Інститут історії України НАН України
Національна Академія Наук України
Інститут Історії України
Цей день в історії XXст.:
19 вересня   1921  -  Харків. Політбюро ЦК КП(б)У доручило Д. Мануїльському та Х. Раковському скласти директиву для губкомів та губвиконкомів про широке оповіщення в пресі й на мітингах про зловживання петлюрівців [яких саме не вказано – Авт.].          19 вересня   1921  -  Харків. Політбюро ЦК КП(б)У ухвалило новий порядок комплектування складу закордонних місій Наркомзаксправ за участю керівників місій. Ухвалено провести чистку складу місій.          19 вересня   1919  -  Кам’янець–Подільський. Замість ліквідованого міністерства по справах Галичини Кабінет міністрів УНР створив комітет у справах біженців–галичан.          19 вересня   1919  -  Київ. Група професорів Київського державного українського університету відвідала попечителя Київського учбового округу проф. Є.Спекторського. Йшлося про фінансове становище університету, повністю позбавленого державної допомоги. Було вирішено звернутись до Особливої наради з клопотанням, задля цього підготувати меморандум з відомостями про навчальний заклад, у якому на той час нараховувалося біля 2 тис. студентів та 100 викладачів.          19 вересня   1919  -  Київ. У приміщенні Другого міського театру відбулась вистава Товариства українських драматичних артистів “Запорожець за Дунаєм” за участю П.Саксаганського, М.Литвиненко–Вольгемут та ін.          
       

Пошук по сайту:
UKR ENG
        
Національна академія наук України
Український національний
комітет істориків
LIKБЕЗ
ИСТОРИЧЕСКИЙ ФРОНТ
Архіви
України
Національна бібліотека України імені В.І.Вернадського
Український інститут національної пам'яті
Інститут української археографії
та джерелознавства
ім. М. С. Грушевського НАН України
Події за

Матеріали розділу генеруються автоматично на базі серії довідників 'Україна: хроніка подій ХХ століття'. На разі до календаря “підключено” лише частину хронікального масиву. Робота над наповненням бази календаря триває.


19 (6) вересня   1918   (четвер)  -  У Києві працював з’їзд губернських старост. Державний секретар гетьманського уряду І.Кістяковський заявив, що досвід революції довів, що “місцеве самоурядування, збудоване на протидержавному виборчому законі, знижило місцеве господарство та повернуло здорове господарче життя земств і міст в боротьбу політичних програм”.

19 (6) вересня   1918   (четвер)  -  Катеринослав. Після закриття газети “Вперед” вона знову відкрилася під назвою “Начало” і зберегла своє антиурядове спрямування. В огляді матеріалів видання до початку жовтня наголошувалося на внесенні “у професійні спілки елементів політичної боротьби”.

19 (6) вересня   1918   (четвер)  -  Нота української делегації про порушення урядом РСФРР умов перемир’я від 12 червня 1918 р. Мова йшла про процедуру реєстрації громадянства для українців в Росії і для росіян в Україні, і зазначалося про ускладнення цього процесу в Росії.

19 вересня   1919   (п’ятниця)  -  Кам’янець–Подільський. Замість ліквідованого міністерства по справах Галичини Кабінет міністрів УНР створив комітет у справах біженців–галичан.

19 вересня   1919   (п’ятниця)  -  Київ. Група професорів Київського державного українського університету відвідала попечителя Київського учбового округу проф. Є.Спекторського. Йшлося про фінансове становище університету, повністю позбавленого державної допомоги. Було вирішено звернутись до Особливої наради з клопотанням, задля цього підготувати меморандум з відомостями про навчальний заклад, у якому на той час нараховувалося біля 2 тис. студентів та 100 викладачів.

19 вересня   1919   (п’ятниця)  -  Київ. У приміщенні Другого міського театру відбулась вистава Товариства українських драматичних артистів “Запорожець за Дунаєм” за участю П.Саксаганського, М.Литвиненко–Вольгемут та ін.

19 вересня   1919   (п’ятниця)  -  Повідомлення про святкування 150–річного ювілею І.Котляревського у Полтаві, яке зібрало 20 тис. учасників і перетворилось на справжнє українське свято.

19 вересня   1920   (неділя)  -  Дубно, Луцьк. Вступ до міст частин 3-ї польської армії.

