Інститут історії України НАН України

ЕНЦИКЛОПЕДІЯ ІСТОРІЇ УКРАЇНИ

УКРАЇНСЬКИЙ ІСТОРИЧНИЙ ЖУРНАЛ

ПЕРІОДИЧНІ ТА СЕРІЙНІ ВИДАННЯ ІНСТИТУТУ

ВИДАННЯ ІНСТИТУТУ (1936-2016)

АВТОРЕФЕРАТИ. ДИСЕРТАЦІЇ

ІСТОРИЧНІ СТУДІЇ В УКРАЇНІ ТА СВІТІ: МАТЕРІАЛИ ДО БІБЛІОГРАФІЇ

НОВИНИ З КНИЖКОВОЇ ПОЛИЦІ

FaceBook Інститут у FaceBook

RSS-стрічкиRSS
Отримувати новини порталу на e-mail:


Delivered by FeedBurner

Якщо Ви помітили помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter
Таким же чином можете повідомити про непрацюючі посилання
Система Orphus

Події за

Матеріали розділу генеруються автоматично на базі серії довідників 'Україна: хроніка подій ХХ століття'. На разі до календаря “підключено” лише частину хронікального масиву. Робота над наповненням бази календаря триває.


31 (18) серпня   1918   (субота)  -  У Катеринославі розпущено Раду профспілок. Роботу припинено, приміщення зачинено.

31 (18) серпня   1918   (субота)  -  Одеса. О 15-й 20 розпочалися вибухи набоїв в артилерійських сховищах неподалік від станції Одеса-Застава. Сила вибухів була такою великою, що у місті, навіть на Андріївському лимані, ламалося скло у вікнах. Вибухи тривали протягом 10 годин, а потім з перервами продовжувалися до 2 вересня 1918 р. В місті виникла паніка. Населення прилеглих районів рятувалося на Французькому бульварі, на лиманах, у порту. Було багато поранених розбитим склом. На місце лиха негайно прибули представники української адміністрації та австрійського командування. Працювали санітарні автомобілі, пожежні загони. Сховища оточили австрійські солдати. Об’єкт належав, як австрійцям, так і українським частинам. Висловлювалася версія терористичного акту, але потім її відкинули. Від вогню загинуло 110 сховищ, помешкання начальника станції Застава, приймальня лікаря, кілька вантажних вагонів тощо. Зареєстровано 40 вбитих та 100 поранених. Небезпеку усунули лише на 3 вересня.

31 серпня   1919   (неділя)  -  Київ. Урочистий вступ до міста об'єднаних українських армій — групи генерала А.Кравса. Того ж дня до Києва без бою через неконтрольовані мости увійшли частини білогвардійської 7-ї дивізії. В місті сталися сутички, добровольці почали роззброювати українські частини. Відбулись переговори між командувачем українських військ ген. А.Кравсом та командиром білогвардійського Полтавського загону ген. М.Бредовим В результаті українська сторона погодилася залишити Київ, відвести війська на лінію Ігнатівна-Васильків-Германівка та чекати результатів переговорів між головним командуванням Добровольчої армії та армії УНР.

31 серпня   1919   (неділя)  -  Кам'янець-Подільський. Головний отаман С.Петлюра привітав українські війська з нагоди взяття Києва.

31 серпня   1919   (неділя)  -  Чернігів. Переїзд до міста керівництва УСРР — РНК УСРР та Ради робітничої та селянської оборони.

31 серпня   1919   (неділя)  -  Командування добровольчих військ розпустило міську думу Харкова. До керівництва замість неї тимчасово було призначено ряд осіб. Передбачалися нові вибори, у яких за денікінським законодавством могли брати участь особи, що досягли 25 років і прожили у місті не менше 2 років.

31 серпня   1920   (вівторок)  -  Харків. РНК УСРР ухвалила постанову про порядок складання, розгляду, затвердження і виконання фінансових кошторисів прибутків і витрат УСРР.

31 серпня   1920   (вівторок)  -  Харків. РНК УСРР ухвалила декрет про організацію риболовства і рибної промисловості на Україні.

31 серпня   1920   (вівторок)  -  Харків. Постанова РНК УСРР про переведення годинникової стрілки в ніч з 3 на 4 вересня на годину назад і 30 вересня – ще раз на годину назад.

31 серпня   1920   (вівторок)  -  Харків. Декрет РНК УСРР про покращення матеріального становища вчених, спеціалістів і заслужених працівників літератури і мистецтва.

31 серпня   1921   (четвер)  -  Лейпциг. „Українська друкарня” в Лейпцигу видала 5 томів творів Т. Шевченка. 31 серпня.

31 серпня – 5 вересня   1921   (четвер – вівторок)  -  Харків. Відкрилася Всеукраїнська економічна нарада. Прибули делегати від губернських економічних рад, рад професійних спілок, Центральних управлінь главків, ЦК профспілок і Української ради народного господарства (УРНГ). Порядок денний: доповідь Укрпалива (Головного управління палива УСРР); доповідь Укрпостачу (відділу постачання при УРНГ), доповідь виробничо-технічного відділу УРНГ; фінансові питання; про тарифну політику; доповідь голови Ради праці і оборони про обслідування паливних районів.

