м. Київ. Проходив пленум ЦК КПУ, який розглянув питання про підсумки січневого пленуму ЦК КПРС 1961 року і заходи по дальшому розвитку сільського господарства УРСР. З доповіддю по першому питанню виступив перший секретар ЦК КПУ М.Підгорний. Високо оцінивши сільськогосподарські показники України, він навів низку прикладів недбалого ставлення місцевого керівництва до проблем галузі та зменшення врожаїв. Він закликав керівництво республіки звернути увагу на електрифікацію сільськогосподарського виробництва, піднесення рівня організаторської роботи в масах, збільшення виробництва продукції аграрного сектору тощо. Учасники пленуму прийняли звернення до всіх працівників сільського господарства, у якому закликали розгорнути наполегливу боротьбу за виконання рішень січневого пленуму ЦК КПРС по виробництву і продажу державі зерна, м’яса, молока та іншої сільськогосподарської продукції.

26 червня   1962   (вівторок)  -  м. Чернігів. Розповсюджено листівки з критикою КПРС і радянського уряду.

26 червня   1962   (вівторок)  -  м. Мюнхен (ФРН). На 58 році життя помер О.Юрченко – науковець, громадський діяч, член Української національної ради.

26 червня   1964   (п’ятниця)  -  м. Москва. У Центральному виставковому залі відкрилася художня виставка, присвячена 150-річчю з дня народження Т.Шевченка. На ній представлені твори Шевченка-художника та сучасних митців.

26 червня   1965   (субота)  -  Колектив заводу “Львівсільмаш” урочисто відзначив 20-річчя підприємства.

26 червня   1965   (субота)  -  Президія Верховної Ради УРСР призначила Г.Багратуні міністром монтажних і спеціальних будівельних робіт УРСР.

26 червня   1972   (понеділок)  -  Президія Верховної Ради УРСР постановила скликати четверту сесію Верховної Ради УРСР восьмого скликання 28 липня 1972 р. в м. Києві.

26 червня   1976   (субота)  -  Помер видатний митець, Герой Соціалістичної праці, депутат Верховної Ради УРСР, народний художник Радянського Союзу, дійсний член Академії мистецтв СРСР, лауреат Державної премії УРСР ім. Т.Шевченка, Державної премії УРСР в галузі науки і техніки, професор В.Касіян. Похований на Байковому кладовищі.

26 червня   1977   (неділя)  -  Черкаси. Три тижні перебувала у виробничому об’єднанні “Азот” група зарубіжних хіміків. Серед них – представники Бірми, Індії, Куби, Польщі, Танзанії, Югославії, Угорщини і Фінляндії. Це – спеціалісти по виробництву мінеральних добрив, слухачі міжнародного семінару – практикуму, який проводиться в рамках ООН. Теоретична частина семінару пройшла в Москві. У Черкасах відбулися практичні заняття.

26 червня   1979   (вівторок)  -  В сесійній залі Верховної Ради Української РСР відкрилась десята сесія Верховної Ради УРСР дев’ятого скликання. До порядку денного внесено питання про стан і заходи по подальшому поліпшенню медичного обслуговування населення республіки в світлі положень Конституції СРСР і Конституції УРСР і Закону Української РСР про охорону здоров’я. З доповіддю виступив міністр охорони здоров’я УРСР А.Романенко. Прийнято Закон УРСР про вибори місцевих рад народних депутатів УРСР.

26 червня   1985   (середа)  -  У м. Київ відбулося засідання “круглого столу” вчених і громадських діячів України, присвячене 40-річчю підписання Статуту ООН.

26 червня   1986   (четвер)  -  Київ. Помер Андрій Скаба (народився 12.12.1905 р. в с.Хорошки Кобелякського повіту, тепер Козельницького району Полтавської області) - партійний і державний діяч, академік АН УРСР, історик, директор Інституту історії АН УРСР (1968–1973 рр.).

