Інститут історії України НАН України

ЕНЦИКЛОПЕДІЯ ІСТОРІЇ УКРАЇНИ

УКРАЇНСЬКИЙ ІСТОРИЧНИЙ ЖУРНАЛ

ПЕРІОДИЧНІ ТА СЕРІЙНІ ВИДАННЯ ІНСТИТУТУ

ВИДАННЯ ІНСТИТУТУ (1936-2016)

АВТОРЕФЕРАТИ. ДИСЕРТАЦІЇ

ІСТОРИЧНІ СТУДІЇ В УКРАЇНІ ТА СВІТІ: МАТЕРІАЛИ ДО БІБЛІОГРАФІЇ

НОВИНИ З КНИЖКОВОЇ ПОЛИЦІ

FaceBook Інститут у FaceBook

RSS-стрічкиRSS
Отримувати новини порталу на e-mail:


Delivered by FeedBurner

Якщо Ви помітили помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter
Таким же чином можете повідомити про непрацюючі посилання
Система Orphus

Події за

Матеріали розділу генеруються автоматично на базі серії довідників 'Україна: хроніка подій ХХ століття'. На разі до календаря “підключено” лише частину хронікального масиву. Робота над наповненням бази календаря триває.


26 (13) вересня– 29 (16) жовтня   1913   (четвер - вівторок)  -  У м. Києві відбувся судовий процес у справі М.Бейліса, звинуваченого у ритуальному вбивстві російського хлопчика.(20 березня 1911р. в Києві у печері на пустирі було знайдено тіло загиблого 11-річного хлопчика Андрія Ющинського буцімто з зовнішніми ознаками ритуального вбивства. Діти з якими він грався засвідчили, що під час гри на них напали троє євреїв (серед яких буцімто був прикажчик цегляного заводу Мендель Бейліс), схопили Ющинського і потягли до обпалювальної печі цегляного заводу. Поліція зв’язала справу про вбивство хлопчика із звинуваченням євреїв у вживанні крові немовлят християн у ритуальних цілях ("кривавий навіт"), Бейліса арештували. "Киевлянин" опублікував сенсаційне розголошення начальника київської кримінальної поліції Н.Красовського, який стверджував, що хлопчика було вбито злодійською зграєю на квартирі утримувачки притону В.Чеберяк. Бейліса звинуватили у ритуальному вбивстві. Проти антисемітської кампанії виступили В.І.Вернадський, В.Г.Короленко та ін. Попереднє слідство тривало 2,5 роки. Звинувачувачем на суді виступав правий депутат Г.Г.Замисловський. У процесі прийняли участь 219 свідків та 14 експертів (в т.ч. відомий психіатр професор І.Сікорський.

26–27 (13–14) вересня   1915   (неділя – понеділок)  -  УХаркові відбулися відкриті велосипедні перегони (дистанції 5 і 20 верст) за звання “кращого велосипедиста міста на 1915 р.”.

26 вересня — 25 жовтня   1919   ()  -  Запеклі бої армії УНР з денікінцями на Правобережній Україні, поступова втрата українською армією боєздатності через епідемію тифу, брак амуніції та зброї.

26 вересня   1920   (неділя)  -  Станіславів (суч. Івано-Франківськ). Засідання РНМ УНР, на якому заслухано доповідь А. Лівицького про переговори української делегації з генералом П. Врангелем в Криму в серпні 1920 р.

26 вересня   1920   (неділя)  -  Звернення Черкаського повітвиконкому ради робітничих, селянських та червоноармійських депутатів до всіх незаможних селян повіту з закликом виступити в останній рішучій бій проти зовнішніх і внутрішніх ворогів радянської влади.

26 вересня   1920   (неділя)  -  Постанова Єлисаветградського повітового виконкому про організацію в Єлисаветградському повіті ревкомів.

26 вересня   1920   (неділя)  -  Харків. Приїзд до міста командуючого арміями Південного фронту М.В. Фрунзе. Формування штабу фронту.

26 вересня   1920   (неділя)  -  Наступ частин Російської армії генерала П. Врангеля на ст. Волноваху, Юзівського повіту, Донецької губернії.

26 вересня   1920   (неділя)  -  Миколаїв. Голова РНК УСРР Х.Г. Раковський взяв участь у засіданні губревкома.

