Інститут історії України НАН України

ЕНЦИКЛОПЕДІЯ ІСТОРІЇ УКРАЇНИ

УКРАЇНСЬКИЙ ІСТОРИЧНИЙ ЖУРНАЛ

ПЕРІОДИЧНІ ТА СЕРІЙНІ ВИДАННЯ ІНСТИТУТУ

ВИДАННЯ ІНСТИТУТУ (1936-2016)

АВТОРЕФЕРАТИ. ДИСЕРТАЦІЇ

ІСТОРИЧНІ СТУДІЇ В УКРАЇНІ ТА СВІТІ: МАТЕРІАЛИ ДО БІБЛІОГРАФІЇ

НОВИНИ З КНИЖКОВОЇ ПОЛИЦІ

FaceBook Інститут у FaceBook

RSS-стрічкиRSS
Отримувати новини порталу на e-mail:


Delivered by FeedBurner

Якщо Ви помітили помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter
Таким же чином можете повідомити про непрацюючі посилання
Система Orphus

Події за

Матеріали розділу генеруються автоматично на базі серії довідників 'Україна: хроніка подій ХХ століття'. На разі до календаря “підключено” лише частину хронікального масиву. Робота над наповненням бази календаря триває.


26 (13) жовтня   1918   (субота)  -  Звернення Українського Національного Союзу за підписом його голови В.Винниченка про заснування Союзом Національного фонду і закликом, щоб всі політичні організації, торговельні і фінансові підприємства взяли участь в організації цього фонду. Ці матеріальні засоби необхідні були для оборони власної незалежної держави, захисту політичних, соціальних і національних прав українського народу.

26-28 жовтня (13-15)   1918   (субота –понеділок)  -  У Києві працювала конференція партії Українських хліборобів-демократів, яка у своїх рішеннях зобов’язувала місцеві партійні управи негайно скликати з’їзди для розгляду земельного питання і визначення місцевих норм максимуму володіння, а також утворення земельного фонду шляхом викупу великих латифундій. Окремо стояли питання про визнання української мови державною, про формування кабінету міністрів “з людей, щиро відданих Українській Державі” тощо. Делегати категорично виступили проти будь-якої злуки з РСФРР, бажаючи докласти усі сили, “щоб вільна й незалежна Україна вдержалася”. Щодо перспективи скликання Національного конгресу та державного парламенту конференція вирішила “доручити Генеральній управі УХ-ДП ввійти в порозуміння з Національним союзом і урядом в справі негайного скликання Національного конгресу” у складі, що забезпечив би, з одного боку, українську більшість відповідно до української більшості серед населення, з іншого ж – в очах усього світу міг би гідно репрезентувати українську націю. Крім того Національний конгрес мав санкціонувати закон про вибори парламенту.

26 жовтня   1919   (п’ятниця)  -  Встановлення українською владою залізничного сполучення Кам’янець–Подільський—Козятин.

26 жовтня   1919   (неділя)  -  Київ. Повідомлення про дозвіл адміністрації на поновлення діяльності Карпато–руського національного комітету, очоленого Ю.Яворським.

26 жовтня   1919   (неділя)  -  З благословення митрополита Київського Антонія були проведені хресні ходи з церков міста до Києво–Печерської Лаври, а звідти на Софійську площу, де відбувся урочистий молебень з нагоди порятунку Києва від більшовиків.

26 жовтня   1920   (вівторок)  -  Станіславів (суч. Івано-Франківськ). Засідання РНМ УНР, на якому ухвалено статті законопроекту про Державну народну раду УНР; ухвалено доручити міністру внутрішніх справ О. Саліковському в порозумінні з головою РНМ А. Лівицьким після переїзду до Кам’янця-Подільського внести на розгляд РНМ проект про утворення комісії по розробленню законопроекту про порядок виборів до Державної народної ради УНР. В роботі комісії мали взяти участь представники політичних і громадських організацій.

26 жовтня   1920   (вівторок)  -  Апостолово. Наказ командуючого Південним фронтом М.В. Фрунзе про загальний наступ частин Червоної армії на армію ген. Врангеля.

