Інститут історії України НАН України

ЕНЦИКЛОПЕДІЯ ІСТОРІЇ УКРАЇНИ

УКРАЇНСЬКИЙ ІСТОРИЧНИЙ ЖУРНАЛ

ПЕРІОДИЧНІ ТА СЕРІЙНІ ВИДАННЯ ІНСТИТУТУ

ВИДАННЯ ІНСТИТУТУ (1936-2016)

АВТОРЕФЕРАТИ. ДИСЕРТАЦІЇ

ІСТОРИЧНІ СТУДІЇ В УКРАЇНІ ТА СВІТІ: МАТЕРІАЛИ ДО БІБЛІОГРАФІЇ

НОВИНИ З КНИЖКОВОЇ ПОЛИЦІ

FaceBook Інститут у FaceBook

RSS-стрічкиRSS
Отримувати новини порталу на e-mail:


Delivered by FeedBurner

Якщо Ви помітили помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter
Таким же чином можете повідомити про непрацюючі посилання
Система Orphus

Події за

Матеріали розділу генеруються автоматично на базі серії довідників 'Україна: хроніка подій ХХ століття'. На разі до календаря “підключено” лише частину хронікального масиву. Робота над наповненням бази календаря триває.


6 травня (23 квітня)   1918   (понеділок)  -  У Конотопі продовжились переговори про перемир’я між представниками українських і німецьких військ та військ РСФРР, розпочаті 4 травня у Кореневі. Був ухвалений договір, який включав досягнуті у Кореневі домовленості, але поширював їхню дію на інші ділянки фронту – від Рильська до Білгорода. З українського боку демаркаційна лінія проходила в напрямку від Рильська по залізниці Рильськ - Коренево до станції Коренево, далі на Новоіванівку –Лебедівщину – Загребельє - Суджу, по західному берегу р.Суджа до впадіння у Псел, по південному берегу Псла до гирла річки Піни, по західному берегу Піни до Ракова, далі південним берегом Піни до села Пінка, звідти умовною лінією між селами Пінка – Данилівка – Гостищево – Особиніно - Ушаково – західним берегом річки Короче -Корінь до Боровської - Нелюдова – по умовній лініх Нелюдово – Купино - Дмитрієвка; з російського боку – Мазепівка, Степанівка - Нижня Груня – перехрестя залізниці Коренево - Льгов та дороги Олександрівка –Вілінськ – Кремяне - Мала Локня – Черкаська – Порічна – Курчанинівка – Пучкани - Руська Конопелька – Щегольок - Довгі Буди - Рябинська Буда – Кам’янка – Федосіївка – Новеньке - Верхньо-Покровський –Городнє – Тетервіно – Клейменівка –Шолохове – Козацьке – Зяче –Олексіївка – Тюрино - Велике Городище - Верхня Береза - Троїцька.

6 травня   1919   (вівторок)  -  Київ. Ухвалення РНК УСРР декрету “Про склад радянських службовців”, у якому йшлося про обов’язкове анкетування службовців та пильне стеження за тими, хто належить до нетрудящих класів.

6 травня   1919   (вівторок)  -  Крим. Опубліковано декларацію Тимчасового робітничо–селянського уряду Криму про проголошення Кримської соціалістичної радянської республіки. До радянського уряду Криму увійшли Д.Ульянов (виконуючий обов’язки голови), П.Дибенко, Ю.Гавен, Я.Городецький, І.Назукін, Й.Полонський та ін.

6 травня   1919   (вівторок)  -  Одеса. Утворення Тимчасового робітничо–селянського уряду Бессарабії на чолі з І.Криворуковим. Уряд видав маніфест про утворення Бессарабської радянської республіки як складової частини РСФРР.

6 травня   1919   (вівторок)  -  Коломия. 10-тисячне народне віче висловилося за підтримку Держсекретаріату ЗОУНР.

6 травня   1919   (вівторок)  -  Київ. Опубліковано постанову народного комісаріата закордонних справ УСРР про порядок виїзду з України представників держав, що не визнали УСРР. Іноземні громадяни були зобов’язані залишити територію УСРР не пізніше 10 травня 1919 р.

6 травня   1920   (четвер)  -  Київ. Вступ до міста польського патруля легких кіннотників з групи полковника Ю. Рибака, які на трамваї з Пущі-Водиці доїхали до центру міста – Хрещатика – і повернулись назад.

6 травня   1920   (четвер)  -  Перші польські роз’їзди з’явилися в Києві ще 5 травня на західній окраїні міста, у Святошино, біля 7 години ранку. За іншими даними, роз’їзд легкої кінноти попрямував на північне передмістя Києва, Куренівку.