26 – 27 вересня   1920   (неділя – понеділок)  -  Конференція рад і комнезаможів Менської волості, Сосницького повіту, Чернігівської губернії, за участю 19 чоловік. Ухвалено резолюцію з поточного моменту і про роботу шкіл.

26 вересня   1921   (понеділок)  -  Харків. Політбюро ЦК КП(б)У асигнувало 125 тис. крон тижневику КП(ЗУ)– газеті «Наша Правда».

26 вересня   1921   (понеділок)  -  Харків. Політбюро ЦК КП(б)У призначило членів комітету допомоги вченим: Д. Мануїльського (голова), М. Владимирова та Г. Гринька.

26 вересня   1922   (вівторок)  -  Варшава. Польський сейм прийняв постанову про самоуправління трьох галицьких воєводств (закон не був реалізований).

26 вересня   1922   (вівторок)  -  Харків. РНК УСРР прийняла постанову “Про встановлення однорідності грошового обігу”. Заборонено видачу з кас і прийом грошових знаків випуску до 1922 р. і зобов’язань зразку 1922 р. в 5 тис. крб.

26 вересня   1922   (вівторок)  -  Харків. Єпархіальне управління звернулося до Наркомюсту УСРР з проханням про сприяння щодо виконання постанови І Всеросійського з’їзду білого духовенства православної течії “Жива церква” про закриття всіх міських монастирів, запропонувавши в першу чергу ліквідувати Покровський чоловічий монастир у Харкові, Охтирський і Сумський, а також Богодухівський і Старобільський жіночі монастирі у Харківській губернії.

26 вересня   1922   (вівторок)  -  Організовано авіапоштове сполучення Харків – Київ.

26 вересня   1922   (вівторок)  -  Харків. РНК УСРР прийняла постанову “Про заходи по наданню допомоги безробітним”. Безробітним, що отримували соціальну допомогу по безробіттю було надано пільги: квартплати в розмірі 50 %; безкоштовне користування комунальними послугами в порядку і по нормах, встановлених НКВС за погодженням із комітетом по боротьбі з безробіттям; держане постачання паливом; отримання безкоштовної лікарської допомоги. Державним органам, було запропоновано повідомляти Комітету по боротьбі з безробіттям при Українській економічній раді і біржам праці на місцях про всі роботи, що могли б виконуватися як загальногромадянські шляхом використання праці безробітних.

26 вересня   1924   (п’ятниця)  -  Харківська губернія. Відбудовано телефонний зв’язок між столицею та округами.

26 вересня   1924   (п’ятниця)  -  Одеса. На першій державній кіностудії ВУФКУ завершено зйомку першого номера кіножурналу „Маховик” призначеного для демонстрації в робітничих клубах і сільбудах. Номер складався з чотирьох частин: ”Чорноморія”, „Доброхим”, „Анкета ХІІІ з’їзду РКП(б)”, „Око за око”.

26 вересня   1924   (п’ятниця)  -  Харків. ЦКК КП(б)У завершила перевірку українізації державних установ. Встановлено, що українською мовою володіли 43% співробітників наркоматів, ВУЦВК, РНК та Держплану УСРР, а діловодство в наркоматах республіки переведено на 80%. У зв’язку з цим, термін українізації продовжено до 1 січня 1925 р., після чого особи, які не засвоїли української мови, мали звільнитися з державної служби.

26 вересня   1928   (четвер)  -  Москва, м. РПО СРСР затвердила „Статут державного об’єднання зернових радянських господарств Союзу РСР „Зернотрест”. Документ містив розділи: І. Загальні положення; ІІ. Порядок керування „Зернотрестом”; ІІІ. Порядок управління радянськими господарствами та підсобними державними підприємствами, які входять у склад „Зернотреста”; ІУ. Спеціальні капітали „Зернотреста”, прибуток і звітність.

26 вересня   1928   (четвер)  -  Харків, м. ВУЦВК і РНК УСРР видали постанову “Про зміну арт. 5 постанови ВУЦВК і РНК УСРР від 5 січня 1925 р. „Про купівлю-продаж на роздріб і з розстроченням виплати сільськогосподарських машин і знарядь, придбаних селянами”. Введено положення про право покупців вимагати розірвання договору куплі-продажу майна та його повернення у разі, якщо покупець не внесе хоча б одного чергового платежу. Стягнення по селянських зобов’язаннях належало проводити порядком судових наказів (арт. 210-219 Цивільно-процесуального кодексу УСРР).