19 вересня   1920   (неділя)  -  Тернополь. Одночасний вступ до міста частин 6-ї польської армії і Дієвої армії УНР.

19 вересня   1920   (неділя)  -  Бої 6-ої стрілецької дивізії Дієвої армії УНР з частинами Червоної армії в районі м. Підволочиська.

19 вересня   1920   (неділя)  -  І з’їзд комнезамів Городнянського повіту, Чернігівської губернії.

19 вересня   1920   (неділя)  -  Олександрівськ (суч. Запоріжжя), Орехів. Вступ до міст частин Російської армії ген. Врангеля.

19 вересня   1920   (неділя)  -  Тарнув (Польща). Вийшов перший номер “Бюлетеню Головної ради Спілки співробітників центральних державних установ УНР (“Централу”)”. Часопис виходив двічі на тиждень і висвітлював новини з життя евакуйованих до Тарнова урядовців.

19 вересня   1921   (понеділок)  -  Харків. Політбюро ЦК КП(б)У доручило Д. Мануїльському та Х. Раковському скласти директиву для губкомів та губвиконкомів про широке оповіщення в пресі й на мітингах про зловживання петлюрівців [яких саме не вказано – Авт.].

19 вересня   1921   (понеділок)  -  Харків. Політбюро ЦК КП(б)У ухвалило новий порядок комплектування складу закордонних місій Наркомзаксправ за участю керівників місій. Ухвалено провести чистку складу місій.

19 вересня   1922   (неділя)  -  Харків. З метою залучення коштів населення для відбудови промисловості створено акціонерне товариство з основним капіталом 1,5 млн. крб.

19 вересня   1922   (неділя)  -  Харків. РНК УСРР прийняла постанову “Про дозвіл підприємств з неазартними іграми”. Дозволено відкриття закладів для платної гри в неазартні ігри (кеглі, більярд й т. ін.) та для фізичних розваг (каруселі, гойдалки та т. ін.).

19 вересня   1922   (неділя)  -  Київ. В театрі ім. Т. Шевченка розпочалися гастролі артистів Б. С. Глаголіна і Є. Валерської. В репертуарі – “Собака садівника” Лопе де Вега та “Роман” Шельдона у постановці Б. С. Глаголіна. Пролетрская

19 вересня   1922   (неділя)  -  Харків. Колегія Головного освітнього комітету (Головполітосвіти) постановила організувати Гірничий інститут на базі Донецького технікуму в Бахмуті.

19 вересня   1923   (середа)  -  Оголошено про скликання Всеукраїнського з’їзду пожежників.

19 вересня   1923   (середа)  -  Повідомлено про надання пільг на користування залізничним і водним транспортом певним категоріям робітників і службовців: звільненим за скороченням штатів для повернення на постійне місце проживання та відрядженим на роботу за нарядами Наркомпраці для проїзду до місця роботи; пенсіонерам соціального страхування та особам, які направлені на лікування органами Наркомздоров’я, а також жертвам соціального чи стихійного лиха, змушеним змінювати місце проживання. Пільговий 50% тариф поширювався і на членів родин робітників і службовців, звільнених за скороченням штатів, але у кількості не більше 2 чол., а також на провіз вантажу вагою не більше 2 пудів. Пільговий тариф не встановлювався на проїзд у м’яких та вагонах колишнього Міжнародного товариства.

19 вересня   1923   (середа)  -  Харків. Наркомздоров’я УСРР зобов’язав медичні заклади надавати, з метою попередження розповсюдження епідемічних захворювань, безкоштовну медичну допомогу біженцям з неврожайних губерній, які зупинялись у переселенських пунктах, чекаючи відправки на батьківщину. Всі гостро-пошесні хворі мали негайно госпіталізуватися.

19 вересня   1923   (середа)  -  Женева. Відбувся конгрес поневолених народів, в якому брали участь українці. Доповідь про становище українців на етнічних українських територіях, що не увійшли до складу УСРР, зробив професор Українського вільного університету у Празі М. Лозинський.

19 вересня   1925   (субота)  -  Слов’янськ Артемівського округу. Відбувся пуск содового заводу “Червоний хімік”.

19 вересня   1925   (субота)  -  Запоріжжя. На заводах “Комунар”, “Більшовик”, “Інтернаціонал” було організовано піврічні курси по ліквідації технічної неписьменності, що готували кваліфікованих робітників для металопромисловості.