31 серпня   1922   (четвер)  -  Харків. Політбюро ЦК КП(б)У прийняло постанову про київський процес. З метою викриття контрреволюційної діяльності засуджених, Київському губкому КП(б)У пропонувалося висвітлювати в пресі факти про процес, але запобігаючи його рекламування.

31 серпня   1922   (четвер)  -  Харків. ВУЦВК затвердив присуд засудженим у справі „Козацька рада Правобережної України”. Керівників антирадянської організації засуджено до вищої міри покарання. Друкарці райфілії Луковенковій розстріл замінено ув’язненням на п’ять років.

31 серпня   1922   (четвер)  -  Ужгород, ЧСР. Відбувся з’їзд соціал-демократів Підкарпатської України. Прийнято рішення про об’єднання на початку вересня з чехословацькими соціал-демократами.

31 серпня   1922   (четвер)  -  Полтавська губернія. Відремонтовано Карлівський крохмальний завод.

31 серпня   1922   (четвер)  -  Комісія з відбудови Донбасу виробила п’ятирічний план відбудови Донецької кам’яновугільної промисловості на 1923-1928 рр. З 667 шахт накреслено ввести в експлуатацію 249 найбільших, а інші підлягали здачі в оренду або закриттю. Кошторис витрат нарахований в сумі 350-400 млн. золотих крб.

31 серпня   1922   (четвер)  -  Харків. У відміну постанови від 24 серпня „Про заготівлю хліба” політбюро ЦК КП(б)У прийняло постанову „Про реалізацію врожаю”. Нова постанова підтвердила основні пункти попередньої, але внесла деякі зміни та уточнення. Зокрема, в ній було розширено коло основних хлібозаготівельників, включивши до їх числа „Село-допомогу” та „Село-техніку”. Також було передбачено спосіб вирішення конфлікту, коли господарські органи не могли домовитися з хлібозаготівельними про умови заготівлі хліба для своїх потреб. У такому випадку спірне питання мало передаватися на розгляд особливого уповноваженого Української економічної ради по реалізації врожаю, якому у виключних ситуаціях надавалося право дозволяти господарським організаціям проводити самостійні заготівлі, причому за умовою вимоги від Держбанку гарантії виконання такої угоди. Кінцеве вирішення питання в випадку подальшого конфлікту належало вирішувати Українській економічній раді. Зважаючи на організацію Держбанком хлібопечення в Харкові, а з часом і в інших містах України з метою зниження цін на хліб, рекомендувалося кожні два тижні надавати довідку до політбюро ЦК КП(б)У про хід хлібопечення. Також вводилися нові пункти: по-перше, про необхідність прийняття РНК УСРР постанови про організацію державних універсальних магазинів (ГУМів – рос. абревіатура) з продажем товарів широкого вжитку не вище ринкових цін завдяки кредитуванню Держбанку; а, по-друге, про сприяння Держбанком кооперації в справі просування товарів на село шляхом її кредитування та обліку векселів кооперативних організацій.

31 серпня   1922   (четвер)  -  Харків. Політбюро ЦК КП(б)У прийняло постанову „Про концесії”. Пропонувалося звернути увагу ЦК РКП(б) на дію концесійного комітету РСФРР, що упереджено ставився до українських концесій, доручивши Х. Раковському скласти відповідного листа, в якому б також вимагати надання права українським господарським органам самостійно здавати земельні концесії. Секретаріату ЦК КП(б)У ставилося за обов’язок підшукати кандидатуру голови концесійного комітету України, а особисто Дуднику – розробити засади здачі сільськогосподарських концесій для їх затвердження на політбюро.

31 серпня   1922   (четвер)  -  Харків. Політбюро ЦК КП(б)У прийняло постанову про повернення польському уряду культурних пам’яток старовини. Я. Ряппо доручалося з’ясувати наявність польських старовинних культурних пам’яток в Україні, всіляко відстоюючи культурні інтереси Української РСР.

31 серпня   1922   (четвер)  -  Москва. Розпочала роботу комісія Наркомосу УСРР по відбору церковних цінностей, що мають особливе історичне значення. Поверненні в УСРР історичні пам’ятки, після дослідження у Українській академії наук, мали передаватися до музеїв республіки.

31 серпня   1922   (четвер)  -  Харків. Утворено молодіжний драматичний театр „Наш шлях” з етнографічним ухилом. Фундатор І. Юхименко – головний режисер Українського державного драматичного театру ім. І. Франка.

31 серпня   1923   (п’ятниця)  -  Полтава. Відбулася сутичка між представниками „живої” і традиційної православних церков, яка завершилася бійкою під час хресного ходу, влаштованого “обновленцями”.