26 жовтня   1920   (вівторок)  -  Харків. Постанова президії Українського обласного бюро Вищої ради народного господарства про націоналізацію підприємств електротехнічної промисловості України.

26 жовтня   1920   (вівторок)  -  Москва (Росія). Декрет РНК РСФРР про Українську раду трудової армії.

26 жовтня   1921   (середа)  -  Мелітополь Запорізької губернії. Відкрито піхотні командні курси.

26 жовтня   1921   (середа)  -  Харків. Президія Південбюро ВЦРПС затвердила положення “Про організацію пролетарського студентства у вишах”.

26 жовтня   1921   (середа)  -  Харків. Центральний відділ постачання при Українській раді народного господарства затверджено план продовольчого постачання державних підприємств, що постачалися Наркомпродом УСРР та увійшли до плану державного постачання, на жовтень місяць. Було залишено на державному постачанні 188 підприємств із кількістю робітників 250 тис. 777 осіб. Крім того, переведено на колективне постачання 59 тис. 962 робітника, не рахуючи залізничників та радянських службовців.

26 жовтня   1921   (середа)  -  Харків. Відділом нормування праці Південбюро ВЦРПС встановлено норму прожиткового мінімуму в продуктовій частині в розмірі 2700 ккал., у той час як пайки Наркомпроду останні місяці не перевищувала за калорійністю 1312 ккал.

26 жовтня   1921   (середа)  -  Харків. РНК УСРР встановила норму провозу солі гужем, по залізницях і водних шляхах у розмірі до 1 пуду. Перевезення вище вказаної норми дозволялося виключно за санкцією Наркомпроду УСРР. Сіль, що незаконно провозилася, підлягала конфіскації, а особи, що її провозили – судовій відповідальності. Крім того, до судової відповідальності притягалися особи, винні в розкраданні й недбалій охороні солі. Для їх покарання дозволялося застосовувати навіть вищу міру покарання.

26 жовтня   1921   (середа)  -  Одеса. Проведено випробування електричного трамваю, який планувалося пустити 31 жовтня.

26 жовтня   1921   (середа)  -  Харків. Центральна комісія робітничого постачання при Наркомпроді УСРР постановила на підприємствах, переведених на колективне постачання робітників і службовців, проводити утримання із заробітної плати працівників, які без поважних причин не з’являлися на роботу, оплату праці за прогули.

26 жовтня   1921   (середа)  -  Харків. Центральна комісія робітничого постачання при Наркомпроді УСРР постановила, що особи, які працювали в різних закладах за сумісництвом, мали право отримувати продовольчий пайок тільки по місцю основної роботи, а в інших місцях – заробітну плату в формі грошової виплати.

26 жовтня   1921   (середа)  -  Харків. Об’єднане засідання представників Зовнішторгу та кооперативних організацій України поклало на Зовнішторг обов’язок організації на Близькому Сході експорту товарів та сировини, що вироблялися українською кооперацією в обмін на продовольство.

26 жовтня   1921   (середа)  -  Харків. РНК УСРР ухвалила проект конвенції з Індоєвропейським телеграфом, щодо використання індоєвропейського кабелю на території УСРР. Конвенцію пропонувалося підписати від імені урядів УСРР і РСФРР. Повноваження представництва УСРР надавалося Наркомату закордонних справ УСРР та уповноваженому Наркомату пошт і телеграфів РСФРР при РНК УСРР.

26 жовтня   1921   (середа)  -  Харків. Наркомос УСРР визнав неприпустимою організацію комітетів сприяння школі та батьківських комітетів у школах в умовах нової економічної політики.

26 жовтня   1921   (середа)  -  Харків. Політосвіта Українського ЦК культурного будівництва організувала агітвагон для проведення агітаційної кампанії за збір продподатку і допомогу голодуючим.

26 жовтня   1921   (середа)  -  Харків. Музейно-виставкова секція Головпрофосу приступила до організації виставки за тематикою “боротьба з голодом”. Бібліотечний відділ організував пересувні бібліотеки за відповідною тематикою.