19 вересня   1925   (субота)  -  Відкрито регулярне автобусне сполучення між містами Київ, Кролевець, Чернігів, Гомель.

19 вересня   1928   (четвер)  -  Москва, м. А.І. Мікоян написав листа А.І. Рикову, в якому поінформував про існування суттєвих проблем у валютному та хлібному питаннях. Він, зокрема, вказував на: насування „кредитної блокади”, зумовленої посиленим мусуванням у закордонній пресі розмов про „невирішені господарські утруднення СРСР та про господарську кризу”; ускладення з продовольчим постачанням споживчих районів наприкінці серпня – у вересні через відсутність продовольчих запасів. Містився в цілому негативний прогноз щодо продовольчого стану у поточному господарському році внаслідок недороду та зриву хлібозаголтівель в Україні і Криму. Наголошувалося на потребі орієнтуватися на заготівлі не більше 630 млн. пуд., економній витраті хліба, домішування до пшениці овсу та ячменя. Повідомлялося про рішення СПО СРСР збільшити план постачання насінням до 14 млн. пуд. по Україні, і відповідно по РСФРР.

19 вересня   1928   (четвер)  -  Москва, м. К.Є. Ворошилов написав листа Г.К. Орджонікідзе про успішно проведені 17 вересня 1928 р. у Києві маневри, добрий настрій військових частин і позитивне ставлення населення до РСЧА. „Проходження військ після маневрів через Київ. – писав він, – перетворилося у грандіозний тріумфальний хід Червоної армії. Усе, буквально, місто було на вулиці. Я не перебільшу, якщо скажу, що у 70% народу, який запрудив вулиці і тротуари, були квіти, у великій і меншій кількості. Квітів було стільки, що не тільки червоноармійці несли величезні букети, але навіть коні, тачанки, автомобілі, повозки, усе потонуло в квітах, котрими буквально засипало населення війська, що проходили. Частини рухалися по килиму живих квітів, така велика кількість їх було, і так щедро нагородили мешканці Києва наших Червоних бійців. [...] Я себе почував під час цих великих шанувань досить поганувато. Адже у квітах і восторгах населення була закладена і надія, і віра, і зобов’язання, звернуті до Червоної армії. За квіти треба буде платити кров’ю. Але ж не кров потрібна Київському пролетарію, обивателю, а гарантія від повторення 18-19 рр., ось за що ми отримали такі щедрі задатки. Так, „важка ти, шапка Мономаха”...”. Поряд з цим у листі містилося повідомлення про триваючі у військах опозиційні настрої прихильників „білорусько-толмачевського угруповання”.

19 вересня   1928   (четвер)  -  Москва, м. ЦВК і РНК СРСР видали постанову «Про випуск державної внутрішньої одинадцятивідсоткової позики 1928 року». Ухвалено випустити „Державну внутрішню одинадцятивідсоткову позику 1928 року”, на суму в 300 млн. руб., в облігаціях по 50 руб., 100 руб., 500 руб. і 5000 руб., строком на 10 років – з 1 вересня 1928 до 1 вересня 1938 року. Встановлювався термін початку погашення позики – з 1 березня 1934 року.

19 вересня   1929   (четвер)  -  Харків, м. Політбюро ЦК КП(б)У видано постанову „Про роботу Південно-Рудного тресту”. Наголошувалося на значенні ПРТ як головної сировинної бази металургійної промисловості СРСР (70% загальносоюзного видобутку залізних руд), констатувалися певні досягнення (у 1928/1929 р. видобуто 5 млн. тонн залізної руди, виробництво сягнуло довоєнного рівня); окреслювалося коло проблем, які гальмували подальший розвиток галузі: застаріле обладнання, нестача капіталовкладень, гостра нестача професійних кадрів, брак житла для робітників; ухвалено звернутися до ЦК ВКП(б) з пропозицією розробити систему заходів для вирішення цих проблем.

19 вересня   1929   (четвер)  -  УСРР. Відзначалася 65-та річниця з дня народження видатного письменника М.Коцюбинського. У Вінниці закладено будинок-пам’ятник М.М.Коцюбинського.

