Інститут історії України НАН України
Національна Академія Наук України
Інститут Історії України
Цей день в історії XXст.:
Листопад–грудень   1913  -  У м. Катеринодарі у військовому суді розбиралася сенсаційна справа про зграю "степових дияволів", які півтора року тероризували Донську та Кубанську області і Ставропольський край грабунками. У зграї приймали участь близько 150 осіб. У 1911 р. їх було затримано на австрійському кордоні. На лаві підсудних опинились 67 (48 чоловік та 18 жінок).          Листопад   1916  -  Франца Кікаля призначено новим комендантом січових стрільців.          Листопад   1921  -  Комнезами Полтавського повіту відправили голодуючим РСФРР 60 вагонів продовольства.          Листопад   1921  -  Комнезами Роменського повіту Полтавської губернії відправили голодуючим Саратовської губернії 43 вагони продуктів.          Листопад   1921  -  Комнезами Чернігівської губернії передали голодуючим Поволжя 70 вагонів продовольства.          
       

Пошук по сайту:
UKR ENG
        
Національна академія наук України
Український національний
комітет істориків
LIKБЕЗ
ИСТОРИЧЕСКИЙ ФРОНТ
Архіви
України
Національна бібліотека України імені В.І.Вернадського
Український інститут національної пам'яті
Інститут української археографії
та джерелознавства
ім. М. С. Грушевського НАН України
Події за

Матеріали розділу генеруються автоматично на базі серії довідників 'Україна: хроніка подій ХХ століття'. На разі до календаря “підключено” лише частину хронікального масиву. Робота над наповненням бази календаря триває.


Листопад–грудень   1913   ()  -  У м. Катеринодарі у військовому суді розбиралася сенсаційна справа про зграю "степових дияволів", які півтора року тероризували Донську та Кубанську області і Ставропольський край грабунками. У зграї приймали участь близько 150 осіб. У 1911 р. їх було затримано на австрійському кордоні. На лаві підсудних опинились 67 (48 чоловік та 18 жінок).

Листопад   1916   ()  -  Франца Кікаля призначено новим комендантом січових стрільців.

1 листопада(19 жовтня)   1918   (п’ятниця)  -  Відбувся з’їзд християн-баптистів.

1 листопада(19 жовтня)   1918   (п’ятниця)  -  Рада міністрів затвердила внесений міністром народної освіти законопроект про утворення Української Академії Наук з рядом поправок та доповнень та її штати і запропонувала негайно увійти в зносини з відповідними відомствами для виділення землі під Ботанічний сад, під аклиматизаційний сад, для будівництва будинків тощо, асигнувавши на 1918 р. 200 тис. крб. Були також ухвалені законопроекти про асигнування у розпорядження Гетьмана П.Скоропадського 10 млн. крб. на формування Особого корпусу, про умови обігу на території України німецьких та австрійських грошових знаків, про важкий стан біженців на Волині та екстрені заходи для допомоги їм.

1 листопада(19 жовтня)   1918   (п’ятниця)  -  У Києві при департаменті державної варти відбулася нарада за участю представників залізничної варти, отаманів її районів, начальника технічно-залізничних військ, а також відомств військового, шляхів, німецького командування. Обговорювалися питання: про облік зброї чинів залізничної охорони, перевірка її особового складу, узгодження адміністративного поділу охорони з відповідним поділом варти і залізниць, про надання чинам залізничної охорони деяких поліцейських прав, технічне забезпечення варти.

Початок листопада   1919   ()  -  У складі Червоної армії створено кавалерійську дивізію Червоного козацтва (8-а дивізія), командир — В.Примаков.

1 листопада   1919   (субота)  -  На цей день біла Добровольча армія займала фронт проти армії УНР по лінії Київ–Козятин–Старокостянтинів; Червона армія займала проти армії УНР фронт по лінії Київ–Бердичів–Шепетівка.

1 листопада   1919   (субота)  -  Ст. Зятківці, Черкаський повіт Київської губ. Делегація УГА, направлена ген. М.Тарнавським до Добровольчої армії, провела попередні переговори з ген. Я.Слащовим. Офіційно вважалося, що темою переговорів є розмін полонених, неофіційно — з’ясувати, на яких умовах денікінці погодяться заключити перемир’я.

1 листопада   1919   (субота)  -  Кам’янець-Подільський. Розпочалися заняття в Кам’янець-Подільському українському народному університеті. Навчання велося на двох факультетах — гуманітарному та природничому.

Початок листопада   1920   ()  -  Дієва армія УНР тримала фронт від Могилева через Ялтушків до Літина завширшки до 120 км.

Початок листопада   1920   ()  -  Листопад Харків. І Всеукраїнська виставка радянського друку.

1 листопада   1920   (понеділок)  -  Нота урядів РСФРР і УСРР урядам Франції, Італії, Англії і Румунії з протестом про приєднання Бесарабії до Румунії.

Листопад   1921   ()  -  Комнезами Полтавського повіту відправили голодуючим РСФРР 60 вагонів продовольства.

Листопад   1921   ()  -  Комнезами Роменського повіту Полтавської губернії відправили голодуючим Саратовської губернії 43 вагони продуктів.

Листопад   1921   ()  -  Комнезами Чернігівської губернії передали голодуючим Поволжя 70 вагонів продовольства.

Листопад   1921   ()  -  Одеса. Створено шкіряний трест, що об’єднував шкіряні та взуттєві фабрики губернії.

1 листопада   1921   (вівторок)  -  Харків. РНК УСРР затвердила “Житловий кодекс УСРР”. Введено платність за користування житлом, що перебувало в розпорядженні відділів комунального господарства. Визначено категорію приміщень, що підлягали націоналізації. Розроблено порядок управління націоналізованими приміщеннями. Дозволено угоди з домовою нерухомістю на продаж, купівлю та оренду. Визначено засади здіснення оренди житлових приміщень, права та обов’язки приватних володарів житла. Встановлено порядок виселення кімнато- або квартиронаймачів.

1 листопада   1921   (вівторок)  -  Харків. РНК УСРР доручила Наркомфіну провести закупівлю у приватних осіб золота, платини та іноземної валюти по цінах, встановлених Наркомфіном згідно з курсом на іноземних ринках. Проведення закупок дозволялося виключно органам Наркомфіну. Особи, що порушували цю постанову, підлягали суду, а їхні цінності конфісковувалися.

1 листопада   1921   (вівторок)  -  Одеса. Відкрито Вищий інститут мистецтв з чотирьохрічним строком навчання.

1 листопада   1921   (вівторок)  -  Харків. Наркомпрод УСРР уклав угоду з Азовським нафтовим комітетом про обмін 10 тис. пудів нафти і 25 тис. пудів мастил на 120 пудів хліба, 200 тис. пуд. картоплі та 2 тис. пуд. сала.

Листопад   1922   ()  -  С. Варваровка Криворізького повіту Катеринославської губернії. Селяни надали збройний опір загону по боротьбі з бандитизмом.

Листопад   1922   ()  -  С. Мануйловка Ново-Московського повіту та Верхньодніпровськ Катеринославської губернії. Поновила діяльність губернська організація УКП, що розпалася в серпні.

Листопад   1922   ()  -  Органами ЧК проведено операцію по ліквідації бойових петлюрівських частин в Катеринославській, Миколаївській, Кременчуцькій та частині Київської губернії, головна база яких зосереджувалася в Криворіжжі, де оперував отаман Черненко (Чорний ворон – командир п’ятої дивізії повстанської армії УНР). Дивізію Черненка розбито. Заарештовано 90 вояків.

Листопад   1922   ()  -  Павлоградський повіт Катеринославської губернії. Організовано декілька махновських підпільних осередків. які завдяки підтримці з-за кордону розгорнули мережу підпільних організацій на території губернії, а також в інших губерніях УСРР та на Кубані. Під час з’їзду махновців в Харківській губернії ватажків махновців було заарештовано.

Листопад   1922   ()  -  Катеринослав. Більшість професорів гірничого інституту, інституту народної освіти та медінституту організувала виступи за автономізацію вищої школи.

Листопад   1922   ()  -  Катеринославська губернія. Органи ДПУ виявили під час обшуку в саду архієпископа Агапія 9 пудів срібла та 500 каратів діамантів, прихованих від комісії по вилученню церковних цінностей. Вжито заходів до підготовки політичного процесу проти Агапія.

