ЕНЦИКЛОПЕДІЯ ІСТОРІЇ УКРАЇНИ


Пошук
у тексті
статей
логіка:
А  Б  В  Г  Ґ  Д  Е  Є  Ж  З  И  І  Ї  Й  К  Л  М  Н  О  П  Р  С  Т  У  Ф  Х  Ц  Ч  Ш  Щ  Ю  Я  
Том (Україна - Українці) Кн. 1    Том (Україна - Українці) Кн. 2
Гасла
(пошук у заголовках)
логіка:

"ЗАКОН СУДНИЙ ЛЮДЄМ"

  Бібліографічне посилання: Вілкул Т.Л. "ЗАКОН СУДНИЙ ЛЮДЄМ" [Електронний ресурс] // Енциклопедія історії України: Т. 3: Е-Й / Редкол.: В. А. Смолій (голова) та ін. НАН України. Інститут історії України. - К.: В-во "Наукова думка", 2005. - 672 с.: іл.. URL: http://www.history.org.ua/?termin=Zakon_sudny_ljudem (останній перегляд: 29.03.2024)
Енциклопедія історії України ( Т. 3: Е-Й ) в електронній біблотеці

ЗАКОН СУДНИЙ ЛЮДЄМ

"ЗАКОН СУДНИЙ ЛЮДЄМ", "Законъ соудный людємъ" – найдавніший звід слов'ян. права. Складений у 8 – на поч. 10 ст., упорядкований, можливо, болг. царем Симеоном (893–927). Збережений в рус. списках у короткій та поширеній редакціях. На сьогодні відомо бл. сотні списків, найдавніші – кін. 13 ст. Вважають, що "З.с.л." був використаний при складенні Уставу Ярослава Мудрого та "Руської правди". В найдавнішій, короткій, редакції "З.с.л." містить пер. і болг. переробку текстів Еклоги (витяги з Corpus juris civilis та пізніших конституцій, зроблені у Візантії грец. мовою прибл. 740–750) та виклад покаянних правил, імовірно, західнослов'ян. (моравського) походження. Є в Кормчих книгах та збірниках Мерила Праведного. Термінологія редакції суто слов'ян. Зміст пам'ятки дає змогу реконструювати деякі особливості тогочасних сусп. відносин. Зокрема, в короткій редакції "Закону" є багато згадок про рабів, яких протиставлено "свободникам". Рабами ставали військовополонені, діти рабині, колишні "свободники", покарані відповідним чином за злочин. "Закон" містить перелік покарань за майнові злочини – конфіскація майна, відрізання носа, умертвління. Так, смертю карався підпал будинку.

Зб. у розширеній редакції складений не пізніше серед. 14 ст. в Новгороді Великому та Пскові (нині обидва – міста в РФ). Містить "избраниє" із законів Мойсейових (вибірка з бібл. книг Вихід, Левіт, Второзаконня) і деяких статей Кормчих книг, що походять від Еклоги та Прохірона (Пρόχειρος; зб. норм візант. права, видана 879). Покаянні правила відсутні. Є в зб., а також в Археогр. (комісійному) списку Новгород.-Псковського літопису молодшого ізводу.

дата публікації: 2005 р.

Література:
  1. Закон Судный людем краткой редакции. М., 1961
  2. Закон Судный людем пространной и сводной редакции. М., 1961
  3. Милов В. К истории текста Закона судного людем пространной редакции. В кн.: Новое о прошлом нашей страны. М., 1967
  4. Його ж. К истории текста Закона Судного людем краткой редакции. "Советское славяноведение", 1978, № 6.

Посилання:
  • КОРМЧА, КОРМЧА КНИГА
  • НОВГОРОД ВЕЛИКИЙ
  • РУСЬКА ПРАВДА- ЗБІРНИК ЗАКОНІВ
  • ВІЗАНТІЯ
  • ЯРОСЛАВ МУДРИЙ, ЯРОСЛАВ-ГЕОРГІЙ ВОЛОДИМИРОВИЧ

  • Пов'язані терміни:
  • КМЕТЬ
  • КОНСТИТУЦІЙНИЙ ВИМІР УКРАЇНСЬКОЇ ІСТОРІЇ (ДО ПОЧАТКУ 1990-Х РОКІВ)
  • КОРМЧА, КОРМЧА КНИГА
  • МІРИЛО ПРАВЕДНЕ
  • РУСЬКА ПРАВДА


  • (тексти та зображення доступні на умовах ліцензії Creative Commons
    із зазначенням авторства — розповсюдження на тих самих умовах)