Вересень, 19   1932   (понеділок)  -  Книги запису актів цивільного стану с. Писарівка Кординського району Одеської області. «Померла від невідомої хворості» двомісячна дівчинка І. Співак

Вересень, 19   1933   (вівторок)  -  Рішення Бабанського райвиконкому на Київщині про посилення покарання одноосібників за невиконання хлібозаготівель. Вирішено замінити двократний штраф за невиконання хлібозаготівель п’ятикратним

19 вересня   1939   (вівторок)  -  Москва. З Берліна прибула група німецьких офіцерів для обговорення і вирішення питання німецько-радянського військового співробітництва. Спільно з маршалами К.Ворошиловим і Б.Шапошниковим прибулі генерал Кьострінг, полковники Ашенбреннер і Крес підписали німецько-радянський протокол від 21 вересня 1923 р., відповідно до якого РСЧА 23 вересня повинна була зайняти звільнену німцями територію, просуватися на демаркаційну лінію до Вісли.

19 вересня   1939   (вівторок)  -  Львів. Близько 2.00 до міста підійшов зведений мотозагін 2-го кавалерійського корпусу 24-ї танкової бригади РСЧА, який зробив невдалу спробу з ходу взяти місто. О 8.30 під час німецької атаки на місто відбулася випадкова перестрілка між радянськими і німецькими військами, внаслідок якої були вбиті і поранені.

19 вересня   1939   (вівторок)  -  Станіслав-Галич. О 14.00 частини 23-ї танкової бригади вступили до Станіслава, а увечері до Галичу.

19 вересня   1939   (вівторок)  -  район Костополя. Частини 87-ї стрілецька дивізія 15-го стрілецького корпусу РСЧА розбили польський загін із двох полків і артилерії. У полон потрапило 1,5 тис. польських солдатів і офіцерів, захоплено 25 гармат.

19 вересня   1939   (вівторок)  -  19-21 вересня частини 60-ї стрілецької дивізії 5-ї армії Українського фронту вели бої з польськими військами за оволодіння Сарненським укріпленим районом.

19 вересня   1939   (вівторок)  -  36-а танкова бригада взяла м. Торчин, о 23.30, після невеликого бою з поляками, вступила у Володимир-Волинський.

19 вересня   1939   (вівторок)  -  Генеральний штаб РСЧА оприлюднив оперативні зведення про здобуття частинами РСЧА міст Володимир-Волинський, Сокаль (р.Буг), Броди, Бобрка, Рогатін, Доліна.

19 вересня   1939   (вівторок)  -  Корець. Скликано мітинг населення. Перед 1 тис. мешканцями виступали представники РСЧА. Лейтмотивом виступів були розповіді “про жасливе і радісне життя трудящих радянського Союзу”.

19 вересня   1939   (вівторок)  -  поблизу Галича. 19-20 вересня у ході боїв з радянськими військами було захоплено в полон близько 41 тис. жовнірів.

19 вересня   1939   (вівторок)  -  Москва. Л.Берія видав таємнийнаказ про утворення восьми концтаборів (до 10 тис. кожний) в Осташкові, Юхновську, Ковельську, Путивлі, Старобільську та інших містах СРСР.

19 вересня   1940   (четвер)  -  РНК СРСР і ЦК ВКП(б) видали постанову «Про порядок обчислення обов’язкових поставок з осушених і освоєних болот». Ухвалено включити освоєні болота до складу ріллі для обчислення обов’язкових поставок державі зерна, картоплі та овочів — на третій рік освоєння, а по всіх інших видах поставок — на другий рік освоєння.

19 вересня   1940   (четвер)  -  РНК СРСР видав постанову «Про звільнення колгоспів від обов’язкових поставок зерна, рису, картоплі, овочів і сіна державі з площ, зайнятих посадками хмелю».

19 вересня   1940   (четвер)  -  До секретаря ВККІ Д.З.Мануїльського звернулася С.Дзержинська з доповідною запискою, в якій було висловлено критичні зауваги щодо виданням «Укрнацменшвидавом» в Києві польських підручників. Зазначивши, що наразі видається понад 60 підручників польською мовою, Дзержинська, навела у якості прикладу підручник з географії в якому ряд термінів мали не польські, а російські назви. (Приміром, замість Чина — Китай.) В підручнику використовувалися також такі непритаманні для польської мови слова, як полюс, екватор, тропік, масштаб і т. інш. С.Дзержинська попросила керівництво Комінтерну «упередити завдання шкоди інтересам радянської держави».