26 жовтня   1921   (середа)  -  Харків. ВУЦВК прийняв постанову про перегляд справ засуджених за ухиляння від військової служби з релігійних мотивів. Згідно з постановою ВУЦВК від 19 жовтня народним судам покладалося за обов’язок переглянути всі справи засуджених судовими та адміністративними органами за ухиляння від військової повинності та дезертирство з релігійних мотивів. Окремі сесії революційних трибуналів на підставі перевірки щирості заяв віруючих призовників про релігійні переконання, мали звільняти їх від військової служби, замінюючи її виконанням сільськогосподарських робіт чи працею за фахом.

26 жовтня   1921   (середа)  -  Харків. До розв’язання питання про постачання найманих працівників, що тимчасово втратили працездатність, Центральна комісія робітничого постачання при Наркомпроді УСРР постановила забезпечувати їх з фонду підприємств по основній нормі. Постачання родин хворих мало здійснюватися на загальних засадах.

26 жовтня   1921   (середа)  -  Харків. Встановлено порядок зносин між урядовими організаціями УСРР з одного боку та представниками іноземних держав, що прибували до УСРР, з іншого, через посередництво наркомату закордонних справ УСРР. Виключення становили відносини між консульськими представниками та уповноваженими іноземних держав по реевакуації з українськими органами, які дозволялося здійснювати безпосередньо.

26 жовтня   1922   (четвер)  -  Київська губернія. З багатьох волостей надходили повідомлення про обрання до сільських рад комуністів, членів комнезамів та колективних господарств.

26 жовтня   1922   (четвер)  -  Мелітополь Запорізької губернії. Господарські органи міста пожертвували для поліпшення побуту червоноармійців 60 млрд. крб. Мелітопольське сільськогосподарське товариство безкоштовно передало Червоній козачій девізії – 500 пудів овочів на 10 млрд. крб.

26 жовтня   1922   (четвер)  -  Волинська губернія. Завершено відбудову Олевського порцелянового заводу.

26 жовтня   1922   (четвер)  -  Київ. Організовано кооператив-трест по випічці хліба. Закордонному відділу Всеукраїнської спілки споживчих кооперативних організацій запропоновано закупити за кордоном машини для випікання хліба.

26 жовтня   1922   (четвер)  -  На Алапаєвських азбестових копальнях виник конфлікт між робітниками й орендарями, які намагалися знизити зарплату робітників майже в два рази з 8 до 4,5 – 5 крб. Райком профспілки гірників запропонував орендаря підписати колективну угоду, погоджуючись з вимогою робітників – зберегти зарплату у розмірі 8 крб., загрожуючи у випадку відмови страйком.

26 жовтня   1922   (четвер)  -  Одеса. Місцеве представництво Всесвітньої єврейської конференції отримало з Франції три вагони сільськогосподарського реманенту та машин, а від Далекосхідного комітету – шість вагонів продовольства. Продукти було надіслано до південних міст УСРР. На адресу представництва вислано з Франції – два вагони одягу, з Румунії – партію медикаментів, одягу й мила, із США – 3 тис. доларів для закупівлі насіння та інвентарю для єврейських сільськогосподарських колоній, що потерпіли від посухи.

26 жовтня   1922   (четвер)  -  Харків. Відбувся обмін ратифікаційними грамотами між урядами УСРР і Литви.

26 жовтня   1923   (четвер)  -  Помер український історик, джерелознавець, академік ВУАН В. Іконніков.

26 жовтня   1924   (неділя)  -  Філадельфія США. Відкрився третій конгрес Об’єднання українців в Америці, на який прибуло 78 делегатів від 114 місцевих громад. Конгрес висловився за утворення єдиного політичного центру за Соборну Україну.

26 жовтня   1924   (неділя)  -  Повідомлялося, що з Харківської до Катеринославської губернії переселено тисячу родин незаможників, яким нарізано землю у Павлоградському окрузі.

