Інститут історії України НАН України

ЕНЦИКЛОПЕДІЯ ІСТОРІЇ УКРАЇНИ

УКРАЇНСЬКИЙ ІСТОРИЧНИЙ ЖУРНАЛ

ПЕРІОДИЧНІ ТА СЕРІЙНІ ВИДАННЯ ІНСТИТУТУ

ВИДАННЯ ІНСТИТУТУ (1936-2015)

АВТОРЕФЕРАТИ. ДИСЕРТАЦІЇ

ІСТОРИЧНІ СТУДІЇ В УКРАЇНІ ТА СВІТІ: МАТЕРІАЛИ ДО БІБЛІОГРАФІЇ

НОВИНИ З КНИЖКОВОЇ ПОЛИЦІ

FaceBook Інститут у FaceBook

RSS-стрічкиRSS
Отримувати новини порталу на e-mail:


Delivered by FeedBurner

Якщо Ви помітили помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter
Таким же чином можете повідомити про непрацюючі посилання
Система Orphus

Події за

Матеріали розділу генеруються автоматично на базі серії довідників 'Україна: хроніка подій ХХ століття'. На разі до календаря “підключено” лише частину хронікального масиву. Робота над наповненням бази календаря триває.


26 ( 13) листопада   1918   (вівторок)  -  В Конотопі залізничники разом з охороною під керівництвом начальника останньої полковника Палія розпочали повстання, захопивши зі складу 5 тис. гвинтівок і п’ять кулеметів. Розпочавшись на вокзалі, повстання перекинулося на місто, яке опинилося під владою сірожупанників. Штаб 95-ї німецької дивізії відмовився придушити виступ і, оголосивши нейтралітет, офіційно заявив, “що переворот гетьманського ладу вже відбувся”.

26 ( 13) листопада   1918   (вівторок)  -  В.Винниченко видав розпорядження Українського Національного Союзу не вдаватись у Києві до активних дій, але бути напоготові до виступу, координуючи дії з наступаючими на місто частинами.

26 ( 13) листопада   1918   (вівторок)  -  Директорія оприлюднила офіційне повідомлення про взяття під опіку всіх старшин і козаків Української Народної Республіки, що стали в ряди її армії і потерпіли в боротьбі за Республіку.

26 ( 13) листопада   1918   (вівторок)  -  Наступ авангарду радянських частин у напрямку Мозир-Калинковичі.

26 ( 13) листопада   1918   (вівторок)  -  Чигирином, Полтавської губернії оволоділи повстанські загони. У руках повстанців опинилися також Черкаський, Кременчуцький, Звенигородський та Олександрійський повіти.

26-28 (13-15) листопада   1918   (вівторок-четвер)  -  В Одесу прибули англійські, французькі та італійські кораблі Антанти з союзницькими військами,очолені адміралом Баллардом.

26 листопада   1919   (середа)  -  Старокостянтинів, Волинська губ. Військова нарада за участю головного отамана С.Петлюри, отаманів М.Юнакова, В.Тютюнника, командування Січових стрільців, а також членів уряду. Зі звинуваченням влади та головного отамана у поразках виступив О.Волох, який заявив, що єдиним порятунком є визнання радянської системи і союз з більшовиками.

26 листопада   1920   (п’ятниця)  -  Наказ арміям Південного фронту від командуючого збройними силами України і Криму М.В. Фрунзе про те, щоб вважати Н. Махно і махновців “ворогами радянської республіки і революції”; війська Червоної армії отримали задачу обеззброїти махновські загони та очистити УСРР від “залишків бандитських зграй”.

26 листопада   1921   (субота)  -  Наркопраці РСФРР розпочав вербування до 15 грудня 23,8 тис. робітників для Донбасу в 24 губерніях РСФРР.

26 листопада   1922   (неділя)  -  Харків. ВУЦВК прийняв постанову “Про відкриття юридичних короткотермінових курсів” у Харкові, Києві і Одесі.