19 вересня   1940   (четвер)  -  Генеральна губернія. Юрій Липа написав листа М.Антоновичу про труднощі у виданні української суспільно-політичної літератури в Польському генерал-губернаторстві. Дописувач повідомив, що 3 дні тому дістав категоричну заборону з Кракова друкувати 24 сторінкову історичну брошуру — згадку з нагоди 50-ліття Тарасівців. Липа покладав провину за це на «Кубійовичів і взагалі цензуру». «Зрештою не зі мною це діється, — писав він, — але з багатьма українськими публіцистами і письменниками та науковцями».

19 вересня   1941   (п’ятниця)  -  Німецькі війська вступили до столиці України – м. Київ. Муковський І.Т.

19 вересня   1941   (п’ятниця)  -  Радянські війська залишили з боями районні центри Велика Білозерка, Іванівка Запорізької області; Бровари Київської області; Золотоноша, Ковалівка, Машівка, Чорнобай Полтавської області; Мар’їнка Сталінської області; Велика Писарівка Сумської області.

19 вересня   1941   (п’ятниця)  -  У Вінниці розстріляно понад 10 000 мешканців єврейської національності.

19 вересня   1941   (п’ятниця)  -  У Житомирі проведено чергову облаву на єврейське населення міста, внаслідок якої було розстріляно 3145 мешканців.

19 вересня   1942   (субота)  -  Президія Верховної Ради СРСР прийняла Укази “Про підвищення граничного віку жінок, які підлягають мобілізації згідно з Указом Президії Верховної Ради СРСР від 13 лютого 1942 р. (граничний вік підвищувався до 50 років)”, “Про мобілізацію на період воєнного часу працездатного міського населення для роботи на виробництві і будівництві”.

19 вересня   1942   (субота)  -  З Бродів, Перемишлян Львівської області депортовано в табір в Белжец 5000 євреїв.

19 вересня   1943   (неділя)  -  Радянські війська визволили районні центри Комишеваху та Нововасилівку Запорізької, Гребінківський, Згурівку, Покровську Багачку, Хорол Полтавської, Зачепилівку Харківської, Березне, Грем’яч, Корюківку, Малу Дівицю, Прилуки, Сосницю, Яблунівку Чернігівської областей.

19 вересня   1943   (неділя)  -  В ніч на 19 вересня війська Центрального фронту форсували Десну на схід та південний схід від Чернігова.

19 вересня   1943   (неділя)  -  Чернігівське партизанське з’єднання “За Батьківщину” під командуванням І.Бовкуна в нічному бою захопило переправу через Дніпро на північний схід та південь від с.Теремки.

19 вересня   1943   (неділя)  -  Окупанти спалили 19-20 вересня 1943 р. 50 дворів села Погулянка Любешівського району Волинської області; 19-23 вересня повністю спалено село Великі Липняги Семенівського району Полтавської області, загинув 371 житель.

19 вересня   1943   (неділя)  -  Радянські війська визволили районні центри Комишеваху та Нововасилівку Запорізької, Гребінківський, Згурівку, Покровську Багачку, Хорол Полтавської, Зачепилівку Харківської, Березне, Грем’яч, Корюківку, Малу Дівицю, Прилуки, Сосницю, Яблунівку Чернігівської областей.

19 вересня   1943   (неділя)  -  В ніч на 19 вересня війська Центрального фронту форсували Десну на схід та південний схід від Чернігова.

19 вересня   1943   (неділя)  -  Чернігівське партизанське з’єднання “За Батьківщину” під командуванням І.Бовкуна в нічному бою захопило переправу через Дніпро на північний схід та південь від с.Теремки.

19 вересня   1943   (неділя)  -  Окупанти спалили 19-20 вересня 1943 р. 50 дворів села Погулянка Любешівського району Волинської області; 19-23 вересня повністю спалено село Великі Липняги Семенівського району Полтавської області, загинув 371 житель.

19 вересня   1943   (неділя)  -  На базі партизанського загону ім.Ф.Михайлова створено з’єднання партизанських загонів Кам’янець-Подільської області під командуванням А.Одухи.

19 вересня   1943   (неділя)  -  Київська область. Окупанти спалили села Семенівка (526 дворів, загинуло 14 жителів) та Леляки (250 дворів, загинуло 12 жителів) Березанського району.