26 жовтня   1924   (неділя)  -  Харків. На 27 жовтня оголошено скликання Всеукраїнського з’їзду місцевої промисловості, який був першим засіданням Ради у справах місцевої промисловості, організованої Вищою радою народного господарства. На з’їзді мали працювати три секції: організаційна й по районуванню; фінансово-економічна; виробництва та праці. Порядок денний: завдання ради; доповіді з місць; організаційні справи; виробничий план місцевої промисловості; продуктивність праці і заробітна плата; кредитування місцевої промисловості й ін.

26 жовтня   1924   (неділя)  -  Село Білозір Черкаського округу Київської губернії. Театром ім. Г. Михайличенка створено дослідну станцію сільського театру в підшефному. Керівник театру Т. Терещенко оголосив скликання на початок листопада конференції для створення мережі сільських театральних пунктів на Черкащині.

26 жовтня   1928   (субота)  -  Харків, м. Відбулася нарада НКТ. Учасники обговорили питання про додаткове завезення промислових товарів у різні райони України. Ухвалено зобов’язати Текстильторг через сільську кооперацію спрямовувати на село щонайменше 60% товарів, вироблених бавовно-паперовою промисловістю.

26 жовтня   1928   (субота)  -  Москва, м. РНК СРСР видала постанову про призначення персональної пенсії Костянтину Сергійовичу Станіславському і Володимиру Івановичу Немировичу-Данченко у розмірі 300 руб. щомісяця кожному за виключні заслуги в області сценічного мистецтва.

26 жовтня   1929   (субота)  -  Москва, м. ЦК ВКП(б) надіслав на міста, у тому числі в УСРР директиву про хлібозаготівлі. Містилося зобов’язання виконати річний план хлібозаготівель до 1 грудня 1929 р.

Жовтень, 26   1933   (четвер)  -  Газета «Вісті» ВУЦВК опублікувала огляд польської преси після нападу на консульство СРСР у Львові. Зазначено, що повпред СРСР в Польщі Антонов-Овсієнко вручив міністрові іноземних справ Польщі Бекові ноту з вимогою «негайного і всебічного розслідування цього нападу і виявлення безпосередніх і посередніх винуватців та натхненників цього нападу, а також покарання винних»

26 жовтня   1939   (четвер)  -  Львів. 26-28 жовтня тривали Народні збори Західної України, які ухвалили і проголосили чотири декларації: про перехід усієї влади до рук трудящих міста і села і встановлення радянської влади; про входження в СРСР і возз’єднання Західної України з УРСР; про націоналізацію банків і великої промисловості; про конфіскацію поміщицьких, монастирських, державних земель з їхнім живим і мертвим інвентарем і передачу усієї землі у власність держави. Обрання повноважних комісій, що повинні були увійти до Верховних Рад СРСР та УРСР з проханням про включення західноукраїнських земель до складу СРСР і возз’єднання з УРСР.

26 жовтня   1939   (четвер)  -  УРСР. У містах і селищах республіки організовано багатолюдні мітинги по підготовці до виборів. У Києві у мітингу АН УРСР брали участь близько 1, 5 тис. осіб. Затверджено наступну резолюцію: “З ім’ям Сталіна весь радянський народ обирав до Верховних рад СРСР і УРСР. З ім’ям рідного Сталіна підемо ми і до виборчих урн 24 грудня 1939 р., щоб забезпечити перемогу сталінському блоку комуністів і позапартійних”.

26 жовтня   1939   (четвер)  -  Київ. Відбулася наукова сесія Інституту історії АН УРСР, присвячена історії Західної України.

26 жовтня   1939   (четвер)  -  Сталіно. Прибула перша група 100 безробітних західноукраїнців, що зголосилися працювати на шахтах Донбасу.

26 жовтня   1940   (субота)  -  Політбюро ЦК ВКП(б) видано постанову «Про проведення вечора, присвяченого 85річчю з дня смерті Адама Міцкевича».

26 жовтня   1941   (неділя)  -  У Севастополі створений міський комітет оборони, який відіграв важливу роль в організації оборони міста.