26 листопада   1922   (неділя)  -  Харків. ВУЦВК прийняв постанову “Про музейні цінності”. Наркомосу УСРР надавалися права: по-перше, оголошувати обов’язкову реєстрацію всіх зібраних пам’яток мистецтва і старовини, а також предметів, що мали цінність для музеїв УСРР; а, по-друге, продажу з музеїв та інших сховищ предметів, що не мали музейного значення. Їх продаж мав здійснюватися за постановою особливої комісії у складі представників наркоматів освіти, РСІ УСРР і уповноваженого Наркомфіну РСФРР.

26 листопада   1922   (неділя)  -  Лозанна, Польща. Для участі в міжнародній конференції прибув голова РНК УСРР і міністр закордонних справ УСРР Х. Раковський.

26 листопада   1925   (четвер)  -  Повідомлялося про початок переведення роботи земельних судів на мову місцевого населення.

26 листопада   1925   (четвер)  -  Катеринослав. Окрвиконком постановив висунути на відповідальну роботу в закладах і на підприємствах окружного центру 60 безпартійних робітників і селян.

26 листопада   1925   (четвер)  -  С. Білокуракіно Старобельського округу. Виїзна сесія окружного суду приступила до розгляду “Справи білокуракінської влади”. Головним обвинуваченим визнано голову райвиконкому, звинуваченого в розтратах та хабарництві.

26 листопада   1925   (четвер)  -  Катеринослав. Прокуратура притягла до судової відповідальності низку державних торговельних організацій за надмірні націнки на товари та за примусовий асортимент (так звані “навантаження”) при продажі дефіцитних товарів. За наслідками розслідування порушень цих організацій підготовлено показові судові процеси.

26 листопада   1925   (четвер)  -  Коростень Житомирської губернії. Пущено суконну фабрику, що знаходилася на консервації декілька років.

Листопад, 26   1932   (субота)  -  Лист заступника голови РНК УСРР О. Сербиченка до ЦК КП(б)У. Зазначив, що у Вінницькій області за постановою облвиконкому занесено на «чорну дошку» 8 районів, по Чернігівській області, крім «чорних дошок», застосовано «бойкот» 63 сіл та 20 колгоспів, в АМСРР занесено на «чорну дошку» Фрунзенську сільраду Кординського району

Листопад, 26   1933   (неділя)  -  Газета «Комуніст» інформувала про занесення сіл та колгоспів на «чорну дошку» за невиконання хлібозаготівель: Павлоградського району Дніпропетровської області, Рівненського району Одеської, Новопсковського району Донецької, Чутівського району Харківської, Томашпільського району Вінницької, Сквирського району Київської області

26 листопада   1939   (субота)  -  Київ. Політбюро ЦК КП(б)У обговорило питання про незадовільний стан роботи Верховного Суду УРСР: наявність до 6 тис. нерозглянутих справ, нечуйне, бюрократичне ставлення з боку працівників суду до цих скарг. Містилася настанова НКЮ УРСР до 1 січня 1940 проверсти перевірки стану розгляду справ Верховним Судом УРСР, вжити заходів для виправлення ситуації.

26 листопада   1939   (субота)  -  Москва. СРСР денонсував договір з Фінляндією про ненапад від 1932 р. Направлено ноту протесту радянського уряду “з приводу провокаційного обстрілу радянських військ фінляндськими військовими частинами і Майніли”.

26 листопада   1939   (субота)  -  Фінляндія. Фінляндський уряд направив ноту уряду СРСР у відповідь на заяву В.Молотова від 26 листопада. Наголошувалося на неправдивості звинувачень в обстрілі радянських військ з фінляндської сторони в районі Майніли. “...З даних розслідування витікає, – зазначалося в документі, – що згадані постріли були зроблені 26 листопада між 15 годинами 45 хвилинами і 16 годинами 5 хвилинами з радянської прикордонної сторони, поблизу згадуваного поселення Майніла”.

26 листопада   1939   (субота)  -  Київ. Управління кінофікації при РНК УРСР організувало фотовиставку “Кінематографія великої країни”. В експозиції представлено 55 фотомонтажів – кадри з 200 радянських кінострічок різного жанру, у тому числі такі, що відбивають сам процес творення фільму.