26-30 січня   1987   (понеділок – п’ятниця)  -  Київ. У державному університеті ім. Т.Шевченко відбулася наукова нарада експертів ЮНЕСКО з питань змісту і методів викладання іноземних мов і зарубіжних літератур в інтересах зміцнення міжнародного взаєморозуміння і миру.

26 червня   1987   (п’ятниця)  -  Повідомлялось, що вчені Дніпропетровського металургійного інституту науково-виробничого об’єднання “Тулачормет” та інших наукових колективів створили нову технологію виробництва низьковуглецевої сталі. Метод аргонно-кисневого рафінування сталі дає змогу збільшити обсяг її випуску в 1,4-1,6 рази, причому вироби з такого металу у будь-якому агресивному середовищі працюватимуть порівняно із звичайною “нержавійкою” в 5-10 разів довше. На запорізькому заводі “Дніпроспецсталь” розпочалося гаряче випробування унікального комплексу аргонно-кисневого рафінування сталі.

26 червня   1989   (понеділок)  -  Засідання президії Верховної Ради УРСР, на якому було розглянуто питання про вдосконалення діяльності державного заповідника “Асканія-Нова” – одного з найстаріших у республіці. Мінфіну УРСР було доручено виділяти, починаючи з 1990 р. з республіканського бюджету один мільйон рублів щорічно на утримання державного заповідника.

26 червня   1990   (вівторок)  -  Постанова Ради міністрів УРСР “Про діяльність на території УРСР відділення “Грінпіс СОС” (Грінпіс Діти Чорнобиля) міжнародної неурядової організації “Грінпіс Інтернешнл”, створеної для реалізації на добровільній некомерційній основі медичних та екологічних проектів й програм, пов’язаних з вирішенням проблем ліквідації наслідків чорнобильської аварії, насамперед здійсненням діагностики та лікування дітей, які потерпіли від аварії.

26 червня   1990   (вівторок)  -  Львів. Повідомлялось про проведення мітингу-реквієму пам’яті жертв сталінських репресій..

26 червня   1990   (вівторок)  -  Ялта. Повідомлялось про відкриття другого в Криму Будинку органної музики.

26-27 червня   1990   (вівторок – середа)  -  Чернігів. IV позачерговий з’їзд українського товариства охорони пам’яток історії та культури.

26 червня   1991   (вівторок)  -  Президія Академії наук УРСР прийняла постанову "Про створення у м. Києві Міжнародного центру фізики при Відділенні фізики і астрономії АН УРСР".

26 - 27 травня   1993   (середа - четвер)  -  У київському Палаці культури "Україна" відбувся Всеукраїнський з'їзд представників колективних сільськогосподарських підприємств.

26 червня   1993   (субота)  -  На верфі Феодосійського суднобудівного заводу "Море" піднято Державний прапор на новому десантному кораблі ВМС України "Донецьк". Командиром корабля призначено капітана 3 - го рангу О. Зверєва.

26 травня   1994   (четвер)  -  У Парижі відкрилася міжнародна конференція зі стабільності в Європі. Учасники конференції, які представляли 57 країн світу, розглянули ініціативу Європейського Союзу щодо укладення Пакту про стабільність на континенті, який повинен урегулювати проблеми національних меншин і підтвердити принципи НБСЄ з приводу недоторканості кордонів у Європі. Українську делегацію на форумі очолював міністр закордонних справ А. Зленко.

26 червня   1994   (неділя)  -  В Україні відбулися вибори Президента України і вибори до місцевих рад. За підсумками президентських виборів за Л. Кравчука проголосували 37,2%, О. Мороза - 13,4%, В Ланового - 9,32%, В. Бабича - 2,39%, І. Плюща - 1,29%, П. Таланчука - 0,54%. Другий тур виборів призначено на 10 липня 1994 р.

26 червня-7 серпня   1994   (неділя-вівторок)  -  Сторожовий корабель "Гетьман Сагайдачний" здійснив вперше в історії ВМС України тривалий морський похід до берегів Франції.