6 травня   1920   (четвер)  -  Кам’янець-Подільський, Подільської губернії. Засідання РНМ УНР під головуванням головноуповноваженого уряду І. Огієнка, на якому ухвалені постанова про зміну твердої ціни на цукор та внесення міністра фінансів про передчасну видачу платні урядовцям центральних державних установ з огляду на можливий переїзд до Вінниці.

6 травня   1920   (четвер)  -  Наказ в.о. житомирського повітового комісара В. Шумського про скасування волосних та сільських виконкомів, комбідів та інших інститутів радянської влади.

6 травня   1920   (четвер)  -  Вінниця. З Кам’янця-Подільського до міста прибули заступник голови Ради народних міністрів міністр юстиції і керуючий міністерством закордонних справ А. Лівицький, керуючий міністерством шляхів С. Тимошенко та міністр земельних справ С. Стемповський для побачення з Головним отаманом військ УНР С. Петлюрою. 8 травня вони повернулися до Кам’янця-Подільського.

6 травня   1920   (четвер)  -  Київ. Утворений в останні дні перебування більшовиків у місті комітет громадської безпеки (Д. Коліух (голова), С. Єфремов, А. Ніковський, Л. Чикаленко та інші) вжив заходів для охорони міста і налагодження всіх сфер життя у час зміни влади.

6 травня   1920   (четвер)  -  Вінниця. Загальні збори уповноважених міського Союзу споживчих товариств, скликані за ініціативою правління міськсоюзу для вирішення питання про нову валюту, кошторис на 1920 рік, довибори до Української Національної Ради. Представником правління міськсоюзу Д. Єлісеєвим запропоновано підтвердити попередню постанову про перетворення міськсоюзу на багатофіліальний кооператив. Збори обрали для цього спеціальну комісію.

6 травня   1920   (четвер)  -  Кам’янець-Подільський. Урочистий вечір пам’яті на вшанування роковин смерті Б. Грінченка.

6 травня   1920   (четвер)  -  Завершення Зимового походу армією УНР. З’єднання армії УНР під командою генерала М. Омельяновича-Павленка з 2-ою стрілецькою дивізією полковника О. Удовиченка в районі м. Ямполь та сіл Підлісівка – Кетроси. М. Омельянович-Павленко датує завершення Зимового походу 5 травня.За даними газети “Хвиля”, з’єднання армії УНР з військовими частинами сталося 5 травня. За даними газети “Киевские новости”, це відбулося 8 травня.

6 травня   1921   (вівторок)  -  Павлоград Катеринославської губернії. Добровільно здався зі своїм загоном отаман Різникович.

6 травня   1921   (вівторок)  -  Харків. РНК УСРР прийняла постанову “Про постачання робочою силою господарських органів”. Встановлено порядок попередніх замовлень, що мали надаватися до Управління Наркомпраці УСРР.

6 травня   1921   (вівторок)  -  Катеринослав. Пущено завод по виробництву суперфосфату.

6 травня   1921   (вівторок)  -  Харків. РНК УСРР прийняла постанову “Про передання трудових частин Наркомпраці”. Наркомату праці передавалися частини, що були зайняті на роботах необоронного характеру. Для їх постачання створювалося Головне управління по постачанню трудових частин (ЧУСО).

6 травня   1921   (вівторок)  -  Харків. РНК УСРР прийняла постанову “Про заходи по покращанню водопостачання, каналізації, асенізації”. Роботи по відбудові комунального господарства визнано ударними. Для їх здійснення проведено мобілізації комунальних працівників.

6 травня   1921   (вівторок)  -  Харків. РНК УСРР прийняла постанову “Про забезпечення родин командного складу РСЧА”. Встановлено їх забезпечення нарівні з родинами червоноармійців.

6 травня   1921   (вівторок)  -  Харків. РНК УСРР прийняла постанову “Про забезпечення родин робітників та службовців на випадок смерті годувальника”. Встановлено забезпечення в розмірі повної заробітної плати впродовж місяця після смерті годувальника із наступним пенсійним забезпеченням.

6 травня   1922   (понеділок)  -  Харків. Українська економічна рада в основному ухвалила і передала на розгляд концесійного комітету положення про організацію товариства „Південтрав” з метою розвитку фармакологічної промисловості в УСРР.

6 травня   1922   (понеділок)  -  Харків. За пропозицією Наркомсоцзабезу УСРР Головкомунгосп НКВД запропонував відділам комунального господарства безкоштовно надавати родинам червоноармійців городні дільниці.