31 серпня   1923   (п’ятниця)  -  Варшава. Повпред СРСР у Польщі Оболенський отримав меморандум польського міністра закордонних справ, що мав характер відповіді на нотифікацію про утворення СРСР. Польський уряд заявив про готовність прийняти до відома нотифікацію СРСР, але за умовою, якщо б радянський уряд погодився на вимоги польської сторони. По-перше, на визнання Ризької та інших угод, укладених між РСФРР, БСРР та Польщею; по-друге, на відкриття у Харкові, Мінську і Тифлісі відділів польського представництва у Москві, з наданням усіх дипломатичних привілеїв; по-третє, на вирішення питання про оптацію польських громадян, що жили на території колишньої Далекосхідної Республіки, та визначення останнім реченцем для їх репатріації та оптації 30 квітня 1924 р.; в-четверте, на повернення Варшавському добродійному товариству майна римсько-католицького братства, ліквідованого у 1921 р.; в-п’яте, на розв’язання на користь Польщі справи про нафтові дільниці навколо Баку, що до революції належали польській науковій та видавничій установі „Каса ім. Мляновського”.

31 серпня   1924   (неділя)  -  Надруковано закритий лист ЦК КП(б)У місцевим партійним осередкам, в якому роз’яснено позицію ЦК щодо хресних ходів. Щоб попередити участь у хресних ходах тисяч віруючих і десятків священнослужителів, хресні ходи дозволялися виключно в межах окремих сіл і категорично заборонялись в масштабі ходу із міст до сіл.

31 серпня   1925   (понеділок)  -  Харків. РНК УСРР прийняла постанову “Про розподіл виробів друку УСРР, що доставлялися до Української книжкової палати в обов’язковому порядку”. Друкована продукція, що надходила до книжкової палати, мала розподілятися між бібліотеками міст Москва, Ленінград, Київ, Харків, Мінськ, Тифліс, Баку, Одеса, Катеринослав, Полтава, Вінниця, Херсон, Луганськ, Кам’янець-Подільський, Львів, Молдавська АСРР.

31 серпня   1928   (субота)  -  Москва, м. РПО СРСР затверджено „Статут видавництва „Дер Емес” (Правда)”.

31 серпня   1928   (субота)  -  Москва, м. РПО СРСР затверджено „Статут державного тютюнового синдикату („Табсиндикат”). Документ містив розділи: І. Загальні положення; ІІ. Капітали і прибуток синдикату; ІІІ. Прийом і вибуття членів Синдикату, права та обов’язки їх; ІV. Управління Синдикату і ревізія його діяльності; V. Звітність синдикату; VІ. Припинення діяльності синдикату.

31 серпня   1928   (субота)  -  Москва, м. РПО СРСР видала постанову «Про державне інспектування сіна”. Ухвалено з метою впорядкування сінного ринку встановити обов’язкове державне інспектування товарного сіна, що перевозиться по залізницях і водних шляхах. Інспектування покладалося на органи державної хлібної інспеції НКЗВТ СРСР. Встановлювався порядок стягнення зборів за інспектування, здійснення аналізу та експертизи сіна. Спірки між органами державної інспекції та володарями та утримувачами сіна належало розглядати хлібним арбітражним комісіям.

31 серпня   1928   (субота)  -  Харків, м. НКВС УСРР видав постанову „Як мають сільради притягати людність чистити колодязі громадського користування”. Визначався порядок притягнення сільрадами населення для громадських робіт з чистки колодязів. Заборонялося використовувати на таких роботах: осіб, молодших 18 років; жінок віком до 40 років; чоловіків після 45 років; тимчасово непрацездатних; інвалідів; жінок за 8 тижнів перед пологами і 8 тижнів після пологів; жінок з дітьми до 8 років і тих, хто годує груддю (робилося застереження про необхідність притягнення жінок до такого роду робіт лише у виняткових випадках); усіх урядових осіб села, у тому числі членів виконкомів і рад, уповноважених земельних громад і сільських виконавців; членів правлінь громадських організацій (профспілок, кооперативів, КНС і комітетів взаємодопомоги); інших осіб на розсуд сільради.

31 серпня   1928   (субота)  -  Харків, м. Постановою НКО УСРР затверджено „Положення про Державний історико-культурний заповідник (колишній монастир „Босих Кармелітів”) у м.Бердичеві”.

31 серпня   1929   (субота)  -  Мурованні Куриловці, м. Могилів-Подільської окр. Окружний адміністративний відділ ухвалив закрити синагогу „Малий безгамедриш” під приводом „порушення” релігійною громадою порядку користування культовим майном. В оприлюдненій „Об’яві” повідомлялося: „За утайку майна релігійною громадою при молитовні „Малий безгамедиш” та використання молитовні не по призначенню, невиплати страховки та неремонтування молитовні, внаслідок чого технічний стан молитовні став незадовільний, що з’являється порушенням договору з боку релігійної громади в цілому, Могилів-Подільський окрадмінвіддів постановив: розірвати з цією релігійною громадою угоду на користування культуовим майном та молитовнею, п’ятидесятку релігійної громади ліквідувати, а молитовню опечатати...”