26 жовтня   1941   (неділя)  -  Гебіткомісар Ровного оголосив про збереження законів радянської влади, які стосуються обов’язків громадян, функціонування економіки, “постачання та продуктивної праці”.

26 жовтня   1941   (неділя)  -  На базі підпільної організації Теплицького району Вінницької області був створений партизанський загін під командуванням А.Кондратюка. (З 1943 р. 2-га партизанська бригада ім. Й.Сталіна).

26 жовтня   1941   (неділя)  -  У Рівному при Українському допомоговому комітеті “створений Комітет несення помочі полоненим українцям, головним завданням якого є клопотання перед німецькою владою, про звільнення всіх українців, що походять з Рівненської області”.

26 жовтня   1941   (неділя)  -  Уряд праці Галичини почав проводити з 27 жовтня до 22 листопада 1941 р. перевірку всіх осіб української та польської національності з 16 до 25 років. Молодь повинна була з’явитися до відділень урядів праці з довідками про місце роботи.

26 жовтня   1942   (понеділок)  -  Згідно з наказом командування партизанським рухом Сумське партизанське з’єднання у складі Путивльського, 1-го Глухівського, Шалигінського і Кролевецького загонів під командуванням С.Ковпака і О.Сабурова виступили у 700-км рейд тилами ворога з Брянських лісів на Правобережну Україну, в район Олевськ – Сарни.

26 жовтня   1942   (понеділок)  -  З трьох населених пунктів Станіславської області депортовано в табір знищення Белжец 2700 євреїв, зокрема з Більшівців – 1150 осіб, з Букачевців – 550, з Бурштина – 1000.

26 жовтня   1942   (понеділок)  -  З Поморян Львівської області депортовано в табір в Белжец 1400 євреїв.

26 грудня   1942   (субота)  -  Для керівництва господарством у текстильній та паперовій галузях рейхскомісар України заснував союз для волоконного господарства, який охоплював виробництво з такої сировини, як: бавовна, льон, коноплі, вовна, тваринне волосся, інші подібні сировини та целюлози, папір, та побічні продукти.

26 жовтня   1943   (вівторок)  -  Радянські війська зайняли районні центри Солоне Дніпропетровської, Веселе Запорізької областей.

26 жовтня   1943   (вівторок)  -  Президія Верховної Ради СРСР прийняла указ про присвоєння звання Герою Радянського Союзу 181 генералу, офіцерському, сержантському та рядовому складу Червоної армії за успішне форсування р. Дніпро, міцне закріплення плацдарму та проявлені при цьому відвагу та героїзм.

26 жовтня   1943   (вівторок)  -  Колектив Київського російського драматичного театру ім.Лесі Українки надіслав Раднаркому УРСР телеграму з проханням відкрити рахунок для створення фонду відбудови Харкова, визволеного від окупантів.

26 жовтня   1943   (вівторок)  -  Державний Комітет Оборони прийняв постанову про першочергові заходи щодо відбудови вугільної промисловості Донецького басейну, в якій підкреслювалося, що першочергово повинні бути відбудовані 120 основних шахт Донбасу.

26 жовтня   1943   (вівторок)  -  Бюро Чернігівського обкому КП(б)У та облвиконком ради депутатів трудящих прийняли постанову про збір документів з історії Великої Вітчизняної війни.

26 жовтня   1943   (вівторок)  -  Радянські війська зайняли районні центри Солоне Дніпропетровської, Веселе Запорізької областей.

26 жовтня   1943   (вівторок)  -  Президія Верховної Ради СРСР прийняла указ про присвоєння звання Герою Радянського Союзу 181 генералу, офіцерському, сержантському та рядовому складу Червоної армії за успішне форсування р. Дніпро, міцне закріплення плацдарму та проявлені при цьому відвагу та героїзм.

26 жовтня   1943   (вівторок)  -  Колектив Київського російського драматичного театру ім.Лесі Українки надіслав Раднаркому УРСР телеграму з проханням відкрити рахунок для створення фонду відбудови Харкова, визволеного від окупантів.

