ЕНЦИКЛОПЕДІЯ ІСТОРІЇ УКРАЇНИ


Пошук
у тексті
статей
логіка:
А  Б  В  Г  Ґ  Д  Е  Є  Ж  З  И  І  Ї  Й  К  Л  М  Н  О  П  Р  С  Т  У  Ф  Х  Ц  Ч  Ш  Щ  Ю  Я  
Том (Україна - Українці) Кн. 1    Том (Україна - Українці) Кн. 2
Гасла
(пошук у заголовках)
логіка:

КСАНТОС ЕМАНУЇЛ

  Бібліографічне посилання: Бацак Н.І. КСАНТОС Емануїл [Електронний ресурс] // Енциклопедія історії України: Т. 5: Кон - Кю / Редкол.: В. А. Смолій (голова) та ін. НАН України. Інститут історії України. - К.: В-во "Наукова думка", 2008. - 568 с.: іл.. URL: http://www.history.org.ua/?termin=Ksantos_Emanuul (останній перегляд: 28.03.2024)
Енциклопедія історії України ( Т. 5: Кон - Кю ) в електронній біблотеці

КСАНТОС ЕМАНУЇЛ

КСАНТОС Емануїл (1772–28.09. 1852) – один з трьох організаторів (ін. два – Н.Скуфас і А.Цакалов) в Одесі грец. патріотичного т-ва "Філікі етерія" ("Товариство друзів"), що зіграло визначальну роль у боротьбі грец. патріотів за незалежність Греції. К. був уродженцем о-ва Патмос (нині в Греції). Початкову освіту здобув у місц. уч-щі. Від 1792 служив у купецькій конторі в Трієсті (нині місто в Італії). 1810 переїхав до м. Одеса, працював у купецькій фірмі В.Ксеніса. 1812–13 здійснив ділову мандрівку в торг. справах по Османській імперії. На зворотному шляху до Одеси на о-ві Левкос (нині в Греції) став чл. масонської ложі (див. Масонство). 1814 разом з греками-однодумцями створив таємну орг-цію "Філікі етерія", розробив її структуру і статут на зразок таємних західноєвроп. орг-цій, визначив її цілі, спрямовані на нац. визволення Батьківщини. 1817–18 керівний центр орг-ції (його членом був К.) перебрався до м. Стамбул. У січ. 1820 К. був делегований до Санкт-Петербурга для переговорів з графом І.Каподістрією (той був греком за походженням, знав про діяльність т-ва і служив 2-м статс-секретарем, керуючим азійськими справами МЗС Рос. імперії) щодо того, аби граф одноосібно очолив т-во, але той відмовився. Після цього з цією ж пропозицією К. звернувся до грека за походженням, генерала рос. армії О.Іпсіланті. Останній погодився (див. Іпсіланті). Це підвищило авторитет "Філікі етерія" в очах грец. патріотів як у Греції, так і за її межами. Було розроблено план повстання і 1821 почався виступ проти Осман. імперії в Молдавському князівстві. Цей виступ зазнав невдачі, але дав поштовх до повстання в Греції. 1821, після поразки повстання в Молдові, К. виїхав до Греції, брав там участь (до 1829) у національно-визвол. війні. Написав мемуари, нині вони стали важливим джерелом з історії "Філікі етерії".

2 верес. 2004 представники греко-укр. торг. палати м. Пірей (Греція) подарували м. Одеса пам'ятник – на ньому зображені фігури К., Н.Скуфаса і А.Цакалова; він має назву "Клятва основателей “Филики Этерия”". Пам'ятник встановлено на Грецькій площі біля будинку, де свого часу збиралися чл. т-ва "Філікі етерія", а нині діють Фонд грец. к-ри та музей історії товариства.

дата публікації: 2008 р.

Посилання:
  • ФІЛІКІ ЕТЕРІЯ
  • ІПСІЛАНТІ
  • МАСОНСТВО, ФРАНКМАСОНСТВО
  • МОЛДАВСЬКЕ КНЯЗІВСТВО
  • ОДЕСА
  • ОСМАНСЬКА ІМПЕРІЯ
  • САНКТ-ПЕТЕРБУРГ
  • СКУФАС НІКОЛАОС
  • СТАМБУЛ
  • ЦАКАЛОВ АФАНАСІУС


  • (тексти та зображення доступні на умовах ліцензії Creative Commons
    із зазначенням авторства — розповсюдження на тих самих умовах)