6 травня   1922   (понеділок)  -  За пропозицією Наркомсоцзабезу УСРР родини червоноармійців у неврожайних губерніях мали отримувати по 6 фунтів зерна на кожного члена, як у місті, так і на селі

6 травня   1922   (понеділок)  -  Прага. Представництво УСРР в ЧСР звернуло увагу чехословацького міністра закордонних справ на численні факти насильства над українськими репатріантами у чехословацьких таборах для військовополонених. З метою захисту прав українських громадян до уряду ЧСР висунуто вимоги щодо термінового звільнення заарештованих українців та відправки їх на батьківщину. Також поставлено ультиматум про розпуск антирадянських петлюрівських організацій та українських військових формувань у ЧСР.

6 травня   1924   (субота)  -  Харків. При наркоматі РСІ УСРР організовано Раду наукової організації праці.

6 травня   1924   (субота)  -  м. Новий Биков Ніжинського округу Чернігівської губернії. Під час релігійного свята група комсомольців самочинно викинула речі священнослужителя із будинку, який після свята мав передаватись у розпорядження місцевого КСМУ. Натовп віруючих намагався побити комсомольців. Інцидент було ліквідовано за допомогою міліції.

6 травня   1925   (середа)  -  Харків. ВУЦВК встановив термін переходу УСРР до триступеневої системи управління – до 1 жовтня 1925 р.

6 травня   1925   (середа)  -  Харків. ВУЦВК включив до складу Ландаусського німецького району Миколаївського округу Зульський, Іганестальський, Карлсруеський, Катеринентальський, Ландауський, Шпеєрський, Рорбахський, Вормський та Роштадський райони.

6 травня   1925   (середа)  -  Харків. ВУЦВК постановив організувати в межах Маріупольського округу Донецької губернії Люксембурзький німецький район.

6 травня   1925   (середа)  -  Одеса. Міська колегія оборонців відправила першу групу адвокатів у кількості 10 осіб для організації юридичної допомоги на селі.

6 травня   1925   (середа)  -  Артемівськ Донецької губернії. Відкрився з’їзд юнкорів Донбасу. Прибуло 100 делегатів від 2 тис. юнкорів. На з’їзді працювала виставка стінних газет, що видавалися гуртками юнкорів газети „Молодий шахтар”.

6 травня   1925   (середа)  -  Харків. Відкрилася Всеукраїнської конференції Міжнародної організації допомоги революціонерам (МОДР). Порядок денний: про діяльність МОДР на селі; проблеми культурно-масової роботи; фінансові справи.

6 травня   1925   (середа)  -  Харків. РНК УСРР асигнувала катеринославському тресту “Металооб’єднання” довгострокову позику в розмірі 175 тис. крб. на потреби технічної реконструкції заводу ім. К. Маркса: встановлення парової турбіни та нового прокатного стану, що мали підвищити продуктивність заводу на 40%.

6 травня   1925   (середа)  -  Катеринослав. Відкрився акціонерний банк із загальним капіталом в 1 млн. крб. Половина банківських коштів призначалася для кредитування житлового будівництва.

6 травня   1925   (середа)  -  Харків. Президія ВУЦВК постановила виділити особливий земельний фонд для розвитку виноградарства на сипучих пісках Придністров’я вздовж р. Дністер. Переселенці, які заселяли цей фонд, мали забезпечуватися земельними дільницями розміром, що в 1,5 перевищував норму земельних наділів, встановлену для Придністров’я, а також отримувати податкові пільги.

6 травня   1925   (середа)  -  Повідомлялося, що з початку травня акціонерне товариство „Русотюрк” закупило в Україні 1 млн. пудів вугілля для експорту до Туреччини.

6 травня   1925   (середа)  -  Київ. До ВУАН надійшла пропозиція Американської ради наукових товариств про постачання найбільших бібліотек і наукових закладів УСРР новітньою науковою американською літературою. ВУАН приступила до укладання списку потрібної наукової літератури.

6 травня   1925   (середа)  -  Одеська губернія. Розпочалися роботи по відбудові телефонної колії Одеса – Сімферополь – Севастополь та організації 26 телефонних стацій, а в Молдавській АСРР – по налагодженню 11 телефонних колій.

6 травня   1925   (середа)  -  Харків. РНК УСРР асигнувала 386 тис. крб. для боротьби з безробіттям у Катеринославській губернії. З них 191 тис. крб. призначалася для організації громадських робіт, а 129 тис. крб. – для заснування артілей для безробітних.

6 травня   1925   (середа)  -  Харків. Президія ВУЦВК скасувала Центральну та губернські комісії допомоги демобілізованим червоноармійцям, передавши їх повноваження комітетам допомоги хворим і пораненим червоноармійцям.

6 травня   1925   (середа)  -  Харків, РНК УСРР асигнувала 100 тис. крб. для оздоровленню дітей Донбасу. Наданих коштів вистачило для організації 22 дитячих денних санаторіїв, 2 дитячих таборів і 73 літніх ясел на селі.