26 вересня   1928   (четвер)  -  Москва, м. Постановою ЦВК і РНК СРСР введено в дію «Положення про Народний комісаріат праці Союзу РСР».

26 вересня   1928   (четвер)  -  Москва, м. Постановою РНК СРСР введено в дію «Положення про Всесоюзну раду республіканських центрів промислової кооперації „Всекопромрада”».

26 вересня   1928   (четвер)  -  Москва, м. Постановою РНК СРСР введено в дію «Положення про Всесоюзну раду сільськогосподарської кооперації».

26 вересня   1928   (четвер)  -  Харків, м. ВУЦВК і РНК УСРР видали постанову “Про пільги добровільним пожежним організаціям”.

26 вересня   1928   (четвер)  -  Харків, м. ВУЦВК і РНК УСРР видали постанову “Про увільнення акційного товариства виробництва, постачання і торгівлі речами воєнізації та оборони „Пост. Ч.З.У.”, Акційного товариства „Фізична культура” і Всеукраїнської спілки мисливців та рибалок від республіканських і місцевих податків та оплати”.

26 вересня   1929   (четвер)  -  Харків, м. НКО УСРР видана постанова „Про мінімальні ставки авторського гонорару за літературні твори та про норму тиражу”. Наводився перелік мінімальних ставок авторського гонорару для літературних творів: авторська прозаїко-художня література – 100 руб. за один друкований аркуш; критичні, публіцистичні, бібліографічні твори з питань літератури, театру, кіно – 90 руб.; переклади творів художньої, науково-технічної літератури – 50 руб.; вірші – 30 коп. за один рядок; підручники для шкіл І концентру – 80 руб. за один друкований аркуш; те саме, для профшкіл і ВИШів – 100 руб.; те саме, для шкіл ІІ концентру – 90 руб.; читанки – 60 руб. за один друкований аркуш; встановлювалися також наступні норми тиражів видань: проза – 5 тис., масова художня література – 20 тис., драматичні твори – 3 тис., критико-бібліографічні, публіцистичні твори з питань літератури і мистецтва – 3 тис., дитяча література – 10 тис., поезія – 3 тис., підручники для шкіл І концентру – 100 тис., те саме, ІІ концентру – 30 тис., для профшкіл і ВИШів – 7 тис., методичні посібники і теоретичні роботи з соціально-економічних питань – 10 тис., методичні посібники й теоретичні роботи з інших питань – 5 тис., твори з соціально-економічних наук – 10 тис., популярна література для масового читача – 20 тис., підручники для шкіл ліквідації неписьменності дорослих – 25 тис., те саме, для шкіл ліквідації неписьменності дітей – 75 тис. примірників.

26 вересня   1929   (четвер)  -  Москва, м. Пішов з життя Столиця Євген Іванович (народився 8(20) січня 1870 в с.Будеї, тепер Одеської області) – російський живописець. Уроки малювання брав у Г.Ладиженського в Одесі, закінчив петербурзьку Академію мистецтв (1897), з 1909 – її академік. Автор творів: „У липні” (1897), „Талий сніг” (1900), „Адмірал Макаров і художник Верещагін” (1904), „Село палає” (1906), „Небо хмариться”(1924).

Вересень, 26   1932   (понеділок)  -  Москва. Спецдонесення секретно-політичного відділу ОДПУ. Зазначено, що Україна відстає за темпами та показниками хлібозаготівель, підкреслено відмову керівництва 92 районів та 446 сільських рад виконувати непосильні хлібозаготівельні завдання. Звернено увагу на висловлювання комуністів і колгоспників Богучарського району ЦЧО про те, що «партія і радвлада обманули Україну, залишивши її без хлiба, і нас хочуть залишити, жодного центнера хліба не дамо державі»

Вересень, 26   1933   (вівторок)  -  Постанова РНК СРСР про валовий збір 1932 р. Визначено підрахунки ЦУНГО в обсязі 698,7 млн ц

26 вересня   1939   (вівторок)  -  Генеральний штаб РСЧА повідомив про здобуття м.Бєла, Холм, Замост’є, Яворів, Самбор, Турка.