26 листопада   1939   (субота)  -  Київ. Відбулася наукова сесія Інституту історії АН УРСР, присвячена історії Західної України. Учасники заслухали доповіді професора С.Юшкова “Суспільно-політичний устрій Галицько-Волинського князівства”, професор Тихомиров “Про нове академічне видання “Русской правди”. В обговоренні взяли участь професори С.Бахрушін, В.Пічета, О.Савич.

26 листопада   1939   (субота)  -  Львів. Відбувся товариський футбольний матч між збірною львів’ян і командою “Динамо” (Київ). За грою спостерігали 15 тис. болільників. З рахунком 6:2 виграли кияни.

26 листопада   1940   (вівторок)  -  Раднарком УРСР постановив увічнити пам’ять про народного артиста Союзу РСР П.К.Саксаганського: спорудити намогилі актора надгробний пам’ятник з його бюстом; на будинку по вулиці Жаданівського і на дачі в районі Мишоловки, де жив великий український артист, встановити меморіальні дошки. Дружині П.К.Саксаганського Ніні Митрофанівні Тобілевич призначити пожиттєву персональну пенсію республіканського значення у розмірі 500 крб. на місяць і закріпити за сім’єю П.К.Саксаганського у вічне користування квартиру і дачу де жив Панас Карпович.

26 листопада   1940   (вівторок)  -  Київ. До міста прибув перший і другий ешелони, відповідно 540 і 1400 підлітків, призваних у районах області для навчання у ремісничих, залізничних училищах і школах ФЗН. На урочисто убраному вокзалі під звуки оркестру їх урочисто зустрічали представники партійних, комсомольських і радянських організацій. Після мітингу молодь на автобусах розвезли по гуртожитках.

26 листопада   1940   (вівторок)  -  Москва. Оргбюро ЦК ВКП(б) видано постанову «Про літературну критику і бібліографію». Констатувалоася «вкрай запущений стан» літературної критики і бібліографії, пропонувалася система заходів для подолання такої ситуації. Серед них — ліквідувати секцію критиків при Союзі письменників, припинити видання журналу «Литературный критик», зобов’язати редакції літературнохудожніх журналів «Красная новь», «Октябрь», «Новый мир», «Знамя», «Звезда», «Литературный современник» створити в журналах постійні відділи критики і бібліографії; зобов’язати редакції центральних і республіканських газет організувати на своїх шпальтах відділи критики і бібліографії; запропонувати республіканським, крайовим та обласним газетам регулярно друкувати рекомендовані списки книг і статті про найбільш важливі літературні твори та ін.

26 листопада   1940   (вівторок)  -  Київ. Президія Верховної Ради УРСР видала Указ «Про нагородження письменниці Ольги Кобилянської Грамотою Президії Верховної Ради УРСР».

26 листопада   1941   (середа)  -  ЦК КП(б)У провів у Саратові антифашистський мітинг представників українського народу. Мітинг транслювали радіостанції ім. Т. Шевченка в Саратові і “Радянська Україна” в Москві, створені Центральним комітетом КП(б)У.

26 листопада   1942   (четвер)  -  Завершився рейд двох партизанських з’єднань під командуванням С.Ковпака і О.Сабурова з району Брянських лісів на Правобережну Україну.

26 листопада   1942   (четвер)  -  Відбулося засідання нелегального ЦК КП(б)У. Розглядалися питання про стан роботи підпільних організацій України, про уточнення структури і штатів УШПР, в результаті чисельність його співробітників збільшилась з 63 до 88 осіб.

26 листопада   1942   (четвер)  -  Окупанти повністю спалили село Нижня Рудня Словечанського району Житомирської області, загинуло 22 жителі.

26 листопада   1943   (п’ятниця)  -  Газета “Известия ” опублікувала повідомлення про допомогу колгоспників сільгоспартелі “Мадані” Таджикської РСР трудящим Києва та області.

26 листопада   1943   (п’ятниця)  -  Газета “Известия” опублікувала повідомлення про допомогу колгоспників сільгоспартелі “Мадані” Таджикської РСР трудящим Києва та області.