Серпень, 31   1932   (середа)  -  Москва. Й. Сталіна відвідав С. Косіор. Розмова між ними тривала з 21.00 до 22.25

Серпень, 31   1932   (середа)  -  Харків. Постанова РНК УСРР «Про заходи до охорони вантажів та до боротьби з крадіжками на залізничному транспорті». Запропоновано посилити боротьбу з крадіжками на залізниці

Серпень, 31   1932   (середа)  -  Луганськ. Постанова бюро міському КП(б)У про неприпустимість витрачання хліба на громадське харчування в їдальнях колгоспів. Комуністичній фракції районної колгоспної спілки і сільським партосередкам пропонувалося суворо дотримуватися відповідної директиви ЦК і обкому КП(б)У. В зв’язку з грубим порушенням директив партії і уряду про натуральні видачі колгоспникам, а також через розбазарювання продовольчого фонду в артілі «Дем’яна Бєдного» Оріхівської сільради (видача більше 20 % обмолоту, видача по 800 г хліба дорослому та 400 г підліткам на громадське харчування) вирішено просити президію міської контрольної комісії притягти до партійної відповідальності голову колгоспу комуніста Павлюченка, завгоспа кандидата партії Кубаткіна та інших членів правління. Бюро Оріхівського партосередку «за неприйняття рішучих заходів щодо комуністів, які працювали в правлінні колгоспу “Дем’ян Бєдний” і які допустили викривлення лінії партії і уряду як у видачі авансів, так і в розбазарюванні продовольчих фондів колгоспів, запропоновано оголосити сувору догану з попередженням, терміново викриваючи порушників директив партії і уряду перед колгоспною масою»

Серпень, 31   1932   (середа)  -  Місто Зінов’євськ. Міськрада ухвалила постанову про визнання незаконним рішення Лелеківської сільради про відібрання майна у однієї з селянок у вигляді штрафу в п’ятикратному розмірі за невиконання плану хлібозаготівель

Серпень, 31   1932   (середа)  -  Харків. До приймальні голови ВУЦВК Г. Петровського надiйшло близько 1,5 тис. заяв колгоспників про вихід із колгоспів. Майже 70 % поданих заяв припадало на Харківську область, переважно з Гадяцького, Великописарівського, Олексіївського та Богодухівського районів (170–180 заяв). Основна маса селян, що подали заяви (80 %), – бідняки, решта – середняки

Серпень, 31   1933   (четвер)  -  Постанова РНК «Про переселення на Кубань, Терек та Україну». Запропоновано Всесоюзному переселенському комітету при РНК СРСР організувати до початку 1934 р. переселення в Україну 15–20 тис. сімей, а на Кубань і Терек не менше 10 тис. сімей

31 серпня   1939   (четвер)  -  Київ. Політбюро ЦК КП(б)У обговорило питання про строки розгляду рішень первинних парторганізацій щодо виключення з партії. Ухвалено, відповідно до рішення ЦК ВКП(б) від 17 серпня 1939 р. „Про строки розгляду рішень первинних парторганізацій про виключення з партії райкомами, обкомами, крайкомами і ЦК компартій союзних республік” встановити двотижневий строк для розгляду РПК, МПК і ОПК рішень первинних парторганізацій про виключення з партії.

31 серпня   1939   (четвер)  -  Київ. Політбюро ЦК КП(б)У затвердило проект постанови РНК УРСР і ЦК КП(б)У „Про реалізацію постанови РНК СРСР і ЦК ВКП(б) від 29 серпня 1939 року „Про хід виконання постанови РНК СРСР і ЦК ВКП(б) „Про заходи по розвитку суспільного тваринництва в колгоспах””.

31 серпня   1939   (четвер)  -  Москва. В.М.Молотов повідомив на засіданні Верховної Ради СРСР про ратифікацію радянсько-німецького договору про ненапад. „Радянсько-німецький договір про ненапад, – наголосив він, – означає повторот у розвитку Європи, поворот у сторону поліпшення відносин між двома найбільшими державами Європи. Цей договір не тільки дає нам усунення загрози війни з Німеччиною, звужує поле можливих воєнних сутичок у Європі, і служить, таким чином, справі загального миру, – він повинен забезпечити нам нові можливості росту сил, укріплення наших позицій, дальший рост впливу Радянського Союзу на міжнародний розвиток”.

31 серпня   1940   (субота)  -  Київ. РНК УРСР видав постанову «Про увічнення пам’яті артистки Київського ордена Леніна театру опери і балету ім. Т.Г.Шевченка орденоносця Петрусенко Оксани Андріївни».

31 серпня   1940   (субота)  -  Київ. РНК УРСР видав постанову «Про організацію Комітету охорони та збереження історико-культурних, архітектурних і археологічних пам’ятників УРСР».

Серпень   1940   ()  -  Львів, Рівне. Організовано додатково дві в’язниці.

Серпень   1940   ()  -  Відбулися шведсько-фінські військово-морські маневри, у ході яких у якості потенційного противника розглядався СРСР.

31 серпня   1941   (неділя)  -  Контрнаступ військ 40-ї армії в районі Бахмач-Конотоп змусив німецьку 2-у танкову групу зупинити своє просування і перейти до оборони.

31 серпня   1941   (неділя)  -  ЦК профспілки робітників кам’яновугільної промисловості Донецького басейну провів Вседонецький недільник шахтарів: всі зароблені на ньому кошти направив у фонд оборони країни.