26 вересня   1939   (вівторок)  -  район Мостиська – Медика. 26-27 вересня німецькі і радянські (частини ХУІІ-го стрілецького корпусу і 12-ї армії) війська провели велику спільну операцію проти 4-тисячної польської оперативної кінної групи генерала В.Андерса. У боях група була розсіяна, частково знищена і полонена: пораненим потрапив до полону генерал В.Андерс.

26 вересня   1939   (вівторок)  -  Львів. „Народний Совет Галицкой земли” у складі О.Павенцького, Ю.Маркова, В.Ваврика, З.Медицького, Ю.Юрчакевича надіслали привітання Червоній армії із запевненнями, що „все населення Галицької землі, робітники, селяни і інтелігенція, чесно, безперервно і самовіддано будуть працювати на користь Червоної армії і спільної Батьківщини...”

26 вересня   1939   (вівторок)  -  УРСР. Видавництво „Мистецтво” вислало до Західної України 25 тис. плакатів і 14 тис. гасел.

26 вересня   1939   (вівторок)  -  Борислав-Дрогобич. Член Військової Ради Українського фронту М.Хрущов відвідав обидва міста. Налагоджено роботу Дрогобичського нафтоперегонного заводу, розпочато видобуток нафти у 140 свердловинах Борислава.

26 вересня   1939   (вівторок)  -  Київ. Міська телефонна станція провела службові розмови з м. Луцьк, Ковель, Сарни, Здолбунов, Тарнов через Житомир, Новгород-Волинський.

26 вересня   1940   (четвер)  -  РНК СРСР видав постанову «Про організацію вечірніх і заочних відділень по навчанню керівних господарських працівників при промакадеміях і втузах». Ухвалено, у відповідності з постановою РНК СРСР від 13 липня 1940 р. № 1258 «Про ліквідацію інститутів господарників», організувати вечірні і заочні відділення з навчання керівних господарських працівників без відриву від виробництва при промислових академіях і втузах, починаючи з 1 жовтня 1940 р.; забезпечити фінансування у 1940 р. новоорганізованих курсів за рахунок коштів, виділених наркоматам у 1940 р. на підготовку кадрів; затверджувався перелік вечірніх та заочних відділень при промакадеміях і втузах, у тому числі в УРСР при: Дніпропетровському металургійному інституті імені Й.В.Сталіна, Харківському механікомашинобудівельному інституті, Криворізькому гірничорудному інституті, Донецькому, Київському індустріальних інститутах, Українській академії радянської торгівлі, Українському заочному індустріальному інституті (Харків), донецькому заочному гірничому інституті (Сталіно).

26 вересня   1940   (четвер)  -  с. Дачне Зміївського району Харківської області. Пішов з життя Кошкін Михайло Ілліч (народився 3 грудня 1898 у с.Бринчаги Угличського повіту Ярославської губернії) — український радянський конструктор-танкобудівник, начальник кострукторського бюро танкобудування Харківського паровозобудівного заводу, в якому було створено славетний танк Т-34.

26 вересня   1941   (п’ятниця)  -  З відходом військ Південно-Західного фронту з району Києва закінчилася Київська стратегічна оборонна операція, яка тривала впродовж 82 діб. Ширина фронту бойових операцій становила 300 км.

26 вересня   1941   (п’ятниця)  -  Безповоротні втрати військ Південно-Західного фронту, 6-ї, 12-ї, 21-ї армій та Пінської військової флотилії у Київській стратегічній операції склали 616.304 особи, майже 98 відсотків. За німецькими даними потрапило в полон 665 тис. червоноармійців. Муковський І.Т.

26 вересня   1941   (п’ятниця)  -  В районі Новомоськовська Дніпропетровської обл. перейшли в наступ війська 1-ї танкової групи Е.Клейста та 11-ї німецької і 3-ї румунської армій.

26 вересня   1941   (п’ятниця)  -  Радянські війська залишили з боями районні центри Новомосковськ Дніпропетровської області і Гадяч Полтавської області.

26 вересня   1941   (п’ятниця)  -  З Львівської цитаделі (табору для радянських військовополонених) звільнено першу партію полонених галичан - 1500 осіб.