26 листопада   1944   (неділя)  -  В Мукачеві відбувся Перший З’їзд Народних Комітетів Закарпатської України. На З’їзді було прийнято Маніфест про возз’єднання Закарпатської України з Радянською Україною і вихід зі складу Чехословакії.

26 листопада   1944   (неділя)  -  Війська 4-го Українського фронту оволоділи на території Чехословаччини містами Міхальовце і Гуменне.

26 листопада   1944   (неділя)  -  У Києві відновив роботу Український інститут клінічної медицини.

26 листопада   1944   (неділя)  -  У Києві відкрився університет музичної культури при Українській державній філармонії.

26 листопада   1944   (неділя)  -  В державній бібліотеці ім. Леніна створено спеціальний фонд, в якому мають зберігатися захищені дисертації.

26 листопада   1944   (неділя)  -  ЦК ЛКСМУ і Республіканський комітет в справах фізкультури і спорту при Раді народних комісарів УРСР прийняли рішення про проведення лижних змагань колгоспної і селянської молоді Радянської України.

26 листопада   1946   (вівторок)  -  У зв’язку із закінченням повноважень Верховної Ради УРСР першого скликання на підставі статті 63 „Положення про вибори до Верховної Ради УРСР” президія Верховної Ради УРСР постановила призначити вибори до Верховної Ради УРСР на неділю 9 лютого 1947 р.

26 листопада   1946   (вівторок)  -  Дніпродзержинськ. На коксохімічному заводі розпалена коксова батарея № 1.

26 листопада   1946   (вівторок)  -  Президія Верховної Ради УРСР затвердила „Положення про вибори до Верховної Ради Української РСР”. Регламентувались виборча система, складання списків виборців, утворення виборчих округів, дільниць, комісій, порядок виставлення кандидатів у депутати Верховної Ради УРСР, порядок голосування, визначення наслідків виборів.

26 листопада   1946   (вівторок)  -  Відповідно до указу президії Верховної Ради СРСР від 10 жовтня 1946 р. „Про віковий ценз для громадян СРСР, які обираються до Верховних Рад союзних і автономних республік” президія Верховної Ради УРСР постановила, що депутатам Верховної Ради УРСР може бути обраний кожний громадянин УРСР, який досяг 21 року.

26 листопада   1946   (вівторок)  -  Вінніпег (Канада). Відкрита Колегія святого Андрія – перша колегія Української греко-православної церкви в Канаді.

26 листопада   1948   (п’ятниця)  -  Президія Верховної Ради УРСР прийняла указ “Про кримінальну відповідальність за втечу з місць обов’язкового і постійного поселення осіб, виселених у віддалені райони Радянського Союзу в період Вітчизняної війни”. Передбачено, що виселені згідно з указом під час війни особи на спецпоселення залишалися у цьому статусі довічно; за втечу з місця обов’язкового поселення визначається покарання 20 років каторжних робіт.

26 листопада – 2 грудня   1948   (п’ятниця – четвер)  -  Київ. Пройшов перший післявоєнний республіканський оптовий промтоварний ярмарок.

26 листопада   1949   (субота)  -  Президія Верховної Ради УРСР затвердила заступниками голови Верховного суду Української РСР В.Буйновича і С.Вознюка.

26 – 29 листопада   1951   (понеділок – четвер)  -  Київ. Проходив ІV пленум правління Всесоюзного наукового товариства хірургів спільно з Українським товариством хірургів.

26 листопада   1953   (четвер)  -  Київ. Відбувся пленум правління Союзу радянських письменників України. Обговорювалися питання розвитку радянської української драматургії.

26 – 29 грудня   1953   (субота – вівторок)  -  Мельбурн (Австралія). Відбувся Перший собор Української автокефальної православної церкви в цій країні.

26 листопада   1957   (вівторок)  -  Київ. Закінчилася Всесоюзна нарада з проблем фотоефекту в напівпровідниках. В роботі наради брали участь наукові працівники академічних і науково-дослідних інститутів, університетів і вузів Москви, Ленінграда, Києва, Харькова, Ташкента, Тбілісі, Баку, Казані та ін. міст Радянського Союзу.