Листопад   1922   ()  -  Харків. Відкрито Перше державне нотне видавництво Всеукраїнського музичного комітету Головполітосвіти. Його перше видання – “Інтернаціонал” для хору, оркестру і роялю з текстом російською і українською мовами.

Листопад   1922   ()  -  Одеса. Істпарт відкрив музей „Жовтневої революції”.

1 листопада   1922   (середа)  -  Харків ВУЦВК прийняв постанову “Про порядок реєстрації товариств і спілок, що не переслідували мети здобування прибутків, і про порядок нагляду за ними”. Це завдання покладалося на Міжвідомчі комісії по товариствах і спілках (МІКТОС), що засновувалися при НКВС і відділах управління губвиконкомів. Визначено принципи організації та повноваження діяльності цих комісій.

1 листопада   1922   (середа)  -  Харків ВУЦВК прийняв постанову “Про Головне українське управління по евакуації населення”, яке створювалося на правах самостійного управління у складі НКВС.

1 листопада   1922   (середа)  -  Харків ВУЦВК прийняв постанову “Про подовження строку для закріплення майна, відібраного комнезамами. Цей строк продовжено до 1 квітня 1923 р. Вирішено справи про повернення майна, відібраного у порядку розкуркулювання селян до опублікування декрету “Про реквізиції і конфіскації” від 15 листопада 1921 р., порушені “куркулями” (заможними селянами) проти незаможників після 10 жовтня цього року і до опублікування сучасної постанови припинити, а рішення по тих, що вже відбулися на користь “куркулів”, переглянути.

1-4 листопада   1923   (четвер – неділя)  -  Харків. Відбулася четверта сесія ВУЦВК VІІ скликання. Порядок денний: положення про центральні органи СРСР; положення про місцеві фінанси; ліквідація неписьменності; сільське господарство і землеустрій; Кодекс законів про ліси УСРР; результати районування.

1-4 листопада   1923   (четвер – неділя)  -  Четверта сесія ВУЦИК прийняла постанову “Про радянське будівництво”. Накреслено заходи спрощення губернського радянського апарату.

1-4 листопада   1923   (четвер – неділя)  -  Четверта сесія ВУЦИК прийняла постанову “Про місцеві бюджети”. Визначено джерела їх формування та статті витрат.

1-4 листопада   1923   (четвер – неділя)  -  Четверта сесія ВУЦИК прийняла постанову “Про підсумки та чергові завдання районування України”.

1-4 листопада   1923   (четвер – неділя)  -  ВУЦВК і РНК УСРР прийняли “Інструкцію про порядок реєстрації акціонерних (пайових) товариств”. Їх реєстрація покладалася на комісію по внутрішній торгівлі при Українській економічній раді.

1-4 листопада   1923   (четвер – неділя)  -  Четверта сесія ВУЦИК прийняла постанову “Про ліквідацію неписьменності”. Визначено заходи та термін ліквідації неписьменності в республіці до 1 травня 1925 р.

1-4 листопада   1923   (четвер – неділя)  -  Четверта сесія ВУЦИК прийняла постанову “Про лісовий закон”. Визначено межі державного лісового фонду, органи та правила управління цим фондом, порядок фінансування лісового господарства, заходи його охорони, правила передання лісів у користування закладам, товариствам і організаціям.

1-4 листопада   1923   (четвер – неділя)  -  Четверта сесія ВУЦИК прийняла постанову “Про сільське господарство і землеустрій”. У зв’язку з завершенням рівноподілового–переділового періоду земельної революції та переходом нетрудових земель до трудящого селянства накреслено заходи внутрішнього землеустрою. Мета цього землеустрою – ліквідація черезсмужжя й дальноземелля, сприяння розвиткові колективних форм землекористування.

Листопад   1923   ()  -  Феодосія. Відбулися планерні змагання. Радянські планеристи побили рекорди німецьких спортсменів, встановлені у 1922 р.

Листопад   1924   ()  -  Зінов’євський округ. Відбулися страйки селян, які працювали на бурякозбиранні для Маловисоківського цукрового заводу за угодою із Цукротрестом. Страйки були спричинені затриманням заробітної плати, поганими житловими умовами і неякісною їжею в їдальнях.

1 листопада   1924   (п’ятниця)  -  За даними Наркомфіну УСРР, з початку кампанії по збору продподатку надійшло 46 млн. 779 тис. руб., що перевищило встановлене для республіки завдання зібрати до цього терміну 45 млн. руб.

1 листопада   1924   (п’ятниця)  -  Харків. Центральна комісія національних меншин при ВУЦВК ухвалила рішення Катеринославського губвиконкому про постійне оселення циган на території губернії. Для циган, які бажали перейти до осілого способу життя, планувалося виділити земельні дільниці не тільки в Катеринославській, а й Одеській та Донецькій губ.

1 листопада   1924   (п’ятниця)  -  За даним Донвугілля, програма житлового будівництва у Донбасі виконана майже на 90 %. Завершено будівництво 50 нових житлових будинків, частина яких уже заселена.

1 листопада   1925   (неділя)  -  Харків. З дружнім візитом прибула делегація чехословацьких робітників.

1 листопада   1928   (п’ятниця)  -  Львів, м. У день святкування 10-ї річниці проголошення ЗУНР відбулася панахида у соборі св.Юра, зібралося близько 10 тис. осіб. Члени УВО підняли жовто-блакитний прапор, виступили з антипольською промовою. Почалися зіткнення між демонстрантами і поліцією, увечорі польські націоналісти розпочали погроми: влаштовано розгром у будинках українських установ “Просвіти”, “Ставропігії”, “Дністра”; у свою чергу проти ночі з 1 на 2 листопада бойовики “УВО” підклали бомбу під польський пам’ятник “обронців Львова” у львівському передмісті Персенківці, нанесши серйозні пошкодження монументу.

1 листопада   1928   (п’ятниця)  -  Москва, м. Політбюро ЦК ВКП(б) затвердило постанову РНК СРСР „Про річний план централізованих заготівель і постачанні хлібом на 1928-1929 сільськогосподарський рік. Ухвалено прийняти: річний план хлібозаготівель у розмірі 600 млн. пудів зернових.

1 листопада   1928   (п’ятниця)  -  Харків, м. 1–5 листопада відбувся пленум ЦК КП(б)У. Учасники заслухали доповідь про УІ конгрес Комінтерну, розглянули питання про ухил від ленінської лінії ВКП(б) в зв’язку з відозвою ЦК ВКП(б) до Московської організації, про недорід, хлібозаготівлі і чергові завдання в галузі сільського господарства, про вугілля і метал, план роботи Політбюро ЦК КП(б)У.

1 листопада   1929   (п’ятниця)  -  Харків, м. 1-6 листопада відбувся ІІ з’їзд Всеукраїнської наукової асоціації сходознавців (ВУНАС). Засідання відбувалися по секціях: історії, етнології і мистецтва, мови і літератури, економіки, права, політики, питань нового алфавіта. З’їзд намітив завдання на майбутнє, підбив підсумки роботи асоціації, звернувши увагу на необхідність розгортання широкої пропаганди наукових досягнень асоціації. В роботі з’їзду брали участь науковці Москви, Ленінграда, союзних республік.

1 листопада   1929   (п’ятниця)  -  Харків, м. Комісія секції народної освіти Харківської міськради обговорила питання про оновлення вигляду (усунення “стрічок, вінків, хрестиків”) поховальних бюро, вдосконалення ритуальних послуг та скасування існуючого поділу кладовищ на 1-й, 2-й, 3-й пояси.

1 листопада   1929   (п’ятниця)  -  Харків, м. Прем’єрою оперети “Орфей у пеклі” Ж.Оффенбаха (режисер Балабан, диригент Крижанівський, балетмейстер Вільгільов) урочисто відкрито Державну українську музичну комедію. Завдання театру – “стати чинником українського культурного будівництва на Україні, національного за формою і пролетарського за змістом”.

1 листопада   1929   (п’ятниця)  -  Харків, м. 1-2 листопада у столиці УСРР перебував відомий німецький революціонер М.Гельц. Зарубіжний гість виступив з доповіддю у Клубі металістів, відвідав Державну українську музичну комедію.

Листопад   1929   ()  -  СРСР. До колгоспів вступили 7, 6% селянських господарств країни.

Листопад   1929   ()  -  Полтава, м. З кінця листопада 1929 р. до 15 січня 1930 р. проходила друга виставка картин митців Полтавської філії Асоціації художників Червоної України (АХЧУ). Представлено понад 300 полотен, у тому числі Д.І.Ангельського, Л.С.Векштейна, А.О.Волошина, М.О.Донцова, С.А.Розенбаума, В.С.Скрипника, Л.І.Щерби та ін.