26 вересня   1942   (субота)  -  Закінчилася Новоросійсько-Таманська оборонна операція радянських військ. У результаті тривалих і важких боїв, які велися наземними військами при активному сприянні Чорноморського флоту й Азовської військової флотилії, радянські війська вимотали наступаючі угруповання ворога спочатку на Таманському півострові, а потім південніше станиці Абінська. Витративши всі резерви під Новоросійськом, німецьке командування змушене остаточно відмовитися від подальшого наступу вздовж Чорноморського узбережжя.

26 вересня   1942   (субота)  -  Радянські війська в Сталінграді вели запеклі бої за центральну і південну частини міста. На окремих ділянках фронту противнику вдалося вийти до Волги.

26 вересня   1942   (субота)  -  З Тернопільської області депортовано в табір знищення Белжец 4938 євреїв, зокрема з Озерян вивезено 813 осіб, на місці убито 130 осіб, зі Скала – 1625, вбито при вивезенні 30 осіб, з Коралівки – 700, з Мельниці – 1000, з Борщева – 800 осіб.

26 вересня   1943   (субота)  -  Війська Воронізького фронту форсували Дніпро в 20 км на північ від Києва та захопили плацдарм на правому березі.

26 вересня   1943   (субота)  -  Почалася Мелітопольська наступальна операція військ Південного (з 20 жовтня - 4-го Українського) фронту, яка продовжувалася до 5 листопада та мала метою розгромити угруповання противника, яке обороняло рубіж р.Молочна, визволити Північну Таврію та вийти до низин Дніпра.

26 вересня   1943   (субота)  -  Радянські війська визволили районні центри Великі Кринки, Глобине, Іркліїв, Кишеньки Полтавської та Ріпки Чернігівської областей.

26 вересня   1943   (субота)  -  Група підпільників м.Кременчука на чолі з І.Подорваном здійснила наліт на німецький підрозділ, який охороняв переправу через Дніпро в районі Градіжська, спалили переправу, відбили 2,5 тис. голів худоби, яку окупанти виганяли за Дніпро.

26 вересня   1943   (субота)  -  Київська область. Окупанти спалили повністю протягом 26-28 вересня 1943 р. село Ревне Бориспільського району.

26 вересня   1943   (субота)  -  Війська Воронізького фронту форсували Дніпро в 20 км на північ від Києва та захопили плацдарм на правому березі.

26 вересня   1943   (субота)  -  Почалася Мелітопольська наступальна операція військ Південного (з 20 жовтня - 4-го Українського) фронту, яка продовжувалася до 5 листопада та мала метою розгромити угруповання противника, яке обороняло рубіж р.Молочна, визволити Північну Таврію та вийти до низин Дніпра.

26 вересня   1943   (субота)  -  Радянські війська визволили районні центри Великі Кринки, Глобине, Іркліїв, Кишеньки Полтавської та Ріпки Чернігівської областей.

26 вересня   1943   (субота)  -  Група підпільників м.Кременчука на чолі з І.Подорваном здійснила наліт на німецький підрозділ, який охороняв переправу через Дніпро в районі Градіжська, спалили переправу, відбили 2,5 тис. голів худоби, яку окупанти виганяли за Дніпро.

26 вересня   1943   (субота)  -  Київська область. Окупанти спалили повністю протягом 26-28 вересня 1943 р. село Ревне Бориспільського району.

26 вересня   1944   (вівторок)  -  Радянські війська звільнили районний центр Дрогобицької області місто Турка.

26 вересня   1944   (вівторок)  -  Введено в дію першу чергу Ново-Краматорського машинобудівельного заводу ім. Сталіна.

26 вересня   1944   (вівторок)  -  Президія Верховної Ради УРСР прийняла указ про затвердження почесних звань: заслуженого діяча науки і техніки УРСР, народного художника УРСР, народного артиста УРСР, заслуженого вчителя школи УРСР, заслуженого лікаря УРСР і т.д.

26 вересня   1944   (вівторок)  -  Відбулося урочисте засідання, присвячене 25 річчю Академії наук УРСР.

26 вересня   1944   (вівторок)  -  Науковими працівниками інституту геології Академії наук України складено карту мінеральних вод України.

26 вересня   1944   (вівторок)  -  В Києві відбулася легкоатлетична першість України.

