Інститут історії України НАН України

ЕНЦИКЛОПЕДІЯ ІСТОРІЇ УКРАЇНИ

УКРАЇНСЬКИЙ ІСТОРИЧНИЙ ЖУРНАЛ

ПЕРІОДИЧНІ ТА СЕРІЙНІ ВИДАННЯ ІНСТИТУТУ

ВИДАННЯ ІНСТИТУТУ (1936-2016)

АВТОРЕФЕРАТИ. ДИСЕРТАЦІЇ

ІСТОРИЧНІ СТУДІЇ В УКРАЇНІ ТА СВІТІ: МАТЕРІАЛИ ДО БІБЛІОГРАФІЇ

НОВИНИ З КНИЖКОВОЇ ПОЛИЦІ

FaceBook Інститут у FaceBook

RSS-стрічкиRSS
Отримувати новини порталу на e-mail:


Delivered by FeedBurner

Якщо Ви помітили помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter
Таким же чином можете повідомити про непрацюючі посилання
Система Orphus

Події за

Матеріали розділу генеруються автоматично на базі серії довідників 'Україна: хроніка подій ХХ століття'. На разі до календаря “підключено” лише частину хронікального масиву. Робота над наповненням бази календаря триває.


25 (12) липня   1913   (четвер)  -  У м. Києві відбувся з’їзд фельдшерів "Російського товариства ветеринарних лікарів".

25 (12) липня   1918   (четвер)  -  У німецькому військово-польовому суді закінчено розгляд справи колишніх міністрів УЦР В.Голубовича і О.Жуковського та урядовців Ю.Гаєвського, П.Богацького, М.Осипова і І.Красовського, яких було звинувачено в участі в арешті банкіра Доброго. Прокурор запропонував покарати О.Жуковського на 2 р. і 6 місяців ув’язнення, В.Голубовича – на 2 роки, М.Осипова – на 1 рік і 6 місяців, П.Богацького, Ю.Гаєвського і І.Красовського на 1 рік тюрми. Остаточну форму присуду мало бути винесено на закритому засіданні суду і передано на затвердження німецького коменданта м.Києва генерал-майора фон-Вейке.

25 (12) липня   1918   (четвер)  -  Мало відбутись загальне зібрання фабрично-заводських комітетів, делегатів і членів професійних спілок м.Києва з питання збільшення тарифів та відрядної праці. За три дні до скликання зібрання рада професійних спілок подала заявку до німецької і української комендатур. Та перед початком зборів прибув комісар політичного відділу німецької комендатури і заявив про заборону зборів.

25– 28 лютого   1919   (вівторок-п’ятниця)  -  Ходорів-Львів. Мирні переговори місії Антанти на чолі з ген. Бартелемі з представниками ЗОУНР і Польщі.

25 липня   1920   (неділя)  -  Частини Червоної армії відступили на східний берег р. Збруч. За іншими даними, цього дня відбувся прорив польського фронту на р. Збруч на участку Волочиськ – Ожоговці та вступ частин Червоної армії до Підволочиська, Вишгорода та Ожоговців.

25 липня   1920   (неділя)  -  З’їзд голів волревкомів Радомишльського повіту.

25 липня   1920   (неділя)  -  Зосередження в с. Товстеньке частин Дієвої армії УНР (Окремого кінного полку, 3-ої Залізної дивізії та 3-го Кінного полку).

25 липня   1920   (неділя)  -  Відень (Австрія). Президент УНРади Є. Петрушевич видав розпорядження про реорганізацію уряду ЗУНР, створення Колегії уповноважених у складі чотирьох відділів, президіяльної і військової канцелярій.

25 – 26 липня   1920   (неділя– понеділок)  -  З’їзд голів волосних відділів народної освіти Київського повіту.

25 – 31 липня   1920   (неділя – субота)  -  с. Кам’янці, Чигиринського повіту. ІІ з’їзд учителів Чигиринського повіту за участю 350 вчителів, на якому ухвалено постанову про участь трудової інтелігенції в радянському будівництві.