Листопад, 1   1932   (вівторок)  -  Харків. Протокол засідання РНК УСРР. Визнано незадовільним виконання річного плану хлібозаготівель по Україні. Встановлено остаточний план хлібозаготівель по секторах, областях та культурах у розмірі 282 млн пудів, із них для одноосібних господарств – 36,9 млн, для колгоспів – 224,1 млн, для радгоспів – 21,6 млн, а також стягнення мірчука – 28,8 млн, насіннєвої позики – 8,1 млн пудів. Звернено увагу на відповідальність облвиконкомів та райвиконкомів за цілковите й безперечне виконання хлібозаготiвельного плану кожним районом, кожною МТС, колгоспом, радгоспом, сільрадою та одноосібним господарством

Листопад, 1   1932   (вівторок)  -  Харків. Постанова політбюро ЦК КП(б)У «Про поліпшення матеріально-побутових умов керівних районних працівників». Встановлено загальну кількість «райактиву» – 23 900 осіб, що перебували на «спеціальному централізованому постачанні», затверджено норми індивідуального постачання та громадського харчування для керівного складу районів, виділено «дефіцитних товарів поліпшеного асортименту для продажу райактиву» на суму 700 тис. крб., запропоновано «щомісячну звітність закритих розподільників, що обслуговують райактив… за фактично отримані та видані продукти і промтовари». Підкреслено, що «закриті розподільники, їдальні і підсобні господарства є єдиним самостійним господарством, яке належить до системи райспоживспілок». Встановлено зарплату для секретарів райпарткомів, райвиконкомів та райконтролькомісій – 280 крб., для заступників та заввідділами – 260 крб., для секретарів районних комітетів комсомолу – 240 крб., а також норми індивідуального постачання: хліб печений – 800 г на райпрацівника та 400 г на його утриманця; крупа – 2,5 кг на місяць; макарони – 1,5 кг на місяць; риба – 3 кг на місяць; цукор – 2 кг на місяць; консерви – 2 коробки; олія – 2,2 кг; сир – 2,2 кг; кондвироби – 2 кг; папіроси – 250 шт.; мило господарче – 4 бруски, туалетне – 2 бруски

Листопад, 1   1933   (середа)  -  Опубліковано гасла до 16-ї річниці Жовтня: «Тихою сапою намагаються класові вороги перешкоджати успіхам соціалістичного будівництва. Доб’ємо рештки ворожих класів!»

Листопад, 1   1933   (середа)  -  На складах «Заготзерна» в Україні зосереджувалося 30 239 т зернових культур на експорт

1 листопада   1939   (середа)  -  Москва. 1-2 листопада тривала Позачергова п’ята сесія Верховної Ради СРСР, яка ухвалила Закон “Про включення Західної України до складу Союзу Радянських Соціалістичних Республік із з’єднанням її з Українською Радянською Соціалістичною Республікою”.

1 листопада   1939   (середа)  -  Москва. Західноукраїнська делегація поклала вінок до мавзолею В.Леніна, ознайомилася з життям столиці СРСР.

1 листопада   1939   (середа)  -  Київ. Відкрився філіал вечірнього навчання Воєнно-політичної академії ім. В.І.Леніна.

1 листопада   1939   (середа)  -  с. Томашівка, Черкаська область. Народився Стригун Федір Миколайович – український актор і режисер, народний артист УРСР (1979). Після закінчення 1961 Київського театрального інституту (у В. Неллі) працював у Запорізькому музично-драматичному театрі, з 1965 – у Львівському українському драматичному театрі ім. М. Заньковецької (з 1987 – головний режисер); лауреат Державної премії ім. Т. Г. Шевченка (1978).

Листопад   1939   ()  -  У зв’язку із зміною державного кордону на території КОВО почалося будівництво нових укріпленних районів.

Листопад   1939   ()  -  Західна Україна. Протягом листопада – грудня сформовані обласні управління НКВС, а згодом міські і районні відділи, містечкові відділення і дільниці. Оперативний склад силових структур здебільшого складали працівники, відряджені зі сходу країни.

Листопад   1939   ()  -  Київ. Організовано Ансамбль пісні і танців Червоної армії КОВО.

Листопад   1939   ()  -  Москва. У державному історичному музеї відкрилася виставка, присвячена історії Західної України і Західної Білорусії.

1 грудня   1940   (неділя)  -  Болгарія відмовилася від укладання пакту з СРСР.

1 листопада   1941   (субота)  -  Військова рада Південно-Західного напрямку ухвалила постанову про створення оперативних груп з метою максимального використання всіх матеріально-технічних ресурсів тилу для забезпечення Червоної армії в районах дій Південно-Західного і Південного фронтів. Загальне керівництво роботою груп покладалося на Д. Коротченка, В. Старченка і М. Гречуху.

1 листопада   1941   (субота)  -  Оперативна група ЦК КП(б)У з керівництва партизанським рухом на чолі з М.Співаком почала працювати при військовій раді Південно-Західного фронту і була частково доукомплектована військовими фахівцями.

1 листопада   1941   (субота)  -  Від цього дня скасовувалися митні та поліційні кордони між Генеральним губернаторством та дистриктом Галичина.

1 листопада   1941   (субота)  -  Радянські війська залишили з боями м. Сімферополь, а також районні центри Криму Карасубазар, Колай; районні центри Єнакієве Сталінської області; Печеніги Харківської області.

1 листопада   1941   (субота)  -  Розпочалося навчання у школах Києва. Всього відкрилося 67 загальноосвітніх семирічних шкіл, 10 чоловічих та 12 жіночих гімназій, у яких навчалося 34 тис. дітей.

1 листопада   1941   (субота)  -  У Тиврові Вінницької області розстріляно 392 мешканця єврейської національності.

1 листопада   1941   (субота)  -  У Конотопі Сумської обл. було розстріляно 153 місцевих єврея.

Листопад   1941   ()  -  На початок місяця у десяти шталагах рейхскомісаріату Україна перебувало 320 тис. радянських військовополонених, до кінця листопада їх чисельність скоротилася до 243 тис., з яких 140 тис. працювало на німецьких військових об’єктах.

Листопад   1941   ()  -  Наприкінці місяця у Дрогобицькій області окупаційною владою були проведені масові страти місцевих євреїв, жертвами яких стало понад 300 жителів Дрогобича та близько 800 мешканців Борислава.

Листопад   1941   ()  -  На початку місяця в Полтаві було розстріляно 599 хворих психіатричної лікарні.

Листопад   1941   ()  -  У Лубнах Полтавської обл. впродовж місяця було знищено 1 865 євреїв.

Листопад   1941   ()  -  Протягом місяця в Україні було знищено понад 60 тис. євреїв.

1 листопада   1942   (неділя)  -  В газеті “Правда” опублікована стаття про жахливі злочини гітлерівців на кримській землі та про діяльність партизанів на цій території, які докладали максимум зусиль в боротьбі з ворогом.

1 листопада   1942   (неділя)  -  Повідомлення газети “На разгром врага” про роботу об’єднаного Дніпропетровського та Одеського театру опери і балету у військових частинах, де розповідалося про програму виступу театрів, які дали разом 38 концертів.

1 листопада   1942   (неділя)  -  Партизанські загони М.Лукашова і С.Гнібіди загальною кількістю 400 осіб здійснили напад на с. Марчіхіна Буда (12 км північніше Хутор-Михайлівського). З села вибито 200 поліцаїв, з них 20 убиті й 4 полонені. Партизани знищили 3 опорних пункти, 2 склади з пенькволокном, пошкодили зв’язок і захопили низку трофеїв.

1 листопада   1942   (неділя)  -  У Луганську гітлерівці знищили понад 3 тис. чоловік, серед них 1800 євреїв. В Кам’янець-Подільському Хмельницької області – понад 4000 євреїв.

Листопад   1942   ()  -  Начальник поліції безпеки і СД генеральної округи Волинь–Поділля оберштурмбанфюрер Пютц зустрівся в райцентрі Березне на Рівненщині з Т.Боровцем-Бульбою. Відбулися переговори щодо співробітництва у боротьбі з радянськими партизанами. Останній давав згоду за умови визнання самостійності України та звільнення українських політичних в’язнів, включаючи С.Бандеру та Я.Стецька. Вимоги не були прийняті.