26 жовтня   1943   (вівторок)  -  Державний Комітет Оборони прийняв постанову про першочергові заходи щодо відбудови вугільної промисловості Донецького басейну, в якій підкреслювалося, що першочергово повинні бути відбудовані 120 основних шахт Донбасу.

26 жовтня   1943   (вівторок)  -  Бюро Чернігівського обкому КП(б)У та облвиконком ради депутатів трудящих прийняли постанову про збір документів з історії Великої Вітчизняної війни.

26 жовтня   1944   (четвер)  -  Радянські війська оволоділи окружними центрами Закарпатської області містом Виноградів і Велике Березне.

26 жовтня   1944   (четвер)  -  Війська 4-го Українського фронту оволоділи на території Чехословацької республіки центром Закарпатської України містом Мукачево.

26 жовтня   1948   (вівторок)  -  Запоріжжя. На заводі “Дніпроспецсталь” відбудована електросталеплавильна піч.

26 жовтня   1950   (четвер)  -  Торонто (Канада). Вбито члена товариства об’єднаних українців Канади М.Бортника.

26 жовтня   1955   (середа)  -  Помер Анатолій Воробйов – директор Інституту фізіології ім. О.Богомольця АН УРСР, член-кореспондент АН УРСР.

26 – 28 жовтня   1955   (середа – п’ятниця)  -  Київ. Відбувся Республіканський семінар бібліотекарів України.

26 жовтня   1956   (п’ятниця)  -  Україна підписала статут Міжнародного агенства з атомної енергії.

26 жовтня   1961   (четвер)  -  Указ Президії Верховної Ради УРСР “Про відповідальність водіїв автотранспорту і міського електротранспорту за керування транспортом у нетверезому стані”. Згідно нього, водіїв, які керували транспортом у нетверезому стані, позбавляли посвідчення водія на 1 рік. При їх повторному затриманні вони позбавлялись права керувати транспортом на строк від 1 до 3-х років.

26 жовтня   1962   (п’ятниця)  -  Виконавчий орган Української національної ради зробив заяву у зв’язку з подіями на Кубі. Він нагадував світові про “провокативно-агресивну акцію Москви, що загрожує викликати катастрофу атомної війни”. Виконавчий орган заявляв, що загроза війни існуватиме доти, доки влада в Москві перебуватиме в руках “злочинного імперіалістичного совєтського уряду” і поневолені народи не відновлять свою свободу і незалежність. Український народ, вказувалося у заяві, готовий разом з іншими країнами боротися проти СРСР за умови визнання міжнародною спільнотою права України на відновлення суверенної республіки і підтримки її прагнення до волі.

26 жовтня   1965   (вівторок)  -  м. Сарсель (Франція). Повідомлялося, що головою Історично-філософської секції НТШ переобрано В.Кубійовича.

26 жовтня   1973   (п’ятниця)  -  Делегацією УРСР разом з делегаціями 47 країн-членів ООН на ХХVІІІ сесії Генеральної Асамблеї ООН внесено проект резолюції з питання про діяльність профспілок з боротьби проти апартеїду. У проекті пропонувалося Групі з апартеїду та Управлінню громадської інформації докласти особливих зусиль у співробітництві з Міжнародною організацією праці з тим, щоб ознайомити профспілки в усьому світі із становищем у Південній Африці і пропагувати діяльність профспілкового руху, спрямовану на ліквідацію апартеїду в Південній Африці. Проект був схвалений переважною більшістю голосів у результаті поіменного голосування (резолюція від 14 грудня 1973 р.).

26 жовтня   1975   (неділя)  -  Рада міністрів УРСР постановила доручити постійному представнику УРСР при ООН підписати Віденську конвенцію про представництво держав у їх відносинах з міжнародними організаціями універсального характеру. Головна мета конвенції полягала у створенні належної міжнародної правової основи для нормальної діяльності представництв при таких організаціях як ООН, ЮНЕСКО, МОП, МАГАТЕ та ін., а також делегацій на міжнародних конференціях. Конвенція була ратифікована УРСР 24 липня 1978 р.