25 – 27 липня   1920   (неділя – вівторок)  -  Губернський з’їзд повітових районних продкомісарі Катеринославської губернії. Заслухано доповіді про діяльність продкомісарів; про організацію продапаратів в губернії; участь в продроботі кооперації; взаємини з іншими радянськими установами і Раднаргоспом.

25 липня   1921   (вівторок)  -  Київ. Для організації товарообміну прибула експедиція Московської споживчої комуни. Доставлено 11 вагонів мануфактури, взуття та галантерейних товарів.

25 липня   1921   (вівторок)  -  Харків. Колегія Наркомзему УСРР прийняла постанову про заборону переселення українців з РСФРР на батьківщину, але тих, що вже переїхали, пропонувалося розмістити в місцях колишнього проживання, передавши в їх тимчасове розпорядження не відбудовані радгоспи.

25 липня   1921   (вівторок)  -  Харків. РНК УСРР прийняла постанову „Про натуральний податок на виноградні та фруктові вина”.

25 липня   1921   (вівторок)  -  Харків. Відбувся перший випуск курсантів міліцейської школи. Більшість випускників – вихідці з селян.

25 липня   1921   (вівторок)  -  Харків. ВУЦВК прийняв постанову „Про безплатну передачу в голодуючі місцевості пакунків на адресу комісій по допомозі голодуючим”.

25 липня   1921   (вівторок)  -  Харків. РНК УСРР прийняла постанову про поліпшення постановки справи соціального забезпечення робітників, селян та червоноармійців. Вирішено створити спеціальний фонд соціального забезпечення за рахунок конфіскованих по суду і в адміністративному порядку промислових та сільськогосподарських споживчих товарів першої необхідності, а рівно на господарське майно по номенклатурі, встановленій колегією використання.

25 липня   1921   (вівторок)  -  Крим. Вийшов перший „Бюлетень Зовнішторгу”.

25 липня   1923   (середа)  -  Миколаїв. На судноремонтному заводі завершено ремонт великого товаро-пасажирського пароплава “Севастополь”.

25 липня   1923   (середа)  -  До Києва з Москви прибули хранителі І-го Державного музею УСРР Щербаківський і Середа, які відібрали у Московському держхрані музейних скарбів художні та історичні цінності, вивезені з України в 1922 р., під час проведення кампанії вилучення церковних цінностей. Відібрані експонати повернено в УСРР. Академія наук створила спеціальну комісію для їх вивчення.

25 липня   1923   (середа)  -  Харків. ВУЦВК ухвалив постанову “Про збільшення стипендій в навчальних закладах професійної освіти”. Надано матеріальну допомогу студентам-незаможникам. Кількість державних стипендій збільшено 3 5 тис. 100 до 7 тис. 500.

25 липня   1924   (п’ятниця)  -  Єнакієве Донецької губернії. Пущено другий за продуктивністю у Донбасі коксобензольний завод по виробництву коксу, бензолу, смолу та аміачної соди. Із 260 коксових печей працювало 130.

25 липня   1924   (п’ятниця)  -  Харків. Наркомос УСРР постановив надіслати Донбасу 78 бібліотек по 700 книжок кожна для сільських клубів і 30 кіноапаратів для робітничих клубів. Кошторис заходів сприяння культурному будівництву в Донбасі затверджено в сумі 1387 тис. руб.

25 липня   1924   (п’ятниця)  -  Харків. Президія ВУЦВК створила спеціальну комісію для наукової і практичної розробки питань боротьби із засухою в загальноукраїнському масштабі.

25 липня   1924   (п’ятниця)  -  Харків. Комісія по боротьбі з наслідками неврожаю при РНК СРСР прийняла попередній орієнтовний план фінансування заходів по боротьбі з наслідками неврожаю, згідно з яким Україні асигновано: на насіннєву допомогу (заготівлю і доставку насіння) – 1 млн. руб., на операції по збереженню худоби – 8 млн. руб., на дитяче харчування – 7 млн. руб., на громадські роботи – 14 млн. руб.; до резервного фонду на покриття неврахованих площ загиблих засівів та інші непередбачені витрати – 7 млн. 639 тис. руб.