26 вересня   1945   (середа)  -  Київ. РНК УРСР і ЦК КП(б)У прийняли постанову “Про заходи по поліпшенню роботи товариства Червоного Хреста УРСР”. На ЦК Червоного Хреста УРСР покладалися зобов’язання: поліпшити керівництво обласними і районними комітетами Червоного Хреста, організаційно змінити червонохресні первинні організації та забезпечити добір і закріплення керівних кадрів комітетів Червоного Хреста; організувати матеріальне і культурне шефство міських і сільських організацій Червного Хреста над евакогоспіталями, будинками інвалідів Вітчизняної війни, дитячими будинками, сім’ями військовослужбовців і інвалідами одинаками; встановити перехідний Червоний прапор ЦК товариства Червоного Хреста УРСР; зобов’язати ЦК ЛКСМУ забезпечити активну участь комсомольських організацій у червонохресній роботі та інші заходи.

26 вересня   1949   (понеділок)  -  Міністерство освіти УРСР видало наказ про підсумки підготовки шкіл республіки до 1949/1950 навчального року. Зазначається, що для запровадження семирічного навчання на селі та десятирічного у містах реорганізовано 2409 початкових шкіл на семирічні і 202 семирічні школи на середні. 3 вересня розпочали роботу 29302 школи, які охопили навчанням 6,14 млн. учнів.

26 вересня   1950   (віворок)  -  Помер учений-біолог, дійсний член АН УРСР, професор Д.Третьяков.

26 вересня   1956   (середа)  -  Харків. При обласному будинку народної творчості відкрилася перша в республіці музично-театральна бібліотека.

25-31 травня   1962   (п’ятниця-четвер)  -  В Україні проходив тиждень Таджицької літератури. Таджицькі письменники Фатех Ніязі, Амінджон Шукухі, Мірзо Турсун-заде та інші відвідали Чернівці, Запоріжжя, Дніпропетровськ, Львів та інші міста, в яких відбувалися зустрічі з літераторами і письменниками. Від імені спілки письменників України вручив таджицьким письменникам мармуровий бюст Т.Шевченка. Гості поклали вінок на могилу Т.Шевченка у Каневі.

26 вересня   1962   (середа)  -  Президія Верховної Ради СРСР встановила щорічно відзначати 10 листопада як “День радянської міліції”.

26-28 березня   1963   (вівторок-четвер)  -  м. Київ. Відбувся пленум ЦК КПУ. На порядку денному стояли такі питання: про хід виконання Вінницьким і Полтавським сільськими обкомами КПУ рішень листопадового пленуму ЦК КПРС та заходи по дальшому розвитку сільського господарства у цих областях; про перебудову роботи та завдання комсомольських організацій України по виконанню рішень листопадового пленуму ЦК КПРС і грудневого пленуму ЦК КПУ 1962 р. З доповіддю про виконання рішень листопадового пленуму у Вінницькій області виступив перший секретар обкому П.Козир. Доповідач вказав, що особливу увагу Вінницький обком звертає на поєднання моральних і матеріальних стимулів праці та інтенсифікації сільськогосподарського виробництва. Перший секретар Полтавського сільського обкому партії О.Мужицький відзначив необхідність підвищення врожайності цукрових буряків, приділення більшої уваги тваринництву, вказав на невиконання планів по продажу державі молока і яєць. У прийнятій постанові пленум ЦК зобов’язав Вінницький і Полтавський сільські обкоми партії широко впроваджувати передовий досвід організаторської роботи передових партійних організацій; постановив найголовнішим завданням сільськогосподарських органів республіки вважати отримання валового збору зерна не менше 2,5 млрд. пудів. Пленум поставив завданням перед відповідними відомствами вжити заходів по виконанню планів виготовлення і поставки трудящим сільськогосподарських машин, створити міцну кормову базу для тваринництва, наполегливо і цілеспрямовано вирішувати питання забезпечення продуктами міста і села тощо. З доповіддю про перебудову роботи і завдання комсомольських організацій республіки виступив перший секретар ЦК ЛКСМУ Ю.Єльченко. Пленум зобов’язав обкоми, міськкоми та райкоми КПУ, всі партійні осередки покращити рівень керівництва комсомольськими організаціями, піднести їх роль і активність у повсякденному житті, вдосконалити стиль, методи і форми організаторської роботи, мобілізувати комсомол на виконання сільськогосподарських показників розвитку республіки

26 вересня   1965   (неділя)  -  Повідомлялося, що у Дніпродзержинську (Дніпропетровська область) збудовано нове приміщення залізничного вокзалу.