6-10 травня   1925   (середа - п’ятниця)  -  Рівне. Відбувся суд над українськими послами польського сейму, членами Селянської спілки П. Васильчиком, С. Козицьким, М. Чучмаєм, які звинувачувалися в агітації проти існуючого ладу в Польщі. Васильченка та Козицького було засуджено на рік, а Чучмая – на два роки ув’язнення.

6 травня   1929   (понеділок)  -  Горлівка, м. Артемівської окр. Відбулася “Вседонецька конференція по соціалістичному змаганню”, на якій були присутні 303 делегати та близько 1 тис. гостей – переважно робітників. Обговорювалися умови прийняття “договору про соціалістичне змагання”. ДПУ зафіксувало полярні настрої робітників довкола змагання.

6 травня   1929   (понеділок)  -  Італія. 6-10 травня радянський історик Г.С.Фрилянд взяв участь у роботі ІІІ сесії Інтернаціонального комітету історичних наук.

6 травня   1929   (понеділок)  -  Катеринопіль, м. Уманської окр. Відбулися зіткнення між прихильниками і противниками закриття місцевої церкви: близько 600-700 демонстрантів штурмували церкву, що її обороняла така ж кількість віруючих; внаслідок бійки важко поранено 10 осіб; спецоргани зереєстрували антирадянські та антисемітські вигуки: „Бий жидів, спасай Україну”, „Рвати червоні прапори”; прибула міліція розігнала натовп, познімавши з будівлі церкви вивішені демонстрантами червоні прапори.

Травень, 6   1932   (п’ятниця)  -  Москва. Постанова ЦК ВКП(б) і РНК СРСР «Про план хлібозаготівель з врожаю 1932 р. і розгортання колгоспної торгівлі». Зазначено, що завдяки «перемозі колгоспної та радгоспної системи господарювання над системою одноосібних господарств» та «розгрому куркульських елементів» – «країна вийшла з кризи зернового господарства». Якщо з врожаю 1928 р. було заготовлено 660 млн пудів зерна, то у 1930 р. – 1350 млн, у 1931 р. – 1400 млн пудів. Ставилося завдання розгорнути колгоспну торгівлю за рахунок поступового скорочення державних хлібозаготівель по селянському сектору виробництва. Зважаючи на це, пропонувалося скорочення плану хлібозаготівель з урожаю 1932 р. по одноосібних господарствах з 1367 млн до 1103 млн пудів та його збільшення по колгоспах – з 108 млн до 151 млн пудів. Визнавалося доцільним розгортання безперешкодного продажу надлишків хліба колгоспниками на базарах, ринках та в колгоспних лавках після виконання хлібозаготівельного плану та створення насіннєвих фондів до 15 січня 1933 р. Пропонувалося «викорінювати» приватників і перекупників-спекулянтів з хлібного ринку

Травень, 6   1933   (субота)  -  Постанова ЦК КП(б)У про боротьбу з дитячою безпритульністю. Зазначено, що сільради та РВК і РПК радили відправляти бездоглядних дітей великих міст, у яких спостерігалося значне скупчення дітей, відтак виникла загроза поширення епідемій. Створено урядову комісію для подолання безпритульності, рекомендовано не допускати вивозу безпритульних дітей до міст і залізниць, притягати до відповідальності осіб, які залишають дітей, повертати їх за місцем проживання, «очистити» міста Харків, Київ, Одеса, Дніпропетровськ від жебраків, організувати з них «трудові загони» з обов’язковим направленням на будівництво шляхів, у каменоломні, радгоспи під наглядом «перевірених комендантів»

6 травня   1939   (субота)  -  Москва. ЦК ВКП(б) і ЦК ВЛКСМ затвердили “Положення про комсомольські організації в Червоній армії”.

6 травня   1941   (вівторок)  -  Вища атестаційна комісія Комітету у справах вищої школи при РНК СРСР присвоїла ступінь доктора історичних наук і звання професора кафедри “Історії України” – директору Львівського філіалу Інституту історії АН УРСР І.Крип’якевичу.

6 травня   1941   (вівторок)  -  Президія Верховної Ради СРСР видала укази “Про призначення тов. Й.Сталіна Головою РНК СРСР” та “Про призначення тов. В. Молотова Заступником Голови РНК СРСР”

6 травня   1942   (середа)  -  Колгоспи Станично-Луганського району Ворошиловградської області провели посів ранніх зернових та соняшника за 7 робочих днів на площі 6.300 гектарів.

6 травня   1942   (середа)  -  Київський штадкомісар дав голові міської управи вказівку про відправку до Німеччини робочої сили з підприємств та установ міста. Так як потрібну гітлерівцям кількість робітників можна одержати лише шляхом вилучення її з виробництва, то всі українські підприємства мали надати біржі праці поіменні списки всієї зайнятої у них робочої сили.