25 липня   1924   (п’ятниця)  -  Харків. ВУЦВК визнала неврожайними Харківський і Мелітопольський округи УСРР. Постановлено відкрити позику в розмірі 2,5 млн. руб. для забезпечення кормової бази тваринництва цих округів.

25 липня   1925   (субота)  -  Одеса. Пущено великий пивоварний завод (колишній Санценбахера), що не діяв з 1914 р.

25 липня   1925   (субота)  -  Київ. Підготовано до пуску хлороформний завод.

25 липня   1928   (четвер)  -  Харків, м. ВУЦВК і РНК УСРР видали постанову “Про увільнення підприємств дитячої трудової комуни імені Ф.Е. Дзержинського від республіканських і місцевих податків та оплат, а так само від надбавок до загальнодержавних податків і оплат, що ідуть у прибуток місцевого бюджету”.

25 липня   1928   (четвер)  -  Харків, м. ВУЦВК і РНК УСРР видали постанову “Про зміну “Положення про технікуми УСРР”.

25 липня   1928   (четвер)  -  Харків, м. ВУЦВК і РНК УСРР видали постанову “Про забезпечення осіб, що мають особливі заслуги перед республікою”. Ухвалено встановити порядок державного забезпечення вищеозначених осіб, якщо вони не попадають під дію постанови ВУЦВК від 2 травня 1923 р. „Про персональні пенсії і допомогу особам, що мають виключні заслуги перед Республікою”. У разі смерті цієї категорії осіб, таке право отримували незабезпечені члени родини небіжика (неповнолітні діти, непрацездатні батьки і дружина). Встановлювався розмір щомісячного державного забезпечення: для осіб із особливими заслугами – 30 руб. у містах і селищах міського типу, 15 руб. – у сільській місцевості; для родин осіб вищезазначеної категорії – відповідно 15 руб. і 7 руб. 50 коп. До категорії осіб „з особливими заслугами” віднесені особи: що мають нагороду за революційні чи трудові заслуги; які перед Жовтневою ревоюцією брали активну участь у революційному русі; які здійснювали активну підпільну революційну діяльність під час іноземної інтервенції; активні робітники продовольчих загонів і загонів Трудової армії, організатори і керівники загонів Червоної гвардії, повстанських і партизанських червоних загонів; особи командного і рядового складу РСЧА, РСЧФ із спеціальними відзнаками, активні робітники радянських органів, громадських, професійних і кооперативних організацій.

25 липня   1929   (четвер)  -  Москва, м. РНК СРСР видав постанову “Про фінансування сільської електрифікації”.

25 липня   1929   (четвер)  -  Харків, м. Президія ВУЦВК затвердила рішення про звільнення Єфімова та призначення С.Канторовича на посаду народного комісара здоров’я УСРР.

25 липня   1929   (четвер)  -  Одеса, м. На фанерній фабриці тресту „Одесдерев” внаслідок технічної несправності котельного відділення сталася пожежа: цілком знищені котельня, машинне відділення, фанерний цех, сушка, їдальня; нанесені збитки у розмірі 81 тис. руб.; дирекцію підприємства притягнуто до кримінальної відповідальності

Липень, 25   1932   (понеділок)  -  Червневий план хлібозаготівель виконано в УСРР на 10 %. Порівняно з минулим роком, хліба заготовлено в 4 рази менше

Липень, 25   1932   (понеділок)  -  Москва. Телеграма ЦК ВКП(б) і РНК СРСР до ЦК КП(б)У та РНК УСРР про посилення темпів хлібозаготівель. Запропоновано терміново виправити становище на всіх дільницях реалізації врожаю; провести боротьбу зі спекуляцією хліба, розгортаючи роз’яснювальну роботу про дозвіл колгоспної торгівлі хлібом лише після виконання загальносоюзного плану хлібозаготівель; організувати засипку насіннєвих фондів; максимально прискорити обмолот зерна, приділивши особливу увагу підвищенню темпу обмолоту в радгоспах

Липень, 25   1932   (понеділок)  -  Телеграма Й. Сталіна Л. Кагановичу. Повідомляв про рiшення частково скоротити план хлібозаготівель для колгоспів та індивідуальних господарств України, що особливо постраждали від неврожаю, з метою стимулювання засіву озимих. Визначено обсяг зменшення хлібозаготівель по Україні в розмірі 30 млн пудів зерна або, в крайньому разі, 40 млн пудів. У неврожайних районах запропоновано провести зменшення заготівельних планів для колгоспів на половину, а для індивідуальних господарств – на третину або чверть