26 – 27 листопада   1957   (вівторок – середа)  -  Київ. Інститут економіки АН УРСР разом з Міністерством вищої освіти УРСР провів координаційну нараду з питань історії економічної думки на Україні. У нараді взяли участь наукові працівники Інституту економіки АН СРСР, інститутів Відділу суспільних наук АН УРСР, викладачі вузів Києва, Харкова, Одеси, Львова, Ужгорода, які вивчали та розробляли питання історії економічної думки на Україні. Нарада ухвалила просити Міністерство вищої освіти УРСР включити до програми історії економічних учень, що викладаються на економічних факультетах та в економічних вузах республіки, історію української економічної думки.

26 – 27 квітня   1960   (вівторок – середа)  -  Київ. Відбувся пленум ЦК КПУ, який обговорив стан ідеологічної роботи в Україні та заходи по її покращенню і прийняв відповідну постанову. В ній зазначено, що одним з найважливіших завдань партійних організацій є інтернаціональне виховання трудящих України, виховання їх в дусі любові і глибокої поваги до великого російського народу і всіх братніх народів Радянського Союзу. Вся ідеологічна робота повинна сприяти зміцненню дружби народів, зближенню соціалістичних націй. Необхідно вести непримиренну боротьбу проти аполітичності, націоналізму і космополітизму, проти розтлінної буржуазної ідеології, особливо українського буржуазного націоналізму. Партійним комітетам рекомендувалося встановити постійний контроль за діяльністю видавництв і книготоргівельних організацій, за ідейним і художнім рівнем друкованої продукції.

26-31 серпня   1963   (понеділок-субота)  -  м. Амстердам (Голандія). Проходив восьмий міжнародний конгрес ономастики, в якому взяли участь українські науковці Я.Рудницький, О.Старчук, Я.Славутич, І.Павлс, Г.Наконечна, В.Жила. Вони вистпали з доповідями про українські прізвища та їх русифікацію, українську топоніміку Буковини та Полісся.

26 листопада   1963   (вівторок)  -  Президія Верховної Ради УРСР ратифікувала Договір про заборону випробувань ядерної зброї в атмосфері, в космічному просторі і під водою. Він передбачав, що кожен з учасників договору зобов’язувався забороняти, відвертати і не провадити будь-які випробні вибухи ядерної зброї та будь-які інші ядерні вибухи в будь-якому місці, що перебуває під його юрисдикцією або контролем.

26 листопада   1963   (вівторок)  -  У Київській державній консерваторії ім.П.Чайковського відбувся урочистий вечір, присвячений 100-річчю з дня народження О.Кобилянської. З доповідями про письменницю виступили В.Земляк та Д.Павличко.

26 листопада   1964   (четвер)  -  Повідомлялося, що цех фільмокопій Шосткінського хімзаводу (Сумська область) випустив першу продукцію. Вийшов друком короткометражний кінофільм “Співає заслужена артистка РРФСР Людмила Зикіна”.

26 листопада   1965   (п’ятниця)  -  Повідомлялося, що на Здолбунівському цементно-шиферному комбінаті (Хмельницька область) випущено першу дослідну партію портланд-цементу марки “900”, який застосовується для виготовлення складних просторових конструкцій, що витримують велике навантаження.

26 листопада   1965   (п’ятниця)  -  “Советская культура” повідомила, що в Донецькому театрі опери та балету вперше в СРСР поставлено “Циганське капричіо” С.Рахманінова (балетмейстер Л.Криєв).

26 листопада   1966   (субота)  -  Дніпропетровська область. Введено в дію останній енергоблок Придніпровської ДРЕС.

26 листопада   1967   (неділя)  -  м. Харків. Відкрито Палац спорту товариства “Локомотив”.

26 листопада   1968   (вівторок)  -  м. Київ. Внаслідок пожежі в приміщенні Георгіївської церкви Видубицького монастиря завдано шкоди пам’ятнику архітектури та книжковому фонду Центральної наукової бібліотеки АН УРСР.