26 вересня   1966   (понеділок)  -  У зв’язку з землетрусом у м. Ташкенті в Україні розгорнулась кампанія допомоги потерпілим від стихійного лиха.

26 вересня   1968   (четвер)  -  Сумська область. На перегоні Ямпіль-Хутір Михайлівський Південно-Західної залізниці в купейному вагоні №9 поїзда №134 Луцьк-Москва сталася пожежа. З 26 пасажирів, що знаходились у вагоні 5 загинуло і 2 одержали опіки.

26 вересня   1969   (п’ятниця)  -  м. Київ. Секретаріат ЦК ЛКСМУ схвалив постанову, в якій вказав на серйозні недоліки в ідейно-художньому змісті журналу “Дніпро”.

26 вересня   1972   (вівторок)  -  Делегацією УРСР у співавторстві з делегаціями 23 країн-членів ООН на ХХVІІ сесії Генеральної Асамблеї ООН внесено переглянутий проект резолюції про незастосування сили у міжнародних відносинах і навічну заборону застосування ядерної зброї. Його було схвалено більшістю голосів резолюцією Генеральної Асамблеї ООН від 29 листопада 1972 р.

26 вересня   1973   (середа)  -  Миколаївська область. На Жовтневому суднобудівному заводі “Океан” спущено на воду найбільший в СРСР рудовоз “Зоя Космодемянська”.

26 вересня   1977   (понеділок)  -  В м.Єревані відбулося відкриття декади української літератури у Вірменії.

26 вересня   1977   (понеділок)  -  До Києва прибув прем’єр-міністр Ісландії Г.Хатлгрімссон. Відбулася зустріч з головою Ради міністрів УРСР О.Ляшком. Гість був ознайомлений з досягненнями УРСР в економіці, науці і культурі.

26 вересня   1982   (неділя)  -  Корсунь-Шевченківський Черкаської області відзначив 950-річчя від дня заснування.

26 вересня   1982   (неділя)  -  Високу оцінку п’ятирічному планові діяльності ЮНЕСКО, і зокрема передбаченим ним заходам по боротьбі за мир, дав у своєму виступі на 115-й сесії виконавчої ради ЮНЕСКО, яка проходила у Парижі, представник УРСР професор Г. М. Цвєтков. Він відзначив важливість і актуальність зусиль ЮНЕСКО, спрямованих на розв’язання глобальних світових проблем, і насамперед захист миру.

26 вересня   1983   (понеділок)  -  Львів. Розпочав роботу ІV Міжнародний симпозіум з питань фізики іоносфери і магнітосфери Землі і сонячного вітру. Він організований АН СРСР, Радою по міжнародному співробітництву в галузі дослідження і використання космічного простору “Інтеркосмос” АН СРСР, Інститутом космічних досліджень АН СРСР і Фізико-механічним інститутом імені Г. Карпенка АН УРСР.

26 вересня   1983   (понеділок)  -  Повідомлялося, що на території Луцького замку археологи знайшли залишки мурів з будівлі ХІІ століття.

26 вересня   1986   (п’ятниця)  -  Москва. Урочисте відкриття міжнародної конференції, яка була присвячена 800-літтю “Слова о Полку Ігоревім” – визначної пам’ятки вітчизняної і світової культури. З доповіддю “У віках і сучасності” виступив академік Б.Рибаков. У роботі конференції взяли участь перекладачі, критики, літературознаці з СРСР і майже з 30 країн Європи, Азії, Латинської Америки.

26 вересня   1989   (вівторок)  -  Постанова Ради міністрів УРСР про порядок безплатного проїзду учасників Великої Вітчизняної війни і осіб, прирівняних до них по пільгах.

26 вересня   1990   (середа)  -  Постанова Ради міністрів УРСР про створення Кримського інституту природоохоронного та курортного будівництва на базі Сімферопольського філіалу Дніпропетровського інженерно-будівельного інституту.

26 вересня   1990   (середа)  -  Дніпропетровськ. Масовий мітинг на захист пам’ятників В.Леніну.