Липень, 25   1932   (понеділок)  -  Секретно-політичний відділ ОДПУ повідомляв, що в с. Липецьке Бірзулівського району АМСРР групи селян по 10 осіб і більше зрізали колосся на полях сусіднього села Олександрівка, набравши 25 мішків колосся

Липень, 25   1932   (понеділок)  -  Книги запису актів цивільного стану Балтського району Одеської області. Місто Балта. Померла від виснаження організму 2-річна дівчинка Г. Березовська

Липень, 25   1932   (понеділок)  -  Села Станіславчик, Матусів, Полянський район Київської області. Зареєстровано два випадки людоїдства

Липень, 25   1933   (вівторок)  -  Звернення Українського громадського комітету допомоги до українського народу з протестом проти «російських комуністів-більшовиків, що вогнем і мечем знищили українську державу над Дніпром, що багнетами насадили свою диктатуру на нашій землі, розпинають тепер український нарід» та «виголоджують усе населення на Україні»

25 липня   1939   (вівторок)  -  Київ. Розпочала роботу друга сесія Верховної Ради УРСР. До порядку денного внесені наступні питання: затвердження Державного бюджету УРСР на 1939 р. і звіту про виконання державного бюджету УРСР за 1938 р.; затвердження “Положення про вибори в обласні, міські, районні, сільські і селищні ради депутатів трудящих; вибори до Верховного Суду УРСР; про укази Президії Верховної Ради УРСР, прийняті в період між першою і другою сесіями.

25 липня   1939   (вівторок)  -  Пішов з життя Турчинюк Василь Іванович (народився 1864) – український різьбяр і будівничий. Жив і працював у с. Лугу тепер Івано-Франківської області; автор творів: набір меблів для залу засідань повітового відділу в Надвірній(1932); іконостаси та інтер’єри в церквах сіл Яблуниці (1895-1904), Майдана (1932), Стримби (1930-32), Луга (1912-39), Ворохти (1936-38) – всі у Івано-Франківській області, іконостаси оздоблені різьбленням, барельєфами та круглою скульптурою.

25 липня   1940   (четвер)  -  Москва. РНК СРСР видав постанову «Про встановлення знаків розрізнення для середнього і старшого командного і політичного складу Червоної армії». Затверджувався Наказ Народного комісара оборони СРСР від 24 липня 1940 р. «Про встановлення знаків розрізнення для середнього і старшого командного і політичного складу Червної армії», дія якого вводилася з 30 липня 1940 р.; містився опис знаків розрізнення для командного складу: знаки розрізненняна петлицях по роду військ, обкантовані золотим крученим галуном — для молодшого лейтенанта: один квадрат, лейтенанта — два квадрати, старшого лейтенанта — три квадрати, капітана — один прямокутник, майора — два прямокутника, підполковника — три прямокутника, полковника—чотири прямокутника; знаки розрізнення нарукавах — відповідно один косинець з золотого гатунку шириною 4 мм, зверху галуну один просвіт з червоного сукна шириною 10 мм, внизу кант шириною 3 мм; два косинці з золотого гатунку шириною 4 мм, між галунами просвіт з червоного сукна шириною 7 мм, внизу кант шириною 3 мм; три косинці з золотого галуну шириною 4 мм, між галунами два просвіти з червоного сукна шириною5ммкожний, внизу кант шириною 3 мм; два косинціззолотого галуну шириною 6 мм, між галунами просвіт з червоного сукна шириною 10 мм, внизу кант шириною 3 мм; два косинці з золотого галуну, верхній шириною 6 мм, нижній — 10 мм, між галунами один просвіт з червоного сукна шириною 10 мм, внизу кант шириною 3 мм; два косинці з золотого галуну, верхній шириною 6 мм, нижній — 10 мм, між галунами один просвіт з червоного сукна шириною 10 мм, внизу кант шириною 3 мм; три косинці з золотого галуну, верхній і середній шириною 6 мм, нижній шириною 10 мм, мж галунами два просвіти з червоного сукна шириною 7 мм кожний, внизу кант шириною3мм; для політичного складу: знаки розрізненнянапетлицях з обкантуваннямзсукнапороду військ: молодший політкерівник—два квадрати, політкерівник — три квадрати, старший політкерівник — один прямокутник, батальйонний комісар — два прямокутники, старший батальйонний комісар — три прямокутники, полковий комісар — чотири прямокутники; знаки розрізнення на рукавах — відповідно червона зірка з серпом імолотом.