26 листопада   1974   (вівторок)  -  Делегація УРСР разом з делегаціями 61 країни на ХХІХ сесії Генеральної Асамблеї ООН внесла проект резолюції про ембарго на поставку зброї Південній Африці. У проекті Генеральна Асамблея просила Раду безпеки ООН відновити розгляд “Питання про расовий конфлікт у Південній Африці внаслідок політики апартеїду, що проводиться урядом Південної Африки”, з метою вжиття дій по главі VII статуту для забезпечення повного припинення всіма державами поставок Південній Африці будь-якої зброї, боєприпасів, воєнних транспортних засобів, запасних частин до них та будь-якої іншої воєнної техніки, а також всякого воєнного співробітництва з Південною Африкою. Проект був схвалений Генеральною Асамблеєю ООН як резолюція від 16 грудня 1974 р.

26 листопада   1977   (субота)  -  У Львові, де чотири сторіччя тому І.Федоров у створеній ним друкарні видав “Апостол” і першу “Азбуку” з граматикою, відбулося відкриття пам’ятника друкареві. Його автори – скульптори: народний художник УРСР В.Борисенко, В.Подільський і заслужений архітектор УРСР А.Консулов.

26 листопада   1977   (субота)  -  Виповнилося 50 років футбольній команді київського “Динамо”. Колектив першим з радянських клубів стартував в офіційних розиграшах призів серед найсильніших команд європейських країн і першим здобув Кубок володарів кубків та суперкубок УЕФА.

26 листопада   1978   (неділя)  -  Виповнилося 60 років з дня народження академіка АН УРСР, президента АН УРСР, Героя Соціалістичної праці Бориса Патона.

26 листопада   1980   (середа)  -  Завершено спорудження північної 1600-кілометрової ділянки найбільшого в світі аміакопроводу Тольятті – Горлівка – Одеса.

26 листопада   1981   (четвер)  -  Київ. Відкрилась четверта сесія Верховної Ради Української РСР десятого скликання. Обговорювалися питання про Державний план економічного і соціального розвитку УРСР на 1981–1985 роки, про Державний план економічного і соціального розвитку УРСР на 1982 рік, про хід виконання Державного плану економічного і соціального розвитку УРСР у 1981 році, про Державний бюджет УРСР на 1982 рік і звіт про виконання Державного бюджету УРСР за 1980 рік, про проекти Закону Української РСР про охорону атмосферного повітря і Закону Української РСР про охорону і використання тваринного світу та інші.

26 листопада   1981   (четвер)  -  Повідомлялося про виступ по Центральному телебаченні заступника голови Державного комітету СРСР по цінах А. Кузнецова, який повідомив про запровадження з січня 1982 року нових оптових цін на промислову продукцію.

26 листопад   1983   (субота)  -  У Ворошиловграді на Луганщині закінчився перший республіканський фестиваль “Музичні прем’єри України”. Його учасники – композитори, музиканти, музикознавці – зробили внесок у пропаганду нових творів симфонічної, хорової і камерної музики.

26 листопада   1985   (вівторок)  -  Повідомлялося про початок роботи найбільшого у Придністров’ї борошномельного заводу у Вендичанах біля Могилів-Подільського.

26 листопада   1985   (вівторок)  -  Київ. Відкрилися Дні польської економіки і техніки, які знайомили радянських спеціалістів з досягненнями ПНР в різних сферах матеріального виробництва, науки і техніки, сприяли розширенню ділового партнерства в найбільш прогресивних галузях народного господарства.

26 листопада   1988   (субота)  -  Москва. Указ президії Верховної Ради СРСР “Про невідповідність Закону Естонської РСР “Про внесення змін і доповнень в Конституцію (Основний Закон) Естонської РСР” і Декларації Верховної Ради Естонської РСР про суверенітет Естонської РСР прийнятих 16 листопада 1988 року, Конституції СРСР і законам СРСР.