6 травня   1942   (середа)  -  РНК СРСР прийняла постанову “Про трудове влаштування інвалідів Вітчизняної війни”. Персональну відповідальність за працевлаштування й організацію навчання інвалідами новим професіям покладалося на наркомів соціального забезпечення республік, відповідно створювалися постійні крайові, обласні і міські комісії з працевлаштування інвалідів.

6 травня   1943   (четвер)  -  В Куп’янську проходила VI сесія Харківської обласної Ради депутатів трудящих, на якій було обговорено план розвитку тваринництва в області на 1943 р. та заходи щодо збільшення поголів’я худоби у колгоспах та підвищення його продуктивності.

6 травня   1943   (четвер)  -  Чернігівська область. Окупанти спалили 375 дворів села Пакуль Чернігівського району, загинуло 105 жителів.

6 травня   1943   (четвер)  -  В Куп’янську проходила VI сесія Харківської обласної Ради депутатів трудящих, на якій було обговорено план розвитку тваринництва в області на 1943 р. та заходи щодо збільшення поголів’я худоби у колгоспах та підвищення його продуктивності.

6 травня   1943   (четвер)  -  Чернігівська область. Окупанти спалили 375 дворів села Пакуль Чернігівського району, загинуло 105 жителів.

6 травня   1945   (неділя)  -  Війська 4-го Українського фронту, наступаючи на захід і на південний захід від міста Моравська Острава, з боями зайняли міста Беніш, Штернберг, Пржібор, Новий Ічин, Френштат, Валаш Межірічі, Голешов.

6 травня   1945   (неділя)  -  Бреслау (Польща). У ніч на 6 травня бойова група німецьких антифашистів – слухачів фронтової антифашистської школи 1-го Українського фронту – в складі 80 чоловік під командуванням лейтенанта Хорса Фідта розпочала бойові дії проти есесівського гарнізону в місті.

6 травня   1945   (неділя)  -  Війська 4-го Українського фронту оволоділи в Чехословаччині м. Штернберком і вийшли на підступ до м. Оломоуц.

6 травня   1945   (неділя)  -  Сан-Франциско (США). Делегація УРСР прибула на конференцію ООН.

6 – 11 травня   1945   (неділя – субота)  -  Проходила Празька стратегічна наступальна операція військ 1, 4 і 2-го Українських фронтів.

6 травня   1947   (вівторок)  -  Президія Верховної Ради УРСР прийняла постанову “Про стан виконання закону від 23 червня 1945 року про демобілізацію в частині трудового влаштування демобілізованих по Українській РСР”. Відмічалося, що виконавчі комітети облрад більшості областей України, зокрема Київської, Кіровоградської, Одеської, Сталінської і Харківської обласних та Київської міських рад не забезпечили чіткого виконання зазначеного закону і на 1 квітня 1947 р. не влаштували на роботу демобілізованих третьої і четвертої черги офіцерів, сержантів і рядових у Київській області – 10,2 тис. осіб, Кіровоградській – 18 тис. осіб, Одеській – 11,1 тис. осіб, Сталінській – 9,6 тис. осіб, Полтавській – 4,8 тис. осіб, Харківській – 3358 осіб. У багатьох випадках голови виконавчих комітетів стояли осторонь від трудового влаштування демобілізованих, незадовільно організовували роботу з їх перекваліфікації. Президія Верховної Ради УРСР зобов’язала голів виконавчих комітетів облрад під особисту відповідальність ліквідувати наявні недоліки.

6 травня   1947   (вівторок)  -  Президія Верховної Ради УРСР прийняла постанову “Про хід представлення до нагородження багатодітних матерів орденами і медалями та вручення їм нагород по Українській РСР”. Відмічено, що станом на 1 квітня 1947 р. загальна кількість матерів, які мали право на нагородження, становила 360 тис. осіб, нагороджено – 185061 матір, з них вручено лише 110287 орденів і медалей (59,6%). Особливо погано проводилась робота у цій справі у Волинській області – вручено 19% орденів і медалей, Закарпатській – 20,2%, Сталінській – 40%, Житомирській – 43,1%, Київській – 46,2%. Виконавчим комітетам облрад рекомендовано протягом травня 1947 р. детально перевірити стан роботи в областях з обліку, представленню до нагород багатодітних матерів і врученню їм орденів та медалей і про наслідки заслухати на своїх засіданнях.

6 травня   1947   (вівторок)  -  Варшава (Польща). Уряди УРСР і Польщі підписали протоколи щодо закінчення репатріації українського населення з території Польщі в Українську РСР і польських громадян з території УРСР у Польщу.