25 липня   1941   (п’ятниця)  -  Радянські війська залишили з боями районні центри Гайсин і Тростянець Вінницької області; Рокитне Київської області.

25 липня   1941   (п’ятниця)  -  В м. Сталіно сформований – 1-й Сталінський партизанський загін під командуванням І.Бровка (з червня 1943 р. – партизанське з’єднання ім. І.Бровка).

25 липня   1942   (субота)  -  Гітлерівські війська почали наступ з плацдармів у нижній течії Дону на сальському, ставропольському й краснодарському напрямках. Почалася битва за Кавказ. Для виконання плану по захопленню Кавказу (кодова назва – “Едельвейс”) німецьке командування виділило групу армій “А” (1-а і 4-а танкові армії, 17-а німецька польова армія, 3-я румунська армія, частина сил 4-го повітряного флоту; командуючий – генерал-фельдмаршал В.Ліст). Противнику протистояли війська Південного і частина сил Північно-Кавказького фронтів (51, 37, 12, 18, 56-а армії і 4-а повітряна армія). Під натиском переважаючих сил противника радянські війська змушені були відійти на південь і південний схід. Становище на Північному Кавказу вкрай загострилося.

25 липня   1942   (субота)  -  Рейхскомісар України Е.Кох видав правила про забій худоби. Зазначалося, що відпуск, продаж, купівля чи обмін м’яса або м’ясних виробів серед приватних осіб заборонялися. Для проведення промислового і приватного забою слід було мати дозвіл гебітскомісара.

25 липня   1942   (субота)  -  У Києві від куль гестапо загинув краєвид провідник і організатор самостійницького руху Київщини

25 липня   1942   (субота)  -  У Лондоні завершилася військово-штабна конференція США й Англії. Прийняте рішення: відмовитися від висадки союзних військ у Західній Європі в 1942 р.

25 липня   1943   (неділя)  -  Партизани Ровенської області звернулися до населення із закликом боротися проти пособників окупантів – українських націоналістів.

25 липня   1943   (неділя)  -  Газета “Український вісник” опублікувала повідомлення про існування у Києві близько 850 різних торговельних закладів, більшість з яких складали приватні торговельні крамниці.

25 липня   1943   (неділя)  -  Газета “Український вісник” опублікувала повідомлення про обрання головою Автономної Православної церкви в Україні Дамаскина, якому надано звання архієпископа Волинського та Кам’янець-Подільського.

25 липня   1943   (неділя)  -  Партизани Ровенської області звернулися до населення із закликом боротися проти пособників окупантів – українських націоналістів.

25 липня   1943   (неділя)  -  Газета “Український вісник” опублікувала повідомлення про існування у Києві близько 850 різних торговельних закладів, більшість з яких складали приватні торговельні крамниці.

25 липня   1943   (неділя)  -  Газета “Український вісник” опублікувала повідомлення про обрання головою Автономної Православної церкви в Україні Дамаскина, якому надано звання архієпископа Волинського та Кам’янець-Подільського.

25 липня   1944   (вівторок)  -  Постановою Держаного Комітету Оборони реорганізовано штаб партизанського руху Польщі. Українські партизанські загони, що діяли на території Польщі передано в оперативне підпорядкування Верховного командування Війська Польського.

25 липня   1944   (вівторок)  -  На 25 липня радянські війська оволоділи районними центрами Львівської обл. містами Янів, Городок, Сокольники, населеними пунктами Пустомити, Новий Яричів; районними центрами Станіславської обл. містами Більшівці, Жовтень, Отинія; районним центром Дрогобицької обл. містом Рудки, а також з боями зайняли понад 230 інших населених пунктів.