26 листопада   1988   (субота)  -  Київ. Повідомлялось про пленум Українського товариства охорони пам’яток історії та культури. Зазначалось, що на державному обліку в республіці налічувалося 107 тисяч пам’яток, понад 17 тисяч з них знаходилися в охоронних зонах. На базі найбільш унікальних архітектурних комплексів створено 21 історико-культурний заповідник. Учасники пленуму відзначали, що керівництво товариства слабо спирається на активістів і громадськість, а діє в основному силами штатного апарату, нерідко у відриві від державних органів. Не завжди воно, як наприклад у вирішенні питання про промислове будівництво у Каневі в охоронній зоні музею-заповідника Т.Шевченка, займає конструктивну позицію, ще не досить активно стоїть на сторожі діючого законодавства по охороні пам’яток історії та культури, не проявляє необхідної послідовності у практичному вирішенні своїх же рішень. Головою управління Українського товариства охорони пам’яток історії та культури обрано директора Інституту археології АН УРСР П.Толочка.

26 липня - 13 вересня   1989   (середа – середа)  -  У Гомельській і Могильовській областях Білоруської РСР, Київській і Житомирській областях Української РСР і Брянській області РРФСР відбулись виїзні засідання урядової комісії по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС. Головну увагу було зосереджено на вирішенні питань, пов’язаних з реалізацією раніше намічених і нових заходів щодо охорони здоров’я населення, яке проживало в районах, які зазнали радіоактивного “забруднення” внаслідок чорнобильської аварії.

26 листопада   1990   (понеділок)  -  Київ. Угоду між урядами Української РСР і Казахської РСР про розвиток економічного і культурного співробітництва на 1991-1995 роки підписали прем’єр-міністр Кабінету міністрів КРСР У.Карамазов і голова Ради міністрів УРСР В.Фокін.

26 листопада   1990   (понеділок)  -  Київ. Пленум ЦК Компартії України прийняв постанову “Про проведення другого етапу XXVIII з’їзду Компартії України”.

26 листопада   1992   (п’ятниця)  -  Президент України Л. Кравчук видав Указ "Про Міністерство транспорту України". Створювалось з метою забезпечення умов необхідних для становлення й розвитку національної транспортної системи.

26 листопада   1992   (п’ятниця)  -  Президент України Л. Кравчук видав Указ "Про надання Київській кіностудії художніх фільмів ім. О. Довженка статусу Національної".

26 листопада   1993   (п'ятниця)  -  створено Міжнародний центр перспективних досліджень. Основне завдання якого - розв'язання проблем економічних реформ в Україні, економічна освіта населення, аналіз міжнародного досвіду в проведенні економічних реформ і вироблення рекомендацій з питань економічної політики в Украаїні Головою призначено Б. Гаврилишина.

26 листопада   1994   (субота)  -  Президент України Л. Кучма видав указ "Про заходи щодо забезпечення прав громадян на використання приватизаційних майносих сертифікатів". Указ спрямовувався на забезпечення прав громадян України на використання приватизаційних майнових сертифікатів та створення сприятливих умов для розвитку ринку цінних паперів.

26-28 листопада   1996   (вівторок-четвер)  -  Відбувався державний візит Президента України Л.Кучми в Турецьку Республіку, в ході якого підписано спільне комюніке.

26-28 вересня   1997   (п'ятниця неділя)  -  Обласний фестиваль української культури та мистецтва "Сіверський Донець" проходив на Донеччині.

26 листопада   1997   (середа)  -  Бухарест. (Румунія). Відбулася тристороння зустріч президентів України Л.Кучми, Румунії Е.Константинеску й Польщі О.Кваснєвського. Обговорювались питання , пов'язані з поглибленням економічного, політичного співробітництва, зміцнення регіональної та загальноєвропейської безпеки.

26 листопада   1997   (середа)  -  В Україні перебувала делегація Європейського банку реконструкції та розвитку на чолі з Генеральним секретарем ЄБРР Антоніо М.Костою з метою підготовки до проведення у м. Києві у травні 1998 р. щорічних зборів ЄБРР .