Листопад   1942   ()  -  З об’єднань групи армій “Б” і “А” сформована група армій “Дон”, яка діяла на сталінградському напрямку.

Листопад   1942   ()  -  Собором єпископів Автокефальної православної церкви в Генерал-губернаторстві прийнятий “Внутрішній статут” названої церкви. Його визначальні риси: встановлення української мови урядовою мовою церкви в Генерал-губернаторстві замість польської мови; відсутність інституту Синоду і парафіяльних зібрань та рад.

Листопад   1942   ()  -  В кінці місяці знищені залишки євреїв в Камінь-Каширському – 815 осіб та в Любешові – 295 осіб.

1 листопада   1943   (п’ятниця)  -  Війська 4-го Українського фронту прорвали на півночі Криму оборону противника (укріплення Турецького валу), вийшли к Армянську.

1 листопада   1943   (п’ятниця)  -  Президія Верховної Ради СРСР прийняла указ про присвоєння звання Герою Радянського Союзу 33 генералам, офіцерському, сержантському та рядовому складу Червоної армії за успішне форсування р. Дніпро, міцне закріплення плацдарму та проявлені при цьому відвагу та героїзм.

1 листопада   1943   (п’ятниця)  -  Президія Верховної Ради СРСР прийняла указ про присвоєння звання Герою Радянського Союзу 71 генералу, офіцерському, сержантському та рядовому складу Червоної армії за взірцеве виконання завдань командування з прориву сильно укріпленої смуги оборони противника та визволенню м. Мелітополя та проявлені при цьому відвагу та героїзм.

1 листопада   1943   (п’ятниця)  -  ЦК ЛКСМУ прийняв постанову про участь комсомольських організацій у відбудові народного господарства визволених районів України.

1 листопада   1943   (п’ятниця)  -  На початок листопада в Сталінській області відновлено 1118 колгоспів, 151 радгосп та 54 МТС.

Листопад   1943   ()  -  На кінець листопаду Червоною Армією було визволено 12 областей Української РСР – 47% території республіки, 117 міст, 315 селищ міського типу, 290 сільських районів.

Листопад   1943   ()  -  Партизанські загони та з’єднання України, які мали звязок з тилом, влаштували у листопаді 570 аварій залізничних ешелонів противника.

Листопад   1943   ()  -  Окупанти спалили у листопаді 203 двори села Берестяне Устилузького району Волинської області, загинуло 14 жителів; 352 двори села Мельники Чигиринського району (загинуло 300 жителів) та 20 дворів села Павлопіль Буцького району (загинув 21 житель) Черкаської області.

Листопад   1943   ()  -  За вбивство нацистського обласного судді гітлерівці розстріляли понад 350 в’язнів Ровенської в’язниці.

1 листопада   1943   (п’ятниця)  -  Війська 4-го Українського фронту прорвали на півночі Криму оборону противника (укріплення Турецького валу), вийшли к Армянську.

1 листопада   1943   (п’ятниця)  -  Президія Верховної Ради СРСР прийняла указ про присвоєння звання Герою Радянського Союзу 33 генералам, офіцерському, сержантському та рядовому складу Червоної армії за успішне форсування р. Дніпро, міцне закріплення плацдарму та проявлені при цьому відвагу та героїзм.

1 листопада   1943   (п’ятниця)  -  Президія Верховної Ради СРСР прийняла указ про присвоєння звання Герою Радянського Союзу 71 генералу, офіцерському, сержантському та рядовому складу Червоної армії за взірцеве виконання завдань командування з прориву сильно укріпленої смуги оборони противника та визволенню м. Мелітополя та проявлені при цьому відвагу та героїзм.

1 листопада   1943   (п’ятниця)  -  ЦК ЛКСМУ прийняв постанову про участь комсомольських організацій у відбудові народного господарства визволених районів України.

1 листопада   1943   (п’ятниця)  -  На початок листопада в Сталінській області відновлено 1118 колгоспів, 151 радгосп та 54 МТС.

Листопад   1943   ()  -  На кінець листопаду Червоною Армією було визволено 12 областей Української РСР – 47% території республіки, 117 міст, 315 селищ міського типу, 290 сільських районів.

Листопад   1943   ()  -  Партизанські загони та з’єднання України, які мали звязок з тилом, влаштували у листопаді 570 аварій залізничних ешелонів противника.

Листопад   1943   ()  -  Окупанти спалили у листопаді 203 двори села Берестяне Устилузького району Волинської області, загинуло 14 жителів; 352 двори села Мельники Чигиринського району (загинуло 300 жителів) та 20 дворів села Павлопіль Буцького району (загинув 21 житель) Черкаської області.

Листопад   1943   ()  -  За вбивство нацистського обласного судді гітлерівці розстріляли понад 350 в’язнів Ровенської в’язниці.

1 листопада   1944   (середа)  -  У Києві на Печерську розпочалися роботи по створенню Ботанічного саду Академії наук УРСР.

1 листопада   1944   (середа)  -  У Львівському політехнічному інституті почався новий навчальний рік.

1 листопада   1944   (середа)  -  РАТАУ повідомило про організаційні збори Львівської філії Спілки радянських письменників України.

1 листопада   1945   (четвер)  -  Створено Центральне представництво української еміграції. Своє завдання ЦПУЕ вбачало у тому, щоб припинити примусову репатріацію до СРСР. Воно відігравало значну роль у моральній та матеріальній підтримці біженців у Європі.

Листопад   1945   ()  -  Москва. На прохання АН УРСР РМ СРСР прийняла постанову про надання 26 бібліотекам найбільших інститутів планового спеціалізованого обов’язкового примірника видань друку СРСР.

Листопад   1945   ()  -  Київ. РНК УРСР і ЦК КП(б)У прийняли постанову “Про заходи до поліпшення протезування, трудовлаштування, виробничого навчання та медичного обслуговування інвалідів Вітчизняної війни”.

Листопад   1945   ()  -  Маріуполь. Пущено першу відбудовану мартенівську піч заводу “Азовсталь”.

Листопад   1946   ()  -  Київ. Створена Республіканська партійна школа при ЦК КП(б)У (1948 р. реорганізована у Вищу партійну школу при ЦК КП(б)У).

Листопад   1946   ()  -  Сталінська область. Здано в експлуатацію першу чергу Слов’янського ново-содового заводу, одного з найбільших в СРСР.

Листопад   1946   ()  -  Відбудовники Кадіївського будівельно-монтажного управління здали в експлуатацію одну з найбільших у Донбасі шахт “Нова Голубівка”.

Листопад   1946   ()  -  Київ. На споруджуваному мотоциклетному заводі стали до ладу механічний, інструментальний, складальний та пресозварювальний цехи. Зібрано перші 30 машин марки “Киянин” – потужністю у 2,3 кінські сили, максимальною швидкістю – 60 км/год.

Листопад   1946   ()  -  Київ. На єдиній в Україні фабриці хімічної обробки паперу освоєно виготовлення копіювального паперу і “восковки” для склографів. Став до ладу сконструйований на фабриці новий агрегат продуктивністю в 1 млн. арк. “восковки” на рік.

Листопад   1946   ()  -  Одеса. Став до ладу відбудований завод поліграфічних фарб. Завод постачав друкарськими фарбами, поліграфічною олією, вальпмасами усі поліграфічні підприємства України.

Листопад   1946   ()  -  Київ. У зв’язку зі смертю О.Богомольця загальними зборами АН УРСР президентом Академії наук УРСР обрано О.Палладіна, віце-президентами стали Є.Патон, М.Лаврентьєв, О.Білецький та А.Кіпріанов.

Листопад   1946   ()  -  Київ. При Українському науково-дослідному інституті рентгенології, радіології та онкології відкрився перший в Україні відділ легенево-онкологічної хірургії на 20 ліжок.

1 листопада   1947   (субота)  -  Харків. Достроково введений у дію перший в Україні підшипниковий завод.

1 листопада   1947   (субота)  -  Мукачеве. У лікарні отруєний єпископ Теодор Ромжа.

Листопад   1947   ()  -  Полтава. Завершено будівництво і здано в експлуатацію масложиркомбінат з продуктивністю 45 тонн олії на добу. Одночасно стала до ладу новозбудована теплова електростанція потужністю 500 кВт, що працювала на відходах комбінату.