25 липня   1944   (вівторок)  -  25-28 липня в Києві відбулася республіканська нарада працівників народної освіти. Розглядалися підсумки роботи за 1943-1944 навчальний рік.

25 липня   1945   (четвер)  -  Київ. Відкриття перших загальних зборів дійсних членів Академії архітектури УРСР. На зборах обрано президента – дійсного члена Академії архітектури УРСР, члена-кореспондента Академії архітектури СРСР, лауреата Сталінської премії В. Заболотного, віце-президента – дійсного члена Академії архітектури УРСР П. Альошина; членом президії – дійсного члена Академії Архітектури УРСР, члена-кореспондента Академії архітектури СРСР А. Власова. Сесія обрала також керівників відділів Академії, затвердила директорів інститутів і наукових кабінетів Академії.

25 липня   1945   (четвер)  -  Харків. Повідомляється про відкриття музею в приміщенні будинку де жив і працював російський художник-баталіст М. Самокіш. У музеї зібрано ранні твори художника, його картини з часу російсько-японської і Першої світової воєн.

25 липня   1945   (четвер)  -  До Москви для участі у Всесоюзному параді фізкультурників виїхала делегація кращих спортсменів України на чолі з головою Комітету в справах фізкультури і спорту при РНК УРСР М. Бунчуком та секретарем ЦК ЛКСМУ з військової роботи В. Клочком.

25 липня   1951   (середа)  -  Київ. Рада міністрів УРСР і ЦК КП(б)У прийняли постанову “Про план породного районування великої рогатої худоби, свиней та овець і заходи щодо забезпечення виконання цього плану в Українській РСР”. Постанова передбачала провести ряд заходів, що мали сприяти всемірному збільшенню виробництва шкір і інших продуктів тваринництва, розширенню відтворення високопродуктивної племінної худоби і найбільш доцільного розведення порід сільськогосподарських тварин з врахуванням кращого використання природних і економічних умов та особливостей окремих районів.

25 липня   1953   (субота)  -  Повідомлялося, що в різних областях України стали до ладу десятки нових підприємств харчової промисловості: овочесушильні заводи і цехи, м’ясо- і рибопереробні підприємства, пивоварні заводи та ін.

25 липня   1956   (середа)  -  Київ. Згідно з рішенням ВРМ, президія АН УРСР разом з Спілкою письменників України провела урочисте святкування 100-річчя від дня народження англійського письменника і драматурга Бернарда Шоу.

25 липня   1961   (вівторок)  -  Кримська область. Відкрито тролейбусний рух на ділянці Алушта-Ялта. Таким чином, відбулося тролейбусне сполучення Ялти з Сімферополем. Передбачався рух тролейбусів між ними з інтервалом 15-18 хвилин. Ця траса стала найдовшою гірською трасою в світі.

25 липня   1961   (вівторок)  -  Повідомлялося, що в Куйбишеві закінчилися змагання на першість країни з гандболу. Почесне звання чемпіонок СРСР серед жінок завоювали гандболістки одеського “Локомотиву”.

25 липня   1961   (вівторок)  -  м. Суми. Закінчилися всесоюзні змагання з планерного спорту. Переможцем стала команда України. В особистих змаганнях друге місце посів В.Гончаренко з України.

25 липня   1962   (середа)  -  Повідомлялося, що львівська учениця В.Яковлєва на всесоюзних юнацьких особисто-командних змаганнях з плавання встановила новий всесоюзний рекорд для дівчат у плаванні стилем дельфін, подолавши 100 метрів за 1хв. 14,7 сек.

25 липня   1969   (п’ятниця)  -  м. Київ. У рамках Місячника радянсько-в’єтнамської дружби і солідарності з боротьбою в’єтнамського народу проти агресії США приміщенні Київського державної філармонії відбулись урочисті збори представників громадськості столиці України.

25 липня   1972   (вівторок)  -  м. Київ. Перший секретар Кримського обкому КПУ М.Кириченко інформував ЦК КПРС про численні звернення кримських татар з вимогами надання автономії, відкриття шкіл, мечетей.