31 серпня   1941   (неділя)  -  РНК УРСР і ЦК КП(б)У ухвалили постанову про додаткове виробництво у вересні 1941 р. озброєння, боєприпасів і обозно-речового майна для Південно-Західного і Південного фронтів.

31 серпня   1941   (неділя)  -  Політбюро ЦК ВКП(б) ухвалило постанову “Про німців, які проживають на території Української РСР”, яким затверджувалася пропозиція НКВС СРСР і наказувалося: “1) німців, що стоять на обліку як антирадянський елемент, арештувати; 2) іншу частину працездатного чоловічого населення віком від 16 до 60 років НКО мобілізувати в будівельні батальйони і передати НКВС для використання в східних областях СРСР”.

31 серпня   1942   (понеділок)  -  З Золочева, Олеська, Сасова Львівської області депортовано в табір в Белжец 2000 євреїв. До того ж табору ввезено з Тернопільської області з Микулинців 1200 євреїв, при цьому убито одразу 80 осіб, з Збаржа – 560, з Скалат – 400, з Стурсова – 646, з Тернополя – 2600.

31 серпня   1942   (понеділок)  -  Прорвавши оборону 47-ї армії (на лівому фланзі), ворог оволодів Анапою. Частини морської піхоти, що обороняли Таманський півострів, виявилися відрізаними від основних сил 47-ї армії. Кораблі Азовської флотилії були вимушені прориватися в Чорне море.

31 серпня   1942   (понеділок)  -  В Москві за вказівкою ЦК ВКП(б) відбулася нарада командирів і керівників орловських, білоруських та українських партизан. Нарада намітила провести рейди партизанських з’єднань.

31 серпня   1943   (вівторок)  -  Радянські війська зайняли районний центр Сумської області Червоне.

31 серпня   1943   (вівторок)  -  Башкирський обком ВКП(б) прийняв постанову про створення Республіканського комітету щодо надання допомоги Ворошиловградській області.

31 серпня   1943   (вівторок)  -  Радянські війська зайняли районний центр Сумської області Червоне.

31 серпня   1943   (вівторок)  -  Башкирський обком ВКП(б) прийняв постанову про створення Республіканського комітету щодо надання допомоги Ворошиловградській області.

31 серпня   1944   (четвер)  -  Радянські війська вступили в м. Бухарест.

31 серпня   1944   (четвер)  -  Рада народних комісарів УРСР прийняла постанову про створення документальної бази з історії України та історії Великої Вітчизняної війни та упорядкуванню архівів УРСР.

31 серпня   1945   (п’ятниця)  -  Київ. У Інституті української літератури ім. Т. Шевченка АН УРСР відбулося наукове засідання присвячене 100-річчю від дня народження українського письменника критика та фольклориста Івана Білика (І. Рудченка).

31 серпня   1946   (субота)  -  Президія Верховної Ради УРСР прийняла постанову „Про виконання Указу Президії Верховної Ради Союзу РСР від 8 липня 1944 р. ”Про збільшення державної допомоги вагітним жінкам, багатодітним і одиноким матерям, посилення охорони материнства і дитинства, заснування ордена „Материнська слава” і медалі „Медаль материнства”. Відмічено, що з часу виходу указу в Українській РСР державна допомога призначена 411095 багатодітним й одиноким матерям і видана державна допомога на суму 660,3 млн. руб. Наголошувалося на наявності ряду серйозних недоліків. Зокрема, в окремих областях (Київській, Чернігівській, Вінницькій, Львівській) не був закінчений облік багатодітних та одиноких матерів, внаслідок тяганини з видачею довідок та бюрократичного ставлення місцевих рад до оформлення справ, зволікалося призначення та видача їм державної допомоги, а також представлення багатодітних матерів до нагороди орденами і медалями (Запорізька, Харківська, Ворошиловградська, Чернівецька, Житомирська, Одеська, Дніпропетровська області, Київ). Мали місце випадки безпідставної затримки та зарахування без згоди матерів призначеної їм допомоги на вклад до ощадних кас або видачі в рахунок допомоги облігацій державних позик (Київська, Вінницька, Херсонська, Рівненська, Ізмаїльська, Кіровоградська, Ворошиловградська області). Президія Верховної Ради УРСР зобов’язала виконавчі комітети обласних рад до 15 жовтня 1946 р. надіслати до неї повний звіт щодо виконання цієї постанови.

31 серпня   1948   (вівторок)  -  Сталінська область. На Смолянінському коксохімічному заводі закінчена відбудова другої коксової батареї.

31 серпня   1948   (вівторок)  -  Дніпропетровськ. На заводі імені Лібкнехта став до ладу найпотужніший у країні манесманівський цех з виробництва цільнокатаних труб.

31 серпня   1949   (середа)  -  Президія Верховної Ради УРСР постановила змінити ст. 121-а Кримінального Кодексу УРСР. За відмову від прийняття на роботу жінок з мотивів вагітності, а також матерів, які годували груддю, або зниження заробітної плати з тих же мотивів встановлювалися виправно-трудові роботи строком до шести місяців або штраф до 1 тис. руб. При повторності зазначених порушень передбачалася можливість підвищення покарання до двох років позбавлення волі.