6 травня   1949   (п’ятниця)  -  Рада міністрів УРСР з метою узагальнення і впровадження нової техніки, передової технології і досконаліших форм організації виробництва в усіх галузях промисловості постановила організувати у Києві Будинок техніки.

6 травня   1950   (субота)  -  Львівська область. Убиті керівник групи референтів служби безпеки центрального проводу та Рогатинського окружного проводу ОУН «Демид» і керівник служби безпеки Львівської округи «Павло».

6 травня   1953   (середа)  -  Повідомлялося про обрання членом-кореспондентом Академії художеств СРСР українську художницю Т.Яблонську.

6 – 16 травня   1954   (четвер – неділя)  -  Київ. Проходила декада російського мистецтва і літератури, присвячена 300-річчю “возз’єднання України з Росією”.

6 травня   1956   (неділя)  -  Полтава. На зборах письменників та членів літературного об’єднання створено філію Спілки письменників України в Полтаві. Обрано президію філії – Пилип Бабанський, Яків Шутько та Микола Родичев.

6 – 7 травня   1958   (вівторок – середа)  -  Москва. Відбувся пленум ЦК КПРС. Пленум прийняв постанову “Про прискорення розвитку хімічної промисловості і, особливо, виробництва синтетичних матеріалів і виробів із них для задоволення потреб населення і потреб народного господарства”. Намічалося збільшити виробництво штучних і синтетичних волокон, пластичних мас та інших синтетичних матеріалів і виробів із них.

6 травня   1961   (субота)  -  Повідомлялося, що напередодні 1-го травня по вулицях Ялти відкрився рух тролейбусів. Введено в дію гірську тролейбусну магістраль Алушта – Ялта. Це найбільша в світі тролейбусна лінія (більше 100 км.).

6 травня   1961   (субота)  -  м. Київ. Відбувся вечір, присвячений 100-річчю з дня народження індійського письменника, поета і громадського діяча Рабіндраната Тагора, на якому заслухано доповіді про його діяльність і творчу спадщину.

6 травня   1963   (понеділок)  -  Я.Стецько подав офіційну скаргу до спеціальної комісії ООН на уряд СРСР за його “колоніально-імперіальне поневолення України”. Він вимагав від комісії проти колоніалізму провести обстеження “колоніальних умов”, в яких знаходиться України, та розслідування вбивств С.Бандери та Л.Ребета.

6 травня   1965   (четвер)  -  За заслуги в розвитку та пропаганді музичного мистецтва симфонічному оркестру Державного комітету Ради міністрів УРСР з радіомовлення і телебачення присвоєно звання заслуженого оркестру УРСР.

6 травня   1968   (понеділок)  -  м. Москва. Голова КДБ при Раді міністрів СРСР Ю. Андропов звернувся до ЦК КПРС з листом, в якому охарактеризував роман Олеся Гончара “Собор” як “політично шкідливий”.

6 травня   1970   (середа)  -  м. Краснодон (Луганська область). Відкрито комплекс музею “Молода гвардія” (архітектор В. Смирнов).

6 травня   1975   (вівторок)  -  Економічна і соціальна рада ООН обрала Українську РСР у Комісію в справах народонаселення, Статистичну комісію та членом Комітету з питань огляду й оцінки на строк до 31 грудня 1979 р.

6 травня   1980   (вівторок)  -  Орджонікідзе Дніпропетровської області. З монтажного майданчика гірничозбагачувального комбінату достроково вийшов своїм ходом потужний комплекс “Чкаловськ-2”. Його продуктивність – 6,6 тис. м3 грунту на годину – найвища в країні. Змонтували агрегат робітники тресту “Дніпрометалургмонтаж” і представники комбінату “Такраф” з НДР.

6 – 8 травня   1981   (середа – п’ятниця)  -  Генеральний секретар ООН Курт Вальдхайм був прийнятий головою президії Верховної Ради УРСР О. Ватченком. Гостю розповіли про діяльність Верховної Ради УРСР та її органів, зокрема постійної Комісії у закордонних справах, про реалізацію укладених Україною міжнародних договорів і роль у цьому республіканського законодавства. У ході розмови було підкреслено значення діяльності ООН для зміцнення справи миру і міжнародної безпеки.

6 травня   1982   (четвер)  -  Рішенням економічної і соціальної Ради ООН Українську РСР обрано у Комісію по правах людини

6 травня   1984   (неділя)  -  Закордонне представництво Української гельсінської групи повідомило про смерть в концтаборі на Уралі О. Тихого на 57 році життя, 14 з яких він провів у неволі. Один із засновників Української Гельсінської Групи був жертвою репресій – заарештували його 4 лютого, а засудили 1 липня 1977 р. разом із М. Руденком до 10 років концтабору особового режиму і 5 років заслання.

