ЕНЦИКЛОПЕДІЯ ІСТОРІЇ УКРАЇНИ


Пошук
у тексті
статей
логіка:
А  Б  В  Г  Ґ  Д  Е  Є  Ж  З  И  І  Ї  Й  К  Л  М  Н  О  П  Р  С  Т  У  Ф  Х  Ц  Ч  Ш  Щ  Ю  Я  
Том (Україна - Українці) Кн. 1    Том (Україна - Українці) Кн. 2
Гасла
(пошук у заголовках)
логіка:

КРИВЧЕНЯ ОЛЕКСІЙ ПИЛИПОВИЧ

  Бібліографічне посилання: Лисенко І.М. КРИВЧЕНЯ Олексій Пилипович [Електронний ресурс] // Енциклопедія історії України: Т. 5: Кон - Кю / Редкол.: В. А. Смолій (голова) та ін. НАН України. Інститут історії України. - К.: В-во "Наукова думка", 2008. - 568 с.: іл.. URL: http://www.history.org.ua/?termin=Krivchenya_O_P (останній перегляд: 29.03.2024)
Енциклопедія історії України ( Т. 5: Кон - Кю ) в електронній біблотеці

КРИВЧЕНЯ ОЛЕКСІЙ ПИЛИПОВИЧ

КРИВЧЕНЯ Олексій Пилипович (12.08(30.07).1910–10.03.1974) – оперний співак (бас). Нар. арт. СРСР (1956). Н. в м. Одеса. Мав міцну статуру і гарний та сильний голос. Деякий час працював молотобійцем. Навч. в Одеській консерваторії (у класі проф. В.Селявіна), водночас (з 1936) виступав на сцені Одеської філармонії. По закінченні 1938 консерваторії працював на сценах театрів опери та балету в Луганську та Дніпропетровську. З початком Великої вітчизняної війни Радянського Союзу 1941–1945 був евакуйований до Красноярська, з 1944 працював у Новосибірську (обидва міста в РФ) у театрі опери та балету. Від 1949 – у Москві, соліст Большого театру СРСР.

Його голос відзначався красивим тембром і великим наповненням, а його виконавській майстерності були притаманні благородна простота й глибокий психологізм, він добре володів мист-вом яскравих перевтілень.

Партії: Карась ("Запорожець за Дунаєм" C.Гулака-Артемовського), Виборний, Тарас ("Наталка Полтавка", "Тарас Бульба" М.В.Лисенка), Іван Хованський, Борис ("Хованщина", "Борис Годунов" М.Мусоргського), Руслан, Сусанін ("Руслан і Людмила", "Іван Сусанін" М.Глинки), Мельник ("Русалка" О.Даргомижського), Кончак ("Князь Ігор" О.Бородіна), Сторожев ("В бурю" Т.Хрєнникова), Кутузов ("Війна і мир" С.Прокоф'єва).

Провадив активну концертну діяльність, пропагуючи твори укр., рос. та зарубіжних композиторів, а також нар. пісні. 1956 виконував провідну партію в прем'єрі "Тарас Бульба" М.Лисенка в Києві. Знявся в кінофільмах "Борис Годунов" (1956, у ролі Варлаама) та "Хованщина" (1959, у ролі Івана Хованського). Гастролював за рубежем (Румунія, Болгарія, Югославія, Польща, Франція та ін.). Наспівав на грамплатівки фрагменти з опер та кілька укр. нар. пісень ("Доля", "Ой важу я, важу" та ін.).

Лауреат Держ. премії СРСР (1951, за виконання партії Івана Хованського в опері "Хованщина" М.Мусоргського).

Після 1963 не співав на сцені. За спогадами його колеги – оперного співака (баса) І.Петрова, він, як і сам І.Петров й досить багато ін. знаменитих басів, у т. ч. й Ф.Шаляпін, захворів на діабет.

П. у м. Москва.

дата публікації: 2008 р.

Література:
  1. Полякова Л. Алексей Кривченя. "Советская музыка", 1956, ч. 5
  2. Маршкова Т. Иван Петров: Все прошлое я вновь переживаю. "Парламентская газета", 2002, 21 декабря
  3. Те саме. Web: http://www.pr.bolshoi.net/ person/pg_petrov.htm
  4. Бахтаров Г. Записки актера. М., 2002
  5. Покровський Б. Явище оперного мистецтва. В кн.: Українські співаки у спогадах сучасників. К., 2003.

Посилання:
  • ДНІПРО, МІСТО
  • ГЛИНКА МИХАЙЛО ІВАНОВИЧ
  • ГУЛАК-АРТЕМОВСЬКИЙ СЕМЕН СТЕПАНОВИЧ
  • КИЇВ
  • ЛУГАНСЬК (ДО 2014 Р.)
  • ЛИСЕНКО МИКОЛА ВІТАЛІЙОВИЧ
  • МОСКВА
  • ОДЕСА
  • ШАЛЯПІН ФЕДІР ІВАНОВИЧ
  • ВЕЛИКА ВІТЧИЗНЯНА ВІЙНА РАДЯНСЬКОГО СОЮЗУ 1941-1945 РР.
  • ЮГОСЛАВІЯ


  • (тексти та зображення доступні на умовах ліцензії Creative Commons
    із зазначенням авторства — розповсюдження на тих самих умовах)