Листопад   1947   ()  -  Рада міністрів УРСР і ЦК КП(б)У, перевіривши роботу культосвітніх закладів Дніпропетровської, Полтавської, Сумської, Миколаївської, Кіровоградської областей і встановивши, що не вжито заходів для перетворення сільських клубів у центри культурного і політичного виховання сільського населення прийняли постанову “Про заходи до поліпшення роботи сільських і колгоспних клубів”. Наголошувалося, що в клубах мало організовувалось міроприємств, змістом яких було б ознайомлення селян з російською культурою, з її “благотворним впливом” на українську культуру, з картиною „капіталістичної експлуатації, маразму і загнивання буржуазної культури”. Культосвітні заклади на селі не стали центром розгорнутої ідеологічної роботи серед мас, боротьби з “рештками українсько-буржуазного націоналізму”, не організовували роботу щодо ліквідації неписьменності серед населення особливо в західних, Ізмаїльській і Закарпатській областях УРСР. Рада міністрів УРСР і ЦК КП(б)У зобов’язали Комітет у справах культосвітніх закладів при Раді міністрів УРСР, виконавчі комітети рад і парткоми КП(б)У усунути усі наявні хиби.

Листопад   1948   ()  -  Рада міністрів УРСР і ЦК КП(б)У прийняли постанову “Про підготовку і проведення зимового спортивного сезону 1948-49 року по Українській РСР”. Відмічено, що підготовка до зимового спортивного сезону проходила незадовільно. Комітет у справах фізичної культури і спорту при Раді міністрів УРСР, міністерства, відомства й організації, що займалися фізичним вихованням не зробили відповідних висновків з хиб, які мали місце в минулі роки. Підготовка до розгортання масової фізкультурної і спортивної роботи в зимових умовах організовувалась погано. Зимові спортивні бази і спортивний інвентар впорядковувались дуже повільно. Підготовка і перепідготовка тренерів, громадських інструкторів і суддів із зимових видів спорту не починалась, тренування лижників, ковзанярів і хокейних команд не проводились. Ряд партійних комітетів КП(б)У слабко здійснював контроль і не надавав необхідної допомоги у підготовці до фізкультурної роботи в зимових умовах. Відповідні міністерства не виконали постанови Ради міністрів УРСР про виробництво спортивного інвентаря та устаткування. Накреслено ряд заходів щодо поліпшення існуючої ситуації.

Листопад   1948   ()  -  Львів. Стала до ладу нова швейна фабрика №3 із виготовлення білизни і жіночих суконь.

Листопад   1948   ()  -  Київ. Після випробувань розпочалась експлуатація газопроводу Дашава – Київ.

Листопад   1948   ()  -  Київ. Відкрився Державний історичний музей УРСР.

Листопад   1948   ()  -  Київ. Механічний завод освоїв виробництво електричних автоматичних бритв.

Листопад   1948   ()  -  Загинув шеф Головного військового штабу (ГВШ) УПА О.Гасин (“Лицар”).

Листопад   1949   ()  -  Бурят-Монгольська АРСР. Прибув перший ешелон із 236 оунівців для комбінату «Баргузинзолото».

Листопад   1949   ()  -  Органами Міністерства державної безпеки ліквідована розгалужена молодіжна організація «Мета», яка виникла у Дрогобицькому електромеханічному технікумі, а потім перенесла свою діяльність у Тернопіль.

Листопад   1949   ()  -  Київ. Стала до ладу перша газонаповнювальна станція тресту «Укравтогаз» для забезпечення стисненим газом автомашин.

Листопад   1949   ()  -  Грунський район Сумської області. 14 колгоспів методом народної будови закінчили спорудження гідроелектростанції на річці Ворскла потужністю 150 кВт.

Листопад   1949   ()  -  Одеса. Завод кіноапаратури «Кінап» опрацював і освоїв новий удосконалений широкоплівковий апарат. Він відрізнявся від інших кращою проекцією, чистотою передавання звуку, портативністю.

Листопад   1949   ()  -  Працівники Центрального телеграфу УРСР встановили фототелеграфний зв’язок між Києвом і Ленінградом.

Листопад   1949   ()  -  Мукачеве. Відкрився обласний будинок сільськогосподарської культури, що демонстрував досягнення колгоспного ладу Закарпаття.

Листопад   1949   ()  -  Запоріжжя. У новій частині міста збудовано кінотеатр «Україна» з двома залами на 400 глядацьких місць кожен.

Листопад   1949   ()  -  Овруч. Закінчено будівництво Палацу культури з глядацьким залом на 750 місць, малим залом для лекцій, бібліотекою.

Листопад   1949   ()  -  Канада. До сейму Манітоби обрані депутати-українці: Н.Бачинський (округ Етелберт), В.Луцько (округ Спрінгфілд), І.Гаврилюк, В.Кардаш (округ Північний Вінніпег).

1 листопада   1950   (середа)  -  Київ. У театрі опери та балету імені Т.Шевченка відбулася прем’єра балету М.Чулакі «Юність» (лібрето Ю.Слонімського), створеного за мотивами роману М.Островського «Як гартувалася сталь». Постановка балетмейстера С.Сергєєва, диригент – Б.Чистяков.

1 листопада   1950   (середа)  -  «Радянська Україна» надрукувала статтю академіка О.Палладіна «Фізіологічне вчення І.П.Павлова і завдання вчених України. До сесії Академії наук УРСР». Відмічено, що велика частина фізіологів, які працювали в лабораторіях медичних інститутів й університетів України стояли осторонь від розробки павловської спадщини. Наголошено, що недооцінка значення павловської фізіології призвела до виникнення в Україні хибних положень у медицині, особливо щодо перебільшення ваги вегетативної нервової системи і неправильного розуміння її ролі в організмі; Українське товариство фізіологів, біохіміків і фармакологів та інші наукові медичні товариства не сприяли розвиткові павловської фізіології, її впровадженню у медицину, педагогіку, психологію і тваринництво.

1 – 3 листопада   1950   (середа – п’ятниця)  -  Київ. Відбулася сесія Академії наук УРСР, присвячена питанню розвитку фізіологічного вчення І.Павлова в Україні.

Листопад   1950   ()  -  Кам’янець-Подільський. Відкрито перший в області вечірній університет марксизму-ленінізму.

Листопад   1950   ()  -  Львів. Вийшов з друку перший номер «Блокнота агітатора» відділу пропаганди й агітації Львівського обкому КП(б)У. Тираж – 5 тис. екземплярів.

Листопад   1950   ()  -  Львів. Відбувся пленум обкому КП(б)У. Наголошено на значних недоліках у політичному і організаційно-господарському зміцненні молодих колгоспів, зокрема, Великомостівського, Краковецького, Буського районів. Пленум обкому КП(б)У відмітив, що обласний партком і райкоми не приділяли уваги об’єднаним колгоспам (у Великомостівському, Жовківському, Куликівському районах), повільно здійснювали заходи із зміцнення МТС, підготовки механізаторів.

Листопад   1950   ()  -  Київ. Збудована нова бавовнянопрядильна фабрика «Міськтекстильспілки».

Листопад   1950   ()  -  При Академії наук УРСР створено республіканське ентомологічне товариство, з метою об’єднання наукових сил, які проводили роботи із захисту рослин. Головою товариства обрано члена-кореспондента АН УРСР Є.Звєрезомб-Зубовського.

Листопад   1950   ()  -  Великі Сорочинці Полтавської області. Встановлено бронзовий бюст М.Гоголя. Завершено будівництво літературно-меморіального музею письменника.

Листопад   1950   ()  -  Ужгород. Відбулась нарада літераторів Закарпаття. Наголошувалося на недостатньому висвітленні місцевими письменниками трудового життя. Бюро Закарпатської філії СРПУ критикувалося за поганий зв’язок з молодими літераторами області та літературним об’єднанням у Мукачевому.

Листопад   1950   ()  -  Полтава. При державній філармонії відкрито музичний лекторій.

Листопад   1950   ()  -  Флот Дніпра поповнився новими суднами. У перший рейс вийшов буксир «Харьков», прийняті на експлуатацію пароплави «Красное знамя», «Кировоград», «Ворошиловоград», несамохідні судна «Кировабад», «Краснодар».

Листопад   1950   ()  -  Кремінець Львівської області. Збудовано найвищий в Україні 55-метровий трамплін.

Листопад   1950   ()  -  Проскурів. Відкрився спортивний комплекс з 2 великими залами, волейбольним і баскетбольним майданчиком, залом для важкої атлетики і гімнастики.

Листопад   1951   ()  -  Кривий Ріг. На металургійному заводі введено в дію новий агломераційний цех.