25 липня   1976   (неділя)  -  В Києві на аеродромі ДТСААФ “Чайка” відкрився VIII чемпіонат світу з вищого пілотажу на спортивних літаках. В ньому взяли участь 15 національних команд з країн Європи, Америки, Азії. На урочистостях виступили голова оргкомітету, заступник голови Ради міністрів УРСР В.Семичасний, президент ФАІ – Б.Дюпер’є, голова ЦК ДТСААФ СРСР тричі Герой Радянського Союзу маршал авіації О.Покришкін та ін.

25 липня   1978   (вівторок)  -  Опубліковано відомості про розвиток сільського господарства в УРСР: основні фонди колгоспів і радгоспів збільшилися в 3 р. і перевищили 38 млрд. руб.; площі зрошуваних земель розширено в 3,2 р., осушених – в 1,6 р.; продуктивність праці зросла на 75%; валовий доход колгоспів склав у 1977 р. 7,7 млрд. руб.; у сільському господарстві працюють 347 тис. дипломованих спеціалістів, кожний четвертий сільський трудівник – механізатор. Обсяг валової продукції в УРСР збільшився на 42%, що складає більше 29 млрд. руб.; валовий збір зерна зріс на 14,5 млн. тонн, або в 1,5 р.; врожайність зернових в дев’ятій п’ятирічці склала 24,7 центнера з га, за 2 роки десятої – 27,9 центнера. Виробництво м’яса зросло до 4,9 млн. тонн (в 1,5 р.), молока – до 20,8 млн. тонн (на 43 %), яєць 11,6 млрд. шт. (в 1,6 р.).

25 липня   1983   (понеділок)  -  Закінчено будівництво трансконтинентального газопроводу Уренгой – Помари – Ужгород, загальною довжиною 4451 кілометрів, 1100 з яких прокладено по території України.

25 липня   1984   (середа)  -  На 95-році життя помер видатний учений, дійсний член Академії наук УРСР, заслужений діяч науки УРСР, почесний директор Інституту держави і права АН УРСР Володимир Корецький.

25 липня   1989   (вівторок)  -  Москва. У Кремлі відбулася зустріч голови Ради міністрів СРСР М.Рижкова з представниками страйкових комітетів Печорського вугільного басейну і шахт м. Павлограда Дніпропетровської області. Вимоги гірників різних вугільних басейнів, відзначив М.І.Рижков, багато в чому збігалися. І це підтверджувало, що в галузі, незважаючи на специфіку різних вуглевидобувних районів, існують загальні серйозні проблеми. Зазначалось, що урядові рішення з порушених питань будуть дійсними для всієї галузі, тобто однаковою мірою для Кузбасу, Караганди, Донбасу, Воркути та інших вугільних і сланцевих басейнів. Разом з тим у вирішенні відобразяться і особливості кожного з них.

25 липня   1991   (четвер)  -  Кабінет міністрів УРСР ухвалив постанову "Про порядок вивозу товарів народного споживання за межі Української РСР".

25 липня   1991   (четвер)  -  Київ відвідав прем'єр-міністр Грецької Республіки К.Міцотакіс, який перебував в СРСР з офіційним візитом. К.Міцотакіс зустрівся з першим заступником голови Верховної Ради УРСР І.Плющем.

25-26 квітня   1992   (субота, неділя)  -  У Києві відбувся перший всеукраїнський зліт-конференція боністів та нумізматів, на якому було створено Спілку боністів і нумізматів України.

25 - 26 липня   1992   (субота - неділя)  -  У Сімферополі проходив ІІ з'їзд Організації кримськотатарського національного руху. Обрано Центральну Раду Організації (очолив - Р. Чубаров).

25 липня   1993   (неділя)  -  У Ялті відбувся конгрес українців півдня Криму. Учасники засудили постанову Російського парламенту "Про статус м. Севастополя" та закликали Президента і Верховну Раду України вжити рішучих заходів для наведення конституційного порядку на півострові, розв'язанню проблеми розподілу Чорноморського флоту.

25-27 жовтня   1995   (середа, четвер, п'ятниця)  -  Президент України Л.Кучма здійснив візит у Бразилію. В ході візиту підписано Договір про дружні відносини і співробітництво між Україною й Федеративною Республікою Бразилія.