31 серпня   1949   (середа)  -  Запоріжжя. Введений у дію шостий агрегат Дніпрогесу.

31 серпня   1950   (четвер)  -  Помер дійсний член АН УРСР, завідувач відділу палеозою Інституту геологічних наук АН УРСР Б.Чернишов.

31 серпня   1953   (понеділок)  -  Київ. Рада міністрів УРСР прийняла постанову “Про режим робочого дня в міністерствах, відомствах та інших радянських установах”. Постанова запровадила нові рамки робочого дня: для установ та організацій республіканського значення, які знаходяться в м. Києві початок роботи з 9 годин ранку і закінчення роботи о 6 годині вечора, для установ та організацій місцевого значення початок роботи з 10 години ранку і закінчення роботи о 7 годині вечора; для установ і організацій, які знаходяться в обласних центрах і містах обласного підпорядкування початок роботи з 9 години ранку і закінчення роботи о 6 годині вечора і для установ і організацій, які знаходяться в сільських районах, початок роботи на період з 1 вересня до 1 квітня з 9 години ранку і закінчення роботи о 6 годині вечора і з 1 квітня до 1 вересня – з 8 години ранку і закінчення роботи о 5 годині вечора. У всіх вищеперерахованих установах перерва на обід встановлювалася тривалістю 1 година.

31 серпня   1956   (п’ятниця)  -  Київ. Відкриття виставки творів українських майстрів образотворчого мистецтва. Виставка присвячена життю і творчості І.Франка.

31 серпня   1960   (середа)  -  Київ. Рада міністрів УРСР прийняла постанову про заходи по ліквідації забруднення стічними водами річки Десни.

31 серпня   1961   (четвер)  -  У Києві розповсюджено листівки із критикою зовнішньої політики КПРС.

31 серпня   1961   (четвер)  -  м. Миколаїв. Відбувся пленум Миколаївського обкому КП України, який розглянув організаційне питання. Пленум звільнив А.Маленкіна з посади першого секретаря обкому партії у зв’язку з переходом на іншу роботу. Першим секретарем Миколаївського обкому КП України було обрано О.Іващенка.

31 серпня   1961   (четвер)  -  м. Харків. Введено в дію перший в Радянському Союзі пересувний кінотеатр. Перший фільм, який переглянули глядачі, мав назву “Широка страна моя родная”.

31 серпня   1965   (вівторок)  -  Повідомлялося про завершення спорудження радіорелейної лінії Дніпропетровськ – Донецьк. Відбулося сполучення Донецька з Києвом, що дозволило транслювати на область передачі Київського телецентру.

31 серпня   1965   (вівторок)  -  Постановою президії ЦК КПУ територію острова Велика Хортиця в м. Запоріжжя оголошено Державним історико-культурним заповідником.

31 серпня   1967   (четвер)  -  м. Полтава. У обласному центрі відкрито стоматологічний інститут.

31 серпня   1971   (вівторок)  -  м. Харків. На заводі “Електро-важмаш” завершено виготовлення останнього шостого гідрогенератора для першої в країні Київської гідроакумулюючої електростанції.

31 серпня   1971   (вівторок)  -  м. Софія (Болгарія). На чемпіонаті світу з вільної боротьби чемпіоном світу став киянин Ю.Гусов (вага до 74 кг).

31 серпня   1972   (четвер)  -  м. Мюнхен (ФРН). На ХХ літніх олімпійських іграх киянин Б.Онищенко та львів’янин П.Ледньов стали олімпійськими чемпіонами у командному турнірі п’ятиборців. В особистому заліку Б.Онищенко здобув срібну нагороду, П.Ледньов – бронзову. Сумчанин В.Голубничий став срібним призером у спортивній ходьбі.

31 серпня   1977   (середа)  -  Виповнилося 30 років літаку АН-2, який широко використовується хліборобами, геологами, лісоводами, полярниками. 31 серпня 1947 р. вперше підняв літак у повітря льотчик-випробувач П.Володін. Тоді АН-2 за три дні виконав місячний план авіаційно-хімічних робіт. За створення АН-2 групі конструкторів на чолі з О.Антоновим було присуджено Державну премію, на його базі створено близько 20 різних модифікацій. В СРСР літаки АН-2 обслуговують 3450 повітряних трас, сотні літаків АН-2 працюють у 22 зарубіжних країнах, понад 200 машин літають над ланами України.

31 серпня   1977   (середа)  -  В Болгарії закрилась спортивна студентська Універсіада-77. . Радянські спортсмени завоювали найбільшу кількість медалей – 95 (31 золоту, 35 срібних, 29 бронзових). Золоту медаль завоювала донецька тенісистка, триразова чемпіонка Європи М.Крошина.