19 вересня   1944   (вівторок)  -  В Бережанському районі Тернопільської області відбувся великий бій між відділами УПА і частинами НКВС.

19 вересня   1944   (вівторок)  -  На Коломийщині відбулися два бої віділу УПА ім. Богуна з прикордонними частинами НКВС.

19 вересня   1944   (вівторок)  -  Державний Комітет Оборони прийняв постанову “Про заходи по відбудові Криворізького залізорудного басейну Наркомчормету”.

19 вересня   1944   (вівторок)  -  Постановою РНК УРСР і ЦК КП(б)У відновилася діяльність видавництва “Мистецтво”.

19 вересня   1945   (середа)  -  Мелітополь. Повідомляється, що відбудовано і пущено міську паротурбінну електростанцію.

19 вересня   1954   (неділя)  -  Київ, Вінниця, Чернігів. Повідомляється про вшанування громадськістю пам’яті М.Коцюбинського, в зв’язку з 90-річчям з дня народження.

19 вересня   1955   (субота)  -  Сімферополь. В головному приміщенні Кримської астрофізичної обсерваторії відкрилася наукова конференція, присвячена проблемам астрофізики. Взяли участь вітчизняні і зарубіжні спеціалісти. Конференція співпала з відкриттям Кримської астрофізичної обсерваторії АН СРСР.

19 вересня   1957   (четвер)  -  Київ. Рада міністрів УРСР прийняла постанову “Про утворення республіканського добровільного протипожежного товариства”. Товариство створювалось на пропозицію Міністерства внутрішніх справ УРСР з метою залучення широких мас населення до активної участі в охороні від пожеж державної власності і майна громадян.

19 вересня   1961   (вівторок)  -  Повідомлялося, що відбувся пленум Чернівецького обкому КП України, на якому першим секретарем обкому обрано О.Ботвинова.

19 вересня   1961   (вівторок)  -  Повідомлялося, що відбувся пленум Волинського обкому КП України, на якому першим секретарем обкому обрано Ф.Калиту.

19 вересня   1961   (вівторок)  -  Повідомлялося, що киянин І.Петренко на матчевих змаганнях з легкої атлетики команд України, Чехословаччини і Угорщини встановив рекорд України зі стрибків з жердиною – 4 м. 56 см.

19 вересня   1963   (четвер)  -  До Києва прибула делегація активістів Товариства об’єднаних українців Канади, які відвідали виставку передового досвіду в народному господарстві УРСР, оглянули пам’ятні місця столиці. Передбачалося, що протягом трьох тижнів гості ознайомляться з життям українців, відвідають промислові підприємства, колгоспи, культурні установи.

19 вересня   1964   (субота)  -  м. Київ. На вулиці Комінтерну, 8, в якому в 1905-1909 роках мешкав А.Тесленко, відбувся мітинг, під час якого відкрито меморіальну дошку на його честь.

19 вересня   1966   (понеділок)  -  м. Київ. Відбувся ІІ з’їзд журналістів УРСР.

19 вересня   1967   (вівторок)  -  м. Брюссель. Завершились гастролі балетної трупи Київського державного академічного театру опери та балету ім. Т. Шевченка.

19 вересня   1973   (середа)  -  Помер учений-механік, лауреат Державної премії УРСР, академік АН УРСР, Заслужений діяч науки і техніки УРСР, доктор технічних наук, професор, засновник наукової школи в галузі термомеханіки А.Коваленко.

19 вересня   1978   (вівторок)  -  У Києві проходила ХХVII наукова конференція Комісії істориків СРСР і НДР. Учені двох країн обговорювали проблему “Фашизм і неофашизм. Історія і сучасність”. На конференції була широко представлена наукова громадськість Москви, Києва та ін. міст СРСР, в її роботі взяли участь 14 визначних учених з НДР.

19 вересня   1978   (вівторок)  -  У Відні проходила ХХІІ сесія Генеральної конференції МАГАТЕ, яка розглянула широке коло питань, пов’язаних з використанням енергії атома в мирних цілях, наданням дієвої допомоги країнам, що розвиваються в цій галузі. Прийнята програма діяльності МАГАТЕ на 1979-1984 рр. В її роботі взяли участь делегації СРСР, УРСР, БРСР.

19 вересня   1980   (п’ятниця)  -  В Києві, Запоріжжі, Харкові, Одесі та ін. містах України розпочались Дні культури Хорватії.