25 липня   1996   (четвер)  -  Набув чинності Договір про дружні відносини і співробітництво між Україною й Чеською Республікою.

25 липня   1997   (середа)  -  Утворено Міністерство праці та соціальної політики України . Утворено Міністерство промислової політики України.

25 липня   1997   (середа)  -  Відповідно до указів Президента України Л.Кучми з посади віце-прем'єр-міністра України з питань агропромислового комплексу й міністра сільського господарства й продовольства України звільнено М.Зубця; призначено віце-прем'єр-міністром України - С.Тігіпка; міністрами України призначено: економіки - В.Суслова; фінансів - І.Мітюкова; оборони - О.Кузьмука; внутрішніх справ - Ю.Кравченка; охорони здоров'я - А.Сердюка; культури та мистецтв - Д.Остапенка; освіти - М.Згуровського; промислової політики - В.Гуреєва ; агропромислового комплексу - Ю.Карасика ; енергетики й електрифікації - О.Шеберстова; міністром Кабінету Міністрів України - А.Толстоухова; віце-прем'єр-міністром з питань соціальної політики, міністром праці та соціальної політики України - М.Білоблоцького.

25 липня   1997   (середа)  -  Прем'єр-міністр України В.Пустовойтенко провів нараду з питань виробництва сільськогосподарської техніки.

25 липня   1998   (субота)  -  Кабінет міністрів України визначив додаткові заходи щодо забезпечення поставок свіжого ядерного палива на атомні електростанції.

25 квітня   1999   (неділя)  -  У Чернівцях відбулися українсько-австрійсько-румунські заходи щодо створення Єврорегіону "Верхній Прут".

25 липня   2000   (вівторок)  -  Кабінет міністрів України затвердив перелік видів господарської діяльності, здійснення якої дозволяється військовим частинам Збройних Сил.


Етичний кодекс
членів Фулбрайтівського
товариства України

Етичний кодекс ученого України

Recommendation Rec(2001)15 on history teaching in twenty-first-century Europe.
(переклад з англійської)«Про викладання історії в Європі у ХХІ столітті»

European Parliament resolution of 2 April 2009 on European conscience and totalitarianism
(переклад з англійської)«Резолюція Європейського Парламенту від 2 квітня 2009 року щодо європейської свідомості та тоталітаризму»

L`association Liberté pour l`histoire
(переклад з англійської)«Блуазьке звернення» Асоціації французьких істориків «Свободу історії!»

Міжнародний комітет
історичних наук (ICHS)

Універсальна декларація архівів

Підтримати

Principles of Access to Archives
Adopted by International Council on Archives
Annual General Meeting on August 24, 2012
Internet Encyclopedia Of Ukraine
The Internet Encyclopedia
of Ukraine

Український історичний
портал
Iзборник. Історія України IX-XVIII ст.
ІЗБОРНИК:
Історія України IX-XVIII ст.
Першоджерела та інтерпретації

Web-бібліографія старої України.1240–1800

Європейська бібліотека:
Ресурси 47 національних бібліотек

Портал Ukrainica

VIFAOST
Віртуальна бібліотека "Східна Європа"

Історія та гуманітарні дисципліни

"Міста та села України"
Багатотомне енциклопедичне видання

Фонд «Osrodka KARTA»

Портал
«Уроки истории»

EuroDocs: Online Sources
for European History

Europeana

"Відлуння віків"

The History Network for Young Europeans

Military Ukraine
Воєнно-історичний форум

Історія цивілізацій

"Історична правда"

Україна Incognita:
Історичний веб-проект

"Український воєнно-історичний портал"

Історія:
Сумський історичний портал

Historians.in.ua

КРИТИКА
простір незалежної думки

История городов и сел

Фото-Планета.
Фотографії міст,
селищ, сіл.
Україна

АРГУМЕНТ:
История

Старожитності

CEJSH – The Central European Journal of Social Sciences and Humanities

Российский индекс научного цитирования – портал е-Library.ru

Slavic
Humanities Index

Index Copernicus

EBSCO. Journal & e-Package Services