26 вересня   1991   (четвер)  -  Міністерство юстиції України видало свідоцтво про реєстрацію Партії демократичного відродження України.

26 вересня   1991   (четвер)  -  Під час візиту до США відбулась зустріч голови Верховної Ради України Л.Кравчука з керівником Міжнародного валютного фонду М.Камдесю і Президентом Всесвітнього банку Л.Престоном.

26 вересня   1991   (четвер)  -  Встановлено консульські відносини між Україною і Австрійською Республікою.

26 вересня   1994   (понеділок)  -  Кабінет міністрів України прийняв постанову"Про інформаційне забезпечення участі громадян України у приватизаційних процесах". Створювалась регіональна мережа центрів з рекламування та продажу обєктів приватизації.

26 вересня   1995   (вівторок)  -  Утворено Міністерство культури та мистецтв України . Міністром культури та мистецтв України призначено Д.Остапенка.

26 вересня   1995   (вівторок)  -  Страсбург (Франція). Сесія Парламентської Асамблеї Ради Європи одноголосно проголосувала за підтримку заяви України на вступ до цієї організації.

26-30 вересня   1995   (вівторок-субота)  -  Відбувся робочий візит до США прем'єр-міністра України Є.Марчука.

26 вересня   1997   (п’ятниця)  -  Верховна Рада України на своєму пленарному засіданні ухвалила Закон "Про внесення змін та доповнень до Закону України "Про податок на додану вартість".

26 вересня   1997   (п’ятниця)  -  Вінниця. Пройшло свято "День багатодітної родини".

26 вересня   2000   (вівторок)  -  З космодрому "Байконур" (Казахстан) успішно стартував українсько-російський ракетоносій "Дніпро", який вивів на орбіту п'ять супутників зарубіжних країн.

26 вересня   2000   (вівторок)  -  Президент України Л.Кучма, голова Верховної Ради І.Плющ і прем'єр-міністр В.Ющенко зустрілися з групою народних депутатів України, обраних від Автономної Республіки Крим. Ішлося про ситуацію в автономії, недопущення порушення конституційних повноважень АР Крим.


Етичний кодекс
членів Фулбрайтівського
товариства України

Етичний кодекс ученого України

Recommendation Rec(2001)15 on history teaching in twenty-first-century Europe.
(переклад з англійської)«Про викладання історії в Європі у ХХІ столітті»

European Parliament resolution of 2 April 2009 on European conscience and totalitarianism
(переклад з англійської)«Резолюція Європейського Парламенту від 2 квітня 2009 року щодо європейської свідомості та тоталітаризму»

L`association Liberté pour l`histoire
(переклад з англійської)«Блуазьке звернення» Асоціації французьких істориків «Свободу історії!»

Міжнародний комітет
історичних наук (ICHS)

Універсальна декларація архівів

Підтримати

Principles of Access to Archives
Adopted by International Council on Archives
Annual General Meeting on August 24, 2012
Internet Encyclopedia Of Ukraine
The Internet Encyclopedia
of Ukraine

Український історичний
портал
Iзборник. Історія України IX-XVIII ст.
ІЗБОРНИК:
Історія України IX-XVIII ст.
Першоджерела та інтерпретації

Web-бібліографія старої України.1240–1800

Європейська бібліотека:
Ресурси 47 національних бібліотек

Портал Ukrainica

VIFAOST
Віртуальна бібліотека "Східна Європа"

Історія та гуманітарні дисципліни

"Міста та села України"
Багатотомне енциклопедичне видання

Фонд «Osrodka KARTA»

Портал
«Уроки истории»

EuroDocs: Online Sources
for European History

Europeana

"Відлуння віків"

The History Network for Young Europeans

Military Ukraine
Воєнно-історичний форум

Історія цивілізацій

"Історична правда"

Україна Incognita:
Історичний веб-проект

"Український воєнно-історичний портал"

Історія:
Сумський історичний портал

Historians.in.ua

КРИТИКА
простір незалежної думки

История городов и сел

Фото-Планета.
Фотографії міст,
селищ, сіл.
Україна

АРГУМЕНТ:
История

Старожитності

CEJSH – The Central European Journal of Social Sciences and Humanities

Российский индекс научного цитирования – портал е-Library.ru

Slavic
Humanities Index

Index Copernicus

EBSCO. Journal & e-Package Services