26 жовтня   1976   (вівторок)  -  На Харківському турбінному заводі ім. С.Кірова вперше в турбобудуванні проведено зварювання ротора для парової турбіни потужністю 1 млн. 200 тис. кВт. Зварювання ротора такого типу відкриває практично необмежені можливості для виготовлення роторів турбін потужністю в мільйон і більше кіловат, в тому числі і для атомних турбін.

26 жовтня   1977   (неділя)  -  В Одесі проводилися дні фінського міста-побратима Оулу, присвячені 60-річчю Жовтневої революції, 60-й річниці незалежності Фінляндії, 20-й річниці поріднення міста Оулу з Одесою. На початку жовтня в Оулу проходив тиждень міста-героя Одеси.

26 жовтня   1979   (п’ятниця)  -  150 комсомольців-добровольців з багатьох областей України, які працюватимуть на експлуатації залізничної лінії Тинда – Берка – Кіт у складі всесоюзного ударного загону, відбули на БАМ.

26 жовтня   1981   (неділя)  -  Київ. Постійні комісії Верховної Ради Української РСР за дорученням президії Верховної Ради Української РСР попередньо розглянули на спільному засіданні Державний план економічного і соціального розвитку Української РСР на 1981–1985 роки, Державний план економічного та соціального розвитку УРСР на 1981 рік, хід виконання Державного плану економічного і соціального розвитку УРСР у 1981 році, Державний бюджет на 1982 рік та звіт про виконання Державного бюджету за 1980 рік.

26 жовтня   1982   (вівторок)  -  Київ. Відбулося засідання Ради міністрів УРСР, на якому були розглянуті проекти Державного плану економічного і соціального розвитку Української РСР, Державного бюджету Української РСР на 1983 рік і проект Продовольчої програми на період до 1990 року.

26 жовтня   1983   (середа)  -  Повідомлялося, що завод “Мукачівприлад” виробив перші 40 унікальних приладів – планшетних двокординатних самописців, які одразу дають показники по двох параметрах – відображають стан серцебиття і тиск людини.

26 жовтня   1984   (п’ятниця)  -  Указ президії Верховної Ради СРСР про встановлення почесного звання “Заслужений Меліоратор СРСР”, яке буде присвоюватися працівникам будівельних, промислових, експлуатаційних, наукових, проектних та інших підприємств, організацій і установ за вклад у розвиток меліорації і які пропрацювали в цій галузі не менше як 10 років.

26 жовтня   1988   (середа)  -  Луцьк. Повідомлялось, що Нововолинський завод спеціального технологічного обладнання виробничого об’єднання “Оснастка” вперше в країні освоїв випуск швейних машин для взуттєвої промисловості.

26 жовтня   1988   (середа)  -  УРСР обрано членом економічної і соціальної ради ООН.

26 жовтня   1990   (п’ятниця)  -  Київ. У Центральному державному музеї-архіві літератури і мистецтва відкрилась виставка, присвячена 110-річчю від дня народження Володимира Винниченка.

26 жовтня   1991   (субота)  -  Київ. Відбувся установчий з'їзд Соціалістичної партії України (СПУ). Головою політичної ради партії обрано О.Мороза.

26 жовтня   1991   (субота)  -  26 жовтня 1991 р. в Донецьку відбулася нарада депутатів південних і східних регіонів України за участю представників 10 областей. У зверненні до Верховної Ради України учасники наради запропонували українському парламенту розглянути і реалізувати ряд питань, зокрема, внести положення про федеративний земельний устрій України в концепцію і проект нової Конституції України.

26 жовтня   1992   (понеділок)  -  Верховна Рада України прийняла постанову "Про ситуацію в Республіці Крим, що склалася внаслідок подій 1 - 6 жовтня 1992 року".

26 жовтня   1993   (вівторок)  -  У Київському будинку вчених відбулася презентація журналу "Український світ".

26 жовтня   1993   (вівторок)  -  У Києві відбулася Міжнародна конференція директорів Дунайських пароплавств. Взяло участь 10 країн.

