ЕНЦИКЛОПЕДІЯ ІСТОРІЇ УКРАЇНИ


Пошук
у тексті
статей
логіка:
А  Б  В  Г  Ґ  Д  Е  Є  Ж  З  И  І  Ї  Й  К  Л  М  Н  О  П  Р  С  Т  У  Ф  Х  Ц  Ч  Ш  Щ  Ю  Я  
Том (Україна - Українці) Кн. 1    Том (Україна - Українці) Кн. 2
Гасла
(пошук у заголовках)
логіка:

КУЛЬ-ОБА

  Бібліографічне посилання: Полін С.В. КУЛЬ-ОБА [Електронний ресурс] // Енциклопедія історії України: Т. 5: Кон - Кю / Редкол.: В. А. Смолій (голова) та ін. НАН України. Інститут історії України. - К.: В-во "Наукова думка", 2008. - 568 с.: іл.. URL: http://www.history.org.ua/?termin=Kul_Oba (останній перегляд: 28.03.2024)
Енциклопедія історії України ( Т. 5: Кон - Кю ) в електронній біблотеці

КУЛЬ-ОБА

КУЛЬ-ОБА – одне з найбільших скіф. поховань (див. Скіфи) 2-ї пол. 4 ст. до н. е. Назва в перекладі з татар. мови означає "курган попелу". Розташов. за 6 км на зх. від м. Керч. Курган складено з плит, сягав висоти 10 м. У центрі на рівні давнього горизонту був влаштований склеп з тесаного каменю зі східчастим склепінням висотою 5 м, розмірами 4,3х4 м, в який вів довгий хід-тунель, також споруджений з тесаного каміння за боспорською традицією (див. Боспорське царство). Виявлений матросами 1830 під час пошуку каменю для буд-ва казарм у Керчі і одразу ж досліджений П.Дюбрюксом (1774–1835; з 1811 служив у Керчі спочатку начальником таможні, а потім начальником соляних озер; самостійно проводив археол. розкопки пам'яток Боспорського царства; фактично на основі його колекцій був створений Керченський музей старожитностей). У гробниці було знайдено поховання "царя" (вік – 30–40 років), "цариці" і "слуги". Цар лежав у дерев'яному саркофазі. На голові мав гостроконечний башлик, рясно розшитий золотими штампованими бляшками з різними зображеннями, на шиї – масивну перевиту гривну зі скульптурними зображеннями скіфів-вершників на кінцівках. На руках та ногах мав розкішні золоті браслети. Парадний одяг також був прикрашений великою кількістю золотих бляшок. Комплект зброї складався з руків'я та піхов меча, які були прикрашені золотими пластинами із зображеннями тварин, нагайки, обвитої золотою стрічкою, точильного бруска в золотому окладі, визолочених поножів, залізних наконечників списів та дротиків, сагайдака зі стрілец. спорядженням. Поряд знайдена велика золота орнаментована чаша-фіал. Цариця була похована в кипарисовому саркофазі, розписаному та прикрашеному пластинами зі слонової кістки із зображеннями сцен із давньогрец. міфів та скіф. життя. Одяг жінки був розшитий золотими бляшками, голову прикрашала електрова діадема та золоті скроневі підвіски високохудож. роботи. На шиї – золота гривна, яка закінчується зображеннями левів, та намисто з амфороподібними підвісками, на руках

– масивні золоті браслети. Серед особистих речей – 6 ножів, бронз. дзеркало з руків'ям, оздобленим золотом, веретено зі слонової кістки, золотий кубок із зображеннями сцен життя скіфів. Поряд зі служником знайдено кістки коня, грецькі шолом та поножі, два срібних визолочених тази та срібне блюдо, а також срібні кубки із зображеннями тварин, два ритони та кілік.

По завершенні досліджень пн. частини склепу до нього вночі проникли грабіжники і винесли знайдені в його пд. частині речі. Один із грабіжників згодом здав Керч-Єнікальському градоначальнику І.Стемпковському кілька речей зі склепу, зокрема велику золоту бляху у вигляді оленя. (З тайника походить велика золота фігура оленя – прикраса щита.)

дата публікації: 2008 р.

Література:
  1. Древности Боспора Киммерийского, хранящиеся в императорском музее Эрмитажа, т. 1–2. СПб., 1854
  2. Власова Е.В. Поль Дюбрюкс. Жебелевские чтения-2. Тезисы докладов научной конференции. 26–27 октября 1999. Web: Центр антиковедения Санкт-Петербургского государственного университета (htth://centant.pu.ru).

див. також ресурси Електронної бібліотеки “Україніка” (НБУВ)


Посилання:
  • БОСПОРСЬКЕ ЦАРСТВО
  • КЕРЧ
  • КУРГАН, НАДМОГИЛЬНИЙ ПАГОРБ
  • СКІФИ

  • Пов'язані терміни:
  • КЕРЧ
  • КРИМ, ПЕРЕБІГ ОСНОВНИХ ДОІСТОРИЧНИХ ТА ІСТОРИЧНИХ ПОДІЙ НА ПІВОСТРОВІ КРИМ
  • СКІФИ
  • СТЕМПКОВСЬКИЙ ІВАН ОЛЕКСІЙОВИЧ


  • (тексти та зображення доступні на умовах ліцензії Creative Commons
    із зазначенням авторства — розповсюдження на тих самих умовах)