Листопад   1953   ()  -  Київ. В Інституті геологічних наук АН УРСР започатковано проведення так званих наукових геологічних “серед”. Майже кожної середи в Інституті збираються представники геологічної громадськості Києва, щоб заслухати доповідь з того чи іншого питання геології, а також висловити свою точку зору чи деякі зауваження.

Листопад   1954   ()  -  Київ. Відбулася І Республіканська нарада з фізичної хімії. У роботі наради взяли участь близько 400 фізиків України та інших республік СРСР.

Листопад   1955   ()  -  Київ. Відбулися загальні збори АН УРСР, присвячені 50-й річниці з дня смерті І.Сєченова.

Листопад   1955   ()  -  Канада. Засноване Українське технічне товариство.

1 листопада   1956   (четвер)  -  Держлітвидав України оголосив конкурс на кращий художній твір про життя, працю і побут людей соціалістичного Донбасу.

Листопад   1957   ()  -  В країні стали до ладу 15 комсомольських шахт. Їх пуск приурочений до відзначення 40-річчя “Великої Жовтневої революції”.

Листопад   1957   ()  -  Київ. В Інституті математики АН УРСР під керівництвом професора О.Парасюка розпочав працювати семінар з квантової теорії поля. Засідання семінару відбувалися по понеділках та четвергах. В роботі семінару брали участь наукові працівники і аспіранти Інституту математики та інших науково-дослідних інститутів, а також студенти старших курсів механіко-математичного та фізичного факультетів Київського університету.

Листопад   1957   ()  -  Львів. Відбулася нарада з питань охорони природи і раціонального використання природних ресурсів західних областей УРСР, організована Львівським лісотехнічним інститутом, Львівським відділенням Українського товариства охорони природи і Львівським науково-природознавчим музеєм АН УРСР. В нараді взяли участь понад 300 чоловік. Нарада прийняла розгорнуту резолюцію, спрямовану на поліпшення роботи з питань охорони природи, на збереження цінних і унікальних пам’яток західних областей УРСР.

1 листопада   1958   (субота)  -  Волинська область. Обласний комітет КПУ прийняв постанову “Про міроприємства по посиленню науково-атеїстичної пропаганди серед населення області”. Постанова зобов’язала органи міліції вести боротьбу з продажем на базарах ікон та інших предметів релігійного культу.

Листопад   1958   ()  -  с. Нові Петрівці Київської області. Споруджено пам’ятник-музей визволителям Києва від німецько-фашистських загарбників.

Листопад   1959   ()  -  Введено в дію Ново-Криворізький гірничо-збагачувальний комбінат ім. Ленінського комсомолу.

Листопад   1959   ()  -  На Алчевському металургійному заводі збудована нова агломераційна фабрика.

Листопад   1959   ()  -  Колектив Харківського заводу “Електротяжмаш” створив найбільший в Європі турбогенератор потужністю 200 тис. кВт.

Листопад   1959   ()  -  Москва. ЦК КПРС ухвалив постанову “Про заходи по припиненню паломництва до так званих святих місць”.

1 листопада   1960   (вівторок)  -  Стейнхьер (Норвегія). Повідомляється про футбольний матч між місцевою командою та “Динамо” (Київ). Остання перемогла з рахунком (5:0).

1 листопада   1964   (неділя)  -  ФРН. На 74 році життя помер Андрій Мельник – голова проводу українських націоналістів. Похований 7 листопада на цвинтарі Боннервегер Фрідгоф (Люксембург).

Листопад   1965   ()  -  Відомі діячі науки і культури (С.Параджанов, О.Антонов, В.Кирейко, П.Майборода, Л.Костенко, І.Драч, Л.Серпилін) звернулися з листом до ЦК КПУ, в якому висловлювали занепокоєння хвилею арештів серед української інтелігенції.

1 листопада   1966   (вівторок)  -  м. Вінниця. На хімічному комбінаті введено в експлуатацію перший в СРСР цех потрійного суперфосфату.

Листопад   1971   ()  -  м. Київ. Лікар-психіатр С.Глузман завершив незалежну заочну судово-психіатричну експертизу відомого правозахисника П.Григоренка, якою спростував висновки провідних фахівців Інституту судової психіатрії ім. В.Сербського.

Листопад   1971   ()  -  м. Київ. До Сімферополя вирушив у перший рейс швидкий фірмовий поїзд „Україна”, час руху якого в обидва кінці було скорочено на 10 год.

Листопад   1971   ()  -  м. Єреван. На Всесоюзному змаганні штангістів товариства „Локомотив” львів’янин А.Гнатів (найлегша вага) покращив свій же світовий рекорд у жимі, піднявши 116,5 кг.

Листопад   1971   ()  -  За опитуванням газети „Комсомольское знамя” 61 спортивного журналіста найкращим футболістом УРСР визнано воротаря Київського „Динамо” Є.Рудакова.

Листопад – грудень   1971   ()  -  м. Ташкент. Відбулося засідання міського суду, який засудив одного з активних учасників кримськотатарського національного руху Д.Акімова до 3-х років позбавлення волі у виправно-трудових таборах.

Листопад   1972   ()  -  м. Ташкент. Більше як 500 членів КПРС – кримських татар звернулися з листом до першого секретаря ЦК КП Узбекистану Ш.Рашидова з проханням надати сприяння в поверненні їх народу на батьківщину.

Листопад   1972   ()  -  Введено в дію перший енергоблок Запорізької ДРЕС потужністю 300 тис. кВт.

1 листопада   1973   (четвер)  -  Делегацією УРСР на ХVІІІ сесії Генеральної Асамблеї ООН внесено поправки до статей проекту Декларації про ліквідацію всіх форм релігійної нетерпимості. У них зазначалося, що з метою повного забезпечення свободи совісті церква відокремлюється від держави, а школа від церкви; всі церкви, релігійні вірування і течії рівні перед законом; жодна церква чи віра не може мати будь-яких привілеїв або обмежень у своїй діяльності; всім особам забезпечується рівноправність у всіх галузях господарського, державного, культурного і суспільно-політичного життя, незалежно від релігії та інших переконань; особливі зусилля мають бути докладені до боротьби з дискримінацією за ознакою релігії або інших переконань. Остаточно ці поправки не розглядалися, оскільки Генеральна Асамблея ООН не закінчила підготовки проекту Декларації.

Листопад   1973   ()  -  м. Москва. В приймальню ЦК КПРС переданий лист-протест представників кримськотатарського народу проти невиправданої зміни назви кримських татар на «татари» в офіційних документах, оскільки у казанських татар Поволжя, татар Астрахані та Сибіру зовсім інша мова та культура.

Листопад   1973   ()  -  м. Донецьк. Почалося промислове виробництво холодильників “Донбас-4” ємністю 180 л на заводі холодильників.

1 листопада   1974   (п’ятниця)  -  Донецька область. Стала до ладу електростанція “Донбасівська”. Вперше у вітчизняній енергетиці струм напругою 750 тис. кВт передано на відстань 1,5 тис. км.

Листопад   1974   ()  -  З метою дальшого поліпшення охорони та зміцнення здоров’я матері й дитини Рада міністрів УРСР прийняла постанову “Про заходи по поліпшенню породільної допомоги в Українській РСР”. Постановою передбачено піднесення рівня медичної допомоги вагітним жінкам і новонародженим, зокрема дальше розширення і зміцнення матеріально-технічної бази родопомічних закладів, розвиток та удосконалення діяльності жіночих консультацій; спорудити в усіх областях окремі корпуси для акушерсько-гінекологічних відділень та родильних будинків з жіночими консультаціями; організувати відділення для хворих новонароджених.

Листопад   1974   ()  -  Рада міністрів УРСР прийняла постанову “Про стан і заходи по дальшому розвитку дошкільного виховання дітей у республіці”. У постанові звернута увага виконкомів обласних, Київської і Севастопольської міськрад на необхідність поліпшення забезпечення населення дитячими дошкільними закладами на нових житлових масивах. Міністерству охорони здоров’я УРСР разом з Міністерством освіти УРСР доручено розробити і затвердити заходи з поліпшення медичного обслуговування дітей у дитячих дошкільних закладах.

Листопад   1974   ()  -  Чемпіоном СРСР з футболу 1974 р. стало київське “Динамо”.

Листопад   1975   ()  -  м. Кіровоград. У спеціальному конструкторському бюро заводу радіовиробів було створено п’ять нових дослідних зразків студійної апаратури. Серед них – перша в СРСР пересувна станція з кольоровим записом, змонтована на спеціальному автобусі.