6 травня   1986   (вівторок)  -  Москва. У прес-центрі МЗС СРСР для радянських та іноземних журналістів була проведена прес-конференція у зв’язку з подіями на Чорнобильській АЕС.

6 травня   1986   (вівторок)  -  Київ. “Яскраве, урочисте” відкриття 39-ї велогонки миру, “однієї з найцікавіших подій нинішнього спортивного сезону”. У велогонці взяли участь збірні велосипедистів Болгарії, Куби, Монголії, НДР, Польщі, Сірії, СРСР, Угорщини, Франції, Чехословаччини. Велогонка миру, загальна довжина якої 2100 кілометрів, проходила по дорогах Польщі, НДР і Чехословаччини і фінішувала 22 травня у Празі.

6 травня   1986   (вівторок)  -  Опублікована постанова ЦК КПРС і Ради міністрів СРСР “Про поліпшення планування, економічного стимулювання і вдосконалення управління виробництвом товарів народного споживання в легкій промисловості”. У постанові відзначалося, що з метою реалізації соціальної програми, задовольняючи постійно зростаючі потреби населення у товарах народного споживання, насичення ринку різноманітними засобами ЦК КПРС і Рада міністрів СРСР визнали за необхідне здійснити, починаючи з 1 січня 1987 р., заходи по глибокій перебудові господарського механізму, поліпшенню планування і вдосконалення управління у легкій промисловості, підвищенню ролі економічних методів управління в галузі, переведення об’єднань і підприємств на повний господарський розрахунок, розширення їх самостійності й посилення відповідальності за результати господарської діяльності. Завдяки цим заходам планувалось здійснити докорінні зрушення у виробництві товарів, значно поліпшивши їх якість і розширення асортименту.

6 травня   1989   (субота)  -  Постанова Ради міністрів УРСР про деякі заходи щодо поліпшення матеріально-побутових умов інвалідів Великої Вітчизняної війни ІІІ групи, згідно якої малозабезпечим встановлювалась доплата до пенсій за рахунок коштів місцевого бюджету з тим, щоб загальний розмір пенсії і доплати становив 60 рублів на місяць.

6 травня   1990   (неділя)  -  Опубліковано рішення Львівської обласної ради народних депутатів “Про релігійні конфесії на Львівщині”, згідно якого на території області кожна релігійна конфесія, діяльність якої не суперечить міжнародним нормам, має право на реєстрацію, вільне існування та пропаганду власного вчення. Дії органів влади на території Львівської області по ліквідації Української греко-католицько церкви у 1946 р. та переслідування віруючих і духовенства греко-католицької церкви визнавались незаконними та аморальними; УГКЦ поновлювалася у своїх правах. Враховуючи, що собор св. Юра є релігійною святинею УГКЦ, резиденцією і усипальницею її митрополитів, насильно відібраних у греко-католиків, передавався у користування УГКЦ.

6 травня   1991   (понеділок)  -  Голова Верховної Ради УРСР Л.Кравчук прийняв посла США в СРСР Д.Метлока. У другій половині дня посол США зустрівся зі студентами Київського державного університету ім. Т.Шевченка і провів прес-конференцію для журналістів.

6 травня   1992   (середа)  -  Верховна Рада Республіки Крим ухвалила Конституцію Республіки Крим, положення якої суперечили Конституції України.

6 травня   1993   (четвер)  -  У Донецьку розпочала роботу міжнародна конференція "Україна у контексті змін у країнах Центральної і Східної Європи". Ініціатором проведення конференції, участь в якій взяли вчені й політики з США, Чехії, Польщі та Росії, виступив Центр політологічних досліджень при Донецькому університеті.

6 - 21 травня   1993   (четвер - п'ятниця)  -  В Україні перебувала делегація Української православної церкви в Канаді, яку очолював митрополит Василій. Важливим підсумком відвідин і зустрічей з вищим православним і греко - католицьким духівництвом стало формування комісії замирення, яка мала розпочати переговорний процес між гілками Української православної церкви в Україні.

6 травня   1994   (п’ятниця)  -  У Донецьку розпочався V Міжнародний фестиваль дитячої творчості "Підводні фантазії"

6 травня   1994   (п’ятниця)  -  У Києві відкрито міський спортивний хокейно-тенісний клуб "Либідь", засновниками якого виступили міськуправління у справах молоді і спорту, товариство з обмеженою відповідальністю "Оскавер" та жіноча команда майстрів з хокею на траві "Політехнік". Президентом клубу обраний заслужений тренер України Г. Козачище.

6 травня   1995   (субота)  -  Відбувся позачерговий з'їзд Спілки юристів України.