31 серпня   1978   (четвер)  -  На Херсонському комбайновому заводі ім.Петровського відбувся мітинг трудящих з нагоди випуску першої промислової партії самохідних шестирядних кукурудзозбиральних комбайнів “Херсонець-200”. Це принципово нові машини, створені вперше в світі. Машина здатна одночасно косити кукурудзу, відокремлювати качани, обмолочувати зерно і подрібнювати стебла рослин, її створили конструктори і робітники цього заводу. Потужним напівавтоматичним агрегатом легко може керувати один механізатор. На мітингу виступив директор підприємства Б.Миронов.

31 серпня   1981   (понеділок)  -  Ворошиловград. Завершився 4-й республіканський фестиваль радянської пісні, в якому взяли участь митці з Москви, міст Російської Федерації та Дагестану, провідні співаки і вокальні колективи республіки.

31 серпня   1981   (понеділок)  -  З дипломом ХVІ міжнародного фольклорного фестивалю “Загреб–1981” повернувся додому народний ансамбль танцю “Смеречина” Вижницького районного будинку культури (Чернівецька область).

31 серпня – 7 вересня   1981   (понеділок – вівторок)  -  Київ. Проходила ІХ Міжнародна конференція по нелінійних коливаннях. Вона організована Академією наук УРСР при сприянні академій наук НДР, ПНР, ЧССР. У роботі форуму беруть участь понад 600 математиків з тридцяти держав Азії, Африки, Австралії, Америки, Європи.

31 серпня   1983   (середа)  -  Міністерство торгівлі СРСР повідомляло, що з 1 вересня в роздрібній мережі державної і кооперативної торгівлі почнеться сезонний розпродаж товарів по знижених цінах. У розпродаж включено вироби легкої промисловості, предмети культурно-побутового призначення і господарського вжитку на загальну суму 3 мільярди карбованців.

31 серпня   1984   (п’ятниця)  -  В м. Харцизьк Донецької області розігнано зібрання баптистської молоді.

31 серпня   1985   (субота)  -  У м. Стаханов відкрито пам’ятник Герою Соціалістичної Праці О. Стаханову. Автори монументу – ворошиловградські скульптори П. Кизієв, О. Редькін, А. Самусь, І. Чумак, архітектор Г. Гладченко.

31 серпня   1986   (неділя)  -  При виході з порту Новоросійська найбільше пасажирське судно Чорноморського пароплавства “Адмірал Нахімов”, на борту якого було 897 пасажирів і 346 членів екіпажу, зіткнулось з сухогрузом “Петро Васєв”. Через вісім хвилин о 23 год. 20 хв. за три з лишком кілометри від берега судно затонуло на глибину 47 метрів. Причиною трагедії, що призвела до загибелі 423 осіб, стали неправильні дії капітанів обох суден під час виконання обхідного маневру.

31 серпня   1987   (понеділок)  -  Представникам столиці України вручено спеціальний диплом про присвоєння місту Києву почесного звання “Посланець миру”, встановленого ООН з нагоди успішного проведення в 1986 р. міжнародного року миру. Дипломи “Посланець миру” вручені п’ятдесяти містам різних країн світу.

31 серпня   1990   (п’ятниця)  -  Тернопіль. Повідомлялось, про проведення сесії Тернопільської обласної ради народних депутатів, яке було скликане через пікетування будинку Тернопільської обласної ради народних депутатів представниками греко-католицької церкви, місцевих організацій Руху та Української республіканської партії. Пікетники поставили вимогу негайно скасувати рішення останньої сесії обласної ради народних депутатів щодо врегулювання міжрелігійних конфліктів і замість нього прийняти нове – про реабілітацію Української греко-католицької церкви і повернення їй усіх конфіскованих храмів та церковного майна. Протягом двох днів після тривалих дебатів депутати обласної ради народних депутатів прийняли рішення: церковні споруди і майно, що належали греко-католицьким і автокефальним громадам і були у них конфісковані, повернути існуючим громадянам; до закінчення будівництва нового храму на прохання віруючих іншої конфесії громада, який належить храм, зобов’язана дати дозвіл на почергову тимчасову відправу на термін до трьох років; у випадку розпалювання ворожнечі між віруючими різних конфесій з приводу використання культових споруд виконкомам районних і Тернопільської міської рад народних депутатів надавало право приймати рішення про тимчасове закриття приміщень на період врегулювання конфліктної ситуації. На сесії було прийнято рішення про політичний нейтралітет школи.

31 серпня   1991   (субота)  -  Київ. У Міністерстві закордонних справ України керівник українського відомства А.Зленко та міністр закордонних справ Білоруської РСР П.Кравченко обмінялись грамотами про ратифікацію договору між УРСР та БРСР, підписаного 29 грудня 1990 р. в Мінську і ратифікованого парламентами республік 13 та 14 лютого поточного року.

31 серпня   1994   (середа)  -  Кабінет міністрів України прийняв постанову"Питання інформатизації". При Кабінеті міністрів створювалась Міжвідомча рада з питань інформатизації, затверджувалося Положення про її діяльність.

31 серпня   1994   (середа)  -  У Харкові створене спільне українсько-бельгійське підприємство "Магік" з виробництва лікарських препаратів

31 серпня   1995   (четвер)  -  Із космодрому Плесецьк (Архангельська обл., Росія) успішно проведено запуск першого українського супутника "Січ-1" вітчизняною ракетою-носієм "Циклон" . Цей запуск здійснено вперше під юрисдикцією України.

