ЕНЦИКЛОПЕДІЯ ІСТОРІЇ УКРАЇНИ


Пошук
у тексті
статей
логіка:
А  Б  В  Г  Ґ  Д  Е  Є  Ж  З  И  І  Ї  Й  К  Л  М  Н  О  П  Р  С  Т  У  Ф  Х  Ц  Ч  Ш  Щ  Ю  Я  
Том (Україна - Українці) Кн. 1    Том (Україна - Українці) Кн. 2
Гасла
(пошук у заголовках)
логіка:

КОРФ МИКОЛА ОЛЕКСАНДРОВИЧ

  Бібліографічне посилання: Винниченко І.І. КОРФ Микола Олександрович [Електронний ресурс] // Енциклопедія історії України: Т. 5: Кон - Кю / Редкол.: В. А. Смолій (голова) та ін. НАН України. Інститут історії України. - К.: В-во "Наукова думка", 2008. - 568 с.: іл.. URL: http://www.history.org.ua/?termin=Korf_M (останній перегляд: 29.03.2024)
Енциклопедія історії України ( Т. 5: Кон - Кю ) в електронній біблотеці

КОРФ МИКОЛА ОЛЕКСАНДРОВИЧ

КОРФ (Korff) Микола Олександрович (14(02).07.1834–25(13).11. 1883) – педагог, публіцист, держ. діяч, барон. Н. в м. Харків. Початкову освіту здобув у сім'ї Градовських (вони проживали у Воронезькій губ., там діяла домашня школа). Навч. в учбовому закладі Крюммера в м. Верро (Ліфляндська губ.; нині м. Виру, Естонія), а також петербурзькому пансіоні А.Филипова. 1854 закінчив петербурзький Олександрівський ліцей. Почав службу в мін-ві юстиції, однак через півтора року пішов у відставку. Переїхав у свій маєток Нескучне (Корфове Катеринославської губернії), одружився й почав займатися госп-вом, брав участь у дворянських зборах. Був учасником підготовки та здійснення в губернії селянської реформи 1861. Після земської реформи 1864 обраний гласним Олександрівського повітового земства, почесним мировим суддею (див. Мировий суд), пізніше – головою повітового мирового з'їзду, від 1867 – чл., згодом голова повітової училищної ради в Олександрівську (нині м. Запоріжжя). Гол. справою його життя стала освітянська діяльність. Він розробив теор. та практичні положення земської нар. освіти, створив тип однокласної земської школи з 2–3-річним строком навчання, з одним учителем і 3-ма відділеннями в класі. Спеціально для сільс. школи написав посібник "Наш друг" (1871; перевидавався 19 разів, востаннє 1908). 1867–72 відкрив у повіті бл. 100 шкіл, особисто інспектував їх, навчав учителів, провадив зразкові уроки, захищав інтереси нар. школи в друкованих виданнях. Видав 5 підручників та керівництв для сільс. шкіл. Тип створеної ним сільс. школи став зразком для ін. сподвижників нар. освіти і набув поширення в багатьох губерніях. Він був ініціатором проведення з'їздів-курсів для вчителів народних шкіл (1867), організовував учительські б-ки. Виступав за навчання дітей їх рідною мовою. За критику офіц. документів, які не передбачали варіативності типів початкової школи, не мав підтримки з боку властей. 1872 виїхав до Швейцарії, оселився в Женеві, писав статті для журналів "Вестник Европы", "Народная школа", "Неделя", "Санкт-Петербургские ведомости", заснував рос. сімейну школу для дівчат. 1880 повернувся на Батьківщину. Займався практичними питаннями нар. освіти (головно – проблемою ліквідації неписьменності) в Маріупольському та Олександрівському повітах. Для цього розробив тип недільних шкіл, в яких закріплювалися знання, отримані учнями в початковій школі. Переклав на рос. мову "Руководство к начальному обучению" нім. педагога Ф.Гердера. 1883 видав типовий "Каталог народной библиотеки", який використовувався земствами при організації б-к і читалень (чимало його ідей були реалізовані гуртком харків. педагогів на чолі з Х.Д.Алчевською).

Був почесним чл. Петерб. пед. товариства (1870), Моск. комітету грамотності (1871), Женевської АН. Нагороджений золотою медаллю Петерб. к-ту грамотності (1873).

П. у с. Нескучне Олександрівського пов. Катериносл. губернії.

дата публікації: 2008 р.

Праці:
  1. Земский вопрос (О народном образовании). СПб., 1867
  2. Из пережитого. Записки… "Русская старина", 1884, № 3–5.
Література:
  1. Песковский М.Л. Барон Н.А. Корф, его жизнь и общественная деятельность. СПб., 1893
  2. Пискун Г.В. Барон Н.А. Корф и его педагогическая деятельность. Нижний Новгород, 1914
  3. Алчевская Х.Д. Воспоминания о бароне Корфе (1870–1883). "Русская школа", 1916, № 7–9
  4. Бендриков К.Е. Н.А. Корф – выдающийся организатор русской народной школы (1834–1883). "Народная школа", 1945, № 12
  5. К 150-летию Н.А. Корфа. "Cоветская педагогика", 1984, № 8
  6. Немцы Украины. Пилотный сборник. Материалы к энциклопедии "Немцы России", вып. 7. М., 2002.

Посилання:
  • АЛЧЕВСЬКА ХРИСТИНА ДАНИЛІВНА
  • ДВОРЯНСЬКІ ЗБОРИ
  • КАТЕРИНОСЛАВСЬКА ГУБЕРНІЯ
  • ХАРКІВ
  • МИРОВИЙ СУД
  • НАРОДНІ ШКОЛИ
  • НЕДІЛЬНІ ШКОЛИ
  • СЕЛЯНСЬКА РЕФОРМА 1861
  • ЗАПОРІЖЖЯ
  • ЗЕМСЬКА РЕФОРМА 1864

  • Пов'язані терміни:
  • ПЕДАГОГІЧНИЙ МУЗЕЙ УКРАЇНИ


  • (тексти та зображення доступні на умовах ліцензії Creative Commons
    із зазначенням авторства — розповсюдження на тих самих умовах)