6-9 травня   1995   (субота, неділя, понеділок, вів)  -  Відбувався візит в Україну президента Парламентської асамблеї Ради Європи М.Мартінеса . Обговорювалося питання про прискорення вступу України до Ради Європи.

6 травня   1996   (понеділок)  -  Між державами-учасницями НАТО та державами, які беруть участь у Програмі "Партнерство заради миру", підписано угоду щодо статусу їхніх збройних сил (SOFA) та Додатковий протокол до неї.

6 травня   1996   (понеділок)  -  У Києві розпочалося друге засідання спільного комітету України та ЄС.

6 травня   1996   (понеділок)  -  Підписано Меморандум про взаємовизнання системи освіти між Університетом штату Айова (США) та Національним аграрним університетом.

6 травня   1997   (вівторок)  -  Президент України Л.Кучма видав указ "Про Державну програму приватизації на 1997 рік".

6 травня   1997   (вівторок)  -  Президент України Л.Кучма видав указ "Про утворення Міністерства енергетики України" .

6 травня   1997   (вівторок)  -  Президент України Л.Кучма видав указ "Про звільнення Ю.Бочкарьова з посади міністра енергетики й електрифікації України".

6 травня   1997   (вівторок)  -  Київ. Відбулася нарада з питань реформування агропромислового комплексу за участю Президент України Л.Кучми.

6 травня   1997   (вівторок)  -  Президент України Л.Кучми мав телефонну розмову з віце-президентом США А.Гором , під час якої було обговорено програму наступного візитку Президента України до США та хід роботи комісії Л. Кучма - А. Гор.

6 травня   1998   (середа)  -  Фонд державного майна України затвердив порядок приватизації майна об'єктів соціальної сфери.

6 травня   1999   (четвер)  -  В АР Крим розпочався новий етап масових акцій кримських татар з нагоди 55-ї річниці їх депортації. З різних міст автономії вирушило 7 колон, щоб 18 травня зібратися на мітингу в Сімферополі.

6-8 травня   1999   (четвер - субота)  -  Візит делегації Союзної Республіки Югославія на чолі з заступником Голови Серже Божовичем до Києва.

6 травня   2000   (субота)  -  Державний комiтет промислової полiтики України затвердив інструкцiю з забезпечення зберiгання золота на гiрничодобувних та переробних пiдприємствах України.

6 травня   2000   (субота)  -  У Києві в Національному палаці "Україна" відбулося урочисте засідання, присвячене 55-й річниці Перемоги у Великій Вітчизняній війні 1941-1945 років. На засіданні виступив Президент України Л.Кучма.


Етичний кодекс
членів Фулбрайтівського
товариства України

Етичний кодекс ученого України

Recommendation Rec(2001)15 on history teaching in twenty-first-century Europe.
(переклад з англійської)«Про викладання історії в Європі у ХХІ столітті»

European Parliament resolution of 2 April 2009 on European conscience and totalitarianism
(переклад з англійської)«Резолюція Європейського Парламенту від 2 квітня 2009 року щодо європейської свідомості та тоталітаризму»

L`association Liberté pour l`histoire
(переклад з англійської)«Блуазьке звернення» Асоціації французьких істориків «Свободу історії!»

Міжнародний комітет
історичних наук (ICHS)

Універсальна декларація архівів

Підтримати

Principles of Access to Archives
Adopted by International Council on Archives
Annual General Meeting on August 24, 2012
Internet Encyclopedia Of Ukraine
The Internet Encyclopedia
of Ukraine

Український історичний
портал
Iзборник. Історія України IX-XVIII ст.
ІЗБОРНИК:
Історія України IX-XVIII ст.
Першоджерела та інтерпретації

Web-бібліографія старої України.1240–1800

Європейська бібліотека:
Ресурси 47 національних бібліотек

Портал Ukrainica

VIFAOST
Віртуальна бібліотека "Східна Європа"

Історія та гуманітарні дисципліни

"Міста та села України"
Багатотомне енциклопедичне видання

Фонд «Osrodka KARTA»

Портал
«Уроки истории»

EuroDocs: Online Sources
for European History

Europeana

"Відлуння віків"

The History Network for Young Europeans

Military Ukraine
Воєнно-історичний форум

Історія цивілізацій

"Історична правда"

Україна Incognita:
Історичний веб-проект

"Український воєнно-історичний портал"

Історія:
Сумський історичний портал

Historians.in.ua

КРИТИКА
простір незалежної думки

История городов и сел

Фото-Планета.
Фотографії міст,
селищ, сіл.
Україна

АРГУМЕНТ:
История

Старожитності

CEJSH – The Central European Journal of Social Sciences and Humanities

Российский индекс научного цитирования – портал е-Library.ru

Slavic
Humanities Index

Index Copernicus

EBSCO. Journal & e-Package Services