Листопад   1975   ()  -  Клуб “Динамо” (Київ) усьоме став чемпіоном СРСР з футболу..

Листопад   1975   ()  -  м. Мехіко (Мексика). Львів’янин П.Ледньов став переможцем чемпіонату світу з п’ятиборства, набравши 5056 очок.

1 листопада   1977   (вівторок)  -  На Чорнобильській атомній електростанції введено в дію і включено в енергосистему країни другу турбіну. З її пуском повністю завершено спорудження і здачу в експлуатацію всього комплексу першого енергоблоку потужністю 1 млн. кВт.

1 листопада   1977   (вівторок)  -  На африканський континент з великою концертною програмою виїхав заслужений ансамбль народного танцю УРСР “Дружба” Палацу культури ім. Ілліча Дніпропетровського заводу ім. Г.Петровського. Аматори покажуть танці народів СРСР у Нігерії та Гані.

1 листопада   1983   (вівторок)  -  Повідомлялося, що близько 9 мільйонів чоловік стали учасниками масових акцій, які пройшли в Україні в рамках Тижня дій за роззброєння. Він проводився за рішенням Генеральної Асамблеї ООН і Всесвітньої ради миру. В містах і селах країни відбулись багатотисячні мітинги і збори, маніфестації і походи, зустрічі молоді з ветеранами війни.

1 листопада   1984   (четвер)  -  Указ Президії Верховної Ради УРСР “Про нагородження Смілянського технікуму харчової промисловості, Черкаська область, Почесною Грамотою Президії Верховної Ради УРСР” за успіхи у підготовці і вихованні кваліфікованих спеціалістів для народного господарства та в зв’язку з 100-річчям з дня заснування.

Листопад   1984   ()  -  У м. Львів заарештовано голову „Ініціативної групи захисту прав віруючих і церкви” В. Кобрина.

Листопад   1984   ()  -  За ізраїльськими візами з СРСР виїхало 55 чол.

Листопад   1984   ()  -  Цей місяць проголошений Союзом українок Канади 100-річчям існування українського жіночого руху.

Листопад   1984   ()  -  Стала до ладу шоста батарея Запорізького коксохімічного заводу потужністю близько 3 млн. т палива на рік.

Листопад   1985   ()  -  До м. Київ із заслання в Хабаровському краю повернулася член-засновник УГГ Оксана Мешко.

1 листопада   1985   (п’ятниця)  -  Повідомлялося про завершення будівництва дамби на Олександрівському гідровузлі на річці Південний Буг. Це дало змогу почати будівництво Олександрівської гідроелектростанції, яка є складовою частиною Південно-Українського енергокомплексу.

1 листопада   1986   (субота)  -  Відповідно до плану культурного співробітництва між СРСР і КНР, у Пекіні після 30-річної перерви почалися гастролі Державного заслуженого академічного ансамблю танцю УРСР ім. П.Вірського. 1600 глядачів китайської столиці тепло зустріли виступ українських артистів. Вони також виступлять у містах Ханчжоу, Нанкін і Ухань.

1 листопада   1986   (субота)  -  Постанова Ради міністрів СРСР “Про створення при президії Академії наук СРСР координаційної ради з наукових проблем, пов’язаних з ліквідацією наслідків аварії на Чорнобильській АЕС”. Комісію очолив директор інституту атомної енергії ім. Курчатова академік О.Олександров.

Листопад   1986   ()  -  Споруджено “Укриття” для ЧАЕС. УБ-605 – розформовано.

1 листопада   1987   (неділя)  -  Паризьке “Українське слово ” опублікувало відкритий лист В.Чорновіла до генерального секретаря ЦК КПРС М. Горбачова, в якому автор критикував продовження сталінсько-брежнєвської політики русифікації і вимагав радикальних змін цієї політики, базою чого мали б бути “започаткована Леніним у 20-тих роках українізація в Україні і подібні заходи в інших республіках”. В.Чорновіл заявив, що він разом з іншими письменниками та журналістами, яким не дають можливості писати і працювати в офіційних організаціях, видаватимуть “Український вісник” (виходив у 1970-1972 роках і був ліквідований, а його співробітники були арештовані і перебували на засланні).

1 листопада   1988   (вівторок)  -  Софія. За дорученням Ради міністрів УРСР у столиці Болгарії підписано Протокол про обмеження викидів окислів азоту або їх трансдонне забруднення повітря на великі відстані.

Листопад   1988   ()  -  Українська Гельсінська спілка засудила рішення президії Верховної Ради УРСР, яка підтримала проекти Закону СРСР про зміни і доповнення Конституції (Основного Закону) СРСР і Закону СРСР про вибори народних депутатів СРСР. Разом з тим УГС висловила солідарність із рішеннями Верховної Ради Естонської РСР, які “стали справжнім виявом волі народу Естонії”.

З 1 листопада   1989   (середа)  -  Відповідно до рішення Ради міністрів СРСР вводився спеціальний знижений курс рубля до вільно конвертованих валют для валютного обслуговування радянських та іноземних громадян, виходячи з базового співвідношення – 6 руб.26 коп. за 1 дол.

Листопад   1989   ()  -  Часткове визнання радянською владою Української греко-католицької церкви (УГКЦ). Перехід більшості парафій у Галичині від РПЦ до УГКЦ.

1 листопада   1990   (четвер)  -  Верховна Рада УРСР прийняла концепцію і програму переходу Української РСР до ринкової економіки, що базувалася на положеннях Декларації про державний суверенітет України та Законі УРСР “Про економічну самостійність Української РСР”.

1 листопада   1990   (четвер)  -  Повідомлялось, що вийшов перший номер нового республіканського часопису “Урядовий кур’єр” – друкований орган Ради міністрів України.

1 листопада   1990   (четвер)  -  Постанова Ради національностей Верховної Ради СРСР “Про хід здійснення першочергових заходів, пов’язаних з поверненням кримських татар в Кримську область”, згідно якої у Кримську область в 1991-1996 роках планувалося повернути 330-350 тис. (80-85%) кримських татар і створити для цього необхідні економічні і соціальні умови.

1 листопада   1990   (четвер)  -  Івано-Франківськ. Вперше за півстоліття відзначено День державності на західноукраїнських землях. Цей День – створення Західноукраїнської народної республіки - в Івано-Франківській і Львівській областях оголошено вихідним.

З 1 листопада   1990   (четвер)  -  В Україні запроваджено картки споживача.

1 листопада   1991   (п’ятниця)  -  Верховна Рада України ухвалила Декларацію прав національностей України.

1 листопада   1991   (п’ятниця)  -  Кабінет міністрів України створив Державний комітет України з рибного господарства і рибної промисловості, головне управління по геодезії і кадастру при Кабінеті міністрів України; присвоїв ім'я академіка М.Янгеля конструкторському бюро "Південне" (м. Дніпропетровськ).

1 2 листопада   1991   (п’ятниця, субота)  -  Львів. З нагоди річниці проголошення ЗУНР в оперному театрі відбувся святковий вечір і концерт, а біля Народного Дому - віче, яке завершилось походом до меморіалу січових стрільців на Янівському цвинтарі. На могилах стрільців та воїнів УПА проведено панахиду. Відбулося культурно-спортивне свято у парку ім. Б.Хмельницького.

1-3 листопада   1991   (п’ятниця - неділя)  -  Київ. Відбувся Собор Української Православної Церкви, на якому прийнято звернення до Патріарха Московського і Всія Руси з проханням надати Київській митрополії статус патріархату, а УПЦ - статус автокефалії.

Початок листопада   1991   ()  -  Поїздка голови Верховної Ради України Л.Кравчука у Полтавську і Кіровоградську області.

Початок листопада   1991   ()  -  У Москві після тривали переговорів між делегаціями України і Росії, укладено Угоду про принципи торгово-економічного співробітництва між Україною і РРФСР на 1992 р.

Листопад   1991   ()  -  Ужгород. Відбувся перший форум інтелігенції Закарпаття. Окрім питання підтримки на референдумі 1 грудня Акту проголошення незалежності України, обговорено питання автономного статусу краю, обласний референдум з якого заплановано одночасно із всеукраїнським. У зверненні зафіксовано також пропозицію проголосувати 1 грудня за одного з кандидатів у президенти України з демократичного крила..

Листопад   1991   ()  -  Міністерство юстиції України зареєструвало Об'єднану соціал-демократичну партію України (ОСДПУ).