26 листопада   1997   (середа)  -  Варшава. Підписана угода між Україною і Республікою Польща про створення спільної українсько-польської військової частини для участі у міжнародних миротворчих та гуманітарних операціях під егідою міжнародних організацій .Угода була ратифікована Верховною Радою України 6 квітня 2000 р.

26 листопада   1998   (четвер)  -  Конституційний Суд України прийняв рішення у справі за конституційним зверненням Відкритого акціонерного товариства "Лубнифарм" щодо офіційного тлумачення положень частини другої статті 6 Закону Української РСР "Про зовнішньоекономічну діяльність" і статті 154 Цивільного кодексу Української РСР (справа про порядок підписання зовнішньоекономічних договорів).

26 листопада   1998   (четвер)  -  Відбувся візит прем'єр-міністра Словенії Яна Дрновшека до Києва, в ході якого обговорено становище на Балканах, актуальні питання налагодження регіонального та двостороннього торговельно-економічного співробітництва.

26 листопада   1998   (четвер)  -  Президентові Національної Академії наук України академіку Б.Патону вручено орден Держави за №1.

26 листопада   1998   (четвер)  -  Президент України видав указ "Про встановлення Дня пам'яті жертв голодомору", який відзначатиметься щорічно в четверту суботу листопада.

26 листопада   1998   (четвер)  -  Міністерство транспорту України встановило знижки на проїзд залізничним транспортом у внутрішньодержавному сполученні.

26 листопада   1998   (четвер)  -  Кабінет міністрів України прийняв постанову "Про додаткові заходи щодо забезпечення житлом громадян, будинки яких зруйновано внаслідок стихійного лиха в Закарпатській області".

26 листопада   1999   (п’ятниця)  -  Головою Миколаївської обласної державної адміністрації призначено О.Гаркушу.

26 листопада   2000   (неділя)  -  У Львові відбулася духовна акція - День примирення. В ній узяли участь вірні - представники 17 релігійних конфесій.


Етичний кодекс
членів Фулбрайтівського
товариства України

Етичний кодекс ученого України

Recommendation Rec(2001)15 on history teaching in twenty-first-century Europe.
(переклад з англійської)«Про викладання історії в Європі у ХХІ столітті»

European Parliament resolution of 2 April 2009 on European conscience and totalitarianism
(переклад з англійської)«Резолюція Європейського Парламенту від 2 квітня 2009 року щодо європейської свідомості та тоталітаризму»

L`association Liberté pour l`histoire
(переклад з англійської)«Блуазьке звернення» Асоціації французьких істориків «Свободу історії!»

Міжнародний комітет
історичних наук (ICHS)

Універсальна декларація архівів

Підтримати

Principles of Access to Archives
Adopted by International Council on Archives
Annual General Meeting on August 24, 2012
Internet Encyclopedia Of Ukraine
The Internet Encyclopedia
of Ukraine

Український історичний
портал
Iзборник. Історія України IX-XVIII ст.
ІЗБОРНИК:
Історія України IX-XVIII ст.
Першоджерела та інтерпретації

Web-бібліографія старої України.1240–1800

Європейська бібліотека:
Ресурси 47 національних бібліотек

Портал Ukrainica

VIFAOST
Віртуальна бібліотека "Східна Європа"

Історія та гуманітарні дисципліни

"Міста та села України"
Багатотомне енциклопедичне видання

Фонд «Osrodka KARTA»

Портал
«Уроки истории»

EuroDocs: Online Sources
for European History

Europeana

"Відлуння віків"

The History Network for Young Europeans

Military Ukraine
Воєнно-історичний форум

Історія цивілізацій

"Історична правда"

Україна Incognita:
Історичний веб-проект

"Український воєнно-історичний портал"

Історія:
Сумський історичний портал

Historians.in.ua

КРИТИКА
простір незалежної думки

История городов и сел

Фото-Планета.
Фотографії міст,
селищ, сіл.
Україна

АРГУМЕНТ:
История

Старожитності

CEJSH – The Central European Journal of Social Sciences and Humanities

Российский индекс научного цитирования – портал е-Library.ru

Slavic
Humanities Index

Index Copernicus

EBSCO. Journal & e-Package Services