26 червня   1995   (понеділок)  -  Президент України Л.Кучма підписав указ "Про невідкладні заходи щодо усунення порушень законності та правопорядку в Автономній Республіці Крим".

26 червня   1995   (понеділок)  -  Підписано Угоду між урядами України й Російської Федерації про співробітництво в галузі освіти, науки та культури.

26 червня   1995   (понеділок)  -  Створено Державний камерний ансамбль "Київські солісти" під керуванням народного артиста України, лауреата Державної премії України ім. Т. Шевченка, професора Б.Которовича.

26 червня   1996   (середа)  -  Київ. Розпочала роботу Міжнародна конференція приватних інвесторів за участю представників 21 країни, організована урядом України та Світовим банком.

26 червня   1996   (середа)  -  Кабінет міністрів України ухвалив постанову "Про порядок передачі державного майна".

26 червня   1996   (середа)  -  Президент України Л.Кучма видав указ "Про проведення Всеукраїнського референдуму з питання ухвалення нової Конституції України".

26 червня   1996   (середа)  -  Президент США Б.Клінтон привітав працівників Тернопільської світлотехнічної компанії "Ватра" за внесок у співробітництво між країнами.

26 червня   1998   (п’ятниця)  -  Відбулася зустріч прем'єр-міністра України В.Пустовойтенка з лідерами шахтарських профспілок - організаторами акції протесту в Києві. Йшлося про шляхи розв'язання проблем, пов'язаних із погашенням заборгованості по заробітній платі, фінансовим оздоровленням вугільної галузі України.

26 червня   2000   (понеділок)  -  Президент України видав указ "Про відставку міністра палива та енергетики України С.Тулуба".


Етичний кодекс
членів Фулбрайтівського
товариства України

Етичний кодекс ученого України

Recommendation Rec(2001)15 on history teaching in twenty-first-century Europe.
(переклад з англійської)«Про викладання історії в Європі у ХХІ столітті»

European Parliament resolution of 2 April 2009 on European conscience and totalitarianism
(переклад з англійської)«Резолюція Європейського Парламенту від 2 квітня 2009 року щодо європейської свідомості та тоталітаризму»

L`association Liberté pour l`histoire
(переклад з англійської)«Блуазьке звернення» Асоціації французьких істориків «Свободу історії!»

Міжнародний комітет
історичних наук (ICHS)

Універсальна декларація архівів

Підтримати

Principles of Access to Archives
Adopted by International Council on Archives
Annual General Meeting on August 24, 2012
Internet Encyclopedia Of Ukraine
The Internet Encyclopedia
of Ukraine

Український історичний
портал
Iзборник. Історія України IX-XVIII ст.
ІЗБОРНИК:
Історія України IX-XVIII ст.
Першоджерела та інтерпретації

Web-бібліографія старої України.1240–1800

Європейська бібліотека:
Ресурси 47 національних бібліотек

Портал Ukrainica

VIFAOST
Віртуальна бібліотека "Східна Європа"

Історія та гуманітарні дисципліни

"Міста та села України"
Багатотомне енциклопедичне видання

Фонд «Osrodka KARTA»

Портал
«Уроки истории»

EuroDocs: Online Sources
for European History

Europeana

"Відлуння віків"

The History Network for Young Europeans

Military Ukraine
Воєнно-історичний форум

Історія цивілізацій

"Історична правда"

Україна Incognita:
Історичний веб-проект

"Український воєнно-історичний портал"

Історія:
Сумський історичний портал

Historians.in.ua

КРИТИКА
простір незалежної думки

История городов и сел

Фото-Планета.
Фотографії міст,
селищ, сіл.
Україна

АРГУМЕНТ:
История

Старожитності

CEJSH – The Central European Journal of Social Sciences and Humanities

Российский индекс научного цитирования – портал е-Library.ru

Slavic
Humanities Index

Index Copernicus

EBSCO. Journal & e-Package Services