ЕНЦИКЛОПЕДІЯ ІСТОРІЇ УКРАЇНИ


Пошук
у тексті
статей
логіка:
А  Б  В  Г  Ґ  Д  Е  Є  Ж  З  И  І  Ї  Й  К  Л  М  Н  О  П  Р  С  Т  У  Ф  Х  Ц  Ч  Ш  Щ  Ю  Я  
Том (Україна - Українці) Кн. 1    Том (Україна - Українці) Кн. 2
Гасла
(пошук у заголовках)
логіка:

"КАТОЛИЦЬКА АКЦІЯ"

  Бібліографічне посилання: Голобуцький П.В., Михайлов О.О. "КАТОЛИЦЬКА АКЦІЯ" [Електронний ресурс] // Енциклопедія історії України: Т. 4: Ка-Ком / Редкол.: В. А. Смолій (голова) та ін. НАН України. Інститут історії України. - К.: В-во "Наукова думка", 2007. - 528 с.: іл.. URL: http://www.history.org.ua/?termin=Katolycka_akciya (останній перегляд: 28.03.2024)
Енциклопедія історії України ( Т. 4: Ка-Ком ) в електронній біблотеці

КАТОЛИЦЬКА АКЦІЯ

"КАТОЛИЦЬКА АКЦІЯ" ("Actio Catholiсa") – назва новітнього катол. руху за справедливе вирішення соціальних суперечностей і конфліктів, а також назва створюваних в рамках цього руху світських орг-цій; такі орг-ції діють у сферах реліг. життя, політики, нар. освіти, виховання, доброчинності тощо, як правило, під управлінням катол. єпископів. Рух виник у серед. 19 ст. в країнах Зх. Європи і з часом поширився по всьому світові. Нині його орг-ції є в багатьох д-вах Сх. Європи, Азії, Африки, Пн. та Пд. Америк. За своїми організаційними принципами вони можуть бути найрізноманітнішими: нац. і міжнар., загальними і спеціалізованими. Відкритими для всіх є "Товариство Священного Імені" та "Легіон Марії", а об-ня джокістів (скорочення від Juenesse Ouvriere Chretienne) було засноване Ж.Карделем (пізніше кардиналом) як асоціація фабричних робітників у Бельгії. Найбільшими міжнар. об-нями руху є Всесвітній союз жін. катол. орг-цій, Всесвітня жін. федерація катол. молоді, Міжнар. федерація катол. молоді. Організації "Католицької акції" беруть участь у парламентських виборах, підтримують катол. партії, випускають і поширюють свої періодичні видання, готують кадри активістів, місіонерів тощо. II Ватиканський собор (1962–65) підтримав декрет Папи Павла VI, що визначив основні цілі руху та форми орг-цій "Католицької акції". В декреті, зокрема, мовиться, що безпосередньою метою руху є "апостольська мета, тобто євангелізація та освячення людей і християнське виховання їхньої совісті, щоб вони могли пройняти духом Євангелія різні общини й різні соціальні сфери". В декреті також наголошується, що "миряни – як ті, які пропонують свої послуги за власним починанням, так і ті, які були запрошені до діяльності та співробітництва з Католицькою церквою і з апостольством Ієрархії – діють під вищим керівництвом самої Ієрархії, що здійснюється або шляхом санкціонування такого співробітництва, або шляхом формальних доручень". Декрет також констатував, що ті орг-ції, які, на думку Ієрархії, діють належним чином, необхідно вважати рухом "Католицька акція" навіть у тому разі, якщо ці орг-ції, зважаючи на обставини, мають неадекватні форми і назви.

На укр. землях перші орг-ції "Католицької акції" з'явилися у Західній Україні в 1930-х рр. Їхнім керівним центром був Ген. ун-т Катол. акції греко-катол. провінції у Львові (президент М.Дзерович); до центру входили представники Т-ва укр. студентів-католиків "Обнова", т-ва "Скала" та ін. Керівниками центр. органів були єпископи І.Бучка та Н.Будка, серед активістів були В.Глібовицький, П.-М.Ісаїв, Ю.Редько, Е.Тушинська, К.Чехович та ін. Випускався квартальник "Католицька акція" (1934–39). Після встановлення в Зх. Україні рад. влади усі орг-ції "Католицької акції" припинили тут свою діяльність.

Після Другої світової війни орг-ції "Католицької акції" укр. католиків спочатку були створені в Німеччині (1947), а потім поширилися й в ін. країнах Зх. Європи. Їхніми активними лідерами стали Р.Данилевич, Є.Перейма, М.Томашівська, В.Янів та ін.

Орг-ції "Католицької акції" були створені та існують у місцях розселення української діаспори: в США, Канаді, Бразилії та ін. д-вах.

Після набуття Україною незалежності рух "Католицька акція" поступово розгортає тут свою активну діяльність.

дата публікації: 2007 р.

Література:
  1. Велика історія України. Львів–Вінніпег, 1948
  2. Ковальский Н.А. Международные католические организации. М., 1962
  3. 100 лет социального христианского учения. В кн.: Дом Марии. М., 1991.

Посилання:
  • БУДКА НИКИТА
  • ЧЕХОВИЧ КОСТЯНТИН
  • ДРУГА СВІТОВА ВІЙНА 1939–1945
  • ІСАЇВ ПЕТРО-МАРКІЯН ІВАНОВИЧ
  • УКРАЇНСЬКА ДІАСПОРА
  • ЗАХІДНА УКРАЇНА, ЯК ТЕРМІН

  • Пов'язані терміни:
  • КЛЕРИКАЛІЗМ


  • (тексти та зображення доступні на умовах ліцензії Creative Commons
    із зазначенням авторства — розповсюдження на тих самих умовах)