26 жовтня   1993   (вівторок)  -  Громадськість Чернігівщини відзначила 190 - річчя від дня народження відомого українського кобзаря О. Вересая.

26 жовтня   1993   (вівторок)  -  У Києві розпочався українсько - австрійський симпозіум "Українська література в Австрії - австрійська література в Україні".

26 жовтня - 2 листопада   1993   (вівторок - вівторок)  -  У Києві відбувся Міжнародний кінофестиваль "Молодість - 93", на якому було представлено 120 фільмів 30 країн світу.

26 жовтня   1994   (середа)  -  На спортивній базі у Кончі Заспі футбольного клубу "Динамо" (Київ) розпочалося будівництво реабілітаційного центру. Пам'ятну капсулу у фундамент споруди заклав Прем'єр - міністр України В. Масол.

26 жовтня   1994   (середа)  -  Газета " Голос України" повідомила, що на Івано-Франківщині введено в дію перший в державі завод з виготовлення оцинкованої сітки.

26 жовтня   1996   (субота)  -  На засіданні Ради національної безпеки і оборони України розглядалося питання про ситуацію в ядерно-енергетичному комплексі країни, а також про хід реформування та підвищення ефективності його функціонування.

26 жовтня   2000   (четвер)  -  Затверджені документи щодо демаркації державного кордону між Україною і Словацькою Республікою.

26 жовтня   2000   (четвер)  -  Кабінет міністрів України затвердив програму протидії контрабанді та реалізації на внутрішньому ринку незаконно ввезених товарів на 2000-2001 роки.

26 жовтня   2000   (четвер)  -  Прийнята постанова Кабінету міністрів України "Про забезпечення діяльності українських миротворчих контингентів і миротворчого персоналу в складі Місії ООН у Демократичній Республіці Конго та Тимчасових сил ООН у Лівії".


Етичний кодекс
членів Фулбрайтівського
товариства України

Етичний кодекс ученого України

Recommendation Rec(2001)15 on history teaching in twenty-first-century Europe.
(переклад з англійської)«Про викладання історії в Європі у ХХІ столітті»

European Parliament resolution of 2 April 2009 on European conscience and totalitarianism
(переклад з англійської)«Резолюція Європейського Парламенту від 2 квітня 2009 року щодо європейської свідомості та тоталітаризму»

L`association Liberté pour l`histoire
(переклад з англійської)«Блуазьке звернення» Асоціації французьких істориків «Свободу історії!»

Міжнародний комітет
історичних наук (ICHS)

Універсальна декларація архівів

Підтримати

Principles of Access to Archives
Adopted by International Council on Archives
Annual General Meeting on August 24, 2012
Internet Encyclopedia Of Ukraine
The Internet Encyclopedia
of Ukraine

Український історичний
портал
Iзборник. Історія України IX-XVIII ст.
ІЗБОРНИК:
Історія України IX-XVIII ст.
Першоджерела та інтерпретації

Web-бібліографія старої України.1240–1800

Європейська бібліотека:
Ресурси 47 національних бібліотек

Портал Ukrainica

VIFAOST
Віртуальна бібліотека "Східна Європа"

Історія та гуманітарні дисципліни

"Міста та села України"
Багатотомне енциклопедичне видання

Фонд «Osrodka KARTA»

Портал
«Уроки истории»

EuroDocs: Online Sources
for European History

Europeana

"Відлуння віків"

The History Network for Young Europeans

Military Ukraine
Воєнно-історичний форум

Історія цивілізацій

"Історична правда"

Україна Incognita:
Історичний веб-проект

"Український воєнно-історичний портал"

Історія:
Сумський історичний портал

Historians.in.ua

КРИТИКА
простір незалежної думки

История городов и сел

Фото-Планета.
Фотографії міст,
селищ, сіл.
Україна

АРГУМЕНТ:
История

Старожитності

CEJSH – The Central European Journal of Social Sciences and Humanities

Российский индекс научного цитирования – портал е-Library.ru

Slavic
Humanities Index

Index Copernicus

EBSCO. Journal & e-Package Services