Листопад   1991   ()  -  Відбувся І з'їзд ветеранів війни, праці і Збройних Сил України. Створено Республіканську ветеранську раду на чолі з генералом армії І.Герасимовим

Листопад   1991   ()  -  Чорноморське морське пароплавство поповнилось пасажирським судном нової серії - теплоходом "Колумбу-каравела", призначеним для туристичних подорожей у широтах світового океану. Судно збудоване у Фінляндії.

Листопад   1991   ()  -  У Львівському державному університеті пройшла республіканська науково-практична конференція "Становлення і розвиток місцевого самоврядування в суверенній правовій Українській державі".

Листопад   1991   ()  -  Хелм (Польща). На будинку по вулиці Г.Сенкевича. 8, де народився М.Грушевський, відкрито меморіальну дошку на його честь.

Листопад   1991   ()  -  Одеса. Відбулася міжнародна наукова конференція "Література і влада", на якій провідні літературознавці з України, республік колишнього СРСР, США. Німеччини, Польщі, Югославії більшу частину доповідей присвятили творчості і долі опальних письменників.

Листопад   1991   ()  -  Два тижні тривав страйк суддів Івано-Франківська. Причина - незадовільні умови праці, життя.

Листопад   1991   ()  -  В Україну почала надходити гуманітарна допомога з Франції - 76 великих вантажівок харчування для хворих дітей і одиноких осіб похилого віку.

1 - 2 листопада   1993   (понеділок - вівторок)  -  У Києві відбувся 1 - й Всеукраїнський з'їзд редакторів газет і журналів. Було ухвалено "Хартію свободи слова" та засновано Всеукраїнську раду редакторів засобів масової інформації.

1 - 2 листопада   1993   (понеділок - вівторок)  -  відбувся 6 - й конгрес Світового конгресу вільних українців.

1 листопада   1994   (вівторок)  -  Відзначалася поминальна дата - 50 років від дня смерті А. Шептицького, - релігійного і громадянського діяча.

1 листопада   1994   (вівторок)  -  У Харкові відбувся Міжнародний дитячий фестиваль "Музика - наш спільний дім"

1-10 листопада   1994   (вівторок-четвер)  -  У Львові відбувся 1-й Міжнародний фестиваль молодіжних експериментальних театрів "Золотий Лев". На фестиваль приїхало 26 колективів з Бельгії, Білорусії, Німеччини, Польщі, Росії та ін. держав. Фестиваль став членом Європейського театрального форуму і Асоціації міжнародних фестивалів та подій у Європі.

1 листопада   1995   (середа)  -  Верховна Рада АР Крим ухвалила нову Конституцію автономії.

1 листопада   1995   (середа)  -  Мюнхен (Німеччина). Відкрилася виставка сучасного українського мистецтва.

1-3 листопада   1995   (середа, четвер, п'ятниця)  -  Одеса .Проходила І-а Міжрегіональна науково-практична конференція "Проблеми комплексного опанування та цільового використання Азово-Чорноморського узбережжя України ".

Листопад   1996   ()  -  Національна телекомпанія України відзначила 45-річний ювілей.

Листопад   1996   ()  -  Дармштадт (Німеччина). Пройшли Дні економіки України - Міжгалузева коопераційна біржа.

1 листопада   1997   (субота)  -  У Київському центрі охорони здоров'я матері та дитини "Правобережжя" відкрито регіональний навчально-методичний центр з реанімації новонароджених.

Листопад   1997   ()  -  У Києві введено в дію першу чергу монетного виробництва Банкнотно-монетної фабрики Національного банку України.

1 листопада   1998   (неділя)  -  У Чернівцях відбулося ювілейне народне віче, в якому взяли участь представники громадськості області, урочисто відзначивши таким чином 80-річчя Буковинського народного віча 3 листопада 1918 року. Ювілейне віче прийняло ухвалу, в якій підкреслюється, що Буковинський край був, є і залишатиметься зразком політичної, міжнаціональної та міжконфесійної злагоди.

1 листопада   1999   (понеділок)  -  В Одесі відбулася міжнародна науково-практична конференція "Екологічні проблеми Чорного моря, шляхи і методи їх розв'язання".

1 листопада   1999   (понеділок)  -  Затверджено порядок оформлення iноземцям та особам без громадянства дозволу на працевлаштування в Українi.

1 листопада   2000   (середа)  -  На розгляд Верховної Ради України в першому читанні винесено програму гармонізації законодавства України із законодавством Європейського Союзу. Пропонувалось створити спеціальний орган у структурі Верховної Ради, який має називатися "Комісія з питань європейської інтеграції". Указом президента України Л.Кучми була створена Національна рада з питань адоптації законодавства України до законодавства Європейського Союзу. Відповідні програми гармонізації пропонувалось затверджувати щорічно.

1 листопада   2000   (середа)  -  Президентом України видано указ "Про невідкладні заходи щодо запобігання поширенню ВІЛ-інфекції-СНІДу".

1 листопада   2000   (середа)  -  У Києві в Національному палаці "Україна" розпочалися творчі звіти областей - Всеукраїнський фестиваль майстрів мистецтв та народної творчості, присвячений 10-й річниці незалежності України. Першими звітували народні митці Чернігівщини.

Листопад   2000   ()  -  В Одесі за підтримки уряду Німеччини відбувся всеукраїнський семінар для підприємців - представників німецької національної меншини України.


Запрошуємо ознайомитися з Інтернет-проектами:

Сьогодні в історії
МETASEEK:
цей день в історії
Вікіпедія
Проект: Цей_день_в_історії
Ukrainian Media Service
Цей тиждень в історії

Этот день в истории
Історичний Календар
Українського інституту
національної пам'яті
KM.RU:
Хронограф
Історичний
Календар

Якщо Ви помітили помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter
Таким же чином можете повідомити про непрацюючі посилання
Система Orphus

Етичний кодекс
членів Фулбрайтівського
товариства України

Recommendation Rec(2001)15 on history teaching in twenty-first-century Europe.
(переклад з англійської)«Про викладання історії в Європі у ХХІ столітті»

European Parliament resolution of 2 April 2009 on European conscience and totalitarianism
(переклад з англійської)«Резолюція Європейського Парламенту від 2 квітня 2009 року щодо європейської свідомості та тоталітаризму»

L`association Liberté pour l`histoire
(переклад з англійської)«Блуазьке звернення» Асоціації французьких істориків «Свободу історії!»

Міжнародний комітет
історичних наук (ICHS)

Універсальна декларація архівів

Підтримати

Principles of Access to Archives
Adopted by International Council on Archives
Annual General Meeting on August 24, 2012
Internet Encyclopedia Of Ukraine
The Internet Encyclopedia
of Ukraine

Український історичний
портал
Iзборник. Історія України IX-XVIII ст.
ІЗБОРНИК:
Історія України IX-XVIII ст.
Першоджерела та інтерпретації

Web-бібліографія старої України.1240–1800

Європейська бібліотека:
Ресурси 47 національних бібліотек

Портал Ukrainica

VIFAOST
Віртуальна бібліотека "Східна Європа"

Історія та гуманітарні дисципліни

"Міста та села України"
Багатотомне енциклопедичне видання

Фонд «Osrodka KARTA»

Портал
«Уроки истории»

EuroDocs: Online Sources
for European History

"Відлуння віків"

The History Network for Young Europeans

Military Ukraine
Воєнно-історичний форум

Історія цивілізацій

"Історична правда"

Україна Incognita:
Історичний веб-проект

"Український воєнно-історичний портал"

Історія:
Сумський історичний портал

Historians.in.ua

КРИТИКА
простір незалежної думки

История городов и сел

Фото-Планета.
Фотографії міст,
селищ, сіл.
Україна

АРГУМЕНТ:
История

Старожитності

CEJSH – The Central European Journal of Social Sciences and Humanities

Российский индекс научного цитирования – портал е-Library.ru

Slavic
Humanities Index

___________________________________

Керівник проекту – Валерій Смолій
Концепція проекту – Геннадій Боряк
Редакція і переклад текстів – Ольга Шаленко
Програмування – Олексій Жданович
Макет і редакція сайту – Сергій Балик, Тетяна Водотика, Оксана Ганжа, Наталія Кашеварова,
Олена Ковальчук, Надія Лісунова, Кирило Мачача, Тетяна Омельчук,
Георгій Папакін, Оксана Юркова
Copyright © 2008 – 2011 Інститут історії України Національної академії наук України
Всі права застережені