ЕНЦИКЛОПЕДІЯ ІСТОРІЇ УКРАЇНИ


Пошук
у тексті
статей
логіка:
А  Б  В  Г  Ґ  Д  Е  Є  Ж  З  И  І  Ї  Й  К  Л  М  Н  О  П  Р  С  Т  У  Ф  Х  Ц  Ч  Ш  Щ  Ю  Я  
Том (Україна - Українці) Кн. 1    Том (Україна - Українці) Кн. 2
Гасла
(пошук у заголовках)
логіка:

КАРМАЛЮК УСТИМ ЯКИМОВИЧ

  Бібліографічне посилання: Любченко В.Б. КАРМАЛЮК Устим Якимович [Електронний ресурс] // Енциклопедія історії України: Т. 4: Ка-Ком / Редкол.: В. А. Смолій (голова) та ін. НАН України. Інститут історії України. - К.: В-во "Наукова думка", 2007. - 528 с.: іл.. URL: http://www.history.org.ua/?termin=Karmalyuk (останній перегляд: 29.03.2024)
Енциклопедія історії України ( Т. 4: Ка-Ком ) в електронній біблотеці

КАРМАЛЮК УСТИМ ЯКИМОВИЧ

КАРМАЛЮК (Кармелюк, Карменюк, родинне прізв. – Карманюк) Устим Якимович (10.03 (27.02).1787–22(10).10.1835) – подільський "останній гайдамака", ще за життя опоетизований та оповитий славою нар. месника. Н. в с. Головчинці Летичівського пов. Подільського воєводства (нині с. Кармалюкове Жмеринського р-ну Вінницької обл.) в сім'ї селян-кріпаків. Збереглися документи, які засвідчують, що 1812 поміщик Пігловський віддав у рекрути Кармелюка Устима, який, однак, утік. Згодом він приєднався до ватаги, що складалася з селян-кріпаків, військ. дезертирів, дрібних шляхтичів, містечкових євреїв, і став її чільником. Загони К. здійснили понад 1000 нападів на поміщицькі маєтки та економії, сільс. й придорожні корчми, обійстя заможних селян. Сам К. не раз був схоплений, чотири рази засуджений до сибірської каторги, звідки тікав, долаючи тисячі верст пішки. Він мав широкі зв'язки, часто переховувався в містечкових євреїв та через них реалізовував відібране в поміщиків майно, надаючи їм покровительство за послуги.

Найбільш інтенсивно К. діяв у Літинському та Летичівському повітах Подільської губернії, але часом влаштовував напади також у Балтському, Він., Могилівському та Проскурівському повітах Подільської губ., а почасти – й у Бессарабії. Вбитий пострілом із засідки в ніч на 22(10) жовт. 1835 шляхтичем Ф.Рудковським в с. Шляхові Коричинці Летичівського пов. Подільської губ. (нині с. Волоське Деражнянського р-ну Хмельн. обл.). Похований у м-ку Летичів.

1833–39 діяло спец. слідство в справі К. та його спільників – "Галузинецька комісія", сформована Летичівським та Літинським нижніми земськими судами (див. Земські суди). За час її діяльності за обвинуваченням або за підозрою у зв'язках із К. проходило бл. 20 тис. осіб. Укр. "Робін Гуд" став героєм численних нар. пісень і переказів, а також тв. худож. літератури.

дата публікації: 2007 р.

Література:
  1. Dr. antoni J. [Rolle] Opryszek (Opowieść zdarzeń prawdziwych). В кн.: Gawęndy z przeszlości, t. 1. Lwów, 1879
  2. Якимович С. Устин Кармалюк в судових актах. "Червоний шлях", 1923, кн. 8
  3. Єрофіїв І. До питання про Кармалюка. "Червоний шлях", 1924, № 6, 8
  4. Герасименко В.Я. Кармалюк в українській народній пісні. Одеса, 1926
  5. Хвиля А. Устим Кармалюк. Х., 1936
  6. Лавров П.А. Устим Якимович Кармалюк. "Труды исторического факультета Киевского университета имени Т.Г. Шевченко", 1939 (1940), т. 1
  7. Устим Кармалюк: Збірник документів. К., 1948
  8. Гуржій І. Устим Кармалюк. К., 1955
  9. Устим Кармелюк: Персональний бібліографічний покажчик. Вінниця, 1986
  10. Любченко В. Евреи Подолии и Устим Карманюк (Кармалюк): Анализ взаимоотношений. "Вестник Еврейского университета в Москве", 1997, № 2 (15)
  11. Його ж. Кармалюк чи Карманюк? "УІЖ", 1997, № 1.

Посилання:
  • БЕССАРАБІЯ
  • ЛЕТИЧІВ
  • ПОДІЛЬСЬКА ГУБЕРНІЯ
  • ПОМІЩИКИ
  • ЗЕМСЬКІ СУДИ

  • Пов'язані терміни:
  • ДЕРАЖНЯ
  • ЄРОФЕЇВ ІВАН ФЕДОРОВИЧ
  • ГАЙДАМАЦЬКИЙ РУХ
  • ІСТОРИЧНІ УКРАЇНСЬКІ ПІСНІ
  • ЛЕТИЧІВ
  • ТРОПІНІН ВАСИЛЬ АНДРІЙОВИЧ
  • ВОВКОВИНЦІ


  • (тексти та зображення доступні на умовах ліцензії Creative Commons
    із зазначенням авторства — розповсюдження на тих самих умовах)