31 серпня   1995   (четвер)  -  Кабінет міністрів України ухвалив постанову "Про спорудження у м. Київ пам'ятника Петру Конашевичу-Сагайдачному".

31 серпня   1995   (четвер)  -  Київ. Запроваджено виробництво нової моделі тролейбуса К-12, виготовленого Авіаційним науково-технічним комплексом "Антонов" та Київським заводом електротранспорту.

31 серпня   1995   (четвер)  -  У ВАТ "Херсонські комбайни" освоєно випуск першого вітчизняного дослідного зернозбирального комбайну "Славутич".

31 серпня   1996   (субота)  -  Відповідно до указу Президента України Л.Кучми міністром України з питань надзвичайних ситуацій призначено В.Кальченка.

31 серпня   1996   (субота)  -  Кабінет міністрів України ухвалив постанову "Про гарячі обіди дітям-сиротам та дітям із малозабезпечених сімей".

31 серпня   1996   (субота)  -  Підписано угоду між урядом України і урядом Грузії про співробітництво в галузі освіти.

31 серпня   1996   (субота)  -  У Сумській області завершився шостий сільський фестиваль мистецтв "Боромля-96".

31 серпня   1998   (понеділок)  -  Президент України видав указ "Про невідкладні заходи щодо погашення заборгованості по виплаті пенсій".

31 липня   1999   (субота)  -  Президент України Л.Кучма прийняв міністра оборони США В.Коена.

31 серпня   1999   (вівторок)  -  В Одесі відбувся Міжнародний фестиваль оперного мистецтва "Золота корона".

31 серпня   2000   (четвер)  -  Відбувся візит міністра оборони України О. Кузьмука до Братислави. Підписана українсько-словацька угода про подальший розвиток військово-політичного співробітництва та довіри між військовими двох держав.

31 серпня   2000   (четвер)  -  Кабінет міністрів України затвердив перелік бібліотек, до яких надсилаються документи у рамках міжнародного документообміну, що звільняються від сплати мита.

31 серпня   2000   (четвер)  -  Міністерство праці та соціальної політики України затвердило положення про конкурсний відбір навчальних закладів для організації професійної підготовки, перепідготовки або підвищення кваліфікації безробітних за рахунок коштів Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття.

31 серпня   2000   (четвер)  -  Кабінет Міністрів України видав розпорядження про використання м'якої пшениці п'ятого і шостого класів урожаю 2000 року на продовольчі цілі.

31 серпня   2000   (четвер)  -  В Одесі відкрились Дні культури спорідненого польського міста Лодзь.

31 серпня   2000   (четвер)  -  У Києві проведено Всеукраїнський фестиваль "Зірки кулінарного мистецтва України" (31 серпня - 3 вересня).


Етичний кодекс
членів Фулбрайтівського
товариства України

Етичний кодекс ученого України

Recommendation Rec(2001)15 on history teaching in twenty-first-century Europe.
(переклад з англійської)«Про викладання історії в Європі у ХХІ столітті»

European Parliament resolution of 2 April 2009 on European conscience and totalitarianism
(переклад з англійської)«Резолюція Європейського Парламенту від 2 квітня 2009 року щодо європейської свідомості та тоталітаризму»

L`association Liberté pour l`histoire
(переклад з англійської)«Блуазьке звернення» Асоціації французьких істориків «Свободу історії!»

Міжнародний комітет
історичних наук (ICHS)

Універсальна декларація архівів

Підтримати

Principles of Access to Archives
Adopted by International Council on Archives
Annual General Meeting on August 24, 2012
Internet Encyclopedia Of Ukraine
The Internet Encyclopedia
of Ukraine

Український історичний
портал
Iзборник. Історія України IX-XVIII ст.
ІЗБОРНИК:
Історія України IX-XVIII ст.
Першоджерела та інтерпретації

Web-бібліографія старої України.1240–1800

Європейська бібліотека:
Ресурси 47 національних бібліотек

Портал Ukrainica

VIFAOST
Віртуальна бібліотека "Східна Європа"

Історія та гуманітарні дисципліни

"Міста та села України"
Багатотомне енциклопедичне видання

Фонд «Osrodka KARTA»

Портал
«Уроки истории»

EuroDocs: Online Sources
for European History

Europeana

"Відлуння віків"

The History Network for Young Europeans

Military Ukraine
Воєнно-історичний форум

Історія цивілізацій

"Історична правда"

Україна Incognita:
Історичний веб-проект

"Український воєнно-історичний портал"

Історія:
Сумський історичний портал

Historians.in.ua

КРИТИКА
простір незалежної думки

История городов и сел

Фото-Планета.
Фотографії міст,
селищ, сіл.
Україна

АРГУМЕНТ:
История

Старожитності

CEJSH – The Central European Journal of Social Sciences and Humanities

Российский индекс научного цитирования – портал е-Library.ru

Slavic
Humanities Index

Index Copernicus

EBSCO. Journal & e-Package Services