ЕНЦИКЛОПЕДІЯ ІСТОРІЇ УКРАЇНИ


Пошук
у тексті
статей
логіка:
А  Б  В  Г  Ґ  Д  Е  Є  Ж  З  И  І  Ї  Й  К  Л  М  Н  О  П  Р  С  Т  У  Ф  Х  Ц  Ч  Ш  Щ  Ю  Я  
Том (Україна - Українці) Кн. 1    Том (Україна - Українці) Кн. 2
Гасла
(пошук у заголовках)
логіка:

"КОНЦЕРТ"

  Бібліографічне посилання: Дерейко І.І., Лобода Т.М. "КОНЦЕРТ" [Електронний ресурс] // Енциклопедія історії України: Т. 5: Кон - Кю / Редкол.: В. А. Смолій (голова) та ін. НАН України. Інститут історії України. - К.: В-во "Наукова думка", 2008. - 568 с.: іл.. URL: http://www.history.org.ua/?termin=Kontsert (останній перегляд: 29.03.2024)
Енциклопедія історії України ( Т. 5: Кон - Кю ) в електронній біблотеці

КОНЦЕРТ

"КОНЦЕРТ" – кодова назва масштабної диверсійно-бойової операції рад. партизанів, здійсненої 19 верес. – 1 листоп. 1943. Стала продовженням операції "Рейкова війна". Спрямована на пошкодження ліній залізничних комунікацій в тилу гітлерівських військ для сприяння наступу Червоної армії (див. Радянська армія) на смоленському та гомельському напрямках і в битві за Дніпро 1943. Розроблена й здійснена під кер-вом Ставки Верховного головнокомандування та Центрального штабу партизанського руху (ЦШПР), передбачала знищення більше 272 тис. рейок. В операції задіяно 193 партизан. загони і групи Білорусі, Прибалтики, Карелії, Ленінгр. і Калінінської (нині Тверська) областей та Криму заг. кількістю до 120 тис. вояків. Унаслідок порушення поставок вибухових матеріалів лише деякі загони змогли вчасно розпочати диверсійні дії. У запланованому масштабі операція розгорнулася 25 верес. Загалом у межах операції "К." було знищено або ж пошкоджено 148 557 рейок (бл. 55 % від плану). Масовані підриви залізничного полотна завдавали певної шкоди комунікаційним шляхам противника, проте відволікали партизанів від нанесення втрат його рухомому складу, а також живій силі та бойовій техніці, що транспортувалась. Навіть при 100-відсотковому виконанні плану операції "К." з ладу виводилося лише до 3 % від 10 млн рейок, які перебували в розпорядженні гітлерівського командування на окупованій тер. СРСР станом на літо 1943. Зважаючи на зазначені обставини та брак вибухових матеріалів, партизан. загони, підпорядковані Українському штабові партизанського руху (УШПР), фактично проігнорували заплановану ЦШПР мету операції "К." (підрив рейок), а продовжили завдавати ударів безпосередньо по залізничних вузлах, мостах та ешелонах противника, що давало набагато відчутніші практичні результати (див. "Ковельський вузол"). У верес. було підірвано 520 ешелонів противника. Результатом цього, за нім. даними, стало виведення з ладу і переведення на ремонт 32 % паровозного парку залізничного управління "Київ". У жовт. активізували дії проти ешелонів противника білорус. партизани. На початку листоп., у зв'язку з нестачею вибухових речовин та зростаючою протидією ворога, операцію було припинено. Її результатом стало скорочення пропускної спроможності залізничних комунікацій на 35–40 %, що сприяло успіху рад. військ у наступі на Білорусь та Лівобережну Україну.

дата публікації: 2008 р.

Література:
  1. Советские партизаны. М., 1963
  2. Война в тылу врага, вып. 1. М., 1974
  3. Народная война в тылу фашистских оккупантов на Украине, кн. 2. К., 1985
  4. Зевелев А.И.и др. Ненависть, спрессованная в тол. М., 1991
  5. Клоков В.И. О стратегии и тактике советских партизан в борьбе против фашистских оккупантов на Украине (1941–1944). К., 1994
  6. Старинов И.Г. Записки диверсанта. М., 1997
  7. Його ж. Мины замедленного действия: размышления партизана-диверсанта. М., 1999
  8. Боярский В.И. Партизаны и армия: история утерянных возможностей. М.–Минск, 2001.

Посилання:
  • БИТВА ЗА ДНІПРО 1943 Р.
  • КОВЕЛЬСЬКИЙ ВУЗОЛ
  • ЛІВОБЕРЕЖНА УКРАЇНА, ЛІВОБЕРЕЖЖЯ
  • РАДЯНСЬКА АРМІЯ
  • РЕЙКОВА ВІЙНА
  • СРСР, СОЮЗ РАДЯНСЬКИХ СОЦІАЛІСТИЧНИХ РЕСПУБЛІК
  • ЦЕНТРАЛЬНИЙ ШТАБ ПАРТИЗАНСЬКОГО РУХУ
  • УКРАЇНСЬКИЙ ШТАБ ПАРТИЗАНСЬКОГО РУХУ (УШПР


  • (тексти та зображення доступні на умовах ліцензії Creative Commons
    із зазначенням авторства — розповсюдження на тих самих умовах)