19 вересня   1982   (неділя)  -  Повідомлялося, що киянин В. Спасов став чемпіоном країни і володарем Кубка СРСР у стрибках з жердиною. Крім того, збірна України завоювала перехідний кубок на чемпіонаті СРСР у Грозному з парашутного спорту, а абсолютною чемпіонкою країни стала українка О. Швачка.

19 вересня   1985   (четвер)  -  Указ президії Верховної Ради СРСР про нагородження міста Стрия Львівської області орденом “Знак пошани” за успіхи, досягнуті трудящими міста в господарському і культурному будівництві, і у зв’язку з 600-річчям з часу заснування.

19 вересня   1985   (четвер)  -  У м. Київ завершився радянсько-італійський профспілковий семінар, на якому обговорювалися питання впровадження в машинобудування нових прогресивних технологій, вплив їх на умови праці і зайнятість трудящих.

19 вересня   1987   (субота)  -  100-річчя від дня народження Михайла Скорульського (06/19/09.1987, Київ – 21.02.1950, Москва, похований у Києві) - українського композитора, піаніста, диригента, педагога, заслуженого діяча мистецтв УРСР. Ця дата включена в календар пам’ятних дат ЮНЕСКО.

19-20 вересня   1989   (вівторок – середа)  -  Москва. Пленум ЦК КПРС розглянув і ухвалив Платформу КПРС “Про національну політику партії в сучасних умовах”, постанову про скликання ХXVІІІ з’їзду КПРС. Пленум увільнив В.Щербицького від обов’язків члена політбюро ЦК КПРС у зв’язку з його заявою про вихід на пенсію.

19 вересня   1989   (вівторок)  -  Санкт-Петербург. Повідомлялось, що українська громадськість міста, де живе близько 150 тис. українців, відновила Товариство імені Т.Шевченка, яке було створено 1898 р. Д.Менделєєвим і діяло до 1917 р.

19 вересня   1990   (середа)  -  Указ президії Верховної Ради УРСР “Про заходи щодо поліпшення забезпечення населення республіки сільськогосподарськими продуктами”, прийнятий у зв’язку з тим, що деякі союзні республіки в односторонньому порядку підвищили закупівельні ціни на сільськогосподарську продукцію. Постанова забороняла продаж за межі України продукції агропромислового комплексу понад установлені обсяги її вивозу або до особливого рішення у цьому питанні.

19 вересня   1990   (середа)  -  Луганськ. Повідомлялось, що у міському парку дружби народів відкрито пам’ятний знак жертвам сталінських репресій.

19 вересня   1991   (четвер)  -  Верховна Рада України ухвалила Закон України "Про господарські товариства".

19 вересня   1991   (четвер)  -  Відновила діяльність Києво-Могилянська академія. У розпорядженні голови Верховної Ради України з цього приводу зазначалось: "Враховуючи потребу в високоосвічених кадрах для управління державою та репрезентації України на міжнародній арені... відновити діяльність Києво-Могилянської академії в місті Києві на її історичній території як незалежного вищого навчального закладу".

19 вересня   1991   (четвер)  -  Харків. Відкрився перший Міжнародний музичний фестиваль "Харківські асамблеї".

19 20 вересня   1991   (четвер, п’ятниця)  -  Таллін. Відбулось VI засідання Консультативного комітету урядів, в роботі якого взяли участь 13 делегацій з республік СРСР, міст Москви і Санкт-Петербурга. Делегацію України очолював прем'єр-міністр України В.Фокін. Мета зустрічі - налагодження механізму горизонтальних зв'язків у нових умовах. За підсумками засідання підписано Протокол про наміри учасників таллінського консультативного процесу щодо організації співробітництва в галузі транспорту та зв'язку та інші документи.

19 вересня   1992   (субота)  -  В Очакові Миколаївської області відбулися урочистості з нагоди 500-річчя заснування міста.

19 вересня   1994   (понеділок)  -  Кабінет міністрів України прийняв постанову"Про створення Чернігівського державного інституту економіки і управління". Вуз створювався на базі Чернігівського інституту регіональної економіки і управління.

19 вересня   1996   (четвер)  -  Президент України Л.Кучми виступив із вітальним Зверненням до українського народу з нагоди 57-річниці возз'єднання західноукраїнських земель з Україною.

19 вересня   1996   (четвер)  -  Відповідно до указу Президента України Л.Кучми віце-прем'єр-міністром України призначено В.Пинзеника.

19 вересня   1996   (четвер)  -  Відповідно до указу Президента України Л.Кучми з посади віце-прем'єр-міністра України звільнено А.Кінаха.

19 вересня   1996   (четвер)  -  Верховна Рада України внесла зміни та доповнення до Закону України "Про плату за землю".

19 вересня   1997   (п’ятниця)  -  На засіданні Ради національної безпеки і оборони України обговорено питання "Про стан науково-технологічної сфери України та невідкладні заходи по підвищенню ефективності її державного регулювання.

19 вересня   1997   (п’ятниця)  -  Верховна Рада України ухвалила Закон України "Про стимулювання виробництва автомобілів в Україні".

19 вересня   1999   (неділя)  -  У Володимирі-Волинському Волинської області відбулося святкування 800-річчя Галицько-Волинського князівства.

19 вересня   2000   (вівторок)  -  М.Мільчев з Одеси став чемпіоном Ігор XXVII Олімпіади зі стендової стрільби.


Запрошуємо ознайомитися з Інтернет-проектами:

Сьогодні в історії
МETASEEK:
цей день в історії
Вікіпедія
Проект: Цей_день_в_історії
Ukrainian Media Service
Цей тиждень в історії

Этот день в истории
Історичний Календар
Українського інституту
національної пам'яті
KM.RU:
Хронограф
Історичний
Календар

Якщо Ви помітили помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter
Таким же чином можете повідомити про непрацюючі посилання
Система Orphus

Етичний кодекс
членів Фулбрайтівського
товариства України

Recommendation Rec(2001)15 on history teaching in twenty-first-century Europe.
(переклад з англійської)«Про викладання історії в Європі у ХХІ столітті»

European Parliament resolution of 2 April 2009 on European conscience and totalitarianism
(переклад з англійської)«Резолюція Європейського Парламенту від 2 квітня 2009 року щодо європейської свідомості та тоталітаризму»

L`association Liberté pour l`histoire
(переклад з англійської)«Блуазьке звернення» Асоціації французьких істориків «Свободу історії!»

Міжнародний комітет
історичних наук (ICHS)

Універсальна декларація архівів

Підтримати

Principles of Access to Archives
Adopted by International Council on Archives
Annual General Meeting on August 24, 2012
Internet Encyclopedia Of Ukraine
The Internet Encyclopedia
of Ukraine

Український історичний
портал
Iзборник. Історія України IX-XVIII ст.
ІЗБОРНИК:
Історія України IX-XVIII ст.
Першоджерела та інтерпретації

Web-бібліографія старої України.1240–1800

Європейська бібліотека:
Ресурси 47 національних бібліотек

Портал Ukrainica

VIFAOST
Віртуальна бібліотека "Східна Європа"

Історія та гуманітарні дисципліни

"Міста та села України"
Багатотомне енциклопедичне видання

Фонд «Osrodka KARTA»

Портал
«Уроки истории»

EuroDocs: Online Sources
for European History

"Відлуння віків"

The History Network for Young Europeans

Military Ukraine
Воєнно-історичний форум

Історія цивілізацій

"Історична правда"

Україна Incognita:
Історичний веб-проект

"Український воєнно-історичний портал"

Історія:
Сумський історичний портал

Historians.in.ua

КРИТИКА
простір незалежної думки

История городов и сел

Фото-Планета.
Фотографії міст,
селищ, сіл.
Україна

АРГУМЕНТ:
История

Старожитності

CEJSH – The Central European Journal of Social Sciences and Humanities

Российский индекс научного цитирования – портал е-Library.ru

Slavic
Humanities Index

___________________________________

Керівник проекту – Валерій Смолій
Концепція проекту – Геннадій Боряк
Редакція і переклад текстів – Ольга Шаленко
Програмування – Олексій Жданович
Макет і редакція сайту – Сергій Балик, Тетяна Водотика, Оксана Ганжа, Наталія Кашеварова,
Олена Ковальчук, Надія Лісунова, Кирило Мачача, Тетяна Омельчук,
Георгій Папакін, Оксана Юркова
Copyright © 2008 – 2011 Інститут історії України Національної